Permisele ANPA 2012

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Mihai Vinturache »

" La articolul 6, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alin. (3) care va avea următorul cuprins:
(3) - Regulamentele proprii ale asociaţiilor de pescari sportivi se vizează anual odată cu autorizaţia de pescuit;"


Am impresia ca apare o depasire flagranta a atributiilor ministrului si ale ANPA si o ingerinta nepermisa in problemele interne ale asociatiilor de pescari. Regulamentul unei asociatii este stabilt de catre membrii acesteia si nu are nevoie de viza nimanui! Ministerul agriculturii nu este forul tutelar al asociatiilor de pescari iar ministrul nu este seful nostru. Relatia stabilita pana acum intre asociatii si minister, mai precis ANPA, a fost una de parteneriat, prin care ne-am ajutat unii pe altii. Noi am primit permisele mai repede si mai usor iar ei le-au distribuit mai repede, mai usor si mai economic. Nimic mai mult. O relatie din care ambele parti au iesit in avantaj, ba as spune ca ministerul mai mult ca asociatiile: a facut economie de personal (necesar pentru distribuirea individuala a permiselor) si a crescut semnificativ numarul permiselor vandute.
Se pare ca noul ministru intelege gresit aceasta relatie. Nici din greseala nu avea voie sa faca o astfel de greseala!
Dar colegii nostri care au participat la intalnirea precizata in preambul probabil ne pot oferi mai multe lamuriri. S-ar putea ca "regulamentele" strecurate in textul modificarii sa se refere la altceva.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Mihai, in proiectul de ordin este vorba de regulamentul de pescuit recreativ-sportiv pe care asociatiile il aplica pe zonele de pescuit pentru care au primit autorizatie, nu de Statutul asociatiei...In rest, ai dreptate, anul trecut, s-au vandut, de catre ANPA, prin implicarea asociatiilor, cu cca 50 000 permise mai multe decat in 2010 (un total de cca 220 000 de permise vandute in toata tara).
User avatar
radu_g
Posts: 22
Joined: 07 Mar 2011, 13:09
Location: Otopeni
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by radu_g »

As vrea sa vin si eu saptamana asta sa depun actele pentru 3 permise,cu cine trebuie sa iau legatura?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Permisele ANPA 2012

Post by cezar »

radu_g wrote:As vrea sa vin si eu saptamana asta sa depun actele pentru 3 permise,cu cine trebuie sa iau legatura?
Trebuie doar să vă prezentaţi la biroul nostru din str.Nicolae Milescu Spătarul nr.34, cu copii dupa CI, carnetele de membru (dacă aveţi), taloane de pensie (dacă este cazul) şi sumele reprezentand cotizaţia şi taxa ANPA. Cererile le puteţi completa la faţa locului.
Puteţi obţine şi alte informaţii la tel. 0725.413.359.
User avatar
radu_g
Posts: 22
Joined: 07 Mar 2011, 13:09
Location: Otopeni
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by radu_g »

Cam care ar fi sumele care ar trebui sa le platesc?doua dintre ele le vreau complecte membru+anpa,dunare,snagov si unul doar pentru snagov.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Permisele ANPA 2012

Post by cezar »

radu_g wrote:Cam care ar fi sumele care ar trebui sa le platesc?doua dintre ele le vreau complecte membru+anpa,dunare,snagov si unul doar pentru snagov.
Taxele sunt:

a) cotizatie 50 lei/membru nou
40 lei/membru vechi
30 lei pensionar, elev, student
Include PG-uri pentru Giurgiu, Calarasi, Teleorman
Pentru PG de Tulcea, se achita 10 lei in plus

b) ANPA 30 lei (pret intreg), 10 lei (elev, student), 0 lei (pensionar)

c) cost carnet - 5 lei

Nu sunt taxe suplimentare pentru Snagov. Este suficient permisul ANPA.
User avatar
radu_g
Posts: 22
Joined: 07 Mar 2011, 13:09
Location: Otopeni
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by radu_g »

Multumesc pentru informatii,o sa dau un telefon joi sau vineri sa stabilim la ce ora pot sa vin.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Permisele ANPA 2012

Post by cezar »

radu_g wrote:Multumesc pentru informatii,o sa dau un telefon joi sau vineri sa stabilim la ce ora pot sa vin.
Programul de functionare a biroului nostru este 15,30 - 19,30. Zilnic, de luni pana vineri.
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by evergreen »

Se aude ceva despre permis, cam cand sunt toate gata? :mrgreen: S-au lamurit problemele de competenta pentru PG-uri? :? Daca nu, inseamna ca mai avem de stat!! :(
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Acum m-am intors de la sediul ANPA, unde am depus documentele pentru o doua serie de membri... Nimeni de acolo nu stie nimic despre permise, daca s-au comandat sau nu, cand va incepe distribuirea, toti dau din umeri, este un dispret total fata de oameni, la presedintele ANPA bineinteles ca nu s-a putut intra, sunt un pachet de nervi, nu stiu ce ar trebui sa mai facem...
Iar pana nu apar permisele ANPA, nici gand de PG-uri....
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by fatdaddy »

Dumitrescu Iancu wrote: sunt un pachet de nervi, nu stiu ce ar trebui sa mai facem...
Iar pana nu apar permisele ANPA, nici gand de PG-uri....
Cam cate sute(mii) de membrii au asociatiile bucurestene ? Si cum se numeste procedeul prin care pescarii isi lasa de la unul la altul un loc productiv ? Stafeta, ruleta ? Cam cum suna o stafeta in poarta la ANPA cu cate o suta de oameni zilnic, ca sa nu zic 500-1000 daca s-ar baga si asociatiile din tara ? Si astia sa faca atata galagie incat sa nu-si poata auzi "aia" gandurile in interiorul cladirii?
Andrei Riga
User avatar
laurentiu_sonia
Posts: 173
Joined: 22 Mar 2010, 09:49
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by laurentiu_sonia »

fatdaddy wrote:
Cam cate sute(mii) de membrii au asociatiile bucurestene ? Si cum se numeste procedeul prin care pescarii isi lasa de la unul la altul un loc productiv ? Stafeta, ruleta ? Cam cum suna o stafeta in poarta la ANPA cu cate o suta de oameni zilnic, ca sa nu zic 500-1000 daca s-ar baga si asociatiile din tara ? Si astia sa faca atata galagie incat sa nu-si poata auzi "aia" gandurile in interiorul cladirii?

Nu cred ca se rezolva problema in sine. Pe modelul Basescu-Boc-Piata Universitatii probabil ca presedintele ANPA is va da secretara afara si permisele tot n-o sa apara :lol: !!
Sa auzim de bine!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

fatdaddy wrote:
Dumitrescu Iancu wrote: sunt un pachet de nervi, nu stiu ce ar trebui sa mai facem...
Iar pana nu apar permisele ANPA, nici gand de PG-uri....
Cam cate sute(mii) de membrii au asociatiile bucurestene ? Si cum se numeste procedeul prin care pescarii isi lasa de la unul la altul un loc productiv ? Stafeta, ruleta ? Cam cum suna o stafeta in poarta la ANPA cu cate o suta de oameni zilnic, ca sa nu zic 500-1000 daca s-ar baga si asociatiile din tara ? Si astia sa faca atata galagie incat sa nu-si poata auzi "aia" gandurile in interiorul cladirii?
Cam asta ar trebui facut, Andrei, ne-am gandit si noi, dar pana iti dau astia autorizatiile necesare, vine toamna....
Maine ma duc din nou peste ei...De data asta cer si audienta la Manaila...
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Mihai Vinturache »

Iancule, propunerea mea este sa vorbim si cu APS, poate mai gasim alte asociatii si sa cerem, in mod oficial, o audienta la ministrul agriculturii unde sa mearga o delegatie mai mare si mai reprezentativa. Si discutat acolo despre situatia actuala si despre perspectiva ca pentru 2013, permisele (timbrele sau ce or fi ele) sa inceapa a fi eliberate din noiembrie - decembrie. Pana la urma de ce sa nu fim in legalitate de la 1 ianuarie? Prea ne-am lasat mereu la discretia chefului de munca (sau de nemunca) a celor de la ANPA. Si am putea face un demers chiar la Protectia consumatorului.
An de an se repeta aceeasi situatie. Ei nu stiu in august, in septembrie, ca au nevoie de carnete in ianuarie, sa inceapa dracului licitatiile din timp? In fiecare an abia prin februarie se stabileste valoarea permisului, ce sa mai vorbim de tiparire etc.
De ce le permitem sa traiasca cu impresia ca pescuitul sportiv incepe doar dupa prohibitie? Pentru ca sunt convins ca asta e parerea pe acolo, din acest motiv ei sunt linistiti, li se pare ca totul e ok, "oricum nu mergeti la pescuit pana la 15 iunie".
Ca sa nu fiu rau, apreciez cel putin faptul ca anul asta au anuntat oficial ca vechile permise sunt valabile panala aparitia celor noi. Ce faci insa intre data aparitiei primului permis (cand teoretic TOATE cele vechi isi pierd valabilitatea) si data eliberarii ultimului (cateva luni) ca se dau cu taraita?
Eu propun sa mergem peste ministru si daca se poate cu reprezentanti din cat mai multe asociatii. Putem sa ii contactam pe cei din apropierea Bucurestiului, desi sunt convins ca la un astfel de demers s-ar ralia rapid si cei din judetele indepartate, mai ales ca datele de contactale unora le avem.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Mihai Vinturache »

Iancule, obligatoriu trebuie sa intri la Manaila.
Tocmai ce am vazut asta pe siteul MADR:

"AUDIENŢE

Cetăţenii care solicită înscrierea în audienţă la conducerea MADR trebuie să depună la Serviciul de Presă şi Relaţii Publice (SPRP) un memoriu însoţit de documentele care atestă faptul că, anterior cererii de audienţă, au avut una sau mai multe petiţii depuse la MADR sau la instituţiile subordonate de al căror răspuns sunt nemulțumiți.

În cadrul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR), audienţele sunt susţinute de secretarii de stat, secretarul general şi secretarul general adjunct, în funcţie de aspectele sezizate/reclamate de petenţi.

Înscrierea pentru audienţe:
Telefon: 021.307.85.88; 021.307.24.22.
Luni - vineri: 8.00 - 16.00
Sau direct la sediul MADR - Serviciul de Presă şi Relaţii Publice"
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

Am sunat la ANPA pentru a ma inscrie pentru audienta (conform programului, audiente la presedintele ANPA au loc miercurea intre 12-14)...Raspunsul secreteriatului:domnul presedinte nu este in tara, lasati un numar de telefon, va sunam noi cand poate sa va primeasca...Fara comentarii!
User avatar
ady76buc
Posts: 130
Joined: 25 Mar 2010, 00:17
Location: bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by ady76buc »

Cu siguranta o sa va sune.sa asteptam sa vina marele sef din afara ;) .poate ne aduce si o ciocolata :lol: :lol:
fanelulu
Posts: 22
Joined: 27 Jan 2011, 10:54

Re: Permisele ANPA 2012

Post by fanelulu »

Asa loc de munca ( la ANPA adica) mi-as dori si eu! Merge si secretara.....
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

A sunat telefonul!!! Luni sunt programat la audienta!
Desi, intre timp, se incearca sa se miste ceva-ceva...Deocamdata, chiar a doua zi dupa ce am fost la ei, ne-au retrimis, cu toate documentele, la filiala din Giurgiu, ca sa nu mai avem ocazia sa le facem reprosuri in biroul central... :oops:
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by evergreen »

Trimiterea la Giurgiu are legatura cu permisele ANPA, sau pentru PG-uri? Daca este pentru permise, atunci este tare de tot!! :twisted: :x
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”