PERMISE 2018

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
Mircea
Posts: 22
Joined: 14 Jan 2015, 10:50

Re: PERMISE 2018

Post by Mircea »

@ Mikcutu
Da, m-am gandit si eu la faza cu pescuitul de pe malul tulcean. O sa-ti vina avizul de Tulcea. Eu l-am primit.
In ceea ce priveste avizul de Galati, inca mai cred ca e o greseala de interpretare si/sau exprimare.. Pe site-ul ANPA, AJVPS Galati are atribuite (in 2017) raurile Siret si Prut, pe raza judetului. Despre sectorul de Dunare cuprins intre punctele de confluenta, nu am gasit.. Ori au obtinut dreptul asta in trecut, ori nu il au. Cert este ca, anul trecut, IJPF Galati a eliberat PG-uri. Nu-mi doream sa ajung mai mult de o data, anul asta, la Galati, asa ca nu stiu daca merita sa fac o chestiune "de principiu" din povestea asta.
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: PERMISE 2018

Post by Eugen Fetes »

Am vorbit cu IJPF Galati si mi-au spus ca avize se dau numai pentru cei care pescuiesc pe Prut. Pentru a obtine avizul, solicitantii trebuiesc sa fie membri ai AJVPS Galati. Pentru pescuitul pe Dunare, in zona de varsare a Prutului, nu este necesar avizul ci doar informarea sectorului politiei de frontiera Galati, cu sediul in port, pentru fiecare iesire la pescuit in acea zona specificand si durata pescuitului (1-2...99 zile)
0745578278
User avatar
Mircea
Posts: 22
Joined: 14 Jan 2015, 10:50

Re: PERMISE 2018

Post by Mircea »

Multumim pentru informatii, Eugen.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PERMISE 2018

Post by cezar »

Eugen Fetes wrote:Am vorbit cu IJPF Galati si mi-au spus ca avize se dau numai pentru cei care pescuiesc pe Prut. Pentru a obtine avizul, solicitantii trebuiesc sa fie membri ai AJVPS Galati. Pentru pescuitul pe Dunare, in zona de varsare a Prutului, nu este necesar avizul ci doar informarea sectorului politiei de frontiera Galati, cu sediul in port, pentru fiecare iesire la pescuit in acea zona specificand si durata pescuitului (1-2...99 zile)
Multumesc, Grasane...mi-ai luat-o inainte! :D
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: PERMISE 2018

Post by shogunu65 »

Se pare ca cei de la Politia de Frontiera fac din nou cum ii taie capul. Va sfatuiesc sa transmiteti raspunsurile primite de la cei de la Galati, catre emailul de la politia de frontiera (pfr@igpf.ro) si catre petitii@mai.gov.ro si sa solicitati baza legala pentru respingerea acordarii avizului.
User avatar
Gugi
Posts: 33
Joined: 10 Sep 2010, 22:19
Location: Bucuresti

Re: PERMISE 2018

Post by Gugi »

Salut,

La adresa : http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... one%20.pdf

in dreptul Judetului Galati am gasit facuta mentiunea :

*În jud. Galați zonele de pescuit recreativ de la
pct.1 și pct.2 fac obiectul contractelor încheiate cu
AJVPS Galați, urmare a Sentinței civile a Curții de
Apel nr.781/2011

La punctele 1 si 2 sunt trecute :

1. Râul Siret 30 Km Com Buciumeni – Galaţi, confl cu Dunărea
2. Râul Prut 80 Km Vădeni, km 114 – Galaţi, confl cu Dunărea

Ramane de vazut ce scrie in sentinta civila a Curții de
Apel nr.781/2011, ca sa stim pe ce perioada sunt concesionate zonele respective catre AJVPS Galati.
floringugiuman@gmail.com
Obstacolele sunt acele lucruri groaznice pe care le vezi cand iti iei ochii de la telul tau (Henry Ford)
User avatar
Gugi
Posts: 33
Joined: 10 Sep 2010, 22:19
Location: Bucuresti

Re: PERMISE 2018

Post by Gugi »

Referitor la apele concesionate de AJVPS-uri care sunt in zona de frontiera, am primit de la SPTF Giurgiu urmatoarea procedura :

Pentru obținerea unui permis de pescuit in 2018 exista următoarele opțiuni:
1. Pentru pescuitul pe toate apele publice– NECONCESIONATE, pescarul trrebuie sa urmeze urmatorii pasi:
• Sa mearga la sediul central ANPA daca e din Bucuresti, la Serviciile teritoriale ANPA sau la DPIM Constanta – daca apartine de acestea, sa ceara si sa primeasca un permis pescuit 2018 (card albastru de carton) atribuit gratuit si vizat pe anul in curs.
• Atentie insa, va sfatuim sa va interesati aprioric deplasarii la sediul ANPA din zona dumneavoastra, ca au cardul fizic.
• Bucuresti: Programul de functionare : Luni – Joi 08:30 – 17:00 Vineri 08:30 – 14:30 Telefon: 0374.466.140 , 0374.466.139
• Eliberarea permiselor de pescuit se face doar lunea de la 08.00-14.00.
• Este necesar BI/CI original si copie al celui care face cererea de obtinere permis pescuit.
2. Pentru pentru pescuitul pe o apa CONCESIONATA de o asociatie:
• Pescarul trebuie sa se inscrie la o asociatie de pescari sportivi din lista furnizata de ANPA care sa aiba in concesiune apa respectiva , sa ceara si sa primeasca un permis pescuit 2018 (card alb de carton) atribuit de aceastia.
• Atentie : desi taxa de permis a fost scoasa, aceasta varianta presupune plata taxei de mebru la acea asociatie.
• Permisul astfel obtinut (de culoare alba) este valabil doar pe apele detinute/concesionate de asociatia respectiva.
• Daca asociatiile nu au in administratie luciu de apa, nu va pot elibera permis.
• Ca si in cazul anterior, inainte sa mergeti la o asociatie sau alta, va sfatuim sa verificati cu ANPA validitatea optiunii.

Atentie ! Pentru a fi in legalitate in situatia in care pescuiti pe ape concesionate dar si publice , este necesara obtinerii ambelor tipuri de permise ANPA , atat cel ALB eliberat de asociatii cat si cel Albastru eliberat de la Sediu ANPA !
floringugiuman@gmail.com
Obstacolele sunt acele lucruri groaznice pe care le vezi cand iti iei ochii de la telul tau (Henry Ford)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PERMISE 2018

Post by cezar »

Pentru situatia la zi a permiselor deschid topic dedicat. Rugamintea mea este ca orice intrebare, nelamurire, comentariu sa se faca AICI. Pe topicul cu informatii privind sosirea si eliberarea permiselor rezolvate vor fi sterse postarile care nu au legatura directa cu subiectul.
Multumesc pentru intelegere.
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: PERMISE 2018

Post by shogunu65 »

ANPA tocmai a pus anunt ca pana in 05.03.2017 nu mai are permise :))))


http://www.anpa.ro/category/s3-anpa/c3-recreativ/
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”