Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by Eugen Fetes »

Am vorbit cu Dan si este ca si rezolvata.
0745578278
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by Tony »

Cei 7 care au speriat Crisanul....
.echipati full ajungem cu Pasagerul la Crisean, debarcam si incepem sa ne uitam prin imprejurimi , lume multa marea majoritate turisti incarcati cu tot felul de echipamente si ne lipsitele scule de pescuit .....

Contemplam peisajul ,ne uitam in lungul apei si vedem doua barci care la inceput s-a avut impresia ca se intreceau dar ,mergeau amandoua sprea acelasi debarcader unde eram si noi si cine credeti ca era !!!! ....Iancu si Dan .T , care venisera sa ne preia spre locatia taberei....nu ca era departe pe jos dar aveam bagaje.
Dar m-am luat cu vorba si nu am prezentat echipa celor 7.

1. IANCU
2. DAN T.
3. MIRCEA -bucatar sef...super
4. GHINOSSOOO
5. STEFAN
6. IULIA
7. TONY
loc mai ramasese dar nu sau inscris prea multi la actiune.. :( pacat ca nu stiu ce au pierdut....

S-a ajuns la ponton s-a ancorat si descarcat tot........la intrarea in curtea pensiunii am fost intampinati de Doamna LINA proprietara , sefa nici nu stiu cum s-o numesc , o femeie vesela si bine intentionata care nu ezita sa te ajuta la nevoie.
Iancu ne-a dus la locul faptei unde puteam sa campam , ne-am ales locurile , descarcam tot de pe noi si, la bucataria chempingului am facut cunostinta cu ceilalti membrii ai echipei .....ne-am asezat la mese s-a povestia cum a decurs drumul bine inteles la o cutie de bere rece pentru caldura care era....

S-a facut o scurta sedinta sa puna la cale ce sa facem cele cateva ore ramase pana la inserat ....s-a hotarat sa nu se mearga la pescuit ..... Iancu si Dan T. ne-au spus ca am fost invitati de Dl. Forgo Dorin la o ciorba de peste ;) ;) ca nu putea sa fie de fasole :lol: ........sau hotarat care merge si ne-am imbarcat , in scurt timp ajungem la Mila 23 , unde suntem intampinati la ponton chiar de Dl. Dorin.....suntem invitati sa lom loc la terasa , peisaj deosebit si locatia full de turisti.... am fost serviti din partea casei cu o tuica deosebita si s-a discutat despre toate cellea...intre timp a aparut si ovalul cu ciorba ...o ciloba super tare ...cine a mai fost la Dorin sitie nu trebuie sa spun eu ....dar pentru ca este pentru prima oara cand ajung pe aici la Dorin trebuie sa ma explic :D ....spre inserat ne-am intors la Crisean multumiti de plimbarea facuta ...
A doua zii Iancu ne-a dus la o locatie si debarcat pentru pescuiala ....o zona frumoasa si soare si umbra si racoare si cu multe vrejuri de mure coapte si gustoase..... spre seara tot Iancu a venit si ne-a adunat de pe unde ne lasase si ne-a adus la baza ....s-a trecut la cate-un dus, baut cate-o bericica si manacat cat s-a mai putut .....in continuare pana la culcare a urmat un program cultural de educare a tineretului nou venit , sustinut de Dan T. si trupa :lol:

Ghinossoooo s-a detasat cu cortul de Dan T. pentru ca sforaia mai tare ca el si nu accepata ca altul sa-l intreaca ....dis de dimineata trezirea , invioararea,spalatul pe ochi si dinti la rece si cafeluta de rigoare ....dupa o scurat sedinta tehnica si fiecare si-a urmat drumul ....spre pranz vine Iancu la noi cei care am dorita sa dam la undita si ne-a facut propunerea sa mergem la o plimbare .....la inceput nu s-a dorit dar, Iancu dorea sa ne faca o surpriza si ca sa ne convinga a spus ca mergem la bibaneala :D in urmatoarele secunde s-a strans tota si gara fiecare cu cate-o lanseta in barci sa cautam bancurile de bibani si ce-o mai cade........
S-a mers pe canale si lacuri in sfarsit ajungem pe un canal stiut de Iancu si ne-am apucat sa pescuim ....nu exagerez...la fiecare lanseu bibanul ...la cauciu cel mai bine ....de fapt ceva care misca putin in apa ..ajunsesem la un momendat sa nu mai lansam de durere de mana si se lansa ca si cum am da cu undita , binganeam nitel cauciucul si bibanul indoia lanseta ...Doan T. a mai schimbat cate-o rotativa.......s-a schimbat locatia pe alt canal si ce sa vezi distractie la maxim....la rama neagra Iancu rupea rosioara mare de 1/2kg...dar si la rotativa mica loveam rosioara mare....Dan T. a dat si-n cumatra stiuca dar nu era punctabila si o elibera.......s-a prin si avat spre inserat intorcandune l-am intalnit pe Ghinossoooo legat de o salcie uscata dand la somn ....prinsese cateva bucati dar din spusele lui a avut parte si de rupturi memorabile......
Ajusi acasa s-a trecut la munca de jos adica , la malul Dunarii a inceput actiunea curatatul pestelui , munca grea dar nimeni nu a comentata....doar Dan T. isi mai aducea aminte de cate-o trasatura care l-a impresionat....

S-a curata pestele si bucatarul Sef. MIRCEA a impartit treaba pe cap de participant la actiunea " ciorba de peste " a la Crisean.
Intre timp povesti adevarate cu oameni adevarati care erau prezenti printre noi, rasete cu dureri de obraji ....o admosfera incantatoare si fiecare cu ochii la ceaunul de cioarba care nu se mai facea , asta pentru ca ne era foame noua dar ea fierbea ...la un momendata Mircea vine si anunta ca in 10 min. cioraba este gata ....atunci sa vezi fiecare alerga dupa cate-u castron sa se aseje cat mai repede la masa ....la al 11-lea minut apare Mircea zambind si bucuros cu ceaunul de cioarba....se adauga si leusteanul ..si se trece la golirea lui ....
O ciorba deosebita , fiecare a mancat cate 2 castroane ....nu te puteai abtine....nu trec la amanunte in privinta preparatului ciorbei ..am inteles ca au fost mai multe idei care sau concretizat intr-un ceaun care a multumit intreaga echipa ...

Dupa terminarea mesei s-a trecut la aplauze si laude fata de bucatar si in general de admosfera intretinuta de fiecare .....Dan T. si-a gasit si o prietena acolo , pe care a hranit-o , nu era pretentioasa si i-a promis ca-o duce la Bucuresti, persoana foarte interesata de aceasta oferta , ea fiind mai tinerica deat el a acceptat tacid propunerea....nu stia daca au plecat impreuna spre casa.

Duminica dim. pe la ora 4 am fost treziti de niste latraturi groaznice...batranul caine al proprietarei se certa cu Ghinossoooo....el Ghinossooo find in cort sforaia si cainele evident deranjat a inceput sa-l latre ...replica din cort a fost o trimitere la origini si s-a last tacerea.....la trezirea se comenta incidentu :))))) am inceput sa starngen corturile si sa ne pregatim de plecare ....
Domnilor cam astea sunt amintirile si actiunea 15-18 Crisean ..vazute de mine , poate ceilalti vor povesti si mai bine ce au trait si facut pe acolo ...pozele vor arata totul...
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by Tony »

Actiunea 15 -18 in imagini ..sosir, e vizita la Dorin , activitati curente in locatie....
Attachments
DSC01034.JPG
DSC01033.JPG
DSC01030.JPG
DSC01031.JPG
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by Tony »

continuare , mai multe poze nu pot posta ,nu ma lasa ...
Attachments
DSC01045.JPG
DSC01019.JPG
DSC01046.JPG
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by Tony »

la taclale in locatia noastra
Attachments
DSC01047.JPG
DSC01048.jpg
DSC01050.JPG
DSC01054.JPG
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by Tony »

iesirea la pescuiala
Attachments
2013-08-17 13.17.42.jpg
2013-08-17 13.18.34.jpg
DSC01023.JPG
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by Tony »

activitati in incinta taberei
Attachments
DSC01014.JPG
DSC01015.JPG
DSC01044.JPG
DSC01057.JPG
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by Tony »

la ciorba de peste ...
Attachments
DSC01059.JPG
DSC01060.JPG
DSC01063.JPG
DSC01065.JPG
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by Tony »

ultima ciorba Ghinossooo .....
Attachments
DSC01066.JPG
DSC01067.JPG
DSC01072.JPG
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by Tony »

la sfarsit de actiune....amintirile ne coplesesc..
Attachments
DSC01073.jpg
DSC01074.JPG
DSC01076.JPG
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by paulletta »

Bravo!
Sa va fie de bine!
Paulletta
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by Dan T »

Reusita totala, din nou.
In afara de cele povestite de Tony mai sunt de mentionat drumurile noastre cu barcile de la Murighiol la Crisan. La ducere am avut ceva probleme cu vantul. Lacurile au fost traversate strangand din dinti. Valurile destul de mari, apa foarte scazuta, gasirea senalului dificila. Pe Uzlina am gasit 2 barci (mai mari ce-i drept) esuate :o Se chinuiau de mama focului sa le scoata din mal. Pe canale OK. Intoarcerea a fost presarata de bai si blesteme. Barci mari, motoare si mai mari, melteni lipsiti de bun simt. Sa intalnesti un asemenea exemplar pe un canal ingust inseamna cu siguranta apa in barca...
Una peste alta o iesire excelenta, atmosfera de vacanta, ras si voie buna.
Pestele mare nu a scos coada din apa dar caras, biban, somotel, avat, rosioara... cat cuprinde. Abia duminica dimineata au iesit 2 somotei sariti de 2 kg.
Asteptam pozele si de la Stefan... :D
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by cezar »

Bravo, băieţi! Minunat! :lol: :lol: :lol:
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by Dan T »

Tony wrote:Dan T. si-a gasit si o prietena acolo , pe care a hranit-o , nu era pretentioasa si i-a promis ca-o duce la Bucuresti, persoana foarte interesata de aceasta oferta , ea fiind mai tinerica deat el a acceptat tacid propunerea....nu stia daca au plecat impreuna spre casa.
Nesimtita m-a abandonat, dupa ce am hranit-o si dezmierdat-o :lol: Am auzit vorbe ca a trecut pe la alte corturi, banuiesc ca si pe la tine :lol:
Attachments
Despre "ea" este vorba
Despre "ea" este vorba
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by dutustoica »

Bravo prieteni.
Va invidiez. Daca eram in tara, cu siguranta strigam "prezent" alaturi de voi. Dar n-au intrat zilele in sac. Abia astept urmatoarea iesire la Crisan.
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by Tony »

din cauza concentrarii mari in a pandi varful lansetei , unii dintre noi , cam doi la numar sau bronzat unu cu ochelari si celalat cu ceas ..sunt foarte draguti daca-i priviti.... :lol:
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by PETREMAN »

Foarte frumos...v-ati distrat pe cinste ...s-a va fie de bine!!! :lol:
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by shogunu65 »

a fost foarte frumos :)

locatia foarte buna, oamenii excelenti, ciorba de peste pe saturate.

multumim pentru organizare, promitem ca mai venim si altadata!

pozele le pun in seara asta :D
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by Dan T »

Cu mare placere va asteptam pe amandoi la iesirile viitoare, indiferent daca sunt la Crisan sau in alta parte.
Asteptam fotografiile :D
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Actiunea Crisan, 15- 18 august 2013.

Post by ghinozo »

Super ieseala,drumul pana la crisan si retur presarat cu aventuri( ESTE PLINA delta de..de..nici nu stiu cum sa le zic..sa zicem MELTENI) dar daca ai scoatem pe astia din ecuatie...totul a fost super.Cu pestele mare a fost mai dificil,trebuie sa momesti serios si sa astepti...ce sa faci mai intai in 3 zile....in spatele canalului la camping distractie mare la caras
Eu unul am pescuit 1 zi la somn,si am ciugulit' 3 somotei,apoi m am dus pe crap/caras, crapul mare se prindea amonte de crisan pe la mila 16/18 dar daca nu momesti...te uiti lung la ele,aici am stat juma de ora si a m plecat in spatele insulei'' fara rezultate,apoi am fugit pe ingusta/canal bogdaproste,pe ingusta am dat in caras si biban iar pe groapa canal bogdaproste rosioara mare,final vreo 25 kg peste curatat,nici colegii nu au rupt gura targului....cam asta a fost cu pestele..cu distractia...este alta poveste..chef si voie buna din belsug,partenerii de ieseala super.


BAFTAAAAAAAAA
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”