Delta Dunarii?

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Post Reply
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Delta Dunarii?

Post by mikcutu »

Salutare, se organizeaza vreo iesire in Delta Dunarii in toamna asta?
Za dacs cam from za tracs!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Delta Dunarii?

Post by cezar »

mikcutu wrote:Salutare, se organizeaza vreo iesire in Delta Dunarii in toamna asta?
Da! :D Suntem in negocieri.
MadalinIonut
Posts: 4
Joined: 24 Aug 2016, 17:29

Re: Delta Dunarii?

Post by MadalinIonut »

Buna ziua as dori sa stiu si eu daca se poate pleca în delta cu familia cu camping ca am inteles la televizor ca tulcea e in carantină cu tantarii aia mai ales spitalul


Mențin ca vreau sa plec saptamana viitoare vineri pana duminica sau luni
Si as mai dori sa stiu si eu o zona unde se poate pescui,se poate ajunge cu masina si sa folosim si cortu
Va multumesc!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Delta Dunarii?

Post by mikcutu »

Salut,

Din cate stiu eu, campatul este interzis in Delta Dunarii dar din cate am inteles (daca iti strangi gunoaiele in saci de plastic si ii arunci la tomberoane la intoarcere si daca ai un comportament civilizat) nu ar fi probleme.

Cu masina poti ajunge:
- pe Sfantu Gheorghe, pana in dreptul primului M (unde se uneste canalul Dunavat cu Dunarea)
- sau traversezu cu bacul la Nufaru si o iei spre bratul Sulina unde mergi cat poti paga gasesti un loc unde sa pescuiesti
- sau traversezi cu bacul la Tudor Vladimirescu si o iei spre Pardina (dar aici ai nevoie de PG de Tulcea)

Oriunde te-ai duce ai nevoie de permis:
- de acces in ARBDD,
- permis de pescuit in ARBDD,
- permis de acces cu masina in ARBDD.
Za dacs cam from za tracs!
MadalinIonut
Posts: 4
Joined: 24 Aug 2016, 17:29

Re: Delta Dunarii?

Post by MadalinIonut »

Din cate am auzit pot sa ajung pana la mila 23,de acolo pot sa ma orientez?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Delta Dunarii?

Post by cezar »

MadalinIonut wrote:Din cate am auzit pot sa ajung pana la mila 23,de acolo pot sa ma orientez?
La Mila 23 nu se ajunge decat pe apa.
MadalinIonut
Posts: 4
Joined: 24 Aug 2016, 17:29

Re: Delta Dunarii?

Post by MadalinIonut »

Am înțeles, multumesc mult de tot
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Delta Dunarii?

Post by cezar »

MadalinIonut wrote:Am înțeles, multumesc mult de tot
Singurele drumuri catre locurile de pescuit din Delta Dunarii, practicabile si abordabile cu masina sunt:

- Tulcea -traversare cu bacul pana la Tudor Vladimirescu - Ceatalchioi - Pardina - Chilia Veche (punct terminus). Drumul este pietruit, dar cu destule hurducaieli.
- Tulcea -Nufarul (traversare cu bacul)-Partizani-Vulturul-Gorgova (punct terminus). Atentie! Drum foarte prost, iar daca ploua...
- Tulcea - Nufarul - Victoria - Mahmudia- Murighiol-Dunavatul de Jos. Drum perfect asfaltat.

Amplasarea corturilor este interzisa peste tot. Exista controale si se dau amenzi, dar aceste sunt in general mici, iar daca nu faceti dezordine (gunoaie, resturi, sticle/doze/cutii etc) sunt uneori ingaduitori si va lasa in pace.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Delta Dunarii?

Post by arlan »

Pentru Mila 23, doar in apropiere pe Gridul Stipoc, la aprox 4-5 km pe apa ( max 15 min cu barca pe canal Catzavaia pana in Mila 23 ) si daca cunosti pe cineva vine si te ia cu barca. Lasi masina la apicultori, dai 1 - 2 sticle de bere la 2 litri ptr o saptamana si o gasesti si spalata daca la ceri.
Daca vrei la cort poti sta linistit ca nu sunt controale in zona. Acces la lacuri Ledeanca si Baclanesti, canal Sontea (prin Razboinita) si DV.
Traseul este BAC Tudor Vladimirescu - Pardina (drum cu gropi evitabile, inainte de pod la intrere in Pardina se coboara de pe dig in dreapta pe digul Canalului Stipoc), la 150-200 metri, drum cu gropi evitabile, cobori in stanga printre copaci pe campul Stipoc unde pe drum de pamant, la dreapta, "autostrada" 10 km, la ruine iar sus pe dig 8 km pana in dreptul primei amenajari stana (Cornel, are branza, sunca si miel) si casa , chiar dupa ea 300 metri cobori dreapta pe alt dig de incinta 2 km pana iesi la Canal Stipoc unde sunt apicultorii.
ATENTIE la orientare si trebuie masina rezistenta si soferie. Eu cu peridoc am facut 3 1/2 ore.
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
MadalinIonut
Posts: 4
Joined: 24 Aug 2016, 17:29

Re: Delta Dunarii?

Post by MadalinIonut »

cezar wrote: - Tulcea - Nufarul - Victoria - Mahmudia- Murighiol-Dunavatul de Jos. Drum perfect asfaltat.
Buna dimineata, am fost aici în zona asta pe canalul acela si practic cand am ajuns acolo tocmai în ziua aceea adica vineri am prins numa platica si salau.A doua zi,sâmbătă cred ca vin cauza cutremurului Nu am prins absolut nimic nici duminica
Mentionez ca am intrebat pe cineva de la bac-ul acela e la nufaru si ne-a zis ca s-a băgat curent.
Am dat de toate in apa si pentru rapitori nimic nimic nimic
Attachments
20160924_115504.jpg
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”