PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by mikcutu »

Eu as prefera niste somon ... direct la gratar daca s-ar putea ...

Apropos, stie cineva ceva despre rezultate?
Un prieten de-al meu a fost in zona Caraorman dupa stiuca si a prins ciortan. Stiuca era lauza si nu intra nici in plase in schimb ciortan pana in 2 Kg, destul de bine.
Za dacs cam from za tracs!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by laloi »

adrian76buc wrote:Azi se zvoneste ca,a fost zi prielnica de somn.deci laloi fi pe faza sa nu pierzi oferta :lol:
cu sforaituri sau fara? :mrgreen:
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by tdf »

Bag de seama ca toti au prins atat de bine = mult si mare - ca au febra musculara si nu mai pot scrie la tastatura nimic.

Bine ca au prins vreme buna ca alte capturi nu cred ca au ca ar fi scris cu dictare cate ceva; este ca intr-un poster pe care l-am primit cadou:
Dimineata CRAP de foame,
Pe la pranz STIU CA nu prind,
Seara bag SOMN de voie.

Fire intinse!
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by Dan T »

Pe scurt.
Peste se prinde. Somotei de 2-3 kg si mai mari de 4-5. Ciortan si crap nu msi mare de 4 kg
Salau, avat, platica, caras etc.
User avatar
adrian76buc
Posts: 112
Joined: 15 Jan 2014, 22:12
Location: BUCURESTI

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by adrian76buc »

Deci laloi te-ai scos ai somn :lol:
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by tdf »

Sigur ca are noroc de somn, e weekend, poate dormi cat doreste!

De la expeditionari nicio veste, parca-i vad la intoarcere prin Piata Obor deghizati in babute la cumparaturi. Nu stiu cum va proceda Cezar cu mustata: o taie sau o ascunde sub basma?
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by Dan T »

.
Attachments
La curatat
La curatat
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by Dan T »

..
Attachments
.
.
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by Dan T »

..
Attachments
.
.
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by Dan T »

Mai greu de pe telefon...
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by tdf »

@D-lui Dan T.
Imaginile sunt edificatoare: mancarea/cazarea se platesc, cu bani sau prin prestatii. Cei mai burdusiti la portofel au umblat la el, cei mai chibzuiti au ales varianta muncii in compensatie. Asa ca unii nu au avut de ales si au curatat peste - prins de altii - ca sa aiba ce manca.
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by Tony »

" Munca inobileaza omul "....bravo baeti , felicitari pentru ce ati facut si altadata si mai mult ....imi inchipui ce ciorba fantastica a iesit din ce se vede pe masa de lucru.
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by cezar »

Ne-am intors sanatosi, ceea ce este de la bun inceput un castig major. Am beneficiat de vreme excelenta, pentru final de martie, ape favorabile, dotari si, bineinteles, pescari meseriasi.
Dupa primele 2-3 zile mai slabute ca performante, cand fiecare prospecta, cauta, analiza...au inceput sa vina si capturile. Somotei de 2-3 kg, mai rar de 4, apoi ciortani intre 1-3 kg, ceva trofee de 5-6 kilograme (nu multe), in rest, caras, platica, rosioara.
Pasionatii de spinning au facut partide marete la avat (cei de 2 kg erau deja banali), dar au fost si salai.
Ce nu s-a prins - stiuca.
S-a facut mult catch & release, pentru ca pestele prins depasea cu mult modestele noastre nevoi.
Surprizele au fost doi sturioni (micuti) prinsi la rama neagra si eliberati de George Petricescu, respectiv Florin Tatarusanu, dupa fotografiile de rigoare.

Au fost si aventuri, evenimente neprevazute (protagonisti Costin Serban-Zisu si George Petricescu-Pistruiatul). Ar fi multe de povestit dar...oboseala, bat-o vina!
Vor fi si poze, sigur vor avea si ceilalti colegi multe de povestit.
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by tdf »

Eu am rabdare, astept povestirile despre expeditie.
PANI 35
Posts: 167
Joined: 10 Jun 2011, 12:48

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by PANI 35 »

In primul rand vreau sa-l felicit pe Dan Tpentru organizarea acestei iesiri ,am avut parte de o gazda primitoare care ne-a oferit tot confortul ,mancarea a fost foarte variata si gustoasa .Zile superbe ne-a plouat putin doar vineri dupa amiaza,astazi dimineata la plecare erau parbrizele inghetate era -1 grad.Participantii de nota 10. Au fost partide de pescuit la toate speciile de peste mai mult sau putin reusite .Cel mai neplacut a fost drumul de la Tulcea la Chilia ,un asemenea drum nu am mai intalnit niciodata, dar in final a meritat.
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by paulletta »

O iesire organizata reusita.
Multumesc organizatorului, Asociaciei Pescar Club21, Cezar, Iancu,Costin si celor care au contribuit la aceasta iesire minunata.
Se vede ca suntem o familie mare de pescari care stim sa ne organizam pentru a avea iesiri reusite.
Nu in ultimul rand vreau sa-i multumesc coechipierului meu Armand pentru stoicismul cu care ma suportat si pentru rabdarea avuta.
Multumesc inca o data tuturora pentru aceasta actiune reusita.
Paulletta
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by costin stefanescu »

in primul rand trebuie felicitat Dan pt organizarea foarte buna,bravo!vremea a fost exceptionala,sincer nu am prins asa vreme niciodata in martie,gazda super de treaba,despre capturi o sa vedeti poze,iar povestiri mai in detaliu live la cafenea,singurul minus a fost drumul pana la Chilia insa stiam cu totii la ce ne inhamam,asa ca eram pregatiti sufleteste,inca o data felicitari !!
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by vladstanescu »

Dane ! Jos palaria. E cazul sa iei si tu o vacanta sa te duci la pescuit :-) nu sa stai dupa organizare si altele. Contrar celor spuse mai sus despre drum... chilia tulcea si retur cu masina... a fost bun in comparatie cu alte dati... sa vedeti cum e sa impingi masina prin noroaie la fiecare 5 km... atunci se poate considera naspa... In rest ... peste a fost f mult.. am lasat si in apa pentru data viitoare. !
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by vladstanescu »

ceva poze
Attachments
prinz de caras si platica
prinz de caras si platica
ceva capturi ( capturi nu cumparaturi :-) )
ceva capturi ( capturi nu cumparaturi :-) )
PICT0089.jpg
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by fatdaddy »

In ceea ce ne priveste pe mine si echipierul meu, a fost o iesire super reusita . Am avut de toate: companie pe cinste,distractie, pesti, adrenalina, peisaje, vreme buna dar si ploaie, apa, vant, hohote de ras, o gazda excelenta (Tudor&Co), un organizator deosebit (Dan), aventuri de tot felul, motive suficiente ptr a ne topi pe picioare la ora 20.30 si a adormi bustean pana dimineata la 06.00 .
Contrar celor spuse mai sus, vineri, in cea mai nasoala zi a noastra, am reusit sa prindem si 4 marle obosite :D , redate naturii sa mai creasca.
Si intr-adevar , dupa experienta etapei intiale, drumul de intoarcere a fost "ceva mai scurt", l-am facut in doar 2h45min, ajutat si de o repartizare mai buna a bagajelor in masina .
Andrei Riga
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”