Permisele ANPA 2012

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

DRM wrote:
Dumitrescu Iancu wrote:..... cu mentiunea ca persoalizarea cardului se va putea face de catre asociatii, ...
Nea Iancu, nu prea inteleg, cum se va face personalizarea de catre asociatii, ca doar nu o sa scrieti cu pixul pe ele. :lol:
Ba da! :shock: :shock: :shock: :mrgreen: :lol: Vor lasa pe card o banda pe care sa putem scrie datele personale...Cel putin asta a fost concluzia presedintelui ANPA...Minte el, mint si eu... :lol:
User avatar
ady76buc
Posts: 130
Joined: 25 Mar 2010, 00:17
Location: bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by ady76buc »

Privind in urma cu un an am vazut o actiune frumoasa,aceea de scuti de la plata taxelor toate femeile cu ocazia de 1Martie.Anul acesta mai este valabil?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

ady76buc wrote:Privind in urma cu un an am vazut o actiune frumoasa,aceea de scuti de la plata taxelor toate femeile cu ocazia de 1Martie.Anul acesta mai este valabil?
Dupa cate imi amintesc, a fost valabil pentru 8 Martie...Vom incerca si anul acesta, dar in anumite conditii (de exemplu, fiecare membru al asociatiei poate recomanda o singura persoana de sex feminin din familie, sau doamnele respective sa aduca personal documentele, etc). Vom conditiona aceste inscrieri scutite de plata cotizatiei (dar se va plati permisul ANPA) pentru a evita situatiile jenante de anul trecut, cand unii membri ai asociatiei au venit cu cereri pentru trei- patru doamne sau domnisoare...Vom discuta la acest final de saptamana si anuntam apoi, concret, ce si cum...
teo51
Posts: 22
Joined: 29 Oct 2011, 12:02

Re: Permisele ANPA 2012

Post by teo51 »

Cat inseamna mai exact ,permisul pt. o persoana de sex feminin, nou in asociatie,in eventualitatea promotiei lunii Martie si cand ar trebui depuse actele?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

teo51 wrote:Cat inseamna mai exact ,permisul pt. o persoana de sex feminin, nou in asociatie,in eventualitatea promotiei lunii Martie si cand ar trebui depuse actele?
Inseamna 30 lei (c/v permis ANPA), sau, daca doamna este pensionara, doar un talon de pensie...Actele trebuie depuse in perioada 1-8 martie.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Permisele ANPA 2012

Post by cezar »

teo51 wrote:Cat inseamna mai exact ,permisul pt. o persoana de sex feminin, nou in asociatie,in eventualitatea promotiei lunii Martie si cand ar trebui depuse actele?
In intervalul 1-8 martie, costa doar permisul ANPA, adica 30/10/0 lei, in functie de situatia fiecarei doamne sau domnisoare (angajata/studenta/pensionara). In rest, costa ca si pentru barbati.
User avatar
HPTOMMY
Posts: 29
Joined: 04 May 2011, 15:38
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by HPTOMMY »

In cazul in care se lasa "o banda" pe card (probabil unde se trece numele, prenumele si CNP-ul) pentru a putea fi scrisa cu "pixul" (in genul celei de pe cardul de debit/credit, unde se semneaza titularul cardului), eu personal nu mai vad rostul cardului de platic, deoarece in afara de anul eliberarii, seria si numarul cardului, totul se completeaza "de mana". Nu stiu cum e cu vizele anuale de pe verso. Credeam ca au luat aceasta masura de a emite carduri de plastic pentru a limita falsificarea lor, pentru a avea un control informatic mai strict al posesorilor de asemea carduri, pentru a avea o durata de viata mai indelungata, etc. Ori asa ce se realizeaza? Un plastic pe care datele importante se trec cu pixul si care in timp se pot deteriora sau pot fi modificate cu multa usurinta de catre o persoana care intra intamplator in posesia unui asemenea card. Sincer eu ma gandeam chiar la un model tip card bancar cu banda magnetica unde sa fie inregistrate toate datele, eventuale abateri s.a.m.d.p si care sa poata fi citite cu niste aparate tip "POS", dar deja asta este de domeniul SF-ului. Cei de la o revista de pescuit emit un card (rosu :lol: ), pentru anumiti abonati, care mie mi-se pare foarte OK si care ar putea fi "copiat" (contra unei taxe) chiar si de Asociatia Pescar Club 21 pentru membrii ei, in loc de permisele actuale (chiar daca permisele in vigoare contin date despre specile de pesti si dimensiunile ce pot fi retinute, se poat emite brosuri cu aceste date si care pot fi purtate obligatoriu langa card). Si apropo nu se poate plati cotizatia pe o perioada mai mare de un an? Contabil se poate face incasarea taxei anuale, iar diferenta (taxa pe urmatorul an/ani) se poate inregistra ca avans. Si asa se rezolva si problema eventualei majorari a taxei de membru pentru anii urmatori, membru avand de platit diferenta rezultata dintre avans si taxa stabilita. Acest lucru cred ca ar putea fi discutat si pentru permisele ANPA.
Attachments
permis-anpa-2012.jpg
permis-anpa-2012.jpg (57.84 KiB) Viewed 13798 times
Cristian T. Tomescu
hptomy@yahoo.com
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by DRM »

Din pacate situatia este mai complicata decat pare.
Cu siguranta data aviatoare :lol: o sa fie mai bine.
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Mihai Vinturache »

Asa cum comentam intr-o postare mai veche, acum cei de la ANPA au fost interesati doar de eliminarea obligatiei de a tipari anual permisele. Acest card plastifiat (semiplastifiat?) ii scuteste de cheltuielile anuale de tiparire a permiselor. Atat si nimic mai mult. Pentru ca e posibil ca la anul, sa steptam pana in martie, aprilie, dupa timbrele care se pun pe card ca sa confirme plata taxei anuale.
Dar sa fim optimisti si sa speram ca timbrele, fiind mai usor de facut, le vom obtine totusi mai repede incat sa putem sa le punem pe card inaintea deschiderii sezonului. Ma refer la sezonul 2013.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by DRM »

Pana la urma cred ca solutia cu plata online si primirea documentului pe mail este cea mai simpla (vezi mai de curand cazul Frantei), in felul asta nu mai este nevoie de permis tiparit si este accesibila tuturor categoriilor de pescari fie ca sunt sau nu din asociatii sau sunt din strainatate si doresc sa pescuiasca in tara.
Singurul impediment ar fi legat de costurile implementarii acestui sistem, daca nu costa mai mult decat tiparirea cartonaselor.
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Mihai Vinturache »

Al doilea impediment are fi legat de faptul ca in Romania, inca multi din amatorii de pescuit nu au nicio tangenta cu informatica si cu atat mai putin cu platile electronice. Nu trebuie sa-i judecam pe toti dupa ceea ce stiu si pot sa faca cei din marile orase.

Off topic:
Azi am trecut pe la Decatlon. Un omulet (iertati-ma ca spun asa, dar nu avea mai mult de 1,60 metri) se chinuia sa invete sa stranga un cort Quechua de 1 persoana. Spre surprinderea mea fetita care ii explica cum se strange s-a dovedit a avea o rabdare de fier. Au desfacut si au strans cortul de multe ori. Nu l-a lasat sa plece pana n-a vazut ca poate strange singur cortul de mai multe ori, ca nu e doar o intamplare faptul ca i-a reusit. Omuletul a plecat cu cortul acasa. Omuletul avea 82 de ani si se pregatea pentru noul sezon de pescuit. Am stat si m-am uitat la ei, intre timp mai schimbam cate o vorba cand cu unul cand cu altul. I-am privit cu drag pentru ca totul mi s-a parut atat de frumos si am uitat ca sunt grabit si ca vroiam si eu niste lamuriri legate de corturi. Mi s-a parut frumoasa rabdarea fetei, se vedea ca nu este ceva profesionist, probabil era si ea impresionata de varsta clientului. Dar mi s-a parut frumos si optimismul omuletului. La 82 de ani se pregatea sa mai pescuiasca cativa ani, altfel nu dai 200 de lei din pensie doar pentru o iesire sau doua cu cortul.
I-am spus ca poate gasi pe internet filmulete despre felul in care se strange cortul. Mi-a raspuns ca nu are internet si de altfel nici nu mai vede bine imaginile de pe ecran. De la aceste replici am ajuns sa scriu acest off-topic. Si ca sa va atrag atentia ca pescuitul e boala grea si lunga. Nu scapi de ea decat intre patru scanduri, cum zic ceva prieteni prin forum pe undeva.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by DRM »

Mihai Vinturache wrote:...... Nu trebuie sa-i judecam pe toti dupa ceea ce stiu si pot sa faca cei din marile orase.
Eu nu zic ca nu ai si tu dreptate, dar pe de alta parte putem sa cadem intr-un cerc vicios.
Mihai Vinturache wrote:... Mi s-a parut frumoasa rabdarea fetei....
Uite tot asa poate gasii pe cineva care sa faca plata pentru el, si impozitele se pot platii online, deci un sistem mix de plata poate reprezenta o solutie viabila.
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Mihai Vinturache »

Sunt de acord cu tine. Si eu sunt adeptul "comoditatii" oferite de platile electronice si nu inteleg de ce la noi sistemul se misca atat de greu in aceasta directie. Si aici nu ma refer doar la ANPA.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Permisele ANPA 2012

Post by ioanrv »

Mihai Vinturache wrote:Al doilea impediment are fi legat de faptul ca in Romania, inca multi din amatorii de pescuit nu au nicio tangenta cu informatica si cu atat mai putin cu platile electronice. Nu trebuie sa-i judecam pe toti dupa ceea ce stiu si pot sa faca cei din marile orase.

Off topic:
Azi am trecut pe la Decatlon. Un omulet (iertati-ma ca spun asa, dar nu avea mai mult de 1,60 metri) se chinuia sa invete sa stranga un cort Quechua de 1 persoana. Spre surprinderea mea fetita care ii explica cum se strange s-a dovedit a avea o rabdare de fier. Au desfacut si au strans cortul de multe ori. Nu l-a lasat sa plece pana n-a vazut ca poate strange singur cortul de mai multe ori, ca nu e doar o intamplare faptul ca i-a reusit. Omuletul a plecat cu cortul acasa. Omuletul avea 82 de ani si se pregatea pentru noul sezon de pescuit. Am stat si m-am uitat la ei, intre timp mai schimbam cate o vorba cand cu unul cand cu altul. I-am privit cu drag pentru ca totul mi s-a parut atat de frumos si am uitat ca sunt grabit si ca vroiam si eu niste lamuriri legate de corturi. Mi s-a parut frumoasa rabdarea fetei, se vedea ca nu este ceva profesionist, probabil era si ea impresionata de varsta clientului. Dar mi s-a parut frumos si optimismul omuletului. La 82 de ani se pregatea sa mai pescuiasca cativa ani, altfel nu dai 200 de lei din pensie doar pentru o iesire sau doua cu cortul.
I-am spus ca poate gasi pe internet filmulete despre felul in care se strange cortul. Mi-a raspuns ca nu are internet si de altfel nici nu mai vede bine imaginile de pe ecran. De la aceste replici am ajuns sa scriu acest off-topic. Si ca sa va atrag atentia ca pescuitul e boala grea si lunga. Nu scapi de ea decat intre patru scanduri, cum zic ceva prieteni prin forum pe undeva.
Aici e intrebarea...oare "scapam" sau doar schimbam baltile ? :lol:
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Mihai Vinturache »

Ei, ca toti oamenii noi trebuie sa fim optimisti. Deci... poate doar schimbam! :D
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by evergreen »

Mihai Vinturache wrote:Ei, ca toti oamenii noi trebuie sa fim optimisti. Deci... poate doar schimbam! :D
Depinde "ce" cu "ce"/"cine"........!?! ;) :lol:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
MARIUS60
Posts: 1
Joined: 01 Feb 2012, 13:09

Re: Permisele ANPA 2012

Post by MARIUS60 »

salut. o intrebare? La AJVPS GIURGIU cer 80 roni pentru viza. EU pot sa platesc direct la ANPA fara intermediari?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permisele ANPA 2012

Post by Dumitrescu Iancu »

MARIUS60 wrote:salut. o intrebare? La AJVPS GIURGIU cer 80 roni pentru viza. EU pot sa platesc direct la ANPA fara intermediari?
Da.
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Permisele ANPA 2012

Post by PETER »

Dumitrescu Iancu wrote:
MARIUS60 wrote:salut. o intrebare? La AJVPS GIURGIU cer 80 roni pentru viza. EU pot sa platesc direct la ANPA fara intermediari?
Da.
Dupa ultimele informatii NU !
(dar s-ar putea sa gresesc)
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Permisele ANPA 2012

Post by DRM »

A aparut o propunere de modificare la ordinul nr 15/2011

http://www.anpa.ro/images/stories/docum ... n%2015.pdf
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”