OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by cezar »

Programul de primire a cererilor de viză pentru anul 2013 începe din data de 16.01.2013, la biroul APC 21 din str. Spătar Nicolae Milescu nr.34.

Orarul de funcţionare : zilnic, de luni pana vineri (inclusiv) intre orele 14,00 -18,00.

Costul permisului ANPA :
- integral 30 lei
- studenti, elevi 10 lei
- pensionari 0 lei

Cotizatii :
- integrale 50 lei/an pentru membrii noi (cei aflati la prima viza in cadrul asociatiei noastre)
40 lei/an pentru membri cu cel putin o viza la APC 21

- reduse 30 lei pentru pensionari, elevi, studenti

Sumele de mai sus includ procurarea permiselor ANPA (sau a timbrelor 2013), plus PG-uri pentru jud.Calarasi si Giurgiu.

La cerere, putem procura PG-uri de Tulcea si Teleorman, contra unei cotizatii suplimentare de 10 lei pentru fiecare din judetele mentionate.
Plata PG de Tulcea include si eventauala procurare a permiselor ARBDD.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by Mihai Vinturache »

Imi permit sa completez aici cu urmatoarea informatie furnizata de Cezar pe un alt topic:

"- PG-ul de Tulcea eliberat in 2012 este valabil in continuare, pana la data mentionata chiar pe el. Este valabil 365 de zile de la data eliberarii. Permise noi vom scoate imediat ce exista permise sau timbre ANPA 2013 (dupa caz), sau pe baza permiselor ARBDD 2013.
- PG Oltenita (Calarasi) solicitam pe baza permisului ANPA existent, deci imediat dupa ce se prezinta pescarul la viza, pe loturi de 70-100 permise.
Cu Giurgiu si Teleorman suntem in discutii. Vom clarifica in cateva zile."
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by fatdaddy »

Buna ziua si La multi ani !

La viitoarea cafenea pot fii rezolvate aceste chestiuni administrative ? Putem download-a de pe undeva cererile ptr PG-uri ?

Referitor la :
"- PG-ul de Tulcea eliberat in 2012 este valabil in continuare, pana la data mentionata chiar pe el." imi permit sa adaug ca nu e de folos neinsotit de un permis valabil eliberat, cred, de ARBDD. Cand completam cererea de PG Tulcea putem specifica data din care sa intre in vigoare? Pe langa el , putem obtine si Permisul de pescuit ARBDD impreuna cu Permisul de intrare in Rezerbatie ?


Iar referitor la "- PG Oltenita (Calarasi) solicitam pe baza permisului ANPA existent, deci imediat dupa ce se prezinta pescarul la viza, pe loturi de 70-100 permise." se va putea pescui inainte de aparitia timbrelor, eventual insotit de chitanta doveditoare a platii a 30 ron ptr ANPA ?

Multumesc
Andrei Riga
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by Dumitrescu Iancu »

fatdaddy wrote:Buna ziua si La multi ani !

La viitoarea cafenea pot fii rezolvate aceste chestiuni administrative ? Putem download-a de pe undeva cererile ptr PG-uri ?

Referitor la :
"- PG-ul de Tulcea eliberat in 2012 este valabil in continuare, pana la data mentionata chiar pe el." imi permit sa adaug ca nu e de folos neinsotit de un permis valabil eliberat, cred, de ARBDD. Cand completam cererea de PG Tulcea putem specifica data din care sa intre in vigoare? Pe langa el , putem obtine si Permisul de pescuit ARBDD impreuna cu Permisul de intrare in Rezerbatie ?


Iar referitor la "- PG Oltenita (Calarasi) solicitam pe baza permisului ANPA existent, deci imediat dupa ce se prezinta pescarul la viza, pe loturi de 70-100 permise." se va putea pescui inainte de aparitia timbrelor, eventual insotit de chitanta doveditoare a platii a 30 ron ptr ANPA ?

Multumesc
1.Se vor putea obtine si permisele ARBDD, iar in baza lor un nou PG pentru Tulcea. Este mai dificil cu data de intrare in vigoare a PG-ului, Garda de Coasta considera aceasta ca fiind data de eliberare a avizului...Ne este aproape imposibil sa programam drumurile la Tulcea functie de optiunea fiecaruia pentru o anume data.
2. Dupa discutiile purtate cu Politia de Frontiera Calarasi, DA ! Este necesara chitanta pe care sa se specifice plata taxei de permis ANPA.
Dar, atentie, este singurul judet in care Politia de Frontiera accepta acest mod de lucru...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by cezar »

Încă două idei :

1. Formularele.
a) înscriere în asociaţie. Am îmbunătăţit puţin formularul, în sensul simplificării, am eliminat rubricile inutile, dar am introdus două chestiuni esenţiale :
- numar de telefon de contact.
- optiune PG-uri.
În 2-3 zile, formularul va fi pus pe site.

b) PG-uri. Sunt formularele agreate de Poliţia de Frontieră din fiecare judeţ. Practic, sunt aceleaşi din 2012. Diferă, doar anul, care va fi 2013, evident ! Vor fi şi acestea pe site.

Desigur, prezentarea la viză cu formularele completate constituie un mare ajutor şi pentru noi.

2. Pescuitul în zona administrată de ARBDD.
- toate sunt emise pe an calendaristic. Deci, cele din 2012 sunt expirate. Pe parcursul lunii ianuarie, vom şti cum va fi în 2013, în privinţa cuantumului.
- PG-uri Tulcea. Acestea sunt valabile 365 de zile de la data eliberării. Deci, majoritatea expiră în mai, iunie sau iulie 2013. Oricum, PG-urile noi sunt condiţionate de permisul (timbrul) ANPA 2013 sau permisul de pescuit ARBDD. Permisele (timbrele) ANPA vor apare...cand vor apare, dar există promisiuni că nu se va întarzia mult. Cu ARBDD este altfel. Imediat ce vor fi disponibile, vom achiziţiona un număr de permise în alb, pe care le vom completa noi, la asociaţie, PENTRU SOLUŢIONAREA URGENŢELOR ! Evident, cu permisele ARBDD, scoatem PG-uri.
Dar asta numai pentru cei grăbiţi, care nu au PG valabil la această dată şi vor să meargă în Deltă, să zicem. în martie.
Evident, PG-ul Tulcea, chiar în valabilitate, nu este suficient. Este nevoie de permis ARBDD valabil.

Încă ceva : chitanţele pe care le vom emite sunt deosebit de importante pană la apariţia timbrelor ANPA. Se impune ca toate încasările să se facă la sediu, unde există chitanţier. La Cafenea nu se poate ! :(
audi2004
Posts: 89
Joined: 23 Apr 2010, 12:05

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by audi2004 »

tot respectul domnule cezar si LA MULTI ANI. formularele pentru pg-uri unde le pot gasi sa vin cu ele deja completate. si formular pentru inscriere ( am un prieten care doreste sa devina membru). va multumesc.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by cezar »

audi2004 wrote:tot respectul domnule cezar si LA MULTI ANI. formularele pentru pg-uri unde le pot gasi sa vin cu ele deja completate. si formular pentru inscriere ( am un prieten care doreste sa devina membru). va multumesc.
Formularul de înscriere l-am modificat/simplificat puţin.
Pentru cererile de PG-uri, suntem în faza consultărilor cu poliţiile de frontieră, în privinţa formularele. Asta pentru a nu munci de două ori.
În max. 3 zile, vom afişa pe forum modelele.

La Mulţi Ani !
audi2004
Posts: 89
Joined: 23 Apr 2010, 12:05

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by audi2004 »

multumesc pentru raspuns. asteptam.
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by G_H »

Formularele de inscriere si PG (in format PDF si DOC) se gasesc la www.pescarclub21.ro, click pe bannerul nr.4 "Formulare de inscriere - PG 2013" ;)
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by shogunu65 »

Va salut!

am urmatoarea intrebare, stiu ca sunt printre dvs. persoane care stiu legile destul bine si ma pot ajuta :D

cu permis valabil si cu viza politie frontiera valabila pot lua cu mine amici la o partida de pescuit? in sensul sa mergem 4 persoane, doar eu sa am permis si sa pescuiesc, ei sa stea la iarba verde / gratar. Vrea politia de frontiera permis de pescuit pentru toti cei care se regasesc pe malul Dunarii?

multumesc anticipat!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by cezar »

shogunu65 wrote:Va salut!

am urmatoarea intrebare, stiu ca sunt printre dvs. persoane care stiu legile destul bine si ma pot ajuta :D

cu permis valabil si cu viza politie frontiera valabila pot lua cu mine amici la o partida de pescuit? in sensul sa mergem 4 persoane, doar eu sa am permis si sa pescuiesc, ei sa stea la iarba verde / gratar. Vrea politia de frontiera permis de pescuit pentru toti cei care se regasesc pe malul Dunarii?

multumesc anticipat!
Salutăm !
Dacă singurul care pescuieşte este cel cu Permis ANPA şi PG, este OK.
Însoţitorii ne-pescari trebuie să aibă CI la ei !
Şi atenţie cu focul , sunt reguli şi aici.
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by evergreen »

Mihai Vinturache wrote:Imi permit sa completez aici cu urmatoarea informatie furnizata de Cezar pe un alt topic:

"- PG-ul de Tulcea eliberat in 2012 este valabil in continuare, pana la data mentionata chiar pe el. Este valabil 365 de zile de la data eliberarii. Permise noi vom scoate imediat ce exista permise sau timbre ANPA 2013 (dupa caz), sau pe baza permiselor ARBDD 2013.
- PG Oltenita (Calarasi) solicitam pe baza permisului ANPA existent, deci imediat dupa ce se prezinta pescarul la viza, pe loturi de 70-100 permise.
Cu Giurgiu si Teleorman suntem in discutii. Vom clarifica in cateva zile."
Am inteles bine, PG-ul de Teleorman costa anul acesta 10 lei? Intreb deoarece anul trecut tin minte ca erau 4 PG-uri, din care doar cel pentru Tulcea costa 10 lei!?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by Dumitrescu Iancu »

Da , asa este, deoarece anul trecut am avut mari probleme cu obtinerea PG-ului de Teleorman, care au fost eliberate cu mare intarziere sau deloc, pentru a nu fi pusi , iarasi, in situatia de nu ne putea respecta oferta initiala, a trebuit sa luam aceasta hotarare...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by cezar »

Dumitrescu Iancu wrote:Da , asa este, deoarece anul trecut am avut mari probleme cu obtinerea PG-ului de Teleorman, care au fost eliberate cu mare intarziere sau deloc, pentru a nu fi pusi , iarasi, in situatia de nu ne putea respecta oferta initiala, a trebuit sa luam aceasta hotarare...
Completez şi eu : formula de anul trecut nu a mers, între altele şi pentru că am incercat şi formula rezolvării prin email, N-a funcţionat ! Poate că dacă erau cateva, ar fi mers. Dar cand trimiţi loturi de peste o sută, nu merge.
Drept pentru care, revenim la drumurile Bucureşti-Turnu Măgurele şi retur. Deci cheltuieli pe care lerecuperăn din taxa aceea suplimentară de 10 lei.
junior9007
Posts: 50
Joined: 30 Jan 2010, 22:50

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by junior9007 »

Va salut.Exista oare vreo posibilitate ca cineva sa se ofere sa stranga carnete +cereri +bani pt vize ,in afara de sediu?Ma intereseaza zona Dr Taberei,Crangasi,Ghencea.Stiu ca acum ceva ani era cineva prin Militari care se ocupa de acest lucru.Pt mine este greu de ajuns din Ghencea in Pantelimon.Sunt membru APC21 din 2010 si n-as vrea sa ader la o alta asociatie.Poate ca mai sunt persoane in aceeasi situatie cu mine si se va gasi o solutie.Stima.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by cezar »

junior9007 wrote:Va salut.Exista oare vreo posibilitate ca cineva sa se ofere sa stranga carnete +cereri +bani pt vize ,in afara de sediu?Ma intereseaza zona Dr Taberei,Crangasi,Ghencea.Stiu ca acum ceva ani era cineva prin Militari care se ocupa de acest lucru.Pt mine este greu de ajuns din Ghencea in Pantelimon.Sunt membru APC21 din 2010 si n-as vrea sa ader la o alta asociatie.Poate ca mai sunt persoane in aceeasi situatie cu mine si se va gasi o solutie.Stima.
Punctul nostru de sprijin din zonă a dispărut. Odată cu criza, firma prietenului nostru, de unde se puteau colecta documentele, a disparut.
Cred că cel mai bine este să mă sunaţi la 0728.118.153
Sau, puteţi deschide un topic cu subiesctul asta, pentru ca m ai sunt colegi din zona, cu care ne vedem frecvent.
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by shogunu65 »

Va salut!

vreau sa ma inscriu la dvs. pentru 2013. Am mai fost inscris in 2011 insa nu mai gasesc carnetul de membru.

Va rog sa imi spuneti daca pe langa formularul de inscriere, copii CI, formularele PG trebuie sa mai aduc si alte documente. Mai este necesara fotografie pentru carnetul de membru? Daca da ce tip.

multumesc frumos!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by Mihai Vinturache »

Carnetul nostru de membru nu are spatiu destinat fotografiei asa ca nu cerem fotografie.
In rest va rugam ca, pentru a eficientiza activitatea destul de aglomerata in aceste zile, sa veniti cu formularele deja completate. Va asteptam.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by Victor »

Noutati...

parca 34 e adresa din spatar milescu
0762965992
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OFERTA APC 21 pentru 2013 - cotizatii

Post by Victor »

pe prima pagina la ''home" e trecut numarul 24
0762965992
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”