Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Post Reply
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by Ono »

cezar wrote:1. Ieşiri la pescuit
a) 5 acţiuni la Dunăre, în perioada iunie-octombrie 2014 (o ieşire în fiecare lună).
Destinaţiile vor fi alese astfel încât să fie accesibile şi celor care ne pot însoţi doar în week-end.

4. Alte acţiuni, la propunerea membrilor (şi cu aprobarea CD APC 21)
Mi-e dor de o actiune in spiritul PC21, ce ziceti, facem o actiune in perioada 18-22 iunie? (saptamana viitoare)
Vremea se anunta buna, solunarul perfect, dorinta imeeensa! Cezar, cu experienta ta mare, te bagi la asemenea nazbataie?

Haideti cu propuneri si inscrieri pentru o locatie cu tantari in limita acceptabila :roll: la care sa putem pescui si socializa haiduceste !
(Arlane, daca lipsesti, te blestem sa prinzi vara asta doar pesti obezi, sa vezi si tu ce inseamna suferinta adevarata !)
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by arlan »

Eu am o "pohta" de MN de nu ma'ntreba!
Pe "apa dulce" e prapad, neagra si murdara .... si nu te gandi la alte alea!
La MN parca nu-s asa multi tantari ca mai bate briza, e mai racoare si merge si-o scalda.
Daca iese de-o gasca mica, m-as baga!
Traiasca!!!
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by cezar »

Să vedem prognozele!
La apă dulce, este exclus...
Poate un Năvodari (cu posibilitate de campare), poate un Eforie Sud...să vedem ce zic şi prietenii constănţeni.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by arlan »

cezar wrote:Să vedem prognozele!
La apă dulce, este exclus...
Poate un Năvodari (cu posibilitate de campare), poate un Eforie Sud...să vedem ce zic şi prietenii constănţeni.
si eu am pus "geana" pe Navodari, Capul Midia, intre diguri (de unde se poate si pescuii), avem "calabalic" adecvat, posibilitati de aprovizionare apropiate, prieteni in zona sa ne ajute ... alea, alea!
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by Ono »

Hai ca facem si un MN, ultima oara cand am fost la MN cu cortul eram 9 insi in cort de 5 persoane he-he.
Eu ma gandisem inspre un baraj curat (daca o fi vreunul dupa aceste ploi...)

Mi-a zis un benzinar ca a fost la Giurgiu saptamana trecuta si a prins ceva, dat numai dupa dig, ca doar acolo a ajuns.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by cezar »

Eu zic sa ne vedem joi la o cafenea, sa punem tara la cale. Ce ziceti?
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by Eugen Fetes »

Ono wrote:Hai ca facem si un MN, ultima oara cand am fost la MN cu cortul eram 9 insi in cort de 5 persoane he-he.
Eu ma gandisem inspre un baraj curat (daca o fi vreunul dupa aceste ploi...)

Mi-a zis un benzinar ca a fost la Giurgiu saptamana trecuta si a prins ceva, dat numai dupa dig, ca doar acolo a ajuns.
Saptamana trecuta s-a prins caras mare si foarte mare, salau frumos la baboi pe canalul Plantelor. In we erau miliarde si miliarde de fani ai lui don' Fuego dar... canci. Pe Ara poate ar fi de incercat.
Oricum MN este cea mai buna solutie in perioada asta, daca faci abstractie de faptul ca vremea este schimbatoare si pisecioasa. Chefalul, cu putin noroc, poate fi lovit acolo unde il doare cel mai tare, iar "guvidele" din barca poate ramane "mut" (rama neagra asezonata cu bucatica de guvidas) basca faptul ca poate intra o matza ori vulpe sau un calcanel.
0745578278
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by arlan »

cezar wrote:Eu zic sa ne vedem joi la o cafenea, sa punem tara la cale. Ce ziceti?
La ultima cafenea s-a hotarat, de cativa membri, sa vizitam MN in perioada 18-22.06, zona Cap Midia-Vadu.
Campare la cort pe sau in apropierea plajei. Auto langa. Auto gospodarire pe grupe de sange si afinitati :D . Supermarket in Navodari la circa 4 km.
Tinta chefalul si ilarie. Tehnica de capturare in fuctie de disponibilitatea amicilor localnici Claudiu si Petrica, sau la furat meseria. :? :shock:
De pe digul de larg (nord) se poate incerca si la guvide, eventual barca cine se incumeta, etc ..... plaja, soare si bere rece, ca doar n-om traii din ce prindem! :roll:
1. Arlan
2. Florian
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by tdf »

Salutare!

Care sunt conditiile de participare? Inclusiv dpdv legal.

Sa nu sforai? Sa nu dai vanturi? Sa nu votezi cu Ponta? Etc.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by arlan »

tdf wrote:Salutare!

Care sunt conditiile de participare? Inclusiv dpdv legal.

Sa nu sforai? Sa nu dai vanturi? Sa nu votezi cu Ponta? Etc.
Legal:
Capul Midia este limita sudica RBDD si pescuitul e liber (zona Corbu nu apartine de Complex Razelm-Sinoe, prohibita pana in 30.06).
Corturile la distanta de min 100 m de plaja (nu se cunosc definitii exacte a notiunii de plaja).
Interzis auto pe plaja.
ATENTIE la gunoiul personal in zona.
Dar cu o abordare la limita, curatarea zonei de gunoaie si respect in negocierea cu organele (in eventualitatea unui control), nu cred ca sunt probleme.
Detalii exacte vor fi expuse de prietenul zonal Petrica Dascalu care ne va asista tehnico-tactic in limite rezonabile si tipul liber disponibil.
Administrativ:
Odihna la liber pe plaja :lol: , cort, masina, neamuri, arest, etc
Alimentatia din "punga" proprie, pachet sau hipermarket, solo sau grup preorganizat.
Beutura, dupa preferinta si "musculatura", la fel ca mai sus PPHSP.
Nu este actiune organizata de APC21, APC21 nu este responsabila ptr comportamenrul membrilor. SUNTEM PE CONT PROPRIU.
TGK
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by petricadascalu »

va salut...ma bucur ca va avem oaspeti pe teritoriu nostru litoral
TEORETIC:
arbdd,pg,permis campare,permis intrare auto
PRACTIC:
de ani buni se campeaza si nu am vazut sa fie deranj,fiind o plaja industriala(a fost odata)
limita bunului simt dpdv.menajer,organizatoric,social
PESCUIT:
chefal(bete mai mari,suporti,fire subtiri cu bici,plute,carlige,plumbi specifici,juvelnice,lopata,galeata siiii... gratare,racoritoare,umbrare :lol: ,etc)
guvizi(in apropiere-se cunoaste tehnica)
ramele de mare sunt aproape,scoica alba la fel
APROVIZIONARE SI LOGISTICA:
com.corbu cu magazin non-stop la aprox. 2km
oras,navodari cu magazin pescuit(toate cele),market-uri si magazine non-stop la aprox. 6km
SUPORT PSIHO-TEHNICO-TACTIC:
EU : 0735258699
doritorii din teritoriu
daca mai aveti nelamuriri postati sau ma sunati
sper sa tina vremea cu voi si sa iasa cv fantastic
cu respect !
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by Ono »

arlan wrote: 1. Arlan
2. Florian
3. Ono

Se anunta si Vladstanescu interesat. Poate ii trece supararea pe fel de fel de glume si posteaza aici, asa cum e normal.
Ar trebui sa vedem si cum stam cu vremea, sa nu nimerim intr-o furtuna cu cod portocaliu chiar in acea perioada.

La Cafenea s-a discutat despre pescuit, despre mers in Grecia, despre fotbal si desigur s-au facut glume.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by arlan »

http://meteox.co.uk/forecastloop.aspx?t ... ent=europa
... de miercuri pe litoral e o vreme "lacrima", vezi prognoza cu structuri noroase! :o
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by Ono »

Se pare ca vremea va fi excelenta si ca vom fi doar cei 3 inscrisi plus amicii din Constanta.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by arlan »

Ono wrote:Se pare ca vremea va fi excelenta si ca vom fi doar cei 3 inscrisi plus amicii din Constanta.
Vine si Florentin Panait (Pani 35), a fost ieri pe la mine si a hotarat ca vine cu auto propriu.
Vremea, putina ploaie joi dimineata (noaptea pana pe la max 8 dimineata, 2-3 mm, 2-3 litri) si sambata seara(ceva scurt, max 1 mm). Parerea mea e ca vineri va fi, dupa amiaza, va fi 2-3 mm, ca sunt neam cu vestitul Topor :lol: , dar la ce utilitati avem cu noi, nu-i bai, avem pauza de "cafea tare" cu o maslinuta si mizilicuri, parol coane Fanica..... si e mai bine asa, sa nu ne arza soarele si sa ne ia "flama".
http://www.vremea.net/Vremea-in-Corbu-j ... -pe-7-zile
http://www.meteoblue.com/ro/rom%C3%A2ni ... %A3a?day=5
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by vladstanescu »

Ono wrote:
arlan wrote: 1. Arlan
2. Florian
3. Ono

Se anunta si Vladstanescu interesat. Poate ii trece supararea pe fel de fel de glume si posteaza aici, asa cum e normal.
Ar trebui sa vedem si cum stam cu vremea, sa nu nimerim intr-o furtuna cu cod portocaliu chiar in acea perioada.

La Cafenea s-a discutat despre pescuit, despre mers in Grecia, despre fotbal si desigur s-au facut glume.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by vladstanescu »

Ono wrote:
arlan wrote: 1. Arlan
2. Florian
3. Ono

Se anunta si Vladstanescu interesat. Poate ii trece supararea pe fel de fel de glume si posteaza aici, asa cum e normal.
Ar trebui sa vedem si cum stam cu vremea, sa nu nimerim intr-o furtuna cu cod portocaliu chiar in acea perioada.

La Cafenea s-a discutat despre pescuit, despre mers in Grecia, despre fotbal si desigur s-au facut glume.
Salutare. Merci de ganduri Ono. Pentru cine nu ma stie sa nu intelege ce spun . o sa repet. Nu sint suparat deloc. Dupa 3 ani de existenta in APC21 , am luat decizia anul asta sa devin mai activ nu doar sa imi iau permisele si gata.... cu speranta de soliclizare si gasirea de noi prieteni cu care sa imi petrec timpul la pescuit si in acelasi timp sa ajut cit pot APC 21, pe Cezar, Iancu si Dan si altii. Am fost "prezent" citeva luni , in care am realizat ca gindurile mele erau fanteziste , lovindu-ma de comentari si bascalii care nu mai au nimic in comun cu bunul simt fata de mine si fata de altii. altii nu reactioneaza , eu da. Asa ca , repet , am luat hotararea, sa absentez de pe forum, si comunic doar cu cine consider ca am ceva in comun , si care are respect si bun simt . In felul asta scutesc si administratorii forumului sa mai arbitreze " meciurile" si totul revine la normal lasind ca fiecare sa se comporte cum vrea fara sa ma mai intereseze. Este o vorba... padurea fara uscaturi nu exista. cine vrea sa ma contacteze sa o faca in privat sau la telefon. Toate cele bune.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by Claudiu »

Vladstanescu,
te-au ciuruit... :cry:
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Actiunea Pescuit ca nu mai pot, 18-22 iunie 2014

Post by laloi »

Fir intins participantilor, si vreme frumoasa!
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”