MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by evergreen »

Daca sunteti in fata unui televizor, nu fac reclama, nu este cazul, pe unul din posturile de stiri se transmit imagini de la Academia Militara, unde se pot dona diverse alimente neperisabile pentru cei ramasi, prin bunavointa autoritatilor, fara apa, alimente, medicamente si altele. Daca aveti in plus orice, o punga cu malai, faina, orice poate fi de folos, cred ca putem contribui si noi cu ceva!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by evergreen »

Vad ca mai este un punct de colectare, la AFI Cotroceni!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by Mihai Vinturache »

Imi pare rau ca te contrez, dar zapada asta i-a lasat cumva si fara bani? Le-au inghetat banii sau au intrat la apa?
Inteleg sa particip la donatii atunci cand inundatiile sau cutremurul le distruge casa sau alte bunuri, cand isi pierd agoniseala si raman dezbracati. Dar acum ce s-a intamplt??? Zapada e mare, e adevarat dar casa e tot acolo, bunurile sunt intregi, n-a disparut nimic. Poate in unele gospodarii au murit cateva animale, de frig sau de foame. Dar in rest???
De ce trebuie sa le dam noi pomeni? De ce trebuie sa le trimitem noi malai, zahar, ulei, apa minerala, paturi, saltele etc.? I-a saracit cumva zapada asta?
Statul are o "rezerva de stat" tocmai pentru astfel de situatii! Nu ma refer la bani ci la produse, nu imi vine acum in minte cum se numesc aceste depozite. Este vorba de acele depozite in care sunt tinute cate trei ani pulpele de pui americane inainte de a fi aduse si vandute in Romania ca proaspete. Obligatia de a le constitui e stabilita prin lege (daca nu o fi disparut si legea asta intre timp). Sa faca bine sa scoata de acolo si sa le duca oamenilor, ba chiar sa le vanda. Teoretic vorbind, acum problema nu este ca oamenii nu au cu ce sa cumpere, ci ca nu au CUM sa ajunga la produse. Si atunci cu ce-i ajutam noi colectand pomeni??? Unde vor ajunge in realitate aceste pomeni? Sau carui scop (electoral) vor folosi ele? Singurul ajutor necesar este acela de a le duce bunurile acolo, nu de a le face cadou, eventual in pungi pe care sa scrie PDL, PSD, UDMR etc, etc, etc.
Ar trebui sa fie doar o problema de organizare a furnizarii unor produse catre niste cumparatori care nu mai pot ajunge la magazin.
Eu asa vad situatia. In mod normal ceea ce puteau cumpara acum o saptamana, inaintea viscolului, ar trebui sa poata CUMPARA si acum. Adica ar trebui sa aiba CU CE. Viscolul nu le-a luat niciun leu din casa sau din cont. Si atunci de ce este chemata populatia sa DONEZE???
Nu se rateaza nicio ocazie de a mai fura ceva de la poporul asta!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by valic »

Mihai,

Tocmai mi-ai luat vorba din gura ........

As completa insa, acum ajutoarele nu isi au niciun rost, dupa ce au iesit oamenii din case si au deschis accesul ... Ajutorul ar fi trebuit oferit la maxim 2-3 zile de la ninsoare (blocaj) .... nu dupa 10 zile .... parerea mea ...

Numa' bine tuturor.
Valic
0744 644 368
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by evergreen »

Aplicand acest principiu, nu prea se va mai justifica vreodata un ajutor de acest gen, datorita faptului ca statul, in majoritatea zonelor civilizate, isi face datoria, dar noi, din cate stiu eu, nu facem parte din aceasta categorie! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by evergreen »

Apropo de ajutorul din rezervele de stat, sunt curios daca a mai ramas ceva disponibil in afara proviziilor facute pentru pomenile electorale, cate au fost, sau urmeaza sa fie date!?! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by cezar »

evergreen wrote:Aplicand acest principiu, nu prea se va mai justifica vreodata un ajutor de acest gen, datorita faptului ca statul, in majoritatea zonelor civilizate, isi face datoria, dar noi, din cate stiu eu, nu facem parte din aceasta categorie! ;)
Nu este tocmai aşa, stimate coleg !

Nu a fost nici cutremur, nici tsunami, nici explozie devastatoare...
A fost (şi este) o situaţie care s-a creat în timp, în cele trei-patru zile de viscol, zile anunţate din timp de meteorologi.
Pagubele materiale în gospodării au fost reduse (probabil ceva animale moarte - păcat de ele, dar asta se intampla des, din diverse cauze).
Atunci, ce s-a întamplat în realitate ?

Ce au asteptat primarii, consilierii comunali alesi si platiti ca sa-si faca datoria ?
Ce au facut politistii (principala lor atributie este sa ocroteasca populatia) ?
Dar preotii ? Ati auzit sa se traga pe undeva clopotele, asa cum se face in caz de calamitate ? Ati auzit de vreun preot sa-si previna "turma", sa mearga pe acasa pe la oameni, in situatia in care nu era momentul sa stoarca bani pentru diverse "servicii"?
Ati auzit de vreun primar sa-i scoata pe beneficiarii de venit minim garantat, care sunt obligati prin lege sa presteze lunar 9 zile de munca ? Media nationala este de 47 de familii/comuna pe listele de venit minim garantat. Din aceste familii se pot constitui usor 3-4 echipe de dezapezire formate din 10-12 persoane/echipa.

Ce au facut primarii, care au dosare ticsite cu planuri de interventie in caz de calamitate ? Sunt convins ca nici nu au citit planurile astea, daramite sa le aplice.

Dar statul ce a facut ? Unde sunt rezervele de stat, dedicate interventiei in caz de calamitate ? Dar fondurile (substantiale) aflate la dispozitia Guvernului ?
Pentru ce sunt tinute ? Pentru campania electorala ? Sa vezi atunci pungi cu alimente ( marcate cu insemne de partid ) !

Unde sunt toate astea ?

Stiti ca exista lege care obliga fiecare familie sa detina in casa o rezerva de apa si alimente pentru o saptamana ? Stie cineva de legea asta ?

Dar de GUVERNUL TRADATOR BOC, ce ziceti ? S-a agatat trei ani de putere, apoi si-a dat demisia din calcul politic, dupa plecarea FMI (care a validat alocarile bugetare "unde trebuie"), apoi, in loc sa aplice planul de interventie, la nevoie sa declare stare de necesitate, si-a luat talpasita pe COD PORTOCALIU ?
Dar de presedintele tarii, aflat in concediu la Predeal, ati auzit ceva ? A intervenit in vreun fel ?
Dar comandamentele alea de rahat, conduse de premier si cu participarea on line a prefectilor, ce au facut, in afara de sedinte ?

Despre ce vorbim ? Despre cersetoria practicata prin televiziuni, prin care responsabilizam cetatenii ? Pai cetatenii platesc taxe si inpozite, iar autoritatile sunt platite din acesti bani ! Facem treaba autoritatilor ?

Trebuie sa fim solidari cu semenii nostri amarati, dar astia sunt amarati si pe vreme rea, si pe vreme buna.
Nu trebuie sa fim solidari cu Statul asta dezorganizat si incapabil sa faca fata unor astfel de situatii ! Cel putin eu refuz sa fiu solidar cu el !
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by Lorelai »

evergreen wrote:Aplicand acest principiu, nu prea se va mai justifica vreodata un ajutor de acest gen, datorita faptului ca statul, in majoritatea zonelor civilizate, isi face datoria, dar noi, din cate stiu eu, nu facem parte din aceasta categorie!
Noi care ?
evergreen wrote:Apropo de ajutorul din rezervele de stat, sunt curios daca a mai ramas ceva disponibil in afara proviziilor facute pentru pomenile electorale, cate au fost, sau urmeaza sa fie date!?!
Hai sa nu mai carcotim atata. Rezerva de stat exista tot timpul, nu se umbla la ea decat de guvern.In alt caz e puscarie.Si nu umbla nimeni la ea aiurea, mai ales cand are prezumtia ca poate vine altcineva dupa el.

M-am uitat si eu azi putin la televizor, stiri exact in stilul cretin al posturilor de profil, interviuri la oameni cu venituri mici, care se plangeau ca nu au alimente din cauza banilor, altii nu aveau lemne, dar nu aveau nici inainte de calamitate si nu o sa aiba nici dupa.
Pana si Becali statea la Focsani ca papagalu, astepta cateva " mii " de locuitori sa i se alature dar a ramas cu "staff-ul " lui si cu promisiunea ca i se alatura o suta de puscariasi.
Cred ca doar daca le face cadou o sa scape de lopetile alea.Si sa vezi bataie pe ele atunci !
De cand a inceput beleaua, aici langa Bucuresti, am vazut zeci de utilaje care se plimbau cu cupa sus sau asteptau langa un morman de zapada " fraieri " pe care sa-i scoata din zapada, contra cost bineinteles.
Dar asteptam si eu o postare ca lui Mihai, a venit mai repede decat ma asteptam ! ;)
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by valic »

Dane,

Eu de aseara am vrut sa scriu cam ce a zis Mihai, numa' ca ma temeam ca o sa declansez oarece "furtuni" ...

Prea se face caz cu cateva sate blocate de ninsoare si probabil doar cateva zeci de case, NU CRED CA SUNT SATE INTREGI (100%) ACOPERITE DE ZAPADA ....

Daca va uitati cu atentie la stiri, se arata de fiecare data aceleasi imagini, doar cateva case si zone .... deci ar putea sa se ajute intre ei ... sigur sunt si cazuri disperate, oameni batrani, singuri, bolnavi, etc, dar autoritatile ce au facut timp de doua saptamani ?!

Televiziunile fac RATING LA GREU ...

Eu am fost la Giurgiu zilele trecute, si nu era chiar asa de rau ... doar pe cateva zone unde soseaua era sub nivelul campului ...
Dupa stiinta mea dezapezirea nu se face cu vola .... daca trageau cate o lama la fiecare ora nu se ajungea aici ...
Pe vremuri erau niste utilaje care aveau o tava in partea din fata si doua brate (manutze) mecanice care adunau zapada si o trimiteau pe o banda transportoare de unde ajungea in basculante, basculante care transportau zapada direct in Dambovita, nu ca acum cand doar o arunca pe dreapta si blocheaza TOTUL ...
ATENTIE ! acele utilaje existau pe vremea comunistilor ... prin anii 60 ... oare acum nu mai exista astfel de utilaje !!!

Dar sunt alte interese ... nu mai zic ca probabil doar parte din donatii vor ajunge la cei nevoiasi ...
Valic
0744 644 368
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by johnnie »

Haideti macar sa incercam sa gandim cu mintea noastra, sa nu mai inghitim nemestecat ce ni se ofera:

http://www.dollo.ro/2012/02/de-ce-a-fos ... na-lui-54/
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
User avatar
laurentiu_sonia
Posts: 173
Joined: 22 Mar 2010, 09:49
Location: Bucuresti

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by laurentiu_sonia »

:?
cezar wrote:


Stiti ca exista lege care obliga fiecare familie sa detina in casa o rezerva de apa si alimente pentru o saptamana ? Stie cineva de legea asta ?

!
Taica-meu a cumparat o casa la tara pe langa Curtea de Arges prin '96. Noi nu aveam alte rude la tara, deci nu suntem "tarani" - (ne-peiorativ) in gandire si organizare. Insa tata a impus o regula de bun simt: sa existe in fiece camera cu soba lemne pentru cel putin 3 zile in permanenta. Noi, copii, am ras de el: Taicule scutura-te de paranoia asta...! insa se pare ca nu e treaba rea. Se plangeau unii dintre sinistrati canu pot ajunge la hambarul unde tin lemnele din cauza zapezii si se incalzesc cu resturi de lumanari primite de la biserica satului. Mi se pare de rasul curcilor .... De alimente nu mai zic... Daca aveau cate 1 litru de "Banisor™" de caciula nu le mai era nici frig nici foame :lol: parerea mea... :lol:
Sa auzim de bine!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by evergreen »

Dupa cum am mai scris in alt topic, pentru 9000 de euro pe km de drum, la cat ajunge anul asta deszapezirea, ar trebui sa ne stearga si talpile de la pantofi cei care sunt platiti pentru asta! Vad ca de acest aspect nu se prea leaga multi, dar asta este. ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
laurentiu_sonia
Posts: 173
Joined: 22 Mar 2010, 09:49
Location: Bucuresti

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by laurentiu_sonia »

evergreen wrote:Dupa cum am mai scris in alt topic, pentru 9000 de euro pe km de drum, la cat ajunge anul asta deszapezirea, ar trebui sa ne stearga si talpile de la pantofi cei care sunt platiti pentru asta! Vad ca de acest aspect nu se prea leaga multi, dar asta este. ;)

Evergreen, In opinia mea ai mare dreptate, dar in cazul asta tot ce am putea sa "donam" noi sau altii la fel de binevoitori ar fi doar "deszapezire" ! Ori asta e mai greu... presupune utilaje etc... Daca am fi fost in loc de "o mana de pescari" o divizie de blindate fara doar si poate ca puteam ajuta cu ceva. Dar cum au zis si colegii, noi putem dona alimente, medicamente, paturi etc. fara sa fim siguri ca ele vor fi livrate in timp util destinatarilor de catre cei care le strang de la populatie. Asta e problema. Ajutorul trebuie sa fie punctual dupa parerea mea. Daca ai (nu neaparat tu, ma adresez tuturor, in general) posibilitatea sa ajungi acolo unde exista oameni blocati du-le cateva kg de faina si drojdie sa-si faca o paine, du-le cateva kg de zahar, du-le cateva haine care nu-ti mai vin bine (preferabil groase), AJUTA-I SA DEA ZAPADA DIN CURTE !!!! . Nu vom putea sa-i salvam pe toti, dar daca fiecare ajuta o famile/gospodarie tot e ceva!!

Parerea mea (sunt fan Vacaroiu) !

Oricum, tot respectul pentru initiativa!
Sa auzim de bine!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by Claudiu »

Oricum sunt centre de colectare in marile orase si s-au strans tone de alimente numai din Constanta, asa ca vor avea ce manca si ce bea. Nu stiu daca prea curand, dar vor avea sa lase si la nepoti, mostenire.
Parerea mea este ca, cine simte sa ajute, s-o faca, cine nu, sa n-o faca, ca nu-i obliga nimeni, dar sa si taca daca n-o fac. Asa ar fi normal. Daca tot nu ajuti, de ce comentezi ? :roll:
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by Lorelai »

Claudiu wrote:Parerea mea este ca, cine simte sa ajute, s-o faca, cine nu, sa n-o faca, ca nu-i obliga nimeni, dar sa si taca daca n-o fac. Asa ar fi normal. Daca tot nu ajuti, de ce comentezi ?
Dar daca o faci, de ce trebuie neaparat sa anunti pe forum ?
E mai onorabil sa anunti ca nu o faci decat sa anunti pe toata lumea ca ai facut-o. Prima este antireclama. A doua este reclama. Pe a doua nu o suport.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by Claudiu »

Bineinteles ca nu trebuie sa trambitezi ca ai ajutat pe cineva ! Nu-mi place de nicio culoare cand vad cate un forumist care incepe sa dea tonul la asa ceva.
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by evergreen »

Intr-adevar la noi este valabila " sa moara si capra vecinului". Daca cineva are o problema vreodata, vad ca indiferent daca o rezolva sau nu, parca are o mica multumire sa vada ca nu e singurul care a avut respectiva problema, precum, fara a jigni pe nimeni, grasul se bucura cand vede pe cineva mai gras decat el. Mie nu mi se pare corect ca la orice idee care este emisa apar conflicte verbale de acest gen si se ajunge la aprecieri precum cele care se pot vedea pe mai toate forumurile, se aplica exact stilul steril de show t.v., toata lumea vorbeste, pro sau contra, dar in rest majoritatea nu prea fac nimic, ajung, in cele din urma sa isi judece parerile unii altora, pierzand contactul cu adevarat esenta a problemei. Cel mai corect ar fi sa iti faci cunoscuta doar parerea, deja daca incepi sa etichetezi cealalta tabara, inseamna ca te comporti in cel mai pur spirit romanesc. Daca cineva crede de cuviinta ca este cazul sa puna ceva intr-un pachet sa-l lase la un centru cum sunt cele deschise pentru asta, bine, daca nu , iarasi bine, ce atata balacareala si invartit pe toate fetele! De asta nu se va face niciodata nimic bun la noi, aici unii trag hais si altii cea, deci rezultat 0!!! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by Lorelai »

evergreen wrote:Intr-adevar la noi este valabila " sa moara si capra vecinului". Daca cineva are o problema vreodata, vad ca indiferent daca o rezolva sau nu, parca are o mica multumire sa vada ca nu e singurul care a avut respectiva problema, precum, fara a jigni pe nimeni, grasul se bucura cand vede pe cineva mai gras decat el. Mie nu mi se pare corect ca la orice idee care este emisa apar conflicte verbale de acest gen si se ajunge la aprecieri precum cele care se pot vedea pe mai toate forumurile, se aplica exact stilul steril de show t.v., toata lumea vorbeste, pro sau contra, dar in rest majoritatea nu prea fac nimic, ajung, in cele din urma sa isi judece parerile unii altora, pierzand contactul cu adevarat esenta a problemei. Cel mai corect ar fi sa iti faci cunoscuta doar parerea, deja daca incepi sa etichetezi cealalta tabara, inseamna ca te comporti in cel mai pur spirit romanesc. Daca cineva crede de cuviinta ca este cazul sa puna ceva intr-un pachet sa-l lase la un centru cum sunt cele deschise pentru asta, bine, daca nu , iarasi bine, ce atata balacareala si invartit pe toate fetele! De asta nu se va face niciodata nimic bun la noi, aici unii trag hais si altii cea, deci rezultat 0!!!
Bine
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by pupu »

Analfabetul viitorului nu va fi cel care nu stie sa citeasca ,ci cel care nu stie sa inteleaga.
Alvin Toffler

Numai bine...
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by evergreen »

Atunci inseamna ca de 22 de ani Romania este populata aproape in intregime de analfabeti, dupa acest principiu!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”