Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by Lorelai »

ghinozo wrote:daca nu poti singur....ma ofer voluntar....la treaba cu bagatu...gheara
Prietenul la nevoie se cunoaste.
arlan wrote:.acela-i skipper maestre, secundul, sau timonier ...... tre sa dai examen iar?
Daca ai trecut la navigatia cu vele, jos palaria !
Dar nu e greu pe canale ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by cezar »

Cazare pentru grupul II !


III. Cazare

1. Aura şi Cezar Chioibaşu, o cameră cu două locuri
2. Costin Stefanescu si Florin Gugiuman, o camera cu doua locuri
3. Florentin si Valeriu Panait, o camera cu doua locuri
4. Clujul (Peter + Sandu ), o camera cu două locuri
5. Constanta (Costica + Gabriela + Ancuta), o camera de două locuri, cu pat aditional
6. Vali Trocan + Dan Popescu-Bucuresti, o camera cu două locuri
7. Petrica si Nelu Mainescu , o camera cu doua locuri
8. Mircea Bobe si Cristi Hont, o camera cu doua locuri
9. Cetăţeanul Mahoie (jolly joker). Probabil va primi drept coleg pe Nelu-Cluj.

La Mila 23 îi vom găsi pe Arlan şi Robert 13, deja cazaţi.


Deci, 8 camere cu două paturi între 24-28.10.2012, o cameră cu trei paturi (doi adulţi şi un copil) între 25-28.10.2012.
Plus Arlan şi Robert 13.

Preluari din Tulcea: 14 persoane adulte pe 24.10.2012, plus doi adulti si un copil pe 25.10.2012.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by costin stefanescu »

prieteni,nu uitati,ne intalnim maine dimineata la 9.00 la Lukoil in Tulcea,mergem la momeli si apoi la barci :D ,sa aveti la voi inclusiv recipientele cu lichide,cine nu are, nu se imbarca :lol:
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Baietii au ajuns cu bine, intr-un final, la Dorin, desi au avut oarece emotii provocate, in primul rand, de nerabdarea lor de desface recipientele la care face referire Costin ! Aseara au sarbatorit sosirea, intr-o veselie generala, chiar daca unii au fost scosi la sfarsit de pe sub mese,iar altii au adormit cu diverse obiecte sanitare in brate... :lol:
Azi dimineata s-au impartit din greu antinevralgice, bicarbonat si alte calmante, dupa care, cei care au mai fost in stare, au plecat sa-si ostoiasca durerile de cap pe mal de apa ( ei zic ca au plecat la pescuit, dar poti sa-i crezi?)... :lol:
Asteptam ceva vesti si despre capturile de astazi, desi, dupa starea in care se aflau combatantii de dimineata, slabe sperante... :lol:
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Stiri proaspete de "frontul" de lupta de la Mila 23 : astazi pestii au invins, adica nu s-au lasat prinsi ! :lol: Cativa carasei, considerati "capturi marete" de catre prinzatori, multa rosioara si cam atat !Adica, altfel spus, s-a prins cam exact ce a eliberat echipa din prima serie! :lol: :lol: :lol:
Se pare ca maine urmeaza contraatacul prietenilor nostri, in acest scop stabilindu-se, pentru seara asta, o `sedinta` pentru alegerea strategiei castigatoare!
Daca `sedinta` se va termina in aceleasi conditii ca aseara, nu e greu sa ghicim rezultatul luptei de maine... :lol: :lol: :lol:
Curaj, baieti, pe ei, pe ei...
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by Claudiu »

Ei, parca pentru peste s-au dus ei acolo... Peste gasesc si la magazin, ce dreaq. :lol:
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by valic »

Cred ca antinevralgicele erau de la mine :) .............. asa ca merit 2 kg de caras la 2 g bucata ............... :lol:
Valic
0744 644 368
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Dupa o seara ceva mai linistita ( deh, unii isi revin mai greu), combatantii s-au imprastiat care-ncotro, in cautarea inamicului bine camuflat !
Dupa nadiri intense, incepute inca de marti si intretinute zilnic, Cezar reusise, pana la aceasta ora, undeva pe Dunarea Veche, marea captura: o scoica, si aia goala ! :lol:
Perseverati, baieti, nu dezarmati, peste este, dar...e acoperit de apa ! :lol: :lol: :lol:
Revin cu amanunte, imediat ce le voi obtine !
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by Lorelai »

Iancule, ai fost martor ca si eu am prins o scoica, chiar de pe ponton !
Adica nu era nevoie de deplasare.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by Claudiu »

Nimeni, nimic? :?
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by Lorelai »

Claudiu wrote:Nimeni, nimic?
Cred ca inca mai despacheteaza, baga pestele la congelator,sau pe la neamuri, prieteni, etc
Noroc cu alte site-uri, ma gandeam ca au prelungit-o !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by cezar »

Dumitrescu Iancu wrote:Stiri proaspete de "frontul" de lupta de la Mila 23 : astazi pestii au invins, adica nu s-au lasat prinsi ! :lol: Cativa carasei, considerati "capturi marete" de catre prinzatori, multa rosioara si cam atat !Adica, altfel spus, s-a prins cam exact ce a eliberat echipa din prima serie! :lol: :lol: :lol:
Se pare ca maine urmeaza contraatacul prietenilor nostri, in acest scop stabilindu-se, pentru seara asta, o `sedinta` pentru alegerea strategiei castigatoare!
Daca `sedinta` se va termina in aceleasi conditii ca aseara, nu e greu sa ghicim rezultatul luptei de maine... :lol: :lol: :lol:
Curaj, baieti, pe ei, pe ei...
Mda, Iancule, cam ai dreptate !

Noi, ca şi voi, de altfel, nu am prins mare lucru !
Este vina celor de la Garda de Mediu, care au stat tot timpul la Mila 23 şi controlau toate bărcile de pescari. Drept pentru care, lipovenii n-au mai ieşit la scule. iar noi n-am avut şansa să cumpărăm căţiva baboi mai răsăriţi, ca să ne fotografiem cu ei. :lol: :lol: :lol:
Apropo, la 12 lei/kg, puteati cumpara crap de la Obor, nu era nevoie sa-l carati de la Mila 23 (ce sa va fac, v-au dat in primire Mişa şi Timofei!).

Oricum, in tura noastra s-a prins suficient peste pentru a satisface rudele, vecinii, etc.
Plus faptul ca noi eliberam crapul sub 1 kg... ;)
robert_13
Posts: 160
Joined: 19 Jan 2011, 01:10

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by robert_13 »

in primul rand, vreau sa-i multumesc lui nea Dorin pentru ospitalitate si colegilor din ambele serii pentru iesire, atmosfera de prietenie si restul chestiilor pe care ei le stiu.
Tot in primul rand, vreau sa-i multumesc prietenului, colegului si partenerului Arlanu, un om deosebit, care a facut pt.mine chestii pe care nu le-au facut altii pe care-i cunosc de mult timp..
M-a cazat o noapte acasa la el, in Bucuresti, am mers cu autoturismul lui pana la tulcea..apoi ambele serii, cat am stat, m-a dus in fiecare zi in alte locuri, cu barca si motorul luate de el , mi-a aratat locuri de pescuit, mi-a prezentat oameni din Mila 23, a facut gratare, a organizat sacrificarea si transformarea in pastrama a unui berbecut, (din oase s-a executat o ciorbita super..) ce a facut deliciul seriei 1, iar la sfarsit , m-a dus si pana acasa, la Ploiesti, facand un ocol la la care nu era obligat.
Mi-a dovedit ca este un mare caracter si a castigat in mine un prieten pe viata.
robert_13
Posts: 160
Joined: 19 Jan 2011, 01:10

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by robert_13 »

In al doilea rand, pescuitul a mers destul de slab la crap in ambele serii si asta o spun fiind prezent in amandoua.
Conform celor spuse de nea Dorin, cel mai bine s-a prins pe Sulina, dar pacat ca doar intr-o zi, cand Dutu , Iancu si Lorelai au prins mai multi crapi. Urmatoarele doua zile, in acelasi loc, n-a mai vrut sa manance, decat sporadic, cate un ciortan, doi, de caciula..
La fel si pe Dunarea Veche, Sontea, etc. Ciortani, dar si aia destul de rari.
Eu am reusit sa prind doar sapte ciortani in 8 zile, din care cel mai mare (tot pe Sulina), cantarit acasa, fara burta si icre (un borcanas de 400 grame!!) a avut 3, 400 kg. Deci a avut pana in 4 kg...Plus ceva somotei, dar micuti...
Culmea este ca fata de anul trecut, cand prindeam la greu ciortan la kil si caras la 4 boabe uscate, anul asta , tot cu 3-4 boabe uscate pe fir de par am prins un caras cat palma, intepat regulamentar in coltul gurii si 2 rosioare ..
Pe sontea, rosioara facea legea iar pe pontoane, Costinelo, Doctorii` din Ardeal, iar in seria a doua Peter si gasca, plus ceilalti care dadeau la fixe, feedere, etc, luau linistit intre 10 - 20 kg de caras, rosioara pe zi, de persoana.....
foto n-am, ca n-am avut aparatul la mine, dar au facut altii..
momentan doar atat, va urma!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by PETER »

Impresiile mele:
-Transport cu peripetii, si la dus (barca s-a ridicat cu botul la cer, chiar si cu 2 persoane pe varf) a urmat o transbordare a catorva persoane; - la intors s-a defectat motorul, si din nou transbordare. :lol:
- Primire foarte calduroasa la pensiune, unde pe tot timpul sejurului am fost tratati si serviti cu foarte mare respect de catre gazde. Vorba lui Adar : "Chapeau bas"
- Pescuitul pentru mine a inceput pe Sontea, unde am prins aproximativ 20 - 25 kg de rosioare foarte frumoase la feeder.
- A doua zi pe Eracle, am gasit (printre plasele fara numar) un loc cu bibani. Si acolo am prins mult la gume si la rotative. Am mai prins si cateva marlite care au fost eliberate.
- Ultima zi am pescuit pe pontonul mare, tot la feeder, rezultatul fiind un sac de carasi.
- Toti pestii pe care i-am prins au fost eliberati sau donati.
Despre "trupa":
Am avut parte de o "gasca" excelenta de pescari. Toata lumea vesela.... :lol:
Multumesc tuturor pentru compania placuta de care am avut parte. Pacat ca a durat putin.
Cu respect deosebit, Peter.
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by Lorelai »

robert_13 wrote:cel mai bine s-a prins pe Sulina, dar pacat ca doar intr-o zi, cand Dutu , Iancu si Lorelai au prins mai multi crapi.
Erata Robert, doar Dutu si Iancu.
Eu stateam pe partea cealalta sau mergeam dupa rapitor, nu aveam curaj sa acostez la pietre. Ma chemau baietii la poze si am facut drumuri destule.
Dar baietii chiar au prins, in ciuda unor anumite incercari de manipulare a opiniei publice, cauzate probabil de invidie.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by Mihai Vinturache »

cezar wrote: Este vina celor de la Garda de Mediu, care au stat tot timpul la Mila 23 şi controlau toate bărcile de pescari.
Cezare, daca aveai inspiratia sa-i intrebi pe gardieni, ai fi aflat ca tocmai si-au facut un stoc de banisor. Asa ca stateau in Mila "cu misiune" :lol: Daca plecai la Sulina te asteptau si acolo!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by Lorelai »

Mihai, parca tu erai de obicei la prima serie, la propriu si figurat.
Daca vrei sa te retrogradam in serie B...
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Mihai Vinturache wrote:
cezar wrote: Este vina celor de la Garda de Mediu, care au stat tot timpul la Mila 23 şi controlau toate bărcile de pescari.
Cezare, daca aveai inspiratia sa-i intrebi pe gardieni, ai fi aflat ca tocmai si-au facut un stoc de banisor. Asa ca stateau in Mila "cu misiune" :lol: Daca plecai la Sulina te asteptau si acolo!

Zadarnice incercari, domnilor ! Asta este, baieti, de data asta a fost randul lui Dutu(iar!!!) si al meu ! Data viitoare, cine stie...totu-i sa va pastrati speranta...
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Toamna, în Paradisul lui Dorin, 24-28.10.2012

Post by Mihai Vinturache »

Asa cum povesteam intr-o alta postare si eu am fost controlat de Politia de frontiera pe Canal 36. Au fost chiar mirati cand au vazut ca am si ANPA si permisul de rezervatie. "Majoritatea nu stiu ca in Delta nu e valabila ANPA" mi-au spus. "Domnilor, nu vedeti ce scrie pe carnetul meu de membru - APC 21. E cea mai mare asociatie din Bucuresti. Cum sa nu stim asa ceva?" "Mai mare ca AJVPS-ul?" "In Bucuresti da." "Domnule draga, hai sa te intrebam ceva, poate ne lamuresti." Cei doi baieti s-au dovedit a fi chiar simpatici asa ca am inceput o discutie in care, la intrebarile lor, le-am explicat ca in acest an, atat ANPA cat si permisul de rezervatie putea fi obtinut si de persoane fizice fara a fi membre ale unui asociatii, dar cu un efort semnificativ mai mare. Din ceea ce mi-au povestit a reiesit (eu reproduc ce au spus ei, nu o luati ca pe o certitudine) ca pentru tulceni, cei de la Rezervatie au conditionat eliberarea permiselor de apartenenta la AJVPS iar cei de la ANPA au facut la fel. Le-am spus ca a fost un abuz. "Clar, au facut-o ca sa-si simplifice munca" au concluzionat ei.
Mie mi s-a parut ok ca au facut acest control, au trecut pe la toti cei aflati in zona. Nu stiu cat de eficienti sunt impotriva celor care fac marile stricaciuni. Pe Sireasa erau plase de-a latul canalului la fiecare 100 de metri. Nici nu stiu ce mai prindeau.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”