Clubul Dunarenilor

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Claudiu »

cezar wrote:
Adar Marian wrote: N-au fost Claudiu, Vidra si constantenii, ci Claudiu + Vidra = toti constantenii

Marian stie ;) Au mai venit 2 constanteni a doua zi, prieteni cu vidra, de care nu stiam nimic pana sa apara, nici macar ca trebuiau sa vina... Pe bune, chiar nu imi doresc sa fiu bagat in discutia asta mai mult de atat. Noi ne-am simtit foarte bine acolo si chiar am avut oarece regrete ca am plecat doar dupa 2 zile. Problemele familiale au stat la baza grabei noastre.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Adar Marian »

Dumitrescu Iancu wrote:Mariane,oricum am face,niciodata nu vom putea multumi toata lumea si nu vom putea sa luam in calcul TOATE situatiile ce pot aparea!Tocmai pentru ca exista experienta anilor trecuti,incercam,bineinteles cu ajutorul vostru,sa definim un cadru cat mai realist si multumitor de desfasurare a actiunilor.De aceea si incercam sa raspundem intrebarilor ce se pun cu buna-credinta si de aceea suntem atenti la observatiile si propunerile forumistilor.
Tocmai buna-credinta n-as vrea sa mi se puna la-ndoiala, cata vreme n-am facut altceva decat sa prezint aspecte asupra carora merita analizat si meditat, in asa fel incat sa poata fi solutionate 'nainte s-apara.
Claudiu wrote: Mda...personal m-am simtit cam in plus, dar am facut in asa fel incat sa ma simt bine si fara prea multa atentie din partea APS-istilor. Ce, Marian, nu ti-a placut ciorba de peste si compania constatenilor? :?
Mi-a placut, mon cher, cred c-a fost mai mult decat evident insa chit ca-ti raspund de la coada spre cap, ar fi fost de dorit (si era posibil!) ca prima observatie sa nu-si aibe motivare.
cezar wrote: N-au fost Claudiu, Vidra si constantenii, ci Claudiu + Vidra = toti constantenii, [/b]
A raspuns Claudiu in locul meu un pic mai sus.
Last edited by Adar Marian on 22 Nov 2009, 09:27, edited 1 time in total.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
Scuze ca ma bag in discutie, dar iata cum vad eu situatia, ipotetica de viitor:
1 -- va exista Asociatia PescarClub 21 (APC21) + N Cluburi/Preferinte [acum Club Dunare & Delta (Club D&D); apoi Club Crapari; Club Spinning; Club Baboieri; etc.] sau cum s’or numi :D :D
• cotizatia de membru la APC21 = 50 lei
• cotizatia de membru la Club D&D = 50 lei
• cotizatia de membru la Club Crapari = 50 lei (ipotetic)
• cotizatia de membru la Club Spinning = 50 lei (ipotetic)
• cotizatia de membru la Club Baboieri = 50 lei (ipotetic)
2 -- vreau sa fiu membru APC21 platesc 50 lei => toate drepturile aferente conf. statut + dreptul de a ma inscrie in oricare alt Club care-mi place.
3 -- in baza preferintelor mele vreau sa fiu membru si la Club D&D + Club Baboieri, deci platesc inca 100 lei, total 150 lei/an => voi beneficia de reducerile stabilite (dupa caz) la costul/persoana a oricarei „expeditii” organizate de cele 2 Cluburi in care sunt membru cotizant. Daca vreau sa particip, daca nu am contribuit la finantarea cluburilor preferate 
4 -- Club Crapari organizeaza la un moment dat o actiune la care costul de participare/persoana este de X lei. Si eu vreau sa particip la aceasta actiune dar nu sunt membru al clubului => eu voi plati X lei, spre deosebire de membrii cotizanti ai acestui club care vor plati X-Y lei, unde Y = reducerea stabilita pt. membrii Club Crapari /respectiva actiune.
Pana aici exemplificari tehnice, in continuare argumente personale:
5 -- in baza preferintelor mele, am platit o cotizatie/an de 150 lei.
6 -- Daca-mi duc sotia la un restaurant ca lumea, sigur voi plati mai mult si am castigat 2-3 ore placute. Dar pt. aceasi suma sunt membru al unei mari familii + pot participa (cu costuri reduse) si oricand la orice actiune al unor colegi cu preferinte similare mie, timp de un an !!!
7 -- Am participat => expeditii placute si de povestit + o mica economie dupa caz :D
8 -- NU am participat => nu am saracit din 150 lei/an :D dar raman cu satisfactia ca am contribuit si eu la achizitionarea unor barci, motoare, cost de cazare/transport redus pt. colegii de club, etc.etc. + ca voi beneficia si eu, cand si daca voi vrea sa particip :D

Parerea mea
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Adar Marian »

cezar wrote: Ce nu inteleg eu este faptul ca se pune problema ca va fi neaparat rau, atunci cand sunt conditii sa fie bine !
Regret ca postarilor mele li s-a dat o astfel de interpretare.
Posibil ca vina sa-mi apartina in totalitate, nefiind in stare sa-mi formulez in asa fel ideile, incat sa nu las spatiu echivocului. Cert e ca sunt ultimul care ar putea dori raul si tocmai din acest motiv am sa ma rezum intr-un rol contemplativ, cred ca mi se potriveste cu mult mai bine.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Dumitrescu Iancu »

Adar Marian wrote:
Dumitrescu Iancu wrote:Mariane,oricum am face,niciodata nu vom putea multumi toata lumea si nu vom putea sa luam in calcul TOATE situatiile ce pot aparea!Tocmai pentru ca exista experienta anilor trecuti,incercam,bineinteles cu ajutorul vostru,sa definim un cadru cat mai realist si multumitor de desfasurare a actiunilor.De aceea si incercam sa raspundem intrebarilor ce se pun cu buna-credinta si de aceea suntem atenti la observatiile si propunerile forumistilor.
Tocmai buna-credinta n-as vrea sa mi se puna la-ndoiala, cata vreme n-am facut altceva decat sa prezint aspecte asupra carora merita analizat si meditat, in asa fel incat sa poata fi solutionate 'nainte s-apara.
Mariane,imi cer scuze,acum vad ca exprimarea mea lasa de dorit:intentia mea a fost de a raspunde cu buna-credinta intrebarilor...Asa cum am scris se intelege altceva...Inca odata scuze!Oricum,tot nu se punea problema de rea-credinta la tine!Multe din intrebarile tale pe acest forum au fost niste sfaturi mascate,prin altele ne-ai "ridicat mingea la fileu"...Pentru asta,eu iti multumesc si e departe de mine gandul de a te acuza de rea credinta!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Clubul Dunarenilor

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
cezar wrote: Ce nu inteleg eu este faptul ca se pune problema ca va fi neaparat rau, atunci cand sunt conditii sa fie bine !
Regret ca postarilor mele li s-a dat o astfel de interpretare.
Posibil ca vina sa-mi apartina in totalitate, nefiind in stare sa-mi formulez in asa fel ideile, incat sa nu las spatiu echivocului. Cert e ca sunt ultimul care ar putea dori raul si tocmai din acest motiv am sa ma rezum intr-un rol contemplativ, cred ca mi se potriveste cu mult mai bine.

Nu se pune problema de vina cuiva si nu este nici urma de suparare.

Dar discutia semana cu ceva gen " tata, nu ma insor, sa nu patesc ca vecinul, pe care-l traduce cumatra cu postasul".
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Geo »

Eugen Fetes wrote:
Geo wrote:Eugene,

Cred ca doar te faci ca nu intelegi...
Cotizatia la Asociatie este una, iar contributia pentru Club este alta.
La cotizatia pentru Asociatie se mai adauga permisul ANPA, cat va fi acesta cand se va stabili.
Cezar a explicat foarte bine la ce are acces omul pentru fiecare suma pe care o plateste.

Ca sa revin la exemplul tau, la 1 Decembrie platesti 50 ron pentru a deveni membru al Asociatiei (daca doresti, evident). Peste acesti bani vei mai plati valoarea permisului ANPA, la cat se va stabili de onor guvernanti, cand se va stabili...
Daca doresti sa devi si membru al unui club, vei mai plati inca 50 ron, bani care sunt directionati exclusiv catre acel club.

Geo, fara nervi te rog.
Unde ai vazut tu nervi, Eugen :?: :?: :o
Doar am raspuns la niste nelamuriri de-ale tale. Nu aveam nici un motiv sa ma enervez.....
Pescuitul = Relaxare în natură
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Dumitrescu Iancu »

Petru Burian wrote:Stimati colegi
Scuze ca ma bag in discutie, dar iata cum vad eu situatia, ipotetica de viitor:
1 -- va exista Asociatia PescarClub 21 (APC21) + N Cluburi/Preferinte [acum Club Dunare & Delta (Club D&D); apoi Club Crapari; Club Spinning; Club Baboieri; etc.] sau cum s’or numi :D :D
• cotizatia de membru la APC21 = 50 lei
• cotizatia de membru la Club D&D = 50 lei
• cotizatia de membru la Club Crapari = 50 lei (ipotetic)
• cotizatia de membru la Club Spinning = 50 lei (ipotetic)
• cotizatia de membru la Club Baboieri = 50 lei (ipotetic)
2 -- vreau sa fiu membru APC21 platesc 50 lei => toate drepturile aferente conf. statut + dreptul de a ma inscrie in oricare alt Club care-mi place.
3 -- in baza preferintelor mele vreau sa fiu membru si la Club D&D + Club Baboieri, deci platesc inca 100 lei, total 150 lei/an => voi beneficia de reducerile stabilite (dupa caz) la costul/persoana a oricarei „expeditii” organizate de cele 2 Cluburi in care sunt membru cotizant. Daca vreau sa particip, daca nu am contribuit la finantarea cluburilor preferate 
4 -- Club Crapari organizeaza la un moment dat o actiune la care costul de participare/persoana este de X lei. Si eu vreau sa particip la aceasta actiune dar nu sunt membru al clubului => eu voi plati X lei, spre deosebire de membrii cotizanti ai acestui club care vor plati X-Y lei, unde Y = reducerea stabilita pt. membrii Club Crapari /respectiva actiune.
Pana aici exemplificari tehnice, in continuare argumente personale:
5 -- in baza preferintelor mele, am platit o cotizatie/an de 150 lei.
6 -- Daca-mi duc sotia la un restaurant ca lumea, sigur voi plati mai mult si am castigat 2-3 ore placute. Dar pt. aceasi suma sunt membru al unei mari familii + pot participa (cu costuri reduse) si oricand la orice actiune al unor colegi cu preferinte similare mie, timp de un an !!!
7 -- Am participat => expeditii placute si de povestit + o mica economie dupa caz :D
8 -- NU am participat => nu am saracit din 150 lei/an :D dar raman cu satisfactia ca am contribuit si eu la achizitionarea unor barci, motoare, cost de cazare/transport redus pt. colegii de club, etc.etc. + ca voi beneficia si eu, cand si daca voi vrea sa particip :D

Parerea mea
q.e.d. :D
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Clubul Dunarenilor

Post by cezar »

@ Petru Burian

Deosebit de corect !

Despre celelalte Cluburi, pot spune doar ca nu se vor percepe cotizatii decat in ipoteza ca odata constituite, membrii hotarasc ceva cheltuieli comune, de pilda un numar de abonamente anuale transmisibile (sa zicem 3-4) pe care membrii sa le foloseasca prin rotatie, conform unei programari pe care si-o fac singuri.
Sau se pot negocia discounturi la taxa zilnica pentru membrii cluburilor.
Poate fi valabil la Clubul Craparilor, Clubul Baboierilor, Clubul Pescarilor de Rapitor etc.

Practic, cotizatia de membru al asociatiei de 50 de ron.
Restul sunt optionale, fiecare alege ce-i convine si crede ca-l favorizeaza.

Exemplu : sa presupunem ca se organizeaza o actiune de 5 zile in Delta Dunarii, cu 20 persoane, unde sa fie nevoie si de barci cu motor, pentru acces din sat/debarcader la locul de asezare a taberei, plus pescuit (prin rotatie) din barca.

Ai trei variante :

a) inchiriezi trei barci cu motor. Costa 120-150 ron/zi /barca (functie de locatie).

Inseamna 3 barci X 120 ron X 5 zile = 1.800 ron.
Plus ca este greu de avut certitudinea ca gasesti imediat barci/motoare bune, nu "jafuri" cu care sa te chinui.
Asta inseamna cca 90 ron/pers in plus pentru fiecare participant.

b) inchiriezi barci fara motor, dar pui motoarele Cluburilor pe ele. Costa 30-50 ron/zi.
Motoarele fiind ale Clubului, nu-ti mai pui problema calitatii lor.
Inseamna 3 barci X 30 ron X 5 zile = 450 ron
Asta inseamna 22,50 ron/participant.

c) folosesti barcile + motoarele Clubului (daca exista).

Costa eventual (cel mult ) 10 ron/pers transportul barcilor la locul preluarii grupului.

Avantajele sunt clare, d'aia apreciem ca primele dotari ale clubului Dunarenilor vor fi barcile cu motor.
Valentin Petrovici

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Valentin Petrovici »

Am citit cu atenţie atît planul pe anul 2010 cît şi comentariile unor colegi. Aceste comentarii nu trebuie să supere pe nimeni întrucît nu pot avea decît efecte pozitive. Am şi eu cîteva comentarii care sper să nu deranjeze pe cineva.
Voi începe cu planul de acţiuni. Părerea mea este că se putea deschide un topic aici legate de aceste propuneri. Erau mai multe idei, se centralizau iar factorii de decizie hotărau. Să vă dau un singur exemplu. Luna mai. Păi spre sfîrşitul acestei luni se deschide pescuitul pe Dunărea de frontieră şi nu este nici o acţiune organizată la Dunăre. Păi după atît amar de vreme de stat în casă nu cred eu că nu sunt doritori pentru o acţiune la Dunăre sau în deltă. În altă ordine de idei octombrie recunoscută ca o lună bună de crap, ştiucă şi şalău nu are deltă. Altceva . Luna noiembrie care este o lună a ştiucii nu cuprinde absolut nimic. După acest plan 30 octombrie înseamnă închiderea sezonului. Cam devreme zic eu. Avem timp toată iarna de adunări generale.În altă ordine de idei nu toate persoanele pot să-şi planifice concediile în funcţie de acest plan de activităţi. Deci posibilitatea de folosire a dotărilor pentru care a participat şi el cu cotizaţia este mai mică. În aceste condiţii dacă să zicem că se strîng 5-6 persoane membrii ai clubului şi vor să organizeze să zicem o deltă în afara acestui plan, poate beneficia de dotările clubului?
Încă ceva . Combinata deltă – mare 4-7 zile din august. Cîte zile rămîn de pescuit dacă trei zile din ele se pierd pe drumuri? Una dacă s-ar sta 4, două dacă s-ar sta 5 etc. Consider că la o aşa cheltuială este prea puţin. O acţiune pentru mare ar trebui organizată separat.
Aş mai avea o problemă. Am citit că pentru cei din afara clubului care doresc să participe la acţiunile organizate de club trebuie să plătească. Să zicem o acţiune gen Chilia sau orice altă acţiune organizată în locuri accesibile cu maşina ce trebuie să plătească? El vine cu maşina lui, cu mîncarea lui, cu cortul lui, cu băutura lui, cu PG –ul lui, cu nevasta lui cu totul de la el. Ce ar trebui să plătească? Nu foloseşte barcă nu nimic. În condiţiile în care numărul membrilor clubului este limitat şi unul care nu a putut deveni membru doreşte să fie alături de noi ce ar trebui să plătească? Mai sunt destule amănunte de pus la punct. Esenţialul că se munceşte. Nu cred că supăr cu ceva. Am intervenit şi eu cu gîndul că pot fi şi eu util.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Clubul Dunarenilor

Post by cezar »

Valentin Petrovici wrote:Am citit cu atenţie atît planul pe anul 2010 cît şi comentariile unor colegi. Aceste comentarii nu trebuie să supere pe nimeni întrucît nu pot avea decît efecte pozitive. Am şi eu cîteva comentarii care sper să nu deranjeze pe cineva.
Voi începe cu planul de acţiuni. Părerea mea este că se putea deschide un topic aici legate de aceste propuneri. Erau mai multe idei, se centralizau iar factorii de decizie hotărau. Să vă dau un singur exemplu. Luna mai. Păi spre sfîrşitul acestei luni se deschide pescuitul pe Dunărea de frontieră şi nu este nici o acţiune organizată la Dunăre. Păi după atît amar de vreme de stat în casă nu cred eu că nu sunt doritori pentru o acţiune la Dunăre sau în deltă. În altă ordine de idei octombrie recunoscută ca o lună bună de crap, ştiucă şi şalău nu are deltă. Altceva . Luna noiembrie care este o lună a ştiucii nu cuprinde absolut nimic. După acest plan 30 octombrie înseamnă închiderea sezonului. Cam devreme zic eu. Avem timp toată iarna de adunări generale.În altă ordine de idei nu toate persoanele pot să-şi planifice concediile în funcţie de acest plan de activităţi. Deci posibilitatea de folosire a dotărilor pentru care a participat şi el cu cotizaţia este mai mică. În aceste condiţii dacă să zicem că se strîng 5-6 persoane membrii ai clubului şi vor să organizeze să zicem o deltă în afara acestui plan, poate beneficia de dotările clubului?
Încă ceva . Combinata deltă – mare 4-7 zile din august. Cîte zile rămîn de pescuit dacă trei zile din ele se pierd pe drumuri? Una dacă s-ar sta 4, două dacă s-ar sta 5 etc. Consider că la o aşa cheltuială este prea puţin. O acţiune pentru mare ar trebui organizată separat.
Aş mai avea o problemă. Am citit că pentru cei din afara clubului care doresc să participe la acţiunile organizate de club trebuie să plătească. Să zicem o acţiune gen Chilia sau orice altă acţiune organizată în locuri accesibile cu maşina ce trebuie să plătească? El vine cu maşina lui, cu mîncarea lui, cu cortul lui, cu băutura lui, cu PG –ul lui, cu nevasta lui cu totul de la el. Ce ar trebui să plătească? Nu foloseşte barcă nu nimic. În condiţiile în care numărul membrilor clubului este limitat şi unul care nu a putut deveni membru doreşte să fie alături de noi ce ar trebui să plătească? Mai sunt destule amănunte de pus la punct. Esenţialul că se munceşte. Nu cred că supăr cu ceva. Am intervenit şi eu cu gîndul că pot fi şi eu util.
Vali,

Mulţumim pentru intervenţia ta, atât ce scrii tu (şi alţii în egală masură) contribuie la clarificarea lucrurilor. Iată răspunsurile la mesajul tău :

1. Există un topic dechis pentru comentarii (probabil că nu l-ai văzut ;)), se intitulează chiar Comentarii la programul de activităţi pe anul 2010. Este locul unde preluăm ideile, propunerile constructive, comentariile.

2. Pentru sfârşitul lunii mai nu am programat nimic pe Dunărea de frontieră pentru că, din experienţa anilor trecuţi, există anumite incertitudini, precum cele atmosferice şi hidrologice. De asemenea, ne-am propus ca locaţiile să le verifice organizatorii, cu o săptămâna sau două inainte de desfăşurarea acţiunii. Asta ar prezenta unele dificultăţi pe plan organizatoric. Este motivul pentru care prima acţiune mare la Dunăre am programat-o în zona Fermecatu (vizavi de Cernavoda), unde prohibiţia se ridică după 10 iunie a.c.
Dar, programul este unul minimal, nu exclude iniţierea unor acţiuni suplimentare (surprize din partea noastră sau, la fel de bine, propuse de membrii care vor fi). La fel, pentru perioada de răpitor, toamna târziu. Acum, dau din casă ! Deja avem o "delegaţie" în Deltă (Costin, Rubliov, Albatran) pentru a stabili anumite
contacte utile pentru toamnă. În plus, forumul nostru va oferi şi posibilitatea ca membrii noştri sa-şi organizeze propriile acţiuni, chiar dacă sunt 5-6 sau numai 3, eventual fără noi ca organizatori, ci beneficiind numai de aranjamentele făcute de noi în favoarea lor.

3. Combinata Deltă - Mare se va desfăşura într-o locaţie care să aibă ambele componente la un loc. Deci, jumătate zi la dus, jumătate zi la întoarcere.

4. Privind eventuala participare gratuită a nemembrilor Clubului la Chilia (de exemplu). Este nevoie de PG Tulcea ? Este ! Sunt drumuri de făcut la Tulcea (cel puţin unul) ? Sunt. Să zicem că vin 10 nemebri! Deci, un drum (cca 300 lei) reprezintă un cost, pe care noi socotim că trebuie să-l suporte beneficiarii, nu membrii Clubului plătitori de contribuţie. Altceva: până la acţiunea Chilia probabil vom avea ceva bărci, motoare şi altele. Dacă membrii clubului pescuiesc din barcă, la buturugi, sau sunt plantaţi pe locuri inaccesibile auto, ce fac nemembrii? Vor şi ei, iar dacă le faci pe plac se supără membrii care au plătit (că de-aia au plătit !). Din această situaţie, cea mai bună soluţie este clarificarea lucrurilor încă de la început.
Mai fac precizarea că nimeni nu va fi pus să plătească un leu, dacă acest lucru nu este justificat de un serviciu în plus ! Cred că aşa este echitabil !

5. Cum să superi pe cineva ? Sfaturile şi ideile sunt binevenite, vom ţine seama de ele la limita maximă a puterilor noastre, atât cât ne vor permite sănătatea, concediile, puterea de muncă etc.
Oricum, pentru realizarea acţiunilor din Programul 2010, sunt sigur că vom primi şi sprijinul direct al prietenilor noştri care citesc acest răspuns.
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: Clubul Dunarenilor

Post by rubliov »

locul unde ne-am consumat energiile "topind" rapitorii este ideal"de toamna"30-35lei casa si masa de seara cu belsug de peste.crisan este in "centru".si nordul si sudul deltei poate fi atacat cu usurinta.vara insa este "bulevard".singura chestie suparatoare este costul barcii cu motor plus benzina.daca nimeresti in zile de "nehranire"cum am gasit noi umbli de-ti vine raul .ideal este sa ai tu motorul ca benzina n-ar fi mult procent din cost, decat in cazul asta patit de noi ...adica umblet peste tot locul.
Valentin Petrovici

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Valentin Petrovici »

Mulţumesc Cezar pentru răspuns. Deci am postat aici pentru că am observat că cele mai acute probleme aici se discută. În altă ordine de idei era legat mai mult de problemele clubului.
Urmare răspunsului tău m-am lămurit cum ar sta treaba cu acele goluri din program. Totuşi mai am mici nelămuriri. Problema cu propriile acţiuni. Doritorii vor beneficia de dotările clubului sau numai de logistica clubului (adică numai de posibilitatea de a posta aici)? Pentru că, să zicem că lui X, Y şi Z membrii cotizanţi ai clubului, programul de lucru sau un alt eveniment nu le permit să participe la o acţiune a clubului. Dar, ei doresc să plece peste 2 săptămîni în deltă să spunem într-o acţiune organizată de ei. Au acces la dotări ( bărci, motoare etc)? În altă ordine de idei referitor la posibilitatea de a participa la o acţiune şi dacă nu eşti membru a clubului. Am precizat. El vine cu tot de acasă. El vine cu maşina lui, cu mîncarea lui, cu cortul lui, cu băutura lui, cu nevasta lui, cu PG –ul lui, cu totul de la el. Deci şi cu PG –ul scos personal. Nu pescuieşte din barca clubului. Vine numai pentru a fi alături de membrii clubului. Ce să plătească? Mai mult să zicem că respectivul sau respectivii sunt membrii ai asociaţiei dar nu sunt membrii ai clubului.
Cezar nu am făcut referire la banii investiţi. Nici că s-ar pune problema unor încasări nejustificative. Sunt ferm convins că totul o să fie legal. Dar speţele expuse de mine sunt convins că vor apărea.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Clubul Dunarenilor

Post by cezar »

Valentin Petrovici wrote:Mulţumesc Cezar pentru răspuns. Deci am postat aici pentru că am observat că cele mai acute probleme aici se discută. În altă ordine de idei era legat mai mult de problemele clubului.
Urmare răspunsului tău m-am lămurit cum ar sta treaba cu acele goluri din program. Totuşi mai am mici nelămuriri. Problema cu propriile acţiuni. Doritorii vor beneficia de dotările clubului sau numai de logistica clubului (adică numai de posibilitatea de a posta aici)? Pentru că, să zicem că lui X, Y şi Z membrii cotizanţi ai clubului, programul de lucru sau un alt eveniment nu le permit să participe la o acţiune a clubului. Dar, ei doresc să plece peste 2 săptămîni în deltă să spunem într-o acţiune organizată de ei. Au acces la dotări ( bărci, motoare etc)? În altă ordine de idei referitor la posibilitatea de a participa la o acţiune şi dacă nu eşti membru a clubului. Am precizat. El vine cu tot de acasă. El vine cu maşina lui, cu mîncarea lui, cu cortul lui, cu băutura lui, cu nevasta lui, cu PG –ul lui, cu totul de la el. Deci şi cu PG –ul scos personal. Nu pescuieşte din barca clubului. Vine numai pentru a fi alături de membrii clubului. Ce să plătească? Mai mult să zicem că respectivul sau respectivii sunt membrii ai asociaţiei dar nu sunt membrii ai clubului.
Cezar nu am făcut referire la banii investiţi. Nici că s-ar pune problema unor încasări nejustificative. Sunt ferm convins că totul o să fie legal. Dar speţele expuse de mine sunt convins că vor apărea.
Vali,

1. Daca sunt membrii clubului, nu exista nici o problema sa beneficieze de dotarile Clubului. Singura conditie este sa aiba documentele in regula (macar unul sa aiba Certificat de capacitate (carnet de conducere ambarcatiuni cu motor).

2. Daca persoanele respective nu beneficiaza de nici un serviciu de la Club/Asociatie, evident ca nu-i poate opri nimeni sa vina, pentru ca Delta este a tuturor.
Sunt convins ca vor fi si astfel de cazuri, dupa cum sunt convins si de faptul ca dupa expeditie, vor insista sa devina membri ai Clubului.
Dar vor fi si situatii cand de la capatul drumului auto, se va face transfer catre locul de pescuit cu barcile clubului sau inchiriate de club. Atunci situatia se va schimba, dar sunt convins ca lucrurile se vor clarifica.
Nu vrem sa fim rigizi, ci numai corecti fata de toti. Sper sa reusim.
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Geo »

Ar mai fi un aspect de luat în discuţie.
Multe din acţiunile în deltă sau la Dunăre au un număr de locuri limitat, fie din cauza numărului de locuri de pescuit, fie din cauza capacităţii logistice a organizatorului (pentru cazul în care este implicată această capacitate).
Este evident că apare problema de prioritizare a participanţilor.
Dar sunt convins că, atât cât va depinde de noi, vom încerca să mulţumim pe cât mai mulţi dintre simpatizanţi.
Pescuitul = Relaxare în natură
Valentin Petrovici

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Valentin Petrovici »

Geo wrote:Ar mai fi un aspect de luat în discuţie.
Multe din acţiunile în deltă sau la Dunăre au un număr de locuri limitat, fie din cauza numărului de locuri de pescuit, fie din cauza capacităţii logistice a organizatorului (pentru cazul în care este implicată această capacitate).
Este evident că apare problema de prioritizare a participanţilor.
Dar sunt convins că, atât cât va depinde de noi, vom încerca să mulţumim pe cât mai mulţi dintre simpatizanţi.
Nu am mai vrut să ridic şi acet aspect. Este un lucru firesc. Pentru că limitarea locurilor este legată de bărci. Să zicem că vor fi 2-3 bărci cu motor. Insuficiente pentru să zicem un nr. de peste 20 de participanţi. S-ar crea probleme atît din punct de vedere al transbordării cît şi al pescuitului din barcă. Dar şi eu sunt convins că organizatorii vor fi la înălţime ca mai mereu.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Clubul Dunarenilor

Post by valic »

Vali draga,

Transbordarea nu ar fi o problema, se poate face pe rand, asta doar daca locatia nu este f departe de locul de parcare.
Mai anevoios va fi cu pescuitul din barca la un numar mai mare de participanti, dar si asta se poate face prin rotatie, catva dimineata, catva dupa masa, altii intr-o alta zi, etc.
Oricum nu poti pescui numai din barca 3-5 zile, e obositor, mai vrei si de pe mal, parerea mea.
Pe de alta parte o parte din participanti pot fi traversati sau dispusi la alte locatii fata de tabara, mai in amonte cateva sute de metri sau mai in aval, sau pe malul celalalt.
Eu cred ca putem impaca pe toata lume, sau macar vom face toate eforturile in acest sens.
Valic
0744 644 368
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Clubul Dunarenilor

Post by savu alexandru »

Am constatat ca fiecare intelege ce vrea si interpreteaza ca atare!
Trebuia sa fie mai explicit totul: taxa ANPA si PG-ul se suporta individual iar prin asociatie/club se faciliteaza deplasarea/ridicarea documentelor.
Pentru permis ANPA si PG nu este necesar sa fii membru in vreo asociatie/club. Sa nu aiba careva impresia ca nu poti trai fara cluburi/asociatii! Organizatiile respective ne ajuta pentru socializare si cauta locuri bune pentru desfasurarea unor activitati si nu in ultimul rand conteaza atmosfera creata de un grup de prieteni(sau prieteni in formare!).
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Claudiu »

Vericilor, da' clubul "marinareilor" unde este, ca vroiam si eu sa ma bag 8-)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Clubul Dunarenilor

Post by cezar »

savu alexandru wrote:Am constatat ca fiecare intelege ce vrea si interpreteaza ca atare!
Trebuia sa fie mai explicit totul: taxa ANPA si PG-ul se suporta individual iar prin asociatie/club se faciliteaza deplasarea/ridicarea documentelor.
Pentru permis ANPA si PG nu este necesar sa fii membru in vreo asociatie/club. Sa nu aiba careva impresia ca nu poti trai fara cluburi/asociatii! Organizatiile respective ne ajuta pentru socializare si cauta locuri bune pentru desfasurarea unor activitati si nu in ultimul rand conteaza atmosfera creata de un grup de prieteni(sau prieteni in formare!).

Sandule,

Vezi ca a fost o intreaga dezbatere pe Lege si legislatieprivind procurarea permiselor ANPA.

Tu stii ce a fost in 2009, pe baza OUG 23/2008.
Dar, recent, a aparut Legea 317/2009, care precizeaza ca permisele ANPA se distribuie prin asociatii. Deci, in 2010 va fi taman pe dos !
Cu PG-urile lucrurile stau asa cum spui tu, dar ca sa faci doua drumuri la Giurgiu, doua la Calarasi, doua la Tulcea etc, eventual sa gasesti inchis ghiseul sau sa constati ca nu sunt gata ca "a fost seful plecat", parca ai prefera sa ti le rezolve asociatia.
In cei 25 de ani de cand ne cunoastem, si tu, si eu, am avut PG-uri cand ni le-au scos altii. Nici tu, nici eu, n-am avut timp sa ne agitam sa ni le scoatem. Este ?
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”