PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

pentru cei ce vin la chilia in martie 2014, propun sa ne batem aici in idei , strategii si soulutii cum sa facem operatiunea monstru !
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

deschid acest topic cu un anunt de importanta majora. 4 L de palinca pe 27 martie din partea subsemnatului.
manu
Posts: 75
Joined: 14 Mar 2010, 12:11

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by manu »

vladstanescu wrote:pentru cei ce vin la chilia in martie 2014, propun sa ne batem aici in idei , strategii si soulutii cum sa facem operatiunea monstru !

Deoarece nu am mai fost in zona Chilia Veche cea mai buna strategie este sa analizam informatiile de la seria 1. In general strategia ar fi cam asa:
Pt peste pasnic:
1) pescuim pe locurile productive de la seria 1; pt a avea certitudinea productivitatii unui loc trebuie sa vedem pozele (cu pesti) ale colegilor care deschid partida
2) trimitem ''emisari'' sa testeze locuri noi in primele 2 zile (si sa momeasca locurile bineinteles)
3) daca pestele nu trage (la colegii din seria 1) lasam betele acasa si luam mai multa bautura; in pauza incercam un pescuit viteza la oblete de pe mal
4) cine simte nevoia de mai multa adrenalina trece si pescuieste in sectorul Ucrainean (nu inainte de a achita cazarea pe intreaga perioada) sau chiar acosteaza pe malul lor

Deoarece eu pescuiesc mai mult la rapitor strategia mea este:
1) incerc rapitorul (ordinea: avat/vodca/ biban/ vodca/stiuca/ vodca) in locurie promitatoare; vodca nu este pt a atenua frigul ci pt a ma ajuta sa ''citesc'' apa
2) Incerc rosioara la Fish Helic Berti (uneori merge fantastic de bine - numai cand cauti bibanul ca sa te enerveze) si carasul la gruburi mici si muste artificiale (drop-shot)
3) Din ce este facuta palinca mentionata in postarea ta?
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

Manu. sa inteleg ca esti pe lista ! tactica ta este foarte interesanta dar are un mic defect. S-ar putea s anu fie seria 1. :D din ce am auzit pina acum este doar seria 2. asa ca nu prea avem ce vedea ce au facut altii... si vom fi pe barba noastra. daca tactica cu vodka da roade atunci foarte bine, dar cu masura :shock: ca dupa aia nu mai vedem nici obletii. Lasind gluma de o parte... eu am mai fost la chilia dar niciodata asa devreme. In general mergeam dupa prohibitie. De asta sint si eu putin... aerian. Oricum.. ma apuc de gaurit porumb si il pun la borcanele cu tuica, whisky si palinca. daca mai are cineva si alte idei de arome .. foarte bine.. sa le spuna din timp. Oricum... eu sint calare pe Tataru. Nu ma va intersea dunarea. Nu am pescuit pe tataru niciodata dar este foarte laudat de ani de zile. In rest macar de o saramura de obleti sa avem si va fi bine.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by cezar »

Depindem destul de mult de situatia meteorologica/hidrologica. Acum trei ani am ajuns cand temperatura ajunsese la 7 grade, dupa o crestere lenta.
Cotele au fost si ele in usoara crestere. L-am ruuupt pe "domnul crap". Ciortani de 2-3-4 kg fara numar. Au fost si mai imbracati...
Acum doi ani, temperatura apei ajunsese la 9 grade, somnul se pusese in miscare, l-am cotonogit pe langa gropi. Crapul a fost mai subtire, dar pescarii universali au prins de toate, de la babusca la stiuca.
Anul trecut, am ajuns dupa o "recidiva" a iernii, cu frig, zapada, la care s-a adaugat o crestere rapida a cotelor. N-am facut mare lucru...sprituri, gratare, scrumbie de Dunare cu ceapa. Ca peste, mai mult maruntis...

Vom vedea cum va evolua vremea in primavara asta.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

stie cineva cam care a fost cota dunarii anul trecut pe vremea... aia cind vom merge ? ( adica sf martie ) sau mai bine spus... cam care ar fi cota... optima sa o avem?... macar sa putem vedea ce se intimpla.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by cezar »

vladstanescu wrote:stie cineva cam care a fost cota dunarii anul trecut pe vremea... aia cind vom merge ? ( adica sf martie ) sau mai bine spus... cam care ar fi cota... optima sa o avem?... macar sa putem vedea ce se intimpla.
Exista in sectiunea "Locuri salbatice de pescuit" un topic cu titlul Cotele Dunarii, alimentat periodic cu informatii de colegul nostru Florin Munteanu.
Este foarte util, merita consultat.
Anul trecut erau cotele foarte mari, cam 280 la Tulcea.
In 2011 si 2012, cam 200.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

cezar wrote:
vladstanescu wrote:stie cineva cam care a fost cota dunarii anul trecut pe vremea... aia cind vom merge ? ( adica sf martie ) sau mai bine spus... cam care ar fi cota... optima sa o avem?... macar sa putem vedea ce se intimpla.
Exista in sectiunea "Locuri salbatice de pescuit" un topic cu titlul Cotele Dunarii, alimentat periodic cu informatii de colegul nostru Florin Munteanu.
Este foarte util, merita consultat.
Anul trecut erau cotele foarte mari, cam 280 la Tulcea.
In 2011 si 2012, cam 200.
Perfect . Merci mult.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

Ca sa facem iesirea si mai interesanta si atractiva , propun sa facem si un concurs.. Desigur cu conditia ca fair play-iul si spiritul de echipa sa nu aiba de suferit. Sa zicem... cel mai mare peste...sau la KG .. sau... pe specii... Si pentru a nu avea de suferit spiritul de colegialitate si de echipa... in ultima seara cistigatorul va fi desemnat si recompensat cu atentia celorlalti pe o perioada limitata... Cu alte cuvinte... cine castiga.,... sa stea cu cracii in sus si sa comande.. O bere... sa i se faca de mincare... etc etc .. in limita decentei bien sur . .. sa stea ca un rege... E o ideie..
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by mikcutu »

In cazul asta, domnul Munteanu ar trebui declarat castigator chiar daca nu merge in expedite. :))
Za dacs cam from za tracs!
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

O intrebare.. daca stie cineva... afara se poate face foc?. gratar ... sau ceaun?... ma gindeam ca poate intr-o seara facem un foc si un gratar .. un ceaun cu o fasolica cu afumatura... daca vremea ne va permite. pestele e mai bun decit la aragaz.....
Florin Munteanu
Posts: 265
Joined: 26 Oct 2009, 09:47

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by Florin Munteanu »

Mickutule, cu ce te-am suparat ?
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by mikcutu »

Domnu' munteanu, nu a fost cu rea intentie. Doar vroiam sa subliniez faptul ca dumneavoastra sunteti cel mai rabdator pescar.
De fiecare data cand ne-am intalnit la o actiune a APC21, ati petrecut cel mai mul timp in fata sculelor, dand dovada de multa rabdare.
De asta zic ca, stiidu-va tenacitatea, ati fi un adversat de temut, candidat de incredere la trofeul propus de domnul Stanescu.

Inca odata, nu a fost cu rea intentie.
Za dacs cam from za tracs!
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

mikcutu wrote:Domnu' munteanu, nu a fost cu rea intentie. Doar vroiam sa subliniez faptul ca dumneavoastra sunteti cel mai rabdator pescar.
De fiecare data cand ne-am intalnit la o actiune a APC21, ati petrecut cel mai mul timp in fata sculelor, dand dovada de multa rabdare.
De asta zic ca, stiidu-va tenacitatea, ati fi un adversat de temut, candidat de incredere la trofeul propus de domnul Stanescu.

Inca odata, nu a fost cu rea intentie.
ce trofeu am propus eu???? hahahahha Am vazut ca premiile au aparut... dar nu stiu care e de fapt concursul. Deasemenea, propun sa facem de paza la cherhana si alte puncte de aprovizionare cu peste pentru a evita concurenta neloiala hahahah :-))) paza se va face prin rotatie si fiecare va beneficia pe periaoda in care isi exercita activitatea de paznic de , 50 palinca, 2 cafele, o coirba de peste si saramura de crap .. hahahahha
pentru cei interesati, azi am dat comanda de palinca .. vine de la oradea... de fapt e Kerosen... da' merge cu o slaninuta

deasemenea propun vizionarea filmului Operatiunea Monstru. sint foarte multe lucruri de invatat si studiat de acolo hahahhahahha e film de referinta care vrem nu vrem.. ne reprezinta

P.S. Domnul Stanescu .... va rog eu terminati cu chesti d'astea... sint vlad
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

ANUNT IMPORTANT
aici gasiti regulamentul iesirii la chilia din martie. studiati cu atentie si luati notite

http://www.youtube.com/watch?v=yamr-fTqU-I
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

O intrebare pentru cunoscatori.... am un mercury de 4 cai 4T nou nout,... care l-am folosit anul trecut... cam 20 ore Trebuie sa ii fac ceva?... revizie etc?... daca da... avand in vedere ca e in garantie... trebuie sa il fac la unii aurorizati?... care firma este cu Mercury ?
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by fatdaddy »

vladstanescu wrote:O intrebare pentru cunoscatori.... am un mercury de 4 cai 4T nou nout,... care l-am folosit anul trecut... cam 20 ore Trebuie sa ii fac ceva?... revizie etc?... daca da... avand in vedere ca e in garantie... trebuie sa il fac la unii aurorizati?... care firma este cu Mercury ?
La 20 ore , revizie la American Nautics
Andrei Riga
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

fatdaddy wrote:
vladstanescu wrote:O intrebare pentru cunoscatori.... am un mercury de 4 cai 4T nou nout,... care l-am folosit anul trecut... cam 20 ore Trebuie sa ii fac ceva?... revizie etc?... daca da... avand in vedere ca e in garantie... trebuie sa il fac la unii aurorizati?... care firma este cu Mercury ?
La 20 ore , revizie la American Nautics
merci... se pare ca am sarit de 20 de ore. cel de la care l-am luat din olanda... mi-a spus ca la 100.... sper sa nu imi afecteze garantia....
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

ANUNT FOARTE IMPORTANT. Am doi amici care au fost in zona chilia la sfirsitul saptamanii trecute. cu barca, zona chilia/tataru / periprava ( dunare si canale ) . venit vineri plecat duminica.Rezultat = l-au omorat = portbagaje pline la intoarcere. Crap intre 3 - 15 kg. !!! Deci pregatiti-va !
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by Dan T »

Daca sunt primele 20 ore fugi si fa-i revizia. Risti garantia.

La ce a mers crapul?
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”