MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by Lorelai »

Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Am dat si eu un copy paste.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by evergreen »

Cred ca este valabil pentru toata lumea, nu? ;)
Principial, vorbind, poate sa aiba fiecare o parere, chiar daca in unele cazuri difera de parerea conturata de realitate!! :)
Sunt curios cate din postarile mele contin date copy-paste?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by Lorelai »

Dau rar copy paste.
Acum am simtit nevoia. Prea era la indemana ! :D
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by evergreen »

Bv.! Este bine ca mai exista intelepti care sa si spuna (desi stiu ca nu este asa!?sic; poate nu se observa, dar multa lume crede orice aude, asa ca nici in gluma nu mai este cazul sa lansam unele idei: :) ) , macar, cum ca cei de acum ar face un singur lucru legal, cum ar fi sa nu atinga rezervele de stat pentru situatii de urgenta! Cata vreme exporta in liniste energie si altele - sau cheltuiesc sume enorme pentru ceva ce este facut, pana la urma de altii, cum ar fi armata, in contextul de fata - lucruri care sunt mai mult decat vizibile prin faptul ca unora le lipsesc, este bine sa spui ca nu umbla in zone unde cu mult mai greu se poate simti ceva! Din acest motiv, din prea multa intelepciune, merge totul bine la noi! S-o tinem tot asa!! :lol:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by johnnie »

Un taran roman adevarat ar refuza orice pomana din partea orasenilor. Grijile sau nevoile lor nu se rezolva cu o sticla de ulei, o punga de zahar, o patura sau mai stiu eu ce ajutoare le trec prin cap unora. Ei au ograzile pline de zapada, trebuie sa-si faca partie pana la animale, la magaziile cu nutret, la fantana, la magazia de lemne, la strada, pe strada, etc.
Daca noi le trimitem niste ajutoare, la ce le-ar folosi? E ca si cum te-ar durea un picior, iar tu primesti gratuit (ajutoare) un implant mamar (daca esti femeie) sau un implant dentar, pentru ambele sexe. E bun si asta, insa parca altceva te deranja...
Eu cred ca e doar o "moda" sa fim eco, bio, sa salvam balene, planete sau mai stiu eu ce carabusi, in schimb ramanem insensibili la alte probleme mult mai importante, de care ne lovim zilnic.
Nu pot sa infirma ca sunt oameni necajiti in tara asta, dar ei sunt necajiti din alte motive, nu din cauza zapezii. Aia pe care ni-i vara in ochi televiziunile, nu au ce manca din cauza zapezilor din ultimele 2 saptamani? daca nu ningea, culegeau din gradina? sa fim realisti si sa nu punem botul la toate prostiile pe care ni le indeasa televiziunile.

E doar manipulare... parerea mea.
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
robert_13
Posts: 160
Joined: 19 Jan 2011, 01:10

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by robert_13 »

initial, am zis sa nu intru in aceste discutii..
dar n-am mai rezistat, asa ca o sa spun si eu doar cate ceva din ceea ce gandesc.
am vrut sa citez din unul sau altul care si-a exprimat parerea, dar am constatat ca ar fi inutil, pentru ca fiecare are dreptate in felul sau , la fel cum fiecare se inseala, tot in felul sau.
Problema este ca niciunul nu detinem adevarul absolut si privim ceea ce se intampla dintr-un punct de vedere pesonal, oricat ne-ar placea sa credem ca suntem impartiali.
Sa detaliez putin..
sunt bugetar, si lucrez in una din structurile MAI. astazi este pentru a patra oara cand donez cate ceva pentru cauza in discutie.observati ca m-am ferit sa zic "pentru sinistrati". Dar am sentimentul ca ceea ce fac este inutil..
cineva observa ca in afara de accesul la camara, beci, magazia cu lemne, cotetul cu animale, nu ar mai fi probleme.
mai sunt, de exemplu: lipsa energiei electrice, imposibilitatea de a cumpara alimente, datorata faptului ca maganizele nu pot fi aprovizionate normal, accesul dificil la serviciile medicale de urgenta, plus alte chestiuni de aceasta natura. dar care, intr-un timp mai scurt sau mai lung, se vor rezolva..
Aceste probleme nu pot fi rezolvate prin donatii si ajutoare. Poate nu ma credeti, dar s-au strans alimente si bunuri , incat toti acei oameni din zonele calamitate pot trai linistiti cel putin doi ani, fara probleme..
si inca n-au ajuns toate..
saracia generalizata este problema, nu troienele de zapada..(nu-mi sariti in cap, exista destul de multe cazuri particulare- ma refer la batrani fara sprijin, la oameni cu probleme medicale, etc.., dar nu ma refeream la astea, ci vb. la general). Lemne, donate ca ajutor? pai cine intra in iarna fara provizie de lemne? doar cine nu are posibilitati, nu? acela va duce lipsa si risca sa moara inghetat si daca este doar ger si casa nu ii e acoperita de zapada, ca in cazul de fata..

Care dintre voi ati pleca intr-o calatorie cu autoturismul , iarna, prin munti, fara lanturi, fara cauciucuri de iarna, fara sa aveti combustibil suficient, fara haine, fara lopata, fara nisip, fara roata de rezerva, etc, sperand ca poate vremea va fi totusi prielnica si nu se va intampla nimic rau?

poate o sa-mi sariti in cap, dar nu ma intereseaza foarte tare. Sunt ingrijorat din alte motive..daca vreti sa ajutati acei oameni, pregatiti-va, pentru ca de acum incolo va fi mai greu pentru acei oameni
Cand se vor topi acei munti de zapada, casele le vor fi inundate. Apa nu iarta..apa chiar ia cu ea si malaiul si animalele si casele..ceea ce zapada nu a facut. Apa ia tot si macina..
Sper din toata inima sa ma insel in aceasta privinta..si sa se termine cu bine totul..
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by Mihai Vinturache »

Robert, din pacate a inceput!
Ce am pierdut din vedere (eu, nu stiu despre altii) este greutatea zapezii. Acoperisurile caselor au inceput sa se prabuseasca,
Majoritatea caselor acoperite de zapada sunt din paianta, Zapada se topeste usor si a inceput sa se infiltreze in peretii caselor... moartea paiantei. Probabil ca multe din case se vor prabusi inainte de a incepe posibilele inundatii. Si nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla cand va veni caldura si zapezile din curti se vor topi dar nu vor avea unde sa se scurga. De asta era bine ca oamenii sa nu-si risipeasca acum resursele materiale si psihice pentru donatii.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by evergreen »

Sper ca cei care sunt convinsi ca nimeni nu are nevoie de ajutor sau ca oricum nu primeste cine ar trebui si nu se justifica actiunile de acest gen, daca vor ajunge vreodata intr-o situatie fara iesire, vor scapa condusi de mandrie si de intelepciune, pe propriile forte!!! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by Mihai Vinturache »

Sa separam ajutorul, sprijinul (cum vrei sa spui) pentru deszapezire, curatat drumuri, curti etc., asupra caruia am convenit cu totii ca este necesar, de actiunea de donatie de bunuri (ulei, zahar, malai, paturi etc.).
Pe prima o vad necesara si am spus acest lucru de la inceput. Nu am fost de acord cu atitudinea celor care stau sprijiniti de gard si se uita la altii cum le curata curtea.
Pe a doua nu am vazut-o necesara in aceasta etapa. Doamne fereste de inundatii.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by Lorelai »

Hai la o copca !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by evergreen »

Cand si unde? :)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by Lorelai »

Stabilim la Bal !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MIC SPRIJIN PENTRU SINISTRATI

Post by evergreen »

Am vazut acum postarile de pe forum, am ajuns de curand acasa, pentru ca am mai dat si aproape doua ore la zapada, sa iasa sotia mai usor din parcare, ca au bagat prima data, cred, neghiobii de la REBU o lama prin spatele blocului si mi-au umplut locul de parcare de zapada. Nu cred ca pot ajunge, am inceput sa le montez parchetul si mobilierul din sufragerie socrilor mei, si maine e ziua cumnatei, dar cred ca si-o va serba luni seara, maine sper sa termin pana noaptea, ca fac treaba singur, cumnatul meu n-a mai ajuns sa ma ajute si merge mai incet de unul singur (mai am si carticica cu schemele de montare in limba poloneza, dar le-am dibuit)! :x Pentru duminica daca se planifica ceva, sper ca nu deranjez pe nimeni daca ajung si eu, doar ca trebuie sa-l conving pe un prieten sa conduca, pentru ca am permisul suspendat! La copca, oricum, sunt incepator, am mai fost doar in vizita la cineva, cateva ore, de doua ori! :lol:
Cat despre discutiile legate de politica, cel mai inversunat sunt mai ales pe mine, am fost invatat si crescut anti-PSD, dar pe Golanul cu Gura Bogata l-am votat si la locale si ca presedinte doar o data, asa ca, desi am prins si o buna bucata de comunism, pe acest personaj am dorinta de a-l vedea disparut mult mai accentuata decat orice, nu suport sa aud vreo scuza sau vreo comparatie nici in gluma, macar, cand aud de orice are legatura cu el si cu ai lui, uit de orice, indiferent de la cine vine, chiar si din familie; pot discuta despre absolut orice, in afara de subiectul acesta, care este butonul de alarma pentru mine, poate cateodata ma infierbant prea tare si poate mai gresesc, dar oameni suntem! :lol:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”