Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Post Reply
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by cezar »

Anul acesta Dunărea arată bine, cel puțin până acum. Așa că, sperăm să punem în aplicare o idee mai veche a noastră:
SURVIVAL pe o insulă dunăreană.
Am stabilit locația, pe care încă nu o dezvăluim. :D

Propunem perioada 29 mai - 1 iunie 2015. este primul WE după ridicarea prohibiției, iar 1 iunie (luni) este sărbătoare legală (Rusalii).

Lucrăm acum la un mic regulament de supraviețuire, plus la clarificarea unor mici detalii.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by mikcutu »

Suna interesant. Se pare ca ar fi in zona de frontiera. Ce fel de PG ar fi necesar?
Za dacs cam from za tracs!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by cezar »

mikcutu wrote:Suna interesant. Se pare ca ar fi in zona de frontiera. Ce fel de PG ar fi necesar?
Da, pe zona de frontiera, in sudul tarii. Este nevoie de unul dintre PG-urile uzuale la APC 21. Adica, Gr sau Cl. Mai multe amanunte nu dau, pentru ca inca nu este momentul sa dezvalui locatia unde vom suprevietui. ;)
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by Eugen Fetes »

Particip si eu la chestia asta, dar in perioada 29-31 ca pe 1 iunie sunt de scarbici.
0745578278
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by Victor »

asa ,asa nea cezare sa nu le spui locatia .
nu de alta dar,..s-ar duce pe insula cu pricina si-ar ingropa ceva conserve,diverse chestii hranitoare + ceva beuturi care sa mai aline dorul .
0762965992
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by Pacapescarul »

Sper sa pot participa si eu. O sa ajunga sarmanu' oblete la rang de delicatesa. :lol:
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
AdidinMaadi
Posts: 2
Joined: 30 Apr 2015, 14:05

Re: Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by AdidinMaadi »

Spuneti va rog daca este vorba de Maican, ca nu cred ca incapem toti....
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by cezar »

AdidinMaadi wrote:Spuneti va rog daca este vorba de Maican, ca nu cred ca incapem toti....
NU !
AdidinMaadi
Posts: 2
Joined: 30 Apr 2015, 14:05

Re: Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by AdidinMaadi »

Salutari
Attachments
20150411_094755.jpg
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by Tony »

AdidinMaadi wrote:Salutari
Aceasta este ancora scoasa de Dan.T si subsemnatul de la Chilia ,este la Vtal in curte .... :P
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
cristi0110
Moderator
Posts: 238
Joined: 25 Feb 2010, 23:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by cristi0110 »

Cred ca s-a omis ceva din regulament: "Nimeni sa nu detina vuvuzele" :lol: :lol: :lol:
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by raitmaerg »

suna foarte interesant.
Daca este in zona in care eu tin barca +- 30km( prietenii stiu), adica o ora de mars si cum la deschirea sezonului imi programasem 3 zile de Dunare ma bag si eu cu juniorul.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by cezar »

raitmaerg wrote:suna foarte interesant.
Daca este in zona in care eu tin barca +- 30km( prietenii stiu), adica o ora de mars si cum la deschirea sezonului imi programasem 3 zile de Dunare ma bag si eu cu juniorul.
Se incadreaza in +/- 30 km! :D
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by cezar »

Câteva precizări:

1. Organizatorii vor ajunge înaintea tuturor, vor traversa și vor alege locul de tabără.

2. Preluarea participanților de către organizatori a celor care nu vin cu barca proprie se va face vineri, 29.05.2015, între orele 15,00-17,00. Cei care, dintr-un motiv sau altul, nu ajung în ziua și în intervalul orar stabilit, sunt rugați să anunțe până miercuri, 27.05.2015, ora 23,59.

3. Toți participanții vor trebui să aibă propriul echipament de pescuit și de camping. De asemenea, vor deține veselă, tacâmuri, ibric pentru ceai/cafea, tigaie pentru prăjit pește , un mic grătar...Aragazele individuale de voiaj sunt acceptate. Oricum, asociația va amenaja o mică bucătărie de campanie, cu vatră, butelie mare de aragaz, arzător, loc de grătar.

4. Ce oferă asociația:

a) transferul cu barca pe insulă
b) ingrediente pentru ciorbe de pește și saramuri (toate, în afară de pește)
c) expertiză pentru întocmirea unor preparate de calitate.

5. Ce Nu oferă asociația:

a) alimente și ingrediente pentru mesele care se vor lua individual (adică pește, ulei, sare, legume etc).
b) pâine pentru toată perioada
c) băuturi de tot felul, alcoolice sau nealcoolice.
d) cafea, ceai

6. Fiecare participant va aduce 2-3 litri de apa potabila, pentru nevoile comune ale bucatariei. Cum se vor desfășura lucrurile:

Ziua I (29 mai 2015) după amaiză.

Preluare de la locul stabilit pentru întâlnire, transport și instalare pe insulă. Prima pescuială pentru asigurarea cinei și a micului dejun de a doua zi. Propunem ca fiecare să-și prăjească pește pentru seara respectivă, dar să-și pastreze și ceva pentru micul dejun de a doua zi.

Ziua a II-a (30 mai 2015).

Dimineața (mic dejun individual, fiecare când vrea, din ce a agonisit seara precedentă sau dimineața devreme)
Urmează pescuit, pescuit, pescuit...

Pranz ( ciorbă de pește ). Între orele 12.00-12,30 se va colecta peștele necesar de la participanți. Peștele poate fi mic, dar variat (pentru prima zeamă), dar vor fi necesari și pești mai mari, pentru bucățile din farfurie. Prepararea va fi coordonată de organizatori, dar va fi nevoie și de contribuția în muncă a fiecăruia, la curățat pește, adunat lemne, întreținerea focului.
Urmează pescuit sau odihnă, după voia fiecăruia.

Seara (saramură de pește). Organizatorii vor pregăti o zeamă "meseriașă" pentru saramură, pe care o vor pune la dispoziția participanților. Frigerea peștelui pe grătar priveste pe fiecare (funcție de cea a prins și ce preferă să manânce ...). Recomandăm ca fiecare să pună ceva deoparte și pentru dimineața următoare

Ziua a III-a (31 mai 2015)

Dimineața. La fel ca în ziua precedentă. Apoi...pescuit, pescuit, pescuit.

Prânz (ciorbă de pește). La fel ca în ziua precedentă. Apoi, odihnă sau pescuit, fiecare cum vrea

Seara (pește prăjit). Fiecare prăjește ce are, pe aragazul individual sau la bucătăria colectivă. În acest din urmă caz, fiecare vine cu pestele curățat și tăvălit prin făină sau mălai. Si-l prajeste, iar mujdeiul privește pe fiecare.

Ziua a IV-a. Mic dejun din peștele prăjit decuseară. Ultima pescuială, cine vrea prăjește pește. Strângerea taberei, a bagajelor și transfer pe malul celălalt, la mașini

Pentru cei mai înfometați, oprire la o terasă cu mititei și friptane (cam la 30 minute de mers, de la locul de parcare a mașinilor) :lol: :lol: :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by cezar »

Mare rugăminte din partea organizatorilor !

Până miercuri, 27.05.2015, anunțați ora de sosire la locul de adunare, cu ce veniți, câți oameni în mașină, etc.

Reamintim, intervalul orar în care facem transferurile pe insulă este 15,00-17,00.
Dacă sunt situații speciale(întârzieri la serviciu sau pe drum), le rezolvăm, cu condiția să fim anunțați din timp.
Nu recomandăm sosirea după ora 19,00.


Deasemenea, avem rugămintea să vă luați în bagaje strictul necesar, fără excese.

Timpul de deplasare din centrul Bucureștiului până la locul de adunare pe malul Dunarii, este de maximum o oră și jumătate.
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vă propunem o ieșire SURVIVAL

Post by Tony »

Cred ca inainte o sa postati si un traseu , harta cum se ajunge acolo ...poate vin cu motorul , fara sa deranjez pe cineva cu masina....
Si o Cafenea se poate inainte de plecare ....cel putin sa ne facem poze in grup pentru amintire ..cine stie cati o sa mai ne dorim sa ne intoarcem ..poate o fi bine pe acoloooo.
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”