PERMISE 2018

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

PERMISE 2018

Post by cezar »

Activitatea la biroul APC 21 din str. Sfintii Apostoli nr.44 se reia din data de luni, 22 ianuarie 2018 - ora 09,00

Situatia se prezinta in felul urmator:

Permisele din plastic, format card, nu mai sunt valabile. Nici cele de carton, 2016 sau 2017.

Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura a schimbat procedura de eliberare a permiselor de pescuit recreativ in ape publice. Acestea au aparut deja, sunt ALBASTRE si sunt valabile pe toate apele publice, adica Dunarea, Marea Neagra, rauri si lacuri neatribuite structurilor AGVPS.
Permisele ALBASTRE sunt gratuite si valabile pe apele publice in toata tara, cu exceptia Deltei Dunarii.
Permisele ALBASTRE au holograma si cod de bare. Se elibereaza gratuit de catre ANPA, pe baza unei copii a actului de identitate, care ramane la ANPA (copia, evident).

A nu se confunda cu permisele ALBE din carton, care sunt valabile doar pentru apele atribuite asociatiei respective.

1. Cum se obtin permisele ALBASTRE, care intereseaza membrii APC 21.

a) calea cea mai rapida. In fiecare zi de luni, intre orele 9,00-14,00 la sediul ANPA din str. Transilvaniei nr.2.
b) calea mai putin rapida. Prin asociatia noastra, dar ni s-a explicat clar, nu avem prioritate. Aceasta apartine celor de la pct.a)

Nota: daca alegeti calea de la punctul a), puteti obtine permise si pentru cativa colegi, rude, prieteni...daca aveti copie dupa actul de identitate si imputernicire (in curand, model de imputernicire la rubrica "formulare")

2. Cum se obtin PG-urile?

Numai dupa obtinerea permisului ANPA 2018 cf. pct.a) si b) de mai sus, pe baza de cerere (acelasi formular pentru toate judetele).
Formularul de cerere PG il afisam in curand la rubrica "formulare". Se poate obtine si individual, online, dar si prin asociatia noastra.

Daca optati pentru obtinere prin APC 21, trebuie sa va prezentati la birou cu Copie CI (BI) + card ANPA 2018. De restul...ne ocupam noi.

3. Pentru Delta Dunarii (aria de competenta ARBDD) procedura NU S-A SCHIMBAT fata de 2017.

Incepand de luni, vom afisa OFERTA noastra de actiuni cu pescarii in 2018 (veti avea multe surprize placute), precum si OFERTA economica.

Daca sunt intrebari, nu ezitati. :D
User avatar
alexantonescu
Posts: 19
Joined: 20 Feb 2015, 08:07
Location: Bucuresti
Contact:

Re: PERMISE 2018

Post by alexantonescu »

Buna seara si multumesc de info!
Eu as dori sa obtin toate documentele prin APC 21, astfel incat luni pe 22 va fac o vizita la sediu, cu actele de identitate pentru mine si partenerul meu Mugur. Multumesc anticipat!
Alex Antonescu
Psychodoc Fishing Team - Fisherman and Friends
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PERMISE 2018

Post by cezar »

alexantonescu wrote:Buna seara si multumesc de info!
Eu as dori sa obtin toate documentele prin APC 21, astfel incat luni pe 22 va fac o vizita la sediu, cu actele de identitate pentru mine si partenerul meu Mugur. Multumesc anticipat!
OK, va asteptam. :D
MarinUngureanu
Posts: 2
Joined: 14 Jan 2017, 19:04

Re: PERMISE 2018

Post by MarinUngureanu »

Buna ziua dl. Chiobasu,

Am cateva intrebari:
1. A aparut formularul de imputernicire pentru obtinerea permisului ANPA ? Daca da, va rog, postati-l.
2. Cum ar trebui sa arate cererile pentru PG-uri astfel incat sa va fie dumneavostra mai usor? (vezi fisierul anexat)

O zi buna,
Attachments
Model_PG
Model_PG
User avatar
alexantonescu
Posts: 19
Joined: 20 Feb 2015, 08:07
Location: Bucuresti
Contact:

Re: PERMISE 2018

Post by alexantonescu »

MarinUngureanu wrote:Buna ziua dl. Chiobasu,

Am cateva intrebari:
1. A aparut formularul de imputernicire pentru obtinerea permisului ANPA ? Daca da, va rog, postati-l.
2. Cum ar trebui sa arate cererile pentru PG-uri astfel incat sa va fie dumneavostra mai usor? (vezi fisierul anexat)

O zi buna,


Buna ziua!
Da, ar fi bine daca ne ati pune cat mai repede la dispozitie cererile standard, eu unul as vrea sa ma prezint la dvs la sediu cu ele deja completate.
Multumesc!
Alex Antonescu
Psychodoc Fishing Team - Fisherman and Friends
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PERMISE 2018

Post by cezar »

alexantonescu wrote:
MarinUngureanu wrote:Buna ziua dl. Chiobasu,

Am cateva intrebari:
1. A aparut formularul de imputernicire pentru obtinerea permisului ANPA ? Daca da, va rog, postati-l.
2. Cum ar trebui sa arate cererile pentru PG-uri astfel incat sa va fie dumneavostra mai usor? (vezi fisierul anexat)

O zi buna,


Buna ziua!
Da, ar fi bine daca ne ati pune cat mai repede la dispozitie cererile standard, eu unul as vrea sa ma prezint la dvs la sediu cu ele deja completate.
Multumesc!
Am pus toate informatiile pe forum, fiecare in topic separat, in cadrul acxestei sectiuni.
User avatar
alexantonescu
Posts: 19
Joined: 20 Feb 2015, 08:07
Location: Bucuresti
Contact:

Re: PERMISE 2018

Post by alexantonescu »

cezar wrote:
alexantonescu wrote:
MarinUngureanu wrote:Buna ziua dl. Chiobasu,

Am cateva intrebari:
1. A aparut formularul de imputernicire pentru obtinerea permisului ANPA ? Daca da, va rog, postati-l.
2. Cum ar trebui sa arate cererile pentru PG-uri astfel incat sa va fie dumneavostra mai usor? (vezi fisierul anexat)

O zi buna,


Buna ziua!
Da, ar fi bine daca ne ati pune cat mai repede la dispozitie cererile standard, eu unul as vrea sa ma prezint la dvs la sediu cu ele deja completate.
Multumesc!
Am pus toate informatiile pe forum, fiecare in topic separat, in cadrul acxestei sectiuni.
Multumesc!
Alex Antonescu
Psychodoc Fishing Team - Fisherman and Friends
User avatar
adiniculae
Posts: 58
Joined: 12 Mar 2012, 10:40
Location: Bucuresti (nascut in Calarasi)
Contact:

Re: PERMISE 2018

Post by adiniculae »

Salut Cezar,

Imi poti spune cand se va publica si oferta APC pentru 2018? Activitatile cat si cotizatiile?

Mersi,
Adi Niculae
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PERMISE 2018

Post by cezar »

adiniculae wrote:Salut Cezar,

Imi poti spune cand se va publica si oferta APC pentru 2018? Activitatile cat si cotizatiile?

Mersi,
Adi Niculae
Vineri, 19.01.2018 apare si oferta economica, ca si programul de activitati. Ca bani, nu vor fi schimbari semnificative, dar facem o mica evaluare legata de efortul material pe care-l vom face conform noilor reglementari legate de pescuit.

Lucram si la Programul de Activitati 2018, care va aparea in cateva zile. Nu vor lipsi actiunile clasice, dar vor fi si destule noutati.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: PERMISE 2018

Post by mikcutu »

cezar wrote:...
Lucram si la Programul de Activitati 2018, care va aparea in cateva zile. Nu vor lipsi actiunile clasice, dar vor fi si destule noutati.
Cezar, daca se poate o sugestie pentru programul de activitati, poate se ia in vedere si o iesire la scrumbie ... ;) Ne mai spalam pacatele cand e prohibitie la restul pestilor ...
Za dacs cam from za tracs!
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: PERMISE 2018

Post by fatdaddy »

Buna ziua,

Am o nelamurire si mi-ar place daca m-ar putea cineva lamuri.
Eu locuiesc , teoretic, in Bucuresti. Sunt membru APC21.
M-am uitat pe site-ul ANPA pe apele atribuite diverselor asociatii (ca la toate scrie AVPS e alta poveste) pentru "exploatarea" resursei vii si am constatat ca Neajovul, amonte de Comana este atribuit AVPS Giurgiu.
Ce trebuie sa fac ca sa pescuiesc legal pe Neajov, sa zicem la Calugareni, fara sa devin membru AVPS Giurgiu sau sa fac de fiecare data un drum la Giurgiu ?

Multumesc
Andrei Riga
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PERMISE 2018

Post by cezar »

fatdaddy wrote:Buna ziua,

Am o nelamurire si mi-ar place daca m-ar putea cineva lamuri.
Eu locuiesc , teoretic, in Bucuresti. Sunt membru APC21.
M-am uitat pe site-ul ANPA pe apele atribuite diverselor asociatii (ca la toate scrie AVPS e alta poveste) pentru "exploatarea" resursei vii si am constatat ca Neajovul, amonte de Comana este atribuit AVPS Giurgiu.
Ce trebuie sa fac ca sa pescuiesc legal pe Neajov, sa zicem la Calugareni, fara sa devin membru AVPS Giurgiu sau sa fac de fiecare data un drum la Giurgiu ?

Multumesc
Salut, Andrei!

Ar fi doua comentarii:

1. Pana in prezent, nu s-a semnat niciun contract de utilizare cu vreo asociatie; motivele sunt de natura juridica, se pare ca nu exista solutie agreata pentru ca ANPA sa poata prelua in conditii de legalitate 25 % din incasarile asociatiei care a obtinut atribuirea. Pe site este publicat rezultatul selectiei efectuate de ANPA, nu si configurarea zonelor atribuite. Pentru apele curgatoare mai sunt si alte motive, pe care ar fi complicat sa le detaliem aici. Pana la clarificarea acestor aspecte si pana la solutionarea in instanta a litigiilor generate de Ordinul 60/2017 in baza caruia s-a facut atribuirea, nu este nimic de platit la AVPS Giurgiu.

2. Oricum, zona Calugareni pe Neajlov este in aval, nu in amonte.

Daca totusi se vor semna contracte de utilizare, se va anunta pe site-ul ANPA, iar asociatiile care au obtinut ape sunt obligate, prin lege, sa faca publice zonele/sectoarele din zona de competenta, tarifele si modul de procurare a permiselor.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PERMISE 2018

Post by cezar »

fatdaddy wrote:Buna ziua,

Am o nelamurire si mi-ar place daca m-ar putea cineva lamuri.
Eu locuiesc , teoretic, in Bucuresti. Sunt membru APC21.
M-am uitat pe site-ul ANPA pe apele atribuite diverselor asociatii (ca la toate scrie AVPS e alta poveste) pentru "exploatarea" resursei vii si am constatat ca Neajovul, amonte de Comana este atribuit AVPS Giurgiu.
Ce trebuie sa fac ca sa pescuiesc legal pe Neajov, sa zicem la Calugareni, fara sa devin membru AVPS Giurgiu sau sa fac de fiecare data un drum la Giurgiu ?

Multumesc
Salut, Andrei

Doua scurte comentarii:

1. Deocamdata nu s-au semnat contracte de utilizare consecutive procedurii de atribuire stabilite prin Ordinul MADR nr.60/2017. Motivele sunt de ordin juridic, dar si tehnic, indeosebi pentru apele curgatoare.

2. Calugareni se afla in aval de Comana si nu in amonte, deci AVPS Giurgiu n-ar trebui sa aibe vreo treaba cu zona
iulyano11
Posts: 19
Joined: 13 Apr 2014, 22:00

Re: PERMISE 2018

Post by iulyano11 »

Zona localitatii Calugareni este in amonte de Comana. Sunt sigur 100%.
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: PERMISE 2018

Post by fatdaddy »

iulyano11 wrote:Zona localitatii Calugareni este in amonte de Comana. Sunt sigur 100%.

Cezar ,
Am ales Calugareni doar pentru puterea exemplului, dar sa stii ca si eu sunt sigur suta la mie caci Calugareni este amonte de Comana. :D
Si aval de Vadu Lat unde (va)incepe jurisdictia AVPS Dambovita.
Andrei Riga
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PERMISE 2018

Post by cezar »

& iulyano11 si fatdaddy

Corect, scuze, baieti...am confundat Comana cu Gostinari :oops:
regional28
Posts: 2
Joined: 24 Apr 2014, 12:52

Re: PERMISE 2018

Post by regional28 »

cezar wrote:& iulyano11 si fatdaddy

Corect, scuze, baieti...am confundat Comana cu Gostinari :oops:



Bună ziua , as dori și eu un nr de telefon și un email .
Am sunat la nr afișat pe site și nu răspunde nimeni .
Mulțumesc
O zi buna
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PERMISE 2018

Post by cezar »

regional28 wrote:
cezar wrote:& iulyano11 si fatdaddy

Corect, scuze, baieti...am confundat Comana cu Gostinari :oops:



Bună ziua , as dori și eu un nr de telefon și un email .
Am sunat la nr afișat pe site și nu răspunde nimeni .
Mulțumesc
O zi buna
Telefon asociatie: 031.401.10.21 (evident, intre orle cand suntem acolo - a se vedea programul din topicul dedicat).
in cazuri exceptionale: 0728.118.153 Cezar Chioibasu

email: office@pescarclub21.ro
User avatar
Mircea
Posts: 22
Joined: 14 Jan 2015, 10:50

Re: PERMISE 2018

Post by Mircea »

Pentru ca tot a venit vorba de AJVPS si permise.. se pare ca trebuie sa ne obisnuim si cu refuzuri de PG-uri. Vedeti poza atasata. Se pare ca "Dunarea, cu bratele sale" a capatat un alt inteles. Cel putin, in interpretarea IJPF Galati
Attachments
refuz gal.jpg
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: PERMISE 2018

Post by mikcutu »

Nu esti singurul caz.
S-ar parea ca pentru Dunarea de la Galati, ar fi nevoie de PG de Tulcea.
Si eu am cerut si am primit acelasi raspuns.

Am cerut si la Tulcea dar inca nu am primit nimic.
Za dacs cam from za tracs!
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”