Am pescuit in Grecia!

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Am pescuit in Grecia!

Post by costin stefanescu »

Tdf,e clar,trebuie sa mergi cu noi sa prinzi peste :D !
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Am pescuit in Grecia!

Post by tdf »

Asa e!

Costin prinde, eu fac foto cu pesti si apoi un reportaj ilustrat pe forum ;
mentionez ca mustata mea este mai bogata si mai neagra decat cea a lui El Comandante.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Am pescuit in Grecia!

Post by costin stefanescu »

o fi mustata ta mai verde,insa trebuie s-o 'coclesti' putin printre noi :lol: sa se mai patineze,glumesc,am observat insa ca voi ploiestenii,cam slabut cu participarea,si nea Ion se da la fund de la un timp,zici ca pescuieste prin Cuba asa secretos e :?: ,mai vorbeam cu el la telefon din cand in cand,insa s-a ascuns,o fi ajuns milionar(sa dea Dumnezeu) si nu mai baga lumea in seama,cine stie !?
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Am pescuit in Grecia!

Post by tdf »

@Costin
Din cate stiu Nea Ion nu e in tara.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Am pescuit in Grecia!

Post by cezar »

tdf wrote:Comandante,


Da un ordin, fa ceva si posteaza un sumar al excursiei:
- cate zile a durat;
- conditii si pret transport;
- conditii si pret cazare;
- conditii si pret mancare;
- conditii, scule si pret pescuit;
- capcane si oportunitati.

Nu da alta dar poate ne gandim sa facem o reconstituire: pe urmele lui Badea Cartan (Chioibasan ...) la Mediterana Elena.

Din materialul ilustrat am asa un feeling acut cum ca un anume Costin S. a cam prins si pentru altii care doar s-au pozat cu capturile. Asa o fi?
Am să răspund punctual:

- 7 zile (6 cazări)

- auto. Pe drumul cel mai scurt, de la Bucureşti la Limenaria sunt 570 km. Datorită inundaţiilor din Bulgaria, noi a trebuit să facem, atât la ducere, cât şi la întoarcere, anumite ocoluri. În total, am făcut 1230 km, plus 125 km turul Insulei Tassos, inclusiv o incursiune în satul Theologos. Am consumat, în total, 73 litri de motorină.
În Bulgaria motorina costă 2,25-2,35 leva, iar în Grecia, inclusiv Tassos, 1,35-1,38 Euro/litru. Deci, mai ieftin decât în România.
Benzina 95 este ceva mai scumpă, cam 2,50-2,55 leva în Bulgaria, respectiv 1,70-1,75 Euro în Grecia.
Alte costuri legate de drum: 3 euro taxa pod la Giurgiu, 2 euro taxa pod la Russe, 5 euro rovigneta pe soşelele Bulgariei (valabilitate o săptămână).
La greci nu există rovignetă, dar se plăteşte taxă de autostradă (2,40 euro pt.autoturisme x 2 treceri).

Ferryboat Keramoti: 20 euro de autoturism, plus 3 euro fiecare persoană + acelaşi tarif la traversarea înapoi.

- cazare - Hotel *** Samaras Beach 390 euro ( 2 pers X 6 nopti ). Preţul include mic dejun. Condiţiile de cazare au fost excelente.

- mancare: la taverne, se mănâncă excelent cu 8-10 euro/pers,fără băutură. Cu băutură...cât poate fiecare. Apa minerală este la fel de scumpă ca berea şi vinul

Amatorii de friptură de miel şi berbecuţ, respectiv de iaurt şi brânză de calitate, se pot delecta la Theologos.
La Limenaria, unde am fost noi, de departe cea mai bună tavernă este Dionysos, atât ca preţ, cât şi ca gastronomie . La Limenaria recomand preparatele din peşte şi fructe de mare, care sunt excelente şi super-proaspete
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Am pescuit in Grecia!

Post by cezar »

- urmare-

Pescuitul se face cu monturi fine şi lansete sensibile, eventual feedere. De fapt, inclusiv trofeul expediţiei s-a luat la feeder.
Nu strică să existe şi o undiţă cu montură fină (cârlig mic, subţire), pentru pescuitul de zi, îndeosebi în bazinul micului port pescăresc.
Dar se pescuieşte mai ales noaptea, cam 2-3 ore după lăsarea întunericului, chiar de pe plajă, căutând zonele unde există platforme de nisip, printre pietrele care pavează fundul mării.
Ca momeli, la undiţă, ziua merge cocoloşul mic de pâine, dar se prinde peşte mic, rar câte o doradă cât palma.
Recomand peştisorii (sardine mici), care se cumpără cu 3-4 euro kg de la Fish Merket (există vreo trei, bine aprovizionate dimineaţa). Se poate păstra la frigider.
Sardina se foloseşte întreagă, pe o montură specială, pe care o puteţi cumpăra de la magazinul cu scule de pescuit din sat, cu 1 euro bucata. Magazinul este pe strada principala (soseaua), cam in dreptul hotelului Samaras Beach.
Practic, este vorba de un şir de 10 cârlige mici, legate unul după altul pe acelaşi fir de monofilament.
Ultimul cârlig se trece prin ochiul peştelui-momeală, apoi se înfăşoară montura pe peştişor, în spirală, până la codiţa sardinei, unde seface şi o buclă de fixare a peştelui.
Se foloseşte un plumb culisant de cca 30-40 gr.
E nevoie de clopoţei şi starleţi adecvaţi, plus suporţi de lansetă care să asigure o poziţie uşor oblică a lansetei.
Momeala trebuie controlată destul de des, pentru că este ciuruită de peştişorii mici, care nu se pot agăţa. După jumătate de oră, scoţi doar scheletul sardinei.
Peste zi se poate încerca cu pâine (montura de mai sus înfăşurată pe o felie de pâine şi lăsată să plutească), pentru chefal, dar noi nu am prins, deşi am văzut exemplare de toate mărimile în zonă.
Noaptea se prind bibani de mare, lupi de mare (cum este trofeul lui Costin), dorade, anghile etc.
Pozele sunt elocvente.

Capcane - nu sunt prea multe. În apă, sunt destul de mulţi arici de mare, dar trebuie intrat cu nişte tenişi speciali, care se cumpără ca faţa locului, contra 6 euro.
Pe plajele sălbatice, neamenajate, mai sunt corpuri tăietor-înţepătoare, aruncate de turişti sau aduse de valuri.
Dar cea mai periculoasă capcană o constituie însă poliţia bulgară, aflată mereu la pândă. Dar aici, după noroc. Noi am scăpat fără probleme.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Am pescuit in Grecia!

Post by cezar »

Si in final, traseul auto cel mai scurt:

Bucuresti - Giurgiu - Russe -Byala - Veliko Tarnovo - Gurkovo - Stara Zagora - Dimitrovgrad - Kardzali - Makaza (granita Bulgaria-Grecia) - Nymphos, apoi autostrada spre Kavalla-Thessaloniki, cam dupa 100 km se iese spre Keramoti, din autostrada raman 17 km pana la ferryboat Keramoti.
Ionut
Moderator
Posts: 158
Joined: 26 Jan 2014, 11:50
Location: Bucuresti

Re: Am pescuit in Grecia!

Post by Ionut »

Bine ca ati scapat fara probleme de politia bulgara. Eu n-am scapat (20 euro) :D . De fapt din 6 masini care am fost doar doua au scapat, plus inca una care a plecat la Istambul.
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Am pescuit in Grecia!

Post by tdf »

Va multumesc d-le Cezar C.
Trebuie sa recunosc ca am blufat in ceea ce priveste mustata, a d-voastra e mai bogata.

Foarte bun rezumatul facut, concis si cuprinzator. Poate ca ar trebui sa incercati sa scrieti proza scurta.

Eu am inceput razboiul psihologic cu sotia, deocamdata la capitolul general: "ce frumos trebuie sa fie in septembrie in Grecia".

Ca fapt divers foarte slabe rezultatele pescuitului pe Siutghiol, pentru MN nu am avut scule (asa cum mi-a recomandat Claudiu) iar la Navodari nu sunt diguri abordabile fara masina.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Am pescuit in Grecia!

Post by Claudiu »

Scuze ca ma bag p'aici cu alte treburi. :oops:
Tdf, pe Siutghiol nu poti prinde decat caras si babusca, asa, intr-o doara, ca daca te pregatesti ca lumea, poti prinde si crap, dar nu e cazul aici, ca doar ai spus ca nu prea esti pregatit.
Incearca la varga de 6-7m sau lanseta cu montura mai fina, cu patratica de mamaliga sau miez de paine ingalbenit cu sofran(asta doar in cazul vergii) si imposibil sa nu prinzi ceva caras frumusel ori babusca.
Eu mi-am facut damblaua pe Siutghiol din luna mai pana in iunie, cu caras frumos si mult, dar de acum ma indrept spre alte locatii, cum ar fi Marea Neagra (cu toanele ei multe) si delta.
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am pescuit in Grecia!

Post by Tony »

Felicitari de reusita unei vacante frumoase ....

o intrebare ...." acolo erau TANTARI...."..???
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Am pescuit in Grecia!

Post by cezar »

Tony wrote:Felicitari de reusita unei vacante frumoase ....

o intrebare ...." acolo erau TANTARI...."..???
Da, erau si tantari, dar putini!
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”