Crişan - 2012

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Crişan - 2012

Post by Albatrin »

Mihai Vinturache wrote:Bravo Cristi! "Achiesez" felicitarilor transmise de Dan. Asa cum spuneam si cu alta ocazie, ma bucur ca incepi sa te misti din nou si o faci bine
Mulţumesc prieteni, am profitat de faptul că patronul a fost până azi în vacanţă. Sper să iasă cel puţin la fel de bine ca acum doi ani şi dacă nu suntem prea mulţi cârcotaşi s-ar putea ca vremea să ţină cu noi şi atunci.... :lol: :lol: :lol:
Mihai Vinturache wrote:... Ai un termen limita de inscriere?
Vedem câţi suntem la sfârşitul săptămânii şi apoi hotărâm ;)
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Florin Munteanu
Posts: 265
Joined: 26 Oct 2009, 09:47

Re: Crişan - 2012

Post by Florin Munteanu »

Cristi, as vrea sa ma inscriu si eu, singur, am 1 - 2 locuri libere in masina (nenea Gicu ?), am permise de intrare si pescuit ARBDD, nu am barca dar sunt dispus sa platesc chirie si benzina si ce mai e.

Florin Munteanu
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Crişan - 2012

Post by Albatrin »

Florin Munteanu wrote:Cristi, as vrea sa ma inscriu si eu, singur, am 1 - 2 locuri libere in masina (nenea Gicu ?), am permise de intrare si pescuit ARBDD, nu am barca dar sunt dispus sa platesc chirie si benzina si ce mai e.
Florin Munteanu
S-a marcat! ;)
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Crişan - 2012

Post by Mihai Vinturache »

Nea Florine si noi avem toate documentele necesare si cred ca nea Gicu s-ar bucura sa calatoriti impreuna. Ca urmare te rog sa mai tii rezervat locul ala cateva zile. Cred ca nu va avea nevoie de mult timp de gandire. Multumesc oricum.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Crişan - 2012

Post by Albatrin »

Cam pe aici vom fi miercuri 26.09.2012...

<daţi un click pe poză>

Image
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Crişan - 2012

Post by Lorelai »

Albatrin wrote:Cam pe aici vom fi miercuri 26.09.2012...
Cu speranta ca apa va fi la fel de adanca... :lol:
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Crişan - 2012

Post by Albatrin »

Lorelai wrote:
Albatrin wrote:Cam pe aici vom fi miercuri 26.09.2012...
Cu speranta ca apa va fi la fel de adanca... :lol:
Va fi "suficient" de adâncă, e vorbit deja.. ;) ;) ;)
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Crişan - 2012

Post by Mihai Vinturache »

S-a hotarat... Nu poate merge nici nea Gicu din motive de evenimente in familie.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Crişan - 2012

Post by Albatrin »

Îmi pare rău Mihai, poate data viitoare...

Locuri de pescuit în zonă:

Dunarea Veche, colţ cu Sulina !
Image

Image

Image
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Crişan - 2012

Post by Albatrin »

Dunărea Veche spre Mila 23

Image

Image
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Crişan - 2012

Post by Albatrin »

Canalul Crisan-Caraorman

Image

Image

Image

Image
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
vorvorou
Posts: 15
Joined: 31 Jul 2012, 15:36
Location: Bucuresti

Re: Crişan - 2012

Post by vorvorou »

de la spitzul de vis-a-vis de Lebada, urcand pe Dunarea Veche spre Bogdaproste, sunt vreo 10 locuri bune de dat din mal pe o distanta de 4-5 km, pe partea dreapta. La intersectia cu canalul care duce spre Bogdaproste mai sunt iar 3-4 locuri bune, in special de salau.
Un alt loc bun este la mila 8, pe partea stanga, la spitz. Am scos salai si moace frumoase acolo...
Adevarata savoare a vietii se gaseste inlauntrul vostru - Osho
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Crişan - 2012

Post by valic »

Albatrin wrote:
bog_da wrote:...Cum se poate rezolva cu permisul ARBDD pentru barca si pentru persoane?
...ce se intampla daca nu ne trezim la ora planificata in fiecare zi???
...unde se acosteaza barcile pe timpul noptii?
1. azi am trimis un mail la ARBDD pentru a vedea cum rezolvăm problema, nici noi nu avem permise pentru barcile asociaţiei, oricum trebuiesc pregătite actele
2. dacă seara s-a stabilit că veţi fi trei în barcă atunci trebuie să vă treziţi toţi trei la aceeaşi oră, altfel cineva va fi nemulţumit, părerea mea...
3. Pensiunea are ponton la braţul Sulina, are şi vreo două ambarcaţiuni acostate acolo, oricum, funcţie de numărul de bărci vom încerca să facem o schelă de ridicare a lor pe mal. În ultimi 3 ani nu am auzit să se fi furat ceva prin Crişan.
Platiti cu OP in contul ARBDD Tulcea: RO85 TREZ 6415 032X XX00 0263 deschis la Trezoreria Tulcea.
La obiectul platii treceti dupa caz: Taxa pescuit in ARBDD (30 lei), sau Taxa acces persoana in ARBDD (30 lei), sau Taxa acces barca cu motor in ARBDD (100 lei).
Cu chitantele/OP-urile nu aveti nicio treaba, eu asa am facut dupa ce am discutat cu cei de la ARBDD.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Crişan - 2012

Post by valic »

bog_da wrote:Stie cineva cum se mai circula pe brate, canale si lacuri? Observ ca Dunarea este foarte scazuta. Asta ar putea crea unele probleme in unele locuri. E drept ca pe traseul mentionat pana acum nu ar trebui sa fie probleme.

Anul trecut am fost in luna Iunie iar la iesirea din "portul Murighiol" exact la intrarea in Dunare apa avea cam 0,5-0.3m adancime (pe sonar). Imediat dupa iesirea in Dunare adancimea devenea 10m. Existau 2 variante: ori treceai cu barca in glisaj (daca erai suficient de nebun si/sau cunosteai foarte bine locul) ori ridicai putin motorul si treceai "la pas" atent fiind sa nimeresti senalul. In ambele cazuri te rugai sa nu te intalnesti cu cineva din sens opus pe cei 10-20m care erau critici pentru ca nu prea aveai unde sa-i faci loc. In rest pe canalele mari s-a circulat bine iar pe lacuri (daca nu tinem seama de bradisul extrem de des si sus) a fost in regula.

La acea ora Dunarea avea la Tulcea circa 120cm. Acum este undeva pe la 40 sau mai putin...
Canalul a fost dragat, nu mai este nicio problema ....
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Crişan - 2012

Post by valic »

Albatrin wrote:Gata, a trecut căldura, e vremea să mergem în Deltă!!!!

Locaţie: Crişan - Pensiunea Nufărul - la tanti Lina

Perioada: 26.09.2012 ora 2.00 - 30.09.2012 ora 23.59, 5 zile si 4 nopţi.

Program:

Ziua 1 (26.09) - Plecare din Bucureşti la ora 2.00 sosire la Murighiol în jur de 6.30.
Punere bărci pe apă, încărcare echipament în bărci, parcare maşini, îmbarcare.
Plecare din Murighiol pe traseul, Murighiol->braţ Sf.Gheorghe->canal Uzlina->Lac Uzlina->Lac Isac->canal Litcov- dupa ce intrati pe Litcov mergeti 2 km si faceti stanga pe primul canal, se cheama Malafeica, e mai scurt decat pe Crisan-Caraorman cu 6 km, adica o ora mai putin ....
->canal Crişan-Caraorman->braţ Sulina-> Pensiunea Nufărul la tanti Lina, sosire în jur de ora 10.
Cazarea, servirea unui borş de peşte "a la tanti Lina".
La ora 13.00-13.30 plecăm în căutarea locurilor de pescuit la paşnic pe braţul Sulina (la Lebăda), Dunarea Veche, canal Crişan-Caraorman,etc.
Dacă timpul ne permite, încercam si o "blinkereală" pe Dunarea Veche spre Mila23 şi/sau pe a doua buclă spre canalul Madgearu iar pentru cei mai
obosiţi o bibăneală/cărăşeală pe canalul din spate.
La ora 19.00 adunarea în sala de mese la pensiune pentru cină şi pentru stabilirea programului şi a echipajelor zilei următoare.

Ziua 2 (27.09) - Ora 6.00 ne pregătim singuri micul dejun, avem acces total la bucatarie,
sandvişurile, cafeaua sau ceaiul. Servim micul dejun, ne luăm sandvişurile, ne îmbarcăm şi ne deplasăm la benzinarie unde facem plinul şi apoi
"Doamne ajută şi Fir Întins".
Ora 19.00 adunarea în sala de mese, cina, prezentarea capturilor şi povestile zile, pregatirea zilei următoare.

Ziua 3 si 4 (28.09-29.09) - La fel ca ziua 2.

Ziua 5 (30.09.)- Ora 6.00 mic dejun şi pescuit până la ora 14, apoi un prânz frugal, strângerea echipamentului,
predarea camerelor, îmbarcarea şi deplasarea până la Murighiol.
Aici transferul echipamentului în maşini ,ridicarea bărcilor pe peridocuri şi
deplasarea spre Bucuresti, ora sosirii aprox 23.45.


Costuri:
4 nopţi cazare+4 cine 220lei/persoană
Bucureşti - Murighiol şi retur aprox. 700Km adică 60l benzină/maşină, 390lei/3= 110lei/persoană
Murighiol - Crişan şi retur 6 ore cu 6HP adică 12l benzină/barcă - 25lei/persoană
Taxa acces barcă în ARBDD 20 lei/barcă - aprox. 7lei/persoană
Mic dejun+sandvişuri - 60/persoană (nu mergem să ne îngrăşăm)
Benzina pentru bărci în cele 5 zile de pescuit 50lei/persoană
Parcare Murighiol 10lei/zi/maşină*5 zile=50lei/3= 17lei/persoană

Total=220+110+25+7+60+50+17=489lei/persoană

Costurile sunt calculate la 3 persoane/maşină şi barcă.


Notă: Cei care vor să participe cu propriile bărci sunt "mai mult decât bine veniţi" dar trebuie
să se integreze programului anunţat iar costurile legate de transport Bucuresti-Murighiol si retur,
eventual taxa ARBDD şi benzina pentru motor se vor împărţi conform celor prezentate mai sus.
Dacă vor fi mai mulţi doritori decât capacitatea de transport pe apă, vom închiria bărci din Crişan,
dacă vom face rost de motoare, sau "ne trezim mai devreme" şi cei care vor pescui de pe mal,
la paşnic, vor fi transportati primi, apoi cei ce "dau" la răpitor.
Evident această operaţiune va mari costurile prezentate mai sus cel puţin cu transportul Murighiol-Crişan şi retur.

În seara zilei de miercuri 12.09. ora 18.00 toţi participantii sunt asteptati "La copaci",
pentru a ne cunoaşte, a "pune ţara la cale" şi pentru achitarea avansului de 100lei.

Image
Valic
0744 644 368
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Crişan - 2012

Post by Lorelai »

Malafeica e navigabila pe vremea asta ?
Altfel alergi pe Litcov, Ceamurlia, Crisan.
Parerea mea...
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Crişan - 2012

Post by valic »

Lorelai wrote:Malafeica e navigabila pe vremea asta ?
Altfel alergi pe Litcov, Ceamurlia, Crisan.
Parerea mea...
Se pare ca apae cam mica, asa ca mai bine pe Litcov, dar atentie si la intrarea in lacul Uzlina, te tarasti pe fund (am vorbit acu' la telefon cu un localnic), asa ca recomand pe Perivolovca ....
Valic
0744 644 368
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Crişan - 2012

Post by Albatrin »

valic wrote:
Lorelai wrote:Malafeica e navigabila pe vremea asta ?
Altfel alergi pe Litcov, Ceamurlia, Crisan.
Parerea mea...
Se pare ca apae cam mica, asa ca mai bine pe Litcov, dar atentie si la intrarea in lacul Uzlina, te tarasti pe fund (am vorbit acu' la telefon cu un localnic), asa ca recomand pe Perivolovca ....
Vom afla la data respectivă cum stăm cu adâncimile. Este o persoană în Crişan care face Murighiol - Crişan cel puţin de două ori pe săptămână.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Crişan - 2012

Post by Mihai Vinturache »

Albatrin wrote:
Locuri de pescuit în zonă:
Cristi, tu ti-ai propus sa ne imbolnavesti.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Crişan - 2012

Post by Albatrin »

valic wrote:
bog_da wrote:...Cum se poate rezolva cu permisul ARBDD pentru barca si pentru persoane?
...
Platiti cu OP in contul ARBDD Tulcea: RO85 TREZ 6415 032X XX00 0263 deschis la Trezoreria Tulcea.
La obiectul platii treceti dupa caz: Taxa pescuit in ARBDD (30 lei), sau Taxa acces persoana in ARBDD (30 lei), sau Taxa acces barca cu motor in ARBDD (100 lei).
Cu chitantele/OP-urile nu aveti nicio treaba, eu asa am facut dupa ce am discutat cu cei de la ARBDD.
Am vorbit şi eu astăzi la ARBDD şi "duduia" de la permise mi-a spus că nu poate să ne spună cu certitudine că agentul de teren acceptă doar plata taxelor, suntem la mâna lui. Prin urmare vă rog să-mi trimiteţi pe mail, "albatrin@yahoo.com" sau "albatrin@gmail.com", ASTĂZI PÂNĂ LA ORA 17.30, datele personale, nume, prenume, CNP, pentru permisul de acces şi permisul de pescuit. Pentru bărci îmi trebuie tipul barcii şi al motorului. Eu luni sunt la Tulcea şi încerc să rezolv problema. Pe cei interesaţi îi rog să-mi dea şi un telefon TOT ASTĂZI.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”