PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
Bobo77
Posts: 16
Joined: 29 May 2013, 14:26
Location: Constanţa
Contact:

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by Bobo77 »

vladstanescu wrote:stie cineva cam care a fost cota dunarii anul trecut pe vremea... aia cind vom merge ? ( adica sf martie ) sau mai bine spus... cam care ar fi cota... optima sa o avem?... macar sa putem vedea ce se intimpla.
Attachments
Cota 16.03.2013.JPG
Cota 26.03.2013.JPG
Cota 13.12.2013.JPG
Cota 27.01.2014.JPG
Cota 13.12.2013.JPG
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by ghinozo »

stai linistit Tala', o sa aflii la ce a tras atunci cand vom fi acolo..si apoi..mai mult ca sigur nu vei avea momeala aia la tine :lol: :lol:
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

ghinozo wrote:stai linistit Tala', o sa aflii la ce a tras atunci cand vom fi acolo..si apoi..mai mult ca sigur nu vei avea momeala aia la tine :lol: :lol:
mai vedem...... :geek: :geek: :geek:
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

Bobo77 wrote:
vladstanescu wrote:stie cineva cam care a fost cota dunarii anul trecut pe vremea... aia cind vom merge ? ( adica sf martie ) sau mai bine spus... cam care ar fi cota... optima sa o avem?... macar sa putem vedea ce se intimpla.

foarte instructiv... deci ar trebui cam 330.... si acum este 123 !!!!
sau a foost prea mult anul trecut?... parca crescuse cam peste normal daca imi aduc aminte... erau multe locuri inundate si la giurgiu
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

O intrebare de bun simt. Avand in vedere ca eu deja imi finalizez bagajul pentru chilia..... vreau sa stiu daca exista loc pentru a pastra pestele pe care il prindem. E o intrebare foarte serioasa, avand in vedere ca mancam la pensiune... ar trebui s astim cit putem pastra pentru acasa. exista frigidere ?.. congelatooare?... sau il lasam in apa pina in ultima zi?.. hahahah Trebuie rezervat loc in congelator?.
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by Dan T »

Gazda ne asigura capacitate frigorifica de jumatate de tona.
User avatar
adrian76buc
Posts: 112
Joined: 15 Jan 2014, 22:12
Location: BUCURESTI

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by adrian76buc »

Preventiv in caz ca, se va atinge cantitatea estimata,se poate lua citeva kg de sare muraturi pt ca e rece si va tine pestele.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

Dan T wrote:Gazda ne asigura capacitate frigorifica de jumatate de tona.
Dane... pai juma' de tona e doar pentru mine atunci !!
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

Am vorbit cu un amic care a batut chilia prin iarna si in ianuarie. are tot felul de .. relatii ... In sfirsit . Treaba e ca mi-a spus sa imi mut gindul sa ma duc la pescuit de la chilia in jos spre babina.. lacuri etc. Mi-a spus ca a pescuit cu paznicul lui raduta si nu ai ce cauta pe canalul babina ( doar cu abonament 6000/and !!! ) cernovca e a lui, si lacurile in jos pina in bratul sulina sint tot ale lui... si poti pescui cu 50 ron.zi daca vrei ( acolo unde nu e cazul de abonament ) nu stiu daca C&R .... stie cineva ceva ?
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by vladstanescu »

Propun ca toti cei care participa la aceasta actiune sa fie dotati cu camere video pentru a surprinde drilul. astfel se va face dovada prinderii nu cumpararii pestelui de la localnici. Deasemenea cei care nu au video atasat pestelui , tot ce este peste 1 kg sa fie aruncat inapoin in apa drept pedeapsa. asta ca sa nu avem discutii... hahahahahhahahahahhahahha
User avatar
Bobo77
Posts: 16
Joined: 29 May 2013, 14:26
Location: Constanţa
Contact:

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by Bobo77 »

Nu stiu daca a tras sau nu in februarie 2013, cert e ca diferenta este de 54 cm, vestea buna este ca apa e in crestere.
Attachments
25.02.2013.JPG
25.02.2014.JPG
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by Dan T »

Va rog sa postati strict ontopic.

AUTO - TULCEA / CHILIA VECHE
9.00 - Intalnirea la magazinul lui Iulian (Tulcea) pentru achizitie momeli. La intrarea in Tulcea, la primul semafor, dupa Lukoil, dreapta pana la o intersectie in T. Stanga (indicator catre Murighiol), la sensul giratoriu tot inainte, primul magazin pe stanga. Se numeste ”Nada Pestilor”. Cativa dintre voi il stiu. La magazin precizati ca sunteti de la APC 21.
10.30 - Intalnire la trecere bac, la monument si traversare.
Ore traversare: 07.00 - 09.00 - 11.00 - 13.00 - 15.00 - 17.00
Pret traversare cca 20 lei.
Dupa ce traversati, urmati drumul pietruit pana la Chilia Veche cca 70 km. (vezi harta)
Pe drum veti trece prin localitatile: Tudor Vladimirescu - Ceatalchioi - Plauru - Pardina - Chilia Veche
Puncte de control Politie de Frontiera: la intersectia cu Canalul Sireasa si la intrarea in Chilia Veche, posibil la Pardina, si poate au mai instalat altele.
La intrarea in Chilia Veche, dupa control acte, traversati un canal, la intrarea in sat prima la stanga, a doua cladire pe dreapta este Pensiunea Vital.
Timp probabil 3-4 ore.
DRUM BUN SI RABDARE

BARCA -TULCEA (NUFARU) / CHILIA VECHE
10.00 - Va grupati la intrarea in Canal 36 (vezi harta). Deoarece sunt 2 puncte de lansare la apa, in Tulcea si Nufaru, va estimati timpii necesari in asa fel incat sa ajungeti la timp.
Treceti inainte pe la momeli. Aveti mai sus localizarea magazinului.
Distanta Tulcea - Canal 36 cca. 3,4 km (vezi harta).
Lansare si recuperare barca Tulcea - 50 lei
Parcare masina Tulcea - 15 lei/zi

Distanta Nufaru - Canal 36 cca. 8,4 km (vezi harta).
Lansare si recuperare barca Nufaru - gratis (vezi harta), o faceti singuri.
Parcare masina Nufaru - 7 lei/zi (vezi harta)

Mergeti pe Canal 36 pana la intersectia cu bratul Chilia. Acolo aveti un ponton control Politie de Frontiera.
Dreapta (in aval da?) pana la Chilia Veche. Distanta cca. 37 km (vezi harta).
Dunga galbena din harta este frontiera. Tineti NUMAI malul drept. Primul canal pe care il veti intalni, in dreapta, este Tataru. Cand zic canal, nu ma refer la firisoare de apa de 1 m latime ;). Va recomand sa nu intrati pe Tataru ci sa mergeti pe Dunare. Aveti avantajul curentului.

La intrarea in Chilia Veche veti vedea cladiri multe, unele neterminate, blocuri, portul etc.
Chiar la intrarea in localitate in dreapta este Canalul Tataru (varsarea in Dunare). Intrati pe canal si mergeti pana aproape se termina localitatea. Pe stanga, ultimul ponton este al Pensiunii Vital. Distanta de la intrarea pe canal pana la ponton 1,3 km.

ATENTIE !!!
Alimentati din Tulcea barcile si masinile.
In Chilia Veche exista benzinarie (motorina NU), magazine, baruri.
NU sunt bancomate.
Attachments
AUTO Tulcea - Chilia Veche
AUTO Tulcea - Chilia Veche
BARCA Tulcea - Canal 36
BARCA Tulcea - Canal 36
Lansare si parcare NUFARU
Lansare si parcare NUFARU
BARCA Nufaru - Canal 36
BARCA Nufaru - Canal 36
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by Dan T »

Pentru cei care nu fost marti la discutiile privind plecarea la Chilia. Ne intalnim cu totii sambata 22 martie la ora 04.30 la prima benzinarie de pe A2 la km 49.
manu
Posts: 75
Joined: 14 Mar 2010, 12:11

Re: PREGATIRE CHILIA PRIMAVARA 2014

Post by manu »

Dan T wrote:Pentru cei care nu fost marti la discutiile privind plecarea la Chilia. Ne intalnim cu totii sambata 22 martie la ora 04.30 la prima benzinarie de pe A2 la km 49.

Manu + Melcul - noi nu venim la pct de intalnire de pe autostrada; mergem la Tulcea mai devreme - mai avem ceva cumparaturi de facut acolo si avem opriri dese pe drum deoarece luam si cainele.
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”