Clubul Arbitrilor

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Post Reply
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Clubul Arbitrilor

Post by Dumitrescu Iancu »

A devenit, deja, traditie ca APC 21, prin membrii Clubului specializat, sa arbitreze Campionatul National de Spining din barca, organizat de Liga Romana de Spining. La fel se va intampla si in acest an, cand sunt programate etape de campionat pe piste deosebite : incintele Periprava-Ultima Frontiera si Incintele Cormoran in Delta, lacurile Rogojesti-Siret, Manjesti- Vaslui, Bicaz, Belis in Muntii Apuseni, Valea Argovei...
Cine doreste sa participe la unele din aceste etape este binevenit !!! Conditiile sunt minimale: obliogatoriu sa fie membru APC 21, sa aiba disponibilitatea de a conduce si rezista in barca 7-8 ore, timp liber ( de obicei se pleaca vineri noaptea si se revine duminica spre luni, la etapele din Delta vineri-luni), capacitate de efort fizic ( transport- manipulare barci pneumatice, acumulatori, motoare termice si/sau electrice).
Toate materialele necesare (echipament, barci, motoare, hrana, transport, etc) sunt puse la dispozitie de organizatori sau de Clubul Arbitrilor. Daca sunteti interesati, va rugam sa ne contactati !
User avatar
Discretul
Posts: 159
Joined: 31 May 2010, 23:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clubul Arbitrilor

Post by Discretul »

Imi anunt disponibilitatea de a participa la toate etapele
0767886500
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Clubul Arbitrilor

Post by valibu »

Si daca tot s-a deschis discutia de catre Nenea Iancu, vin si eu cu o propunere, atat pentru cei care vor sa ni se alature, cat si pentru cei care au trait pe viu placerea de a sta in barca: propun cateva intalniri pe Snagov pentru a pune la punct micile amanunte legate de arbitraj. Nu cred ca ne-ar strica atat o mica pregatire teoretica (o recapitulare a regulamentului cu noile modificari), cat si o pregatire practica (putina miscare cu barcile). Ce ziceti?
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Clubul Arbitrilor

Post by PETER »

Si eu "Prezent".
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Clubul Arbitrilor

Post by dutustoica »

Dumitrescu Iancu wrote:A devenit, deja, traditie ca APC 21, prin membrii Clubului specializat, sa arbitreze Campionatul National de Spining din barca, organizat de Liga Romana de Spining. La fel se va intampla si in acest an, cand sunt programate etape de campionat pe piste deosebite : incintele Periprava-Ultima Frontiera si Incintele Cormoran in Delta, lacurile Rogojesti-Siret, Manjesti- Vaslui, Bicaz, Belis in Muntii Apuseni, Valea Argovei...
Cine doreste sa participe la unele din aceste etape este binevenit !!! Conditiile sunt minimale: obliogatoriu sa fie membru APC 21, sa aiba disponibilitatea de a conduce si rezista in barca 7-8 ore, timp liber ( de obicei se pleaca vineri noaptea si se revine duminica spre luni, la etapele din Delta vineri-luni), capacitate de efort fizic ( transport- manipulare barci pneumatice, acumulatori, motoare termice si/sau electrice).
Toate materialele necesare (echipament, barci, motoare, hrana, transport, etc) sunt puse la dispozitie de organizatori sau de Clubul Arbitrilor. Daca sunteti interesati, va rugam sa ne contactati !

Cu exceptia etapei de la Valea Argovei, unde se poate pleca vineri dupa masa - astfel incat pana la sedinta tehnica (ora 18.00)barcile a fie pregatite iar tabara arbitrilor organizata, la celelalte etape se pleaca de vineri dimineata, uneori chiar la ore mici 3.00 - 4.00 astfel incat sa ne incadram in programul Ligii.
Conditiile minimale amintite de Iancu mai cuprind i unele care privesc in mod nemijlocit comportamentul si atitudinea arbitrului. Amintesc cateva:
- respectul fata de arbitrul sef si indeplinirea deciziilor acestuia
- pastrarea "distantei" fata de concurenti. Nu detaliez pentru ca se intelege despre ce-i vorba.
- decenta in consumul bauturilor de orice fel ;) ;) ;)
- fermitate in exercitarea activitatii de arbitraj, coroborata cu o tinuta demna si un limbaj adecvat competitiei si nivelului la cere se desfasoara aceasta.
- participarea activa la toate activitatile care\se desfasora in tabara.
Si mai sunt.... :!: :!: :!:
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Clubul Arbitrilor

Post by dutustoica »

valibu wrote:Si daca tot s-a deschis discutia de catre Nenea Iancu, vin si eu cu o propunere, atat pentru cei care vor sa ni se alature, cat si pentru cei care au trait pe viu placerea de a sta in barca: propun cateva intalniri pe Snagov pentru a pune la punct micile amanunte legate de arbitraj. Nu cred ca ne-ar strica atat o mica pregatire teoretica (o recapitulare a regulamentului cu noile modificari), cat si o pregatire practica (putina miscare cu barcile). Ce ziceti?
Excelenta ideea. Numai ca.....
1. La intalnire sa participe doar membrii Clubului. Pentru ceilalti se pot organiza iesiri de pescuiala si socializare, oricand..
2. Trebuie spus ca anul acesta se va arbitra numai din barca, iar numarul de arbitri solicitat de LRS pe fiecare etapa este in majoritatea etapelor de 6 si la unele etape de Master, 8. Deci corpul arbitrilor va fi de 12-14 sau mai multi, din care arbitrul sef va desemna 6 sau 8 functie de solicitari , disponibilitati si de ce nu prestatiile din etapele anterioare. Fara suparare. Si va spun asta din experienta campionatelor trecute. Au fost unii care nu s-au inghesuit la Belis sau Bicaz, dar cand a fost vorba de Delta sau Sarulesti si Valea Argovei au fost primii. De asemenea am avut si supriza sa aflu ca unii au venit doar ca sa vada zona pe gratis (Belis, Periprava) si apoi nu i-am mai vazut la nicio etapa.
Din istoricul etapelor campionatelor trecute se pot aminti multe despre intamplari uneori hazlii, alteori dramatice dar nu cred ca este cazul acum.
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clubul Arbitrilor

Post by Victor »

contati si pe mine la toate etapele, inclusiv minzesti-bicaz.
si masurat din barca.
0762965992
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Clubul Arbitrilor

Post by valibu »

dutustoica wrote:
valibu wrote:Si daca tot s-a deschis discutia de catre Nenea Iancu, vin si eu cu o propunere, atat pentru cei care vor sa ni se alature, cat si pentru cei care au trait pe viu placerea de a sta in barca: propun cateva intalniri pe Snagov pentru a pune la punct micile amanunte legate de arbitraj. Nu cred ca ne-ar strica atat o mica pregatire teoretica (o recapitulare a regulamentului cu noile modificari), cat si o pregatire practica (putina miscare cu barcile). Ce ziceti?
Excelenta ideea. Numai ca.....
1. La intalnire sa participe doar membrii Clubului. Pentru ceilalti se pot organiza iesiri de pescuiala si socializare, oricand..
2. Trebuie spus ca anul acesta se va arbitra numai din barca, iar numarul de arbitri solicitat de LRS pe fiecare etapa este in majoritatea etapelor de 6 si la unele etape de Master, 8. Deci corpul arbitrilor va fi de 12-14 sau mai multi, din care arbitrul sef va desemna 6 sau 8 functie de solicitari , disponibilitati si de ce nu prestatiile din etapele anterioare. Fara suparare. Si va spun asta din experienta campionatelor trecute. Au fost unii care nu s-au inghesuit la Belis sau Bicaz, dar cand a fost vorba de Delta sau Sarulesti si Valea Argovei au fost primii. De asemenea am avut si supriza sa aflu ca unii au venit doar ca sa vada zona pe gratis (Belis, Periprava) si apoi nu i-am mai vazut la nicio etapa.
Din istoricul etapelor campionatelor trecute se pot aminti multe despre intamplari uneori hazlii, alteori dramatice dar nu cred ca este cazul acum.
Coane, perfecta dreptate ai. Doar la membrii clubului ma refeream. Si in primul rand la cei care au stat mai mult pe mal. Nu ca nu ne-ar mai trebui si noua o sfoara de la nenea Iancu sa mai actualizam distantele. Hai sa nu-i speriem pe cei care vor sa ni se alture. Vorbesc serioas, chiar trebuie sa avem o intalnire in aprilie.
Si sa nu mai punem problema celor care au facut turism. sau sporturi extreme. Acum stim pe cine ne bazam.
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Clubul Arbitrilor

Post by dutustoica »

valibu wrote:
Coane, perfecta dreptate ai. Doar la membrii clubului ma refeream. Si in primul rand la cei care au stat mai mult pe mal. Nu ca nu ne-ar mai trebui si noua o sfoara de la nenea Iancu sa mai actualizam distantele. Hai sa nu-i speriem pe cei care vor sa ni se alture. Vorbesc serioas, chiar trebuie sa avem o intalnire in aprilie.
Si sa nu mai punem problema celor care au facut turism. sau sporturi extreme. Acum stim pe cine ne bazam.
Eu n-am spus ca nu sunt de acord cu intalnirea si nici nu vreau sa sperii pe nimeni. Am prezentat doar cateva situatii reale cu care ne vom confrunta si cateva din cele care ne-au pus ceva probleme de-a lungul etapelor. Ca sa stie toata lumea interesata ca arbitrajul nu-i nici turism nici sport extrem.
In ce priveste intalnirea, cred ca trebuie facuta inainte de etapa de la Uzlina. Parerea mea. Daca vremea o sa tina cu noi.
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Clubul Arbitrilor

Post by valibu »

hmmmm, asa esti tu bau-bau mereu. :lol: :lol: :lol: ma duc maine in recunoastere. din cate am inteles wk viitor se anunta vreme buna.
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clubul Arbitrilor

Post by Victor »

inbunatatiri in partea tehnica ceva?
daca ne intilnim poate probam si echipamentul?
:)
0762965992
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Clubul Arbitrilor

Post by Dan T »

Tabara
Tabara
Pe drum
Pe drum
OPEN - Etapa 1 - Cupa Cormoran
Attachments
Aproape de sosire
Aproape de sosire
Papica
Papica
Made by Dutu
Made by Dutu
arbitrii se pregatesc
arbitrii se pregatesc
..
..
...
...
...
...
...
...
ciortan de... "Crisan"...
ciortan de... "Crisan"...
pregatiti pentru ciorba
pregatiti pentru ciorba
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Clubul Arbitrilor

Post by costin stefanescu »

poate vrei sa zici ciortani de acvariu,...acvaristilor !! :lol: rau ati mai ajuns :lol:
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Clubul Arbitrilor

Post by Dan T »

costin stefanescu wrote:poate vrei sa zici ciortani de acvariu,...acvaristilor !! :lol: rau ati mai ajuns :lol:
Hehe ce acri sunt strugurii...
Compara fotografiile voastre cu ale noastre.

Voi: alcool peste tot, cazuti prin ierburi, adormiti etc., nu exista foto facuta dupa apus. Banuiesc ca dormeati deja :lol:
Noi: apa minerala, in activitate, peste s-a prins si dupa caderea intunericului.

Despre ce discutam? :mrgreen:
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Clubul Arbitrilor

Post by PETREMAN »

Dan T wrote:
costin stefanescu wrote:poate vrei sa zici ciortani de acvariu,...acvaristilor !! :lol: rau ati mai ajuns :lol:
Hehe ce acri sunt strugurii...
Compara fotografiile voastre cu ale noastre.

Voi: alcool peste tot, cazuti prin ierburi, adormiti etc., nu exista foto facuta dupa apus. Banuiesc ca dormeati deja :lol:
Noi: apa minerala, in activitate, peste s-a prins si dupa caderea intunericului.

Despre ce discutam? :mrgreen:
Mai bine va duceti sa va predati ca a aflat proprietarul incintei ca dupa caderea intunericului ati dat iama in pestele lui ... :lol: :lol: :lol:
P.S. Ce apa minerala ati cansumat ?....oare adusa de Dutu? .. :roll: ..:lol: :lol: :lol: ....
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Clubul Arbitrilor

Post by dutustoica »

PETREMAN wrote:
Mai bine va duceti sa va predati ca a aflat proprietarul incintei ca dupa caderea intunericului ati dat iama in pestele lui ... :lol: :lol: :lol:
P.S. Ce apa minerala ati cansumat ?....oare adusa de Dutu? .. :roll: ..:lol: :lol: :lol: ....
Am pescuit cand am avut timp, cat am avut nevoie pentru un bors si numai cu aprobare. :roll: :roll: :roll:
Daca esti curios ce si cat consumam.........hai cu noi la arbitraj :o :o :o
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Clubul Arbitrilor

Post by cezar »

Domnilor arbitri de pescuit care pescuiti prin coteţe (chiar aflate în Dunăre), cu voia patronilor şi printre picături, trebuie să reţineţi că noi suntem pescari de ape sălbatice, de Dunăre sau Deltă.
Adică tot un fel de arbitri, dar ai eleganţei, ai substanţei fascinante şi pure a pescuitului.

Acuma, dacă aţi transformat deja un dunărean-deltar în coteţar, ce faceţi, îl vreţi şi pe Petrică ?

Nu veti avea succes ! :lol: :lol: :lol:
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Clubul Arbitrilor

Post by dutustoica »

cezar wrote:Domnilor arbitri de pescuit care pescuiti prin coteţe (chiar aflate în Dunăre), cu voia patronilor şi printre picături, trebuie să reţineţi că noi suntem pescari de ape sălbatice, de Dunăre sau Deltă.
Adică tot un fel de arbitri, dar ai eleganţei, ai substanţei fascinante şi pure a pescuitului.

Acuma, dacă aţi transformat deja un dunărean-deltar în coteţar, ce faceţi, îl vreţi şi pe Petrică ?

Nu veti avea succes ! :lol: :lol: :lol:
Decat "fascinat" de atatea ori, dar fara substanta fascinanta si pura a pescuitului - care este PESTELE - mai bine vine la arbitraj (Petrica), macar aici vede peste serios, chiar daca-i prins de altii ;) ;) ;) . Mai mult, aici chiar poate arbitra eleganta unor adevarati maestri in ale pescuitului. La spinning ce-i drept, dar daca tot nu mai prindeti crapi de ceva vreme, poate ar trebui sa schimbati stilul :lol: :lol: :lol: .
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Clubul Arbitrilor

Post by cezar »

dutustoica wrote:
cezar wrote:Domnilor arbitri de pescuit care pescuiti prin coteţe (chiar aflate în Dunăre), cu voia patronilor şi printre picături, trebuie să reţineţi că noi suntem pescari de ape sălbatice, de Dunăre sau Deltă.
Adică tot un fel de arbitri, dar ai eleganţei, ai substanţei fascinante şi pure a pescuitului.

Acuma, dacă aţi transformat deja un dunărean-deltar în coteţar, ce faceţi, îl vreţi şi pe Petrică ?

Nu veti avea succes ! :lol: :lol: :lol:
Decat "fascinat" de atatea ori, dar fara substanta fascinanta si pura a pescuitului - care este PESTELE - mai bine vine la arbitraj (Petrica), macar aici vede peste serios, chiar daca-i prins de altii ;) ;) ;) . Mai mult, aici chiar poate arbitra eleganta unor adevarati maestri in ale pescuitului. La spinning ce-i drept, dar daca tot nu mai prindeti crapi de ceva vreme, poate ar trebui sa schimbati stilul :lol: :lol: :lol: .
Dacă vă place să vă uitaţi la alţii...gusturile nu se discută ? La femei faceţi la fel? :lol: :lol: :lol:
Vedeţi că asta se numeşte voyeurism !
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul Arbitrilor

Post by Dumitrescu Iancu »

Cred ca, de cand prindeti doar cate un `somn` la umbra salciilor, ati cam uitat cum arata un peste... o sa va punem ceva poze si de la Periprava, macar privindu-le sa va amintiti ca ati prins si voi, candva, demult... :lol: :lol: :lol:
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”