PG - viza pescuit frontiera

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

PG - viza pescuit frontiera

Post by evergreen »

Daca la topicul unde s-a discutat si despre pescuitul in apele de frontiera subiectul era, de fapt, permisul ANPA, consider ca este cazul sa apara un topic dedicat PG-ului, iar daca se pot muta postarile care au legatura cu acest subiect de la Permisele ANPA 2012, ar fi un lucru bun!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by evergreen »

Datorita faptului ca nu am putut trimite prin e-mail documentele pentru PG in Dolj, am sunat astazi si mi s-a spus sa trimit prin fax cererea, copia CI si copia dupa ANPA, sa precizez la ce numar de fax sa primesc raspunsul si imi trimit PG-ul in cateva minute, tot prin fax! Alaturi de PF Galati, vad ca si cei din Dolj au intrat in randul lumii!!! :D
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by Mihai Vinturache »

Este probabil ca s-au saturat de cozile facute de solicitantii de PG.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
johnny_fia
Posts: 85
Joined: 14 Mar 2010, 11:23

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by johnny_fia »

Super. Poate in curand or sa renunte de tot la PG, cel putin pt Calarasi si Giurgiu, nu le vad rostu'
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by evergreen »

Dar pentru celelalte, in afara de Tucea si Galati, pentru ce sa mai fie, nu suntem in .U.E? :?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by fatdaddy »

Nici Serbia nu e in UE
Andrei Riga
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by evergreen »

Corect! Oricum, ideea era unde nu este nevoie de viza la trecerea granitei, nu vad de ce este ceruta cand pescuiesti fara a trece frontiera! Sau daca tot este ceruta(desi este inutila), sa fie eliberata pe loc, sau, si mai bine, sa fie trimisa prin mail sau fax! Pe de alta parte, si unde este nevoie de viza la iesirea din tara sa fie la fel de accesibila viza de frontiera pentru pescuit ca si pentru primul caz! ;) :)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by fatdaddy »

Hai sa dau eu cateva explicatii, cu toate ca sunt persoane mai indreptatite sa o faca. Din punctul de vedere al Politiei de frontiera(si al legii de altfel) logica este extrem de simpla. Intr-adevar, circulatia intre tarile comunitatii europene este libera si se poate face doar cu buletinul. Cu toate astea, daca treci granita, cu buletinul in mana, pe "fasie" ,ai foarte mari sanse sa fii impuscat de graniceri (politie de frontiera sau cum le-o mai zice). Circulatia este libera intre tari, dar strict prin punctele de trecere frontierei, unde daca pari suspect sau din mai stiu eu ce motive, poti fii controlat si legitimat.
Dunarea, unde se constituie in frontiera de stat, este ca o "fasie". Teoretic si birocratic, politia de frontiera iti da dreptul sa pescuiesti pe "fasie" in dupa ce iti analizeaza cererea (adica ar trebui sa te verifice, sa nu fii vreun infractor) si dupa ce se asigura ca te-a informat ca vei respecta legile in vigoare (chestiuni stipulate in avizul aliberat de ei). Lucrurile sunt f simple. ca procedura este foarte complicata , asta este alta poveste. :D
Andrei Riga
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by evergreen »

Cu alte cuvinte, daca cine are PG, poate sa se ocupe si de "alte lucruri" ca este acoperit, iar cine pescuieste pe mal fara PG, este considerat contravenient sau potential infractor!! :lol: Cel putin, asta este opinia legii! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by cezar »

evergreen wrote:Cu alte cuvinte, daca cine are PG, poate sa se ocupe si de "alte lucruri" ca este acoperit, iar cine pescuieste pe mal fara PG, este considerat contravenient sau potential infractor!! :lol: Cel putin, asta este opinia legii! ;)
Prietene, cu regret iti scriu ca nu ai priceput nimic.
Fatdaddy ti-a dat o explicatie excelenta. Citeste-o inca o data.

Ca raspuns la ceea ce ai scris. Cand esti la pescuit pe Dunare (adica pe "fasie"), ceea ce inseamna pe granita, ai nevoie de P.G.-ul pentru pescuit recreativ-sportiv. Asta nu te acopera pentru "alte lucruri", ci numai pentru pescuit.
Daca esti prins facand trafic de persoane, contrabanda sau plimbare de agrement pe Dunare, PG-ul nu te ajuta cu nimic.

Asa este in UE. Nici intre Belgia si Olanda, de pilda, nu treci prin poldere, pe canale sau pe diguri, ci pe sosea, cale ferata, etc.

Incearca sa depasesti stilul de "Galeria Steaua, Peluza Sud", macar cand interpretezi dispozitiile legale.
Altfel, iti faci un deserviciu atat dumitale, cat si altora care poate vor fi derutati de astfel de interpretari.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by ioanrv »

@ Cezar

Si eu cred ca PG-ul este o aberatie si va intreb : de ce este mai necesar pentru unul care pescuieste decat pentru altul care desfasoara alte activitati pe "fasie" (plaja, tir cu arcul, sex in natura) ? :)
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by ioanrv »

P.S. Cred ca e de la sine inteles faptul ca trecerea frontierei se face numai prin locurile special amenajate... ;)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by cezar »

ioanrv wrote:@ Cezar

Si eu cred ca PG-ul este o aberatie si va intreb : de ce este mai necesar pentru unul care pescuieste decat pentru altul care desfasoara alte activitati pe "fasie" (plaja, tir cu arcul, sex in natura) ? :)
Simplu : pentru ca asa prevede Legea nr.56/1992 privind frontiera de stat a Romaniei.
La fel de simplu, pentru ca asa s-a angajat Romania, odata cu adoptarea Acquis-ului comunitar (dosarul nr.5-afaceri interne).
Pescuitul, vanatoarea (cu arme de foc sau cu arc/sageti), activitatile de natura forestiera s.a. sunt reglementate de Legea 56.
Sexul in natura si plaja pe frontiera nu apar printre activitatile pentru care se poate solicita PG.
Dar, in masura in care doriti, puteti incerca. Poate vi se aproba, prin oarece analogii. ;)

Poate ca este o aberatie (n'ar fi singura, de altfel), dar daca este prevazuta de lege, trebuie respectata.
Cand se va schimba legea (daca se va schimba vreodata !), va fi altceva.
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by evergreen »

cezar wrote:
evergreen wrote:Cu alte cuvinte, daca cine are PG, poate sa se ocupe si de "alte lucruri" ca este acoperit, iar cine pescuieste pe mal fara PG, este considerat contravenient sau potential infractor!! :lol: Cel putin, asta este opinia legii! ;)
Prietene, cu regret iti scriu ca nu ai priceput nimic.
Fatdaddy ti-a dat o explicatie excelenta. Citeste-o inca o data.

Ca raspuns la ceea ce ai scris. Cand esti la pescuit pe Dunare (adica pe "fasie"), ceea ce inseamna pe granita, ai nevoie de P.G.-ul pentru pescuit recreativ-sportiv. Asta nu te acopera pentru "alte lucruri", ci numai pentru pescuit.
Daca esti prins facand trafic de persoane, contrabanda sau plimbare de agrement pe Dunare, PG-ul nu te ajuta cu nimic.

Asa este in UE. Nici intre Belgia si Olanda, de pilda, nu treci prin poldere, pe canale sau pe diguri, ci pe sosea, cale ferata, etc.

Incearca sa depasesti stilul de...
Poate ca n-am fost prea inspirat in alegerea cuvintelor, dar, cu tot respectul, nu ati inteles ceea ce doream sa spun!! Adica daca faci un gratar, daca "bagi curent", daca "plasuiesti", daca faci sex, daca te-mbeti si dormi, daca tai copaci, daca faci trafic cu diverse lucruri, daca...cred ca aproape orice faci pe mal in zona de frontiera, nu este nicio problema, dar daca pescuiesti, da! Sa zicem ca pentru a pescui din barca parca ar fi cazul sa ai PG, dar, dupa cum ati spus, legea trebuie respectata, insa cand vezi ca te controleaza si in "spate", vorba aia, iar la mica distanta altii au "diverse activitati", credeti-ma ca nu ma mai intereseaza o lege care nu se aplica decat pentru unii, pe langa esenta nu prea corecta pe care o are aceasta lege!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
rnicolescu
Posts: 6
Joined: 10 Jun 2011, 19:01
Location: Bucuresti
Contact:

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by rnicolescu »

cezar wrote:[
Cand esti la pescuit pe Dunare (adica pe "fasie"), ceea ce inseamna pe granita, ai nevoie de P.G.-ul pentru pescuit recreativ-sportiv.
Si daca sunt cu sotia/copilul care NU pescuiesc, ei nu au nevoie de PG? Nu tot pe 'fasie' sunt? Nu, nu au nevoie de PG, eventual sa aiba buletinul la ei .... dar de, traim in Romania, ca sa arunc o undita in Dunare trebuie sa astept 5 luni sa-mi elibereze anpa-ul un permis si sa obtin vize pe sectoare ale dunarii .... ca doar nu-i aceiasi Dunare
!?!?!?

Acum in gluma, am si caine, mare, capabil sa treaca Dunarea, el nu are nevoie de PG?

Inteleg ca asta-i legea ... dar e din 1992, totusi suntem in 2012, suntem in UE, vrem sa aderam la Schengen, nu se gaseste vreum parlamentar sa o schimbe? Nu suntem infractori, suntem PESCARI!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by cezar »

rnicolescu wrote:
cezar wrote:[
Cand esti la pescuit pe Dunare (adica pe "fasie"), ceea ce inseamna pe granita, ai nevoie de P.G.-ul pentru pescuit recreativ-sportiv.
Si daca sunt cu sotia/copilul care NU pescuiesc, ei nu au nevoie de PG? Nu tot pe 'fasie' sunt? Nu, nu au nevoie de PG, eventual sa aiba buletinul la ei .... dar de, traim in Romania, ca sa arunc o undita in Dunare trebuie sa astept 5 luni sa-mi elibereze anpa-ul un permis si sa obtin vize pe sectoare ale dunarii .... ca doar nu-i aceiasi Dunare
!?!?!?

Acum in gluma, am si caine, mare, capabil sa treaca Dunarea, el nu are nevoie de PG?

Inteleg ca asta-i legea ... dar e din 1992, totusi suntem in 2012, suntem in UE, vrem sa aderam la Schengen, nu se gaseste vreum parlamentar sa o schimbe? Nu suntem infractori, suntem PESCARI!
Da, aşa-i legea şi trebuie să o respectăm, pană va fi, în sfarşit, schimbată.

Domnule Nicolescu, pentru că veni vorba, de ce nu vă adresaţi unui deputat sau senator din Colegiul unde aţi votat în anul 2008 şi unde veţi putea vota şi în toamna acestui ani, SOMANDU-L să vă asculte şi să-şi exercite dreptul de iniţiativă legislativă?

Democraţia înseamnă multe lucruri, inclusiv faptul că aveţi acest drept ! De a fi ascultat de cei pe care i-ati ales.

De ce toată lumea aşteaptă ca "altul" să facă ?
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by ioanrv »

@ Cezar

Discutia initiala nu era despre respectat legea ci despre RATIUNEA PG- ului :!:, a "fasiei" si a frontierei :!:
Dar ca tot veni vorba de initiativa, nu ar fi mai indicat sa o aiba o asociatie de pescari care are in spate "n" membrii (una din ratiunile de a ne asocia) si tot in discutia asta, nu ati fi cel mai indicat in a redacta "petitia" fiind si seful nostru si cel mai calificat, cu experienta in domeniu :?: :!: ;)
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by ioanrv »

P.S. Si ca sa nu fiu acuzat ca stiu doar sa cer, imediat ce se intocmeste ceva in sensul de mai sus, semnata de persoanele in drept, ma angajez s-o ridic de la sediu si s-o depun la institutia abilitata, cu urmarirea solutionarii la cele mai inalte standarde (vizite dese, trantit de usi etc.) :)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by cezar »

ioanrv wrote:@ Cezar

Discutia initiala nu era despre respectat legea ci despre RATIUNEA PG- ului :!:, a "fasiei" si a frontierei :!:
Dar ca tot veni vorba de initiativa, nu ar fi mai indicat sa o aiba o asociatie de pescari care are in spate "n" membrii (una din ratiunile de a ne asocia) si tot in discutia asta, nu ati fi cel mai indicat in a redacta "petitia" fiind si seful nostru si cel mai calificat, cu experienta in domeniu :?: :!: ;)
Eu cred că regimul frontierei de stat al Romaniei trebuie înăsprit, iar aplicarea legii 56 sa fie mult mai riguroasa.
Daca ar fi sa agreez vreun demers, acesta ar fi legat de interzicerea pescuitului comercial pe Dunare si de stabilirea unor criterii severe de acordare a PG-urilor.

Sistemul actual este formal, birocratic si, prin urmare, inutil. Eu as conditiona eliberarea PG-ului de prezentarea unui certificat de sanatate mintala. Poate asa ar dispare betivanii, manelistii si boschetarii de tot felul, care-i deranjeaza pe pescarii civilizati.

Controalele sa fie permanente (inclusiv cu aparate alcooltest).
Iar cine "cade pe bec", sa nu mai primeasca PG un numar de 5 ani, 10 ani sau chiar pe viata.

RATIUNEA PG-ului este data de lipsa de civilizatie si nu are legatura cu UE, Schengen, NATO, NASA sau ONU>
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: PG - viza pescuit frontiera

Post by ioanrv »

@ Cezar

Ce are a face ...cu prefectura ? Inasprirea regimului de frontiera cu sanatatea mintala , betivani si manelisti ?!
Prin PG vreti sa se rezolve astea ?
Cel mai corect ar fi un sondaj printre membrii asociatiei, sa hotarasca majoritatea, asa mi se pare normal vis-a-vis de petitie.
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”