Permisele ANPA 2012

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Post Reply
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

evergreen wrote:Trimiterea la Giurgiu are legatura cu permisele ANPA, sau pentru PG-uri? Daca este pentru permise, atunci este tare de tot!! :twisted: :x
Pentru permise Robert, ANPA nu are legatura cu PG-urile...
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by evergreen »

Asa era logic, dar am intrebat, totusi, ca sa fiu sigur, pentru ca nimic din ceea ce se intampla de o perioada nu mai are nicio logica, apropo de legi, si - putin off topic, de „regulile pentru ambarcatiuni” ;) - de altele!!! :lol:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

evergreen wrote:Asa era logic, dar am intrebat, totusi, ca sa fiu sigur, pentru ca nimic din ceea ce se intampla de o perioada nu mai are nicio logica, apropo de legi, si - putin off topic, de „regulile pentru ambarcatiuni” ;) - de altele!!! :lol:
Frate, ti-am mai spus, tu duci toate subiectele in politic...Chiar nu intelegi ca incercam sa stam deoparte, aici pe sait, ca nu vrem iarasi discutii incrancenate, vrem ca omul sa intre pe acest sait tocmai ca sa mai uite de necazuri si, eventual sa gaseasca si un motiv de zambi? Du-te, fratie, si expune-ti frustrarile pa site-urile de profil, mai sunt locuri si la Universitate, si lasa-ne cu pescuitul nostru....
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by evergreen »

Nu cred ca am pomenit altceva fata de - sau ca am depasit nivelul din - ultimele postari din topic, si din acesta si din altul, unde fiecare isi manifesta nemultumirea fata de niste aberatii( vezi reguli ambarcatiuni). Nu vad de ce doar eu deranjez atat, mai ales cata vreme nu am pomenit de nimeni anume, ci la modul general. Daca orice spun este inteles si judecat cu tenta, atunci nu vad rostul acestui segment de forum pentru legislatie, unde credeam ca putem sa criticam aberatiile, daca/cand apar! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Lorelai »

evergreen wrote:Nu cred ca am pomenit altceva fata de - sau ca am depasit nivelul din - ultimele postari din topic, si din acesta si din altul, unde fiecare isi manifesta nemultumirea fata de niste aberatii( vezi reguli ambarcatiuni). Nu vad de ce doar eu deranjez atat, mai ales cata vreme nu am pomenit de nimeni anume, ci la modul general. Daca orice spun este inteles si judecat cu tenta, atunci nu vad rostul acestui segment de forum pentru legislatie, unde credeam ca putem sa criticam aberatiile, daca/cand apar!
Nu trebuie sa depasesti nivelul. Ideal ar fi sa-l scazi !
Ce legatura au aici ambarcatiunile ? Discutam daca vrei inca o data acolo unde se discuta despre ele. Desi este o chestie veche, si ce a fost de spus s-a spus.
Nu ce spui tu e judecat cu tenta. Tot ce spui tu are tenta. De cele mai multe ori politica.
Asa ca mai lasa-ne putin cu politica. Suntem forum de pescari. Fiecare cu optiunea lui, ca asa e in democratie, dar nu pentru aceste optiuni ne-am reunit aici.
Iar referitor la rostul unui segment de forum lasa-i te rog pe altii sa stabileasca daca are sau nu rost sa existe.
Last edited by Lorelai on 09 Mar 2012, 21:43, edited 1 time in total.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

evergreen wrote:Nu cred ca am pomenit altceva fata de - sau ca am depasit nivelul din - ultimele postari din topic, si din acesta si din altul, unde fiecare isi manifesta nemultumirea fata de niste aberatii( vezi reguli ambarcatiuni). Nu vad de ce doar eu deranjez atat, mai ales cata vreme nu am pomenit de nimeni anume, ci la modul general. Daca orice spun este inteles si judecat cu tenta, atunci nu vad rostul acestui segment de forum pentru legislatie, unde credeam ca putem sa criticam aberatiile, daca/cand apar! ;)
Evergreen, cred ca ai atata minte cat sa intelegi ce am spus mai sus..De lectii, de orice fel, crede-ma ca eu sunt satul, si ca mine multi altii de pe aici, indiferent de cine considera ca ne face un bine insistand sa ni le bage in cap...
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by evergreen »

Nu stiu despre ce lectii este vorba, dar cred ca eu sunt satul de acest lucru, nu-mi aduc aminte sa fi dat lectii cuiva desore ceva anume, dar nici sa le primesc, cata vreme doar unii au voie sa-si exprime nemultumirea chiar precizand exact nume, sau in alt mod(nu vreau sa incriminez pe cineva, direct), iar ambarcatiunile, chiar daca nu au legatura in mod direct cu topic-ul, au legatura cu aceeasi nemultumire pe care o am si eu, dar si altii, doar ca restul care si-o exprima are dreptul sa o faca fara a se lega nimeni de asta, iar eu nu, dupa cat se pare!!! Cata vreme doar eu sunt criticat pentru niste nemultumiri si optiuni politice manifestate intr-o anumita directie(cu ceva timp in urma), in mod negativ(chiar daca nu am luat pe nimeni altcineva in brate, doar pentru faptul ca am criticat actualitatea), atunci inseamna ca trebuie sa incep sa fac si eu acelasi lucru(desi m-am ferit aproape intotdeuna sa judec pe cineva, m-am straduit sa evit sa raspund la multe lucruri), dar asta se pare ca deranjaza, si nu pe toata lumea, ci doar, din cate observ, pe doua persoane, in mod deosebit! Nu am dorit, vreodata, sa supar pe nimeni, dar nici nu m-am aliniat unuia sau altuia, nici chiar majoritatii, ca sa nu-mi mentin o pozitie, chiar daca lucrul acesta a deranjat, iar cata vreme, fara a intepa pe nimeni, eu sunt intepat, intotdeauna voi raspunde, chiar daca mai tarziu, nu cred ca i-am ramas cuiva dator vreodata, nici in bine, dar nici in rau!!!! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Dumitrescu Iancu wrote:Evergreen, cred ca ai atata minte cat sa intelegi ce am spus mai sus..De lectii, de orice fel, crede-ma ca eu sunt satul, si ca mine multi altii de pe aici, indiferent de cine considera ca ne face un bine insistand sa ni le bage in cap...
Imi pare rau, m-am inselat...n-ai inteles...
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by evergreen »

Am inteles ideea principala, n-am inteles de ce din cati si-au exprimat pozitii clare, cu o oarecare tenta politica( din moment ce nu ai cum sa te referi altfel la timpul prezent), doar eu sunt mustruluit pentru asta :) ! Percepusem ceva si in mod personal, putin, pentru ca sunt obisnuit cu asta, si instinctul de aparare imi spunea sa iau o pozitie ofensiv-defensiva :? ! Daca am fost chiar si putin indus in eroare, imi cer scuze, dar nu mi se pare normal, totusi, cand toti observa una sau alta care sunt in neregula, in prezent, in legatura cu diverse aspecte care au legatura cu pescuitul, isi expun respectiva opinie, si doar eu sunt cel care este tras de urechi!! :lol:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
HPTOMMY
Posts: 29
Joined: 04 May 2011, 15:38
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by HPTOMMY »

Dumitrescu Iancu wrote:A sunat telefonul!!! Luni sunt programat la audienta!
Desi, intre timp, se incearca sa se miste ceva-ceva...Deocamdata, chiar a doua zi dupa ce am fost la ei, ne-au retrimis, cu toate documentele, la filiala din Giurgiu, ca sa nu mai avem ocazia sa le facem reprosuri in biroul central... :oops:
Astept cu nerabdare vesti despre cum a decurs audienta si ce concluzii s-au desprins in urma discutilor purtate.
Cristian T. Tomescu
hptomy@yahoo.com
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Lorelai »

[quote=]Dumitrescu Iancu scrie: sunt un pachet de nervi, nu stiu ce ar trebui sa mai facem... Iar pana nu apar permisele ANPA, nici gand de PG-uri....[/quote]

Am vazut in alte parti ca PG-uri, cel putin Calarasi, se dau cu permisul ANPA de anul trecut
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by evergreen »

Inseamna, deci, ca se merge pe sistemul de pana acum, cu PG pentru fiecare judet de granita, sau pentru cine vrea pe tot cursul, trebuie sa ia de la Giurgiu si de la Tulcea, cum se discuta? :?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Lorelai »

evergreen wrote:Inseamna, deci, ca se merge pe sistemul de pana acum, cu PG pentru fiecare judet de granita, sau pentru cine vrea pe tot cursul, trebuie sa ia de la Giurgiu si de la Tulcea, cum se discuta?
Nu e vorba de judet, e vorba de zona de competenta a structurilor de politie de frontiera sau garda de coasta, cum s-o numi acum.
Poate s-a dat drumul la pg-uri stiind si ei ca ANPA se misca mai greu.
La Tulcea sunt oricum valabile pana se implineste anul de cand au fost eliberate cele vechi.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
zgubea
Posts: 232
Joined: 10 Mar 2010, 08:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by zgubea »

Lorelai wrote:
evergreen wrote:Inseamna, deci, ca se merge pe sistemul de pana acum, cu PG pentru fiecare judet de granita, sau pentru cine vrea pe tot cursul, trebuie sa ia de la Giurgiu si de la Tulcea, cum se discuta?
Nu e vorba de judet, e vorba de zona de competenta a structurilor de politie de frontiera sau garda de coasta, cum s-o numi acum.
Poate s-a dat drumul la pg-uri stiind si ei ca ANPA se misca mai greu.
La Tulcea sunt oricum valabile pana se implineste anul de cand au fost eliberate cele vechi.

Asa este Dane, si la Giurgiu sunt valabile in aceeasi masura, am intrebat sambata politia de frontiera pe mal la Gostinu. O singura adaugire vis-a-vis de Tulcea, pg-ul este valabil, dar permisele ARBDD sunt valabile doar pe an calendaristic (adica pana la 31 decembrie 2011)...asta daca vrem sa fim ''mai catolici decat papa'' :lol:
Dragos Bradatan
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

evergreen wrote:Inseamna, deci, ca se merge pe sistemul de pana acum, cu PG pentru fiecare judet de granita, sau pentru cine vrea pe tot cursul, trebuie sa ia de la Giurgiu si de la Tulcea, cum se discuta? :?
Pana la urma, a ramas acelasi sistem ca si anul trecut...In loc de 'Inspectorat judetean', acum se numeste 'Serviciu Teritorial', in rest au ramas la fel, fiecare judet elibereaza PG pentru zona de competemta...
In urma presiunilor, STPF Calarasi a inceput sa elibereze PG 2012 si in baza permisului ANPA 2011...Giurgiu se pare ca prelungeste valabilitatea PG-urilor 2011, dar informatia este din auzite, nimeni nu a putut sa ne confirme telefonic...
La Tulcea am vorbit astazi, nu se stia inca persoana care se ocupa de PG-uri, miercuri merg personal acolo sa vad care este situatia, dar este sigur ca se vor emite sau in baza permisului ANPA 2012, sau in baza permisului ARBDD.
Catalin Stoica
Posts: 6
Joined: 29 Mar 2010, 19:14

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Catalin Stoica »

Si pana la urma se stie cand se vor emite acele permise ANPA? Le primim iarasi in luna mai?

Mersi!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Permisele ANPA 2012

Post by cezar »

Catalin Stoica wrote:Si pana la urma se stie cand se vor emite acele permise ANPA? Le primim iarasi in luna mai?

Mersi!
Miercuri vor avea o noua sedinta, in Consiliul Consultativ al MADR. Au promis ca vor stabili toate detaliile!
Sa- credem ?
User avatar
HPTOMMY
Posts: 29
Joined: 04 May 2011, 15:38
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by HPTOMMY »

Dumitrescu Iancu wrote:
evergreen wrote:Inseamna, deci, ca se merge pe sistemul de pana acum, cu PG pentru fiecare judet de granita, sau pentru cine vrea pe tot cursul, trebuie sa ia de la Giurgiu si de la Tulcea, cum se discuta? :?
Pana la urma, a ramas acelasi sistem ca si anul trecut...In loc de 'Inspectorat judetean', acum se numeste 'Serviciu Teritorial', in rest au ramas la fel, fiecare judet elibereaza PG pentru zona de competemta...
In urma presiunilor, STPF Calarasi a inceput sa elibereze PG 2012 si in baza permisului ANPA 2011...Giurgiu se pare ca prelungeste valabilitatea PG-urilor 2011, dar informatia este din auzite, nimeni nu a putut sa ne confirme telefonic...
La Tulcea am vorbit astazi, nu se stia inca persoana care se ocupa de PG-uri, miercuri merg personal acolo sa vad care este situatia, dar este sigur ca se vor emite sau in baza permisului ANPA 2012, sau in baza permisului ARBDD.

Inseamna ca in acest moment se poate (sau nu) obtine PG-ul de la Calarasi, cel de la Giurgiu are mari sanse sa se prelungeasca, cel de la Tulcea cine stie cand (mie imi expira pe 16.03.2012)? Dar ce se aude cu PG-ul din Teleorman? Si ce fac daca vreau sa ma duc la peste? Cu ANPA am inteles, e inca valabil cel de anul trecut, dar cu aia de la frontiera ce fac?
Cristian T. Tomescu
hptomy@yahoo.com
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Catalin Stoica wrote:Si pana la urma se stie cand se vor emite acele permise ANPA? Le primim iarasi in luna mai?

Mersi!
Astazi am fost in audienta la Presedintele ANPA...Pentru pemisele ANPA inca mai este nevoie de o modificare Ordinului Ministrului, modificare legata strict de ce va scrie pe acel card. Miercuri are loc o sedinta a Consiliului Cosultativ al MADR care trebuie sa aprobe modificarea, apoi urmeaza semnarea ordinului , aparitia in MO, si abia apoi comanda catre firma producatoare...Cat va dura? Doua-trei saptamani in opinia dlui presedinte...
Prohibitia va incepe, se pare, anul acesta, pe 15 aprilie ( cel putin asa se specifica in proiectul de ordin, inca nesemnat)...
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

HPTOMMY wrote:

Inseamna ca in acest moment se poate (sau nu) obtine PG-ul de la Calarasi, cel de la Giurgiu are mari sanse sa se prelungeasca, cel de la Tulcea cine stie cand (mie imi expira pe 16.03.2012)? Dar ce se aude cu PG-ul din Teleorman? Si ce fac daca vreau sa ma duc la peste? Cu ANPA am inteles, e inca valabil cel de anul trecut, dar cu aia de la frontiera ce fac?
Asta a fost si intrebarea mea adresata presedintelui ANPA...fara a avea un raspuns clar... Dupa cum vedeti, facem cam tot ce depinde de noi...
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”