Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Prieteni, este timpul sa ne gandim la ce vom face la vara! Asteptam propuneri si sugestii pentru activitatile anului 2012, propuneri care vor fi discutate si, eventual, introduse in programul Asociatiei.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by laloi »

1. Bineinteles, cu ce puteam incepe altfel decat cu un concurs de undita :D (pot fi si 2-3 in decursul anului, ca nu ma supar), in prohibitie daca e necesar, ca sa isi gaseasca locul... Dar fara atatea reguli de fitze sa alunge concurentii ;) , si sa puncteze neaparat si numarul de pesti prinsi, pe langa cantitate... Ca si locatie (la momentul oportun o sa si propun daca e nevoie, in functie de ce mai verific pana atunci), undeva cu taxa mica, si premii modeste, daca nu se strang nr minim de participanti (adica sa zicem doar vreo 60-70%), eventual doar cate o cotizatie free la castigatori (cum a fost sistemul de premiere dorit anul trecut mi s-a parut ok).
2. Iesirile pe Dunare cum vor si se pricep altii, eu sper sa apuc vreuna macar de sambata pana duminica.
3. Iesiri in delta neaparat si la dl Forgo, sper sa prind si eu una macar, am inteles ca e super.
4. Pe Snagov nu propun, sunt altii mai stiutori, dar daca tine gheata neaparat o copca (in rest am inteles ca nu se prea poate nimic de pe mal, si la capitolul cu barca nu am, dar oricum, daca mai faceti vreun concurs sa fie si pt amatori (dar cu costuri decente), ar fi de interes zic eu...
5. Chestia cu la munte poate va inspira genul de iesire facut de APS, la Gabi Neamtu, adica genul undeva la o pensiune care sa aiba si iazurile proprii, plus ceva rauri si baraje in zona, ideala de wk prelungit.
6. Ceva rauri gen Neajlov, Arges ideale pt iesiri de o zi, doar ceva ponturi de la cei care le frecventeaza si e suficienta putina mobilizare pt o iesire.
7. Si bineinteles mai scrieti pe aici cand iesiti pe undeva, e gratis, si cel mai simplu,nu te taxeaza nimeni :mrgreen: , ca nu trebuie sa fie in program ca sa iesi la o pescuiala ;) (off topic, Doamne ajuta sa termine Costin cu treaba, ca deja s-a simtit cum a facut o pauza :) )
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by Albatrin »

O propunere la propunere...
Cei care doresc anumite acţiuni să-şi prezinte şi disponibilitatea de a participa la organizare, căutare locaţie, eventual discuţii cu administratorii, pregătirea materialelor necesare, etc., toate cheltuielile financiare urmând a fi decontate de către asociaţie, bineînţeles. ;)
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by laloi »

Albatrin wrote:O propunere la propunere...
Cei care doresc anumite acţiuni să-şi prezinte şi disponibilitatea de a participa la organizare, căutare locaţie, eventual discuţii cu administratorii, pregătirea materialelor necesare, etc., toate cheltuielile financiare urmând a fi decontate de către asociaţie, bineînţeles. ;)
Pt pct 1. No problem, chiar am zis ca vin cu propunere de locatie, dar nu as putea propune ceva de acum, eu stiu care vor fi conditiile de anul viitor?! (plasuita, falimentata etc).. Si sa inteleg ca daca caut locatii si le incerc mi se deconteaza drumu si taxa de pescuit de proba?! :D (pai imi iau concediu 2 saptamani :D ) ... eu ma gandeam sa o fac free, dar daca se poate asa...
Si la pct 5 ma bag, eu vroiam sa ma duc cu familionul o data, dar deja incepuse frigul...
Si la modul general, pt cine vrea sa se bage la organizare de actiuni, poate ar fi util un desfasurator cadru, a ceea ce se poate si nu vb in numele asociatiei, sa nu existe discutii after... ca de ex ce se intelege prin pregatirea materialelor necesare?! Adica sa vb la un mod mai concret, daca se poate.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by Miyagi »

Ma bag si eu la concursurile de rapitor de pe Snagov :D . Cu tot ce trebuie, cum zice Cristi.
Radule, da` de ce nu vrei tu cu undita tot pe Snagov sau pe Dunare? Bine nu zic ca daca avem vreun protocol sa nu ne gandim si la alte balti, dar de ce sa punem problema taxelor in program? Noua cine ne face avantaje?
Altfel ne putem intalni in grup pe orice balta, dar daca vorbim acum despre actiuni ale asociatiei pentru care sa platim niste taxe dam nastere din start la discutii de genul celor care au tinut sus subiectul pe forumuri mai tot anul.
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by Albatrin »

laloi wrote:...Si la modul general, pt cine vrea sa se bage la organizare de actiuni, poate ar fi util un desfasurator cadru, a ceea ce se poate si nu vb in numele asociatiei, sa nu existe discutii after... ca de ex ce se intelege prin pregatirea materialelor necesare?! Adica sa vb la un mod mai concret, daca se poate.
Radule, ai participat la câteva acţiuni şi ai văzut că sunt ceva activităti premergătoare, de căutare a locaţiei, nu neapărat cu maşina sau avionul, stabilirea perioadei şi a duratei, a traseului şi mijloacelor de transport, a locului de campare, a necesarului de alimente şi nu numai, a regulamentului, în cazul concursurilor, premii, taxe, program pe zile şi ore şi responsabilii cu diferitele sarcini, şofer, bucătar, arbitru, conducător barcă, etc., e ceva de treabă...
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Radule,ca o completare la ce zice Albatran, in acest moment sunt 4-5, hai sa zicem maximum 6 oameni care se ocupa efectiv de realizarea actiunilor din program. tot acesti oameni mai au si alte activitati in cadrul Asociatiei (permise, PG-uri, arbitri, etc,), in plus toti au familii pentru care mai trebuie sa si munceasca...Oricat am vrea, in aceasta formula nu putem acoperi toate week-end-urile sezonului,asa cum se pare ca-ti doresti tu...Daca nu se implica si alti membri ai Asociatiei, in conditiile expuse de Albatran, nu vom reusi, efectiv din cauza timpului disponibil, sa facem mai mult decat in acest an, si asta mi se pare ca nu se intelege.De asta tot insistam cu participarea largita a membrilor la organizarea actiunilor, dar, se pare ca nu e tocmai simplu...
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Cat despre organizarea efectiva a unei actiuni, dupa ce se stabileste locatia, se deschide un topic si acolo se pun la punct, la vedere, toate amanuntele, inclusiv materiale, costuri, etc! Se completeaza cu ceva convorbiri telefonice (de pe abonamentul personal, nedecontabile :lol: ) si asta-i tot!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by laloi »

Miyagi wrote:Radule, da` de ce nu vrei tu cu undita tot pe Snagov sau pe Dunare? Bine nu zic ca daca avem vreun protocol sa nu ne gandim si la alte balti, dar de ce sa punem problema taxelor in program? Noua cine ne face avantaje?
Altfel ne putem intalni in grup pe orice balta, dar daca vorbim acum despre actiuni ale asociatiei pentru care sa platim niste taxe dam nastere din start la discutii de genul celor care au tinut sus subiectul pe forumuri mai tot anul.
Pai eu am inteles ca pe Snagov nu-i loc decat din barca (daca e loc si de pe mal f bine, dar nu am inteles asa ceva din toate discutiile, ca daca-i biban nu o fi asta mai smecher sa nu haleasca si o rama :D ) si pe Dunare eu oricum dau si cu undita, dar nu cunosc locuri asa generoase sa incapa multi pescari la teava, eventual doar concurs de guvide si oblete cand s-o incalzi :)... pe o balta cu taxa mi se parea mai comod, plus ca poti rezerva o anumita portiune cat de cat mai echitabila ca locuri pt mai multi pescari pt ziua x, eventual si o taxa mai mica... Eu nu stiu acuma cat de in detalii ni s-a solicitat sa intram la acest topic, am facut anumite propuneri (mai exact am actualizat pe cele de anul asta si cu oarece sugestii), dar o sa studiez mai atent si voi incerca sa sugerez mai amplu cate un gen de actiune.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by laloi »

Albatrin wrote:Radule, ai participat la câteva acţiuni şi ai văzut că sunt ceva activităti premergătoare, de căutare a locaţiei, nu neapărat cu maşina sau avionul,
Nu prea inteleg aici, cand s-au facut iesiri pe la Dunare un grup de premergatori au colindat o anumita zona in cautarea locatiilor propice, nu s-au dus cu masina?? Avion sau barca nu am, eu am vrut sa spun, cum am precizat si pe la rezultatele de la pescuit oferite, ca in prealabil sa testez anumite balti (despre care citesc gratis pe net) si in functie de rezultate si conditii sa fac anumite propuneri, in speranta ca vor fi locatii de succes, prinzatoare... ca asa de la calculator si cu telefonul in mana pot sa fac aranjamente, dar oare cu ce credibilitate?!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Radu, acum nu te gandi ca Asociatia va deconta oricate partide de pescuit in cautarea unei locatii !!! Se deconteaza o singura deplasare (o singura masina) pentru fiecare actiune, considerata ca si o recunoastere a locatiei pentru stabilirea taberei, eventual negocierea cu administratia baltii sau altele de genul asta. Deplasarea pentru actiunea propriu-zisa si-o plateste fiecare din buzunar...
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by laloi »

Dumitrescu Iancu wrote:Oricat am vrea, in aceasta formula nu putem acoperi toate week-end-urile sezonului,asa cum se pare ca-ti doresti tu...
Haide-ti sa nu vb cu pacat, ca au existat luni intregi fara o actiune (cum era trecut la program, sincer Cafeneaua eu nu o consider o actiune :D ), si de dorit imi doresc sa castig si la loto si nu e posibil ;) ... Eu voi cauta sa ma implic in ceea ce stiu cat de cat si imi place mai mult, respectiv pescuitul la undita, asta neinsemnand sa evit orice alta pescuiala posibila, si cum am mai spus, o sa ma gandesc la lucruri cat mai concrete si constructive.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by Lorelai »

Pana la urma, oricand se poate veni cu initiativa si se fac iesirile.
Daca ma uit anul acesta, nu prea s-a realizat ceva legat de calendar, din motive obiective s-ar putea spune.
Asa ca un program minimal cadru ar fi suficient.Mai importante faptele decat cele scrise intr-un plan.
Mai bine ar fi sa se gandeasca toata lumea cum se acopera si arbitrajul, si Snagovul, si actiunile, si munca birocratica.
Dupa aceea ramane timpul liber al fiecaruia.
Organizarea tine de suflet, am vazut asta la cateva persoane Ori se face, ori nu se face.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

laloi wrote:
Dumitrescu Iancu wrote:Oricat am vrea, in aceasta formula nu putem acoperi toate week-end-urile sezonului,asa cum se pare ca-ti doresti tu...
Haide-ti sa nu vb cu pacat, ca au existat luni intregi fara o actiune (cum era trecut la program, sincer Cafeneaua eu nu o consider o actiune :D ), si de dorit imi doresc sa castig si la loto si nu e posibil ;) ... Eu voi cauta sa ma implic in ceea ce stiu cat de cat si imi place mai mult, respectiv pescuitul la undita, asta neinsemnand sa evit orice alta pescuiala posibila, si cum am mai spus, o sa ma gandesc la lucruri cat mai concrete si constructive.
Radule, incerca sa activezi un Club al baboierilor (sau al unditarilor, cum vrei sa-i zici...). Sunt intrunite toate conditiile, iti deschidem un topic al unditarilor, si va puteti organiza acolo iesirile, vedem si cati alti amatori sunt. De ce sa tot intrebam "muieti-s posmagii" cand putem sa-i umezim singuri?
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by laloi »

Dumitrescu Iancu wrote:Radu, acum nu te gandi ca Asociatia va deconta oricate partide de pescuit in cautarea unei locatii !!! Se deconteaza o singura deplasare (o singura masina) pentru fiecare actiune, considerata ca si o recunoastere a locatiei pentru stabilirea taberei, eventual negocierea cu administratia baltii sau altele de genul asta. Deplasarea pentru actiunea propriu-zisa si-o plateste fiecare din buzunar...
Foarte bine de precizat, pentru oricine, timp sa am sa testez cat mai multe si asta ar fi satisfactia mea :) Cat despre negocieri cu administratia unei balti, poate aici ar fi bine de detaliat cam ce se poate negocia? Adica ca si asociatie oferim ceva aceluia? (nu stiu, de ex un banner publicitar pt o luna doua, sau doar sa faca un discount pt o taxa redusa cu 20-30%). Vedeti, e destul de delicat ca eu (x) sa vb in numele lui y fara sa stiu limitele abordarii (va dau un ex, pe vremuri cand vindeam publicitate pt un ziar, aveam o hartie cadru cu toate discount-urile, reducerile, promotiile pe care le puteam negocia, orice solutie alegeam si era trecuta acolo era ok, nu trebuia sa sun la sef pt fiecare intalnire... ei, pt cei care nu-s in CD ar fi util asa ceva, ca nu vreau sa vb aiurea sau degeaba sau sa creez confuzii in vreo posibila abordare pe care as putea-o avea cu vreun patron de balta, de ex, sau cu vreun sponsor, eventual...)
Last edited by laloi on 22 Nov 2011, 17:05, edited 1 time in total.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by Lorelai »

Din cauza atator presupuneri, rationamente, considerente, etc nu prea se mai zareste balta ! :lol:
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Radule, odata stabilita locatia, aceste amanunte se rezolva prin doua-trei convorbiri telefonice...Nu exista o "reteta" universal valabila, conditiile se negociaza in functie de pretentiile administratiei si posibilitatile noastre, de la caz la caz...
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by laloi »

Dumitrescu Iancu wrote:Radule, incerca sa activezi un Club al baboierilor (sau al unditarilor, cum vrei sa-i zici...). Sunt intrunite toate conditiile, iti deschidem un topic al unditarilor, si va puteti organiza acolo iesirile, vedem si cati alti amatori sunt. De ce sa tot intrebam "muieti-s posmagii" cand putem sa-i umezim singuri?
OK, va rog sa il faceti, eu am incercat acolo dar nu pot sa creez topicuri... poate ar suna mai bine Clubul pescarilor la pluta ? (sa nu zica unii "dusi cu pluta" ... :mrgreen: ) Cum credeti, si al unditarilor nu ma deranjeaza, pana la urma sa sune acceptabil pt asociatie... Si apoi eventual sa-mi spuneti cine poate sa ma ajute cu gestionarea lui, as muta niste topicuri imprastiate legate de undita acolo.
PS si nu vreau sa aiba acces restrictionat, ca acela al arbitrilor ;)
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by Lorelai »

Dumitrescu Iancu wrote:OK, va rog sa il faceti, eu am incercat acolo dar nu pot sa creez topicuri... poate ar suna mai bine Clubul pescarilor la pluta ? (sa nu zica unii "dusi cu pluta" ... ) Cum credeti, si al unditarilor nu ma deranjeaza, pana la urma sa sune acceptabil pt asociatie.
Radu, vezi ca pluta se foloseste si la Sheffield, si la bolognesa si la rubeziana !
Le duci pe toate ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Propuneri pentru programul de activitati pe anul 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Bine, Radu, Clubul Pescarilor la pluta sa fie! Il rog si eu pe Geo sa ne ajute cu deschidera acestui forum ! Multam, Geo!
Accesul la acest forum va fi permis tuturor membrilor COTIZANTI !
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”