Clubul Dunarenilor

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Clubul Dunarenilor

Post by cezar »

Dragi prieteni,

Aşa cum desigur aţi remarcat din Programul de activitate pentru anul 2010, multe din expediţiile noastre vor fi organizate de către Clubul Dunăre & Deltă (zis şi Clubul Dunărenilor).
Din raţiuni pe care le vom explica (pe scurt) mai jos, acest Club va fi primul care-şi va începe activitatea în cadrul Asociaţiei noastre.
În primul rand, este vorba de constituirea grupului de posibili expediţionari, de posibilitatea pe care dorim să le-o oferim membrilor de a se cunoaşte cat mai bine încă din perioada premergătoare deplasărilor, să lege prietenii, să formeze echipaje etc.
În al doilea rand, se impune constituirea unor resurse financiare directe, necesare dobandirii unui patrimoniu propriu, a unei baze materiale adecvate, care să asigure o organizare eficientă, cu libertate de mişcare şi posibilitatea deplasării în locuri cat mai ferite, mai sălbatice şi... mai pline de peşte.
În al treilea rand, constituirea acestui patrimoniu va presupune o perioadă de timp mai greu de estimat, necesară colectării contribuţiilor membrilor, prospectării în vederea achiziţiilor în condiţii de competitivitate, pentru(eventuala) aşteptare a livrării(în cazul bărcilor), pentru rodajul motoarelor etc.
De această bază materială vor dispune gratuit membrii Clubului; eventuala participare a celor care nu sunt membri ai Clubului se va putea realiza numai contracost, în limita locurilor disponibile la respectiva acţiune.
Sperăm să putem pune la dispoziţia prietenilor noştri o bază materială corespunzătoare încă de la prima expediţie a anului 2010.
Deasemenea, calitatea de membru al Clubului confera si dreptul la PG Tulcea.
Pe măsura acumulării sumelor necesare, se va trece la achiziţii, conform unei ordini de priorităţi care va fi stabilită prin consultări cu toţi membrii clubului, în condiţii de totală transparenţă.

Concret, legitimaţia de membru al acestui Club se va obţine contra sumei de 50 de lei, care reprezintă cotizaţia anului 2010.
Nivelul cotizaţiei va evolua în fiecare an, în raport cu vechimea membrilor, pentru a se asigura un echilibru al efortului financiar între membrii noi şi cei cu vechime. Mai precis, cotizaţia pentru membrii noi din anul 2011 va fi mai mare decat a celor care se vor afla la a doua contribuţie, dupa cea din 2009.

Încasarea contribuţiei şi eliberarea legitimaţiilor va începe imediat după 1 decembrie 2009.
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Eugen Fetes »

Fa-ma sa inteleg... Eu vin la 1 Decembrie si platesc 50 lei care reprezinta CV cotizatiei pentru 2010 si totodata reprezinta admiterea in acest club? Inseamna ca la inceputul lui 2010 sa ne intalnim din nou pentru a plati valoarea permisului (cat va stabili ANPA)?
Daca-i asa... eu deja imi fac programare pentru 1 Decembrie sa-mi obtin carnetul de membru. :)
0745578278
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Geo »

Eugene,

Cred ca doar te faci ca nu intelegi...
Cotizatia la Asociatie este una, iar contributia pentru Club este alta.
La cotizatia pentru Asociatie se mai adauga permisul ANPA, cat va fi acesta cand se va stabili.
Cezar a explicat foarte bine la ce are acces omul pentru fiecare suma pe care o plateste.

Ca sa revin la exemplul tau, la 1 Decembrie platesti 50 ron pentru a deveni membru al Asociatiei (daca doresti, evident). Peste acesti bani vei mai plati valoarea permisului ANPA, la cat se va stabili de onor guvernanti, cand se va stabili...
Daca doresti sa devi si membru al unui club, vei mai plati inca 50 ron, bani care sunt directionati exclusiv catre acel club.
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Adar Marian »

O veche zicala spune asa: cine s-a fript cu ciorba, sufla si-n iaurt!
Io n-am ajuns chiar pan-acolo, insa as vrea sa fiu lamurit din capu' locului, ca daca tot ma bag, sa nu mi se bage.
Trec la subiect:
- Coform statutului, conducerea clubului ii revine unuia dintre membri fondatori, iar deciziile se iau "dupa consultări cu toţi membrii clubului, în condiţii de totală transparenţă" - citat. In ce masura si cat atarna parerea unui membru, a mojoritatii, nu se specifica.
De ce intreb? Pai va ofer un caz ipotetic: domnul X, membru al clubului, lanseaza propunerea ca toate cotizatiile sa fie destinate bazei materiale, fara nici o sponsorizare a eventualelor expeditii din fondul rezultat, scopul fiind acela de a se putea realiza ceva trainic si vizibil cu banii respectivi. La fel de ipotetic sa presupunem ca la idee achieseaza majoritatea, fara a fi unanim imbratisata si intand in contradictie cu opinia celui desemnat de conducerea asociatiei drept conducator.
Care ar fi masura adoptata?

Repet: e doar un caz ipotetic.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Clubul Dunarenilor

Post by cezar »

Adar Marian wrote:O veche zicala spune asa: cine s-a fript cu ciorba, sufla si-n iaurt!
Io n-am ajuns chiar pan-acolo, insa as vrea sa fiu lamurit din capu' locului, ca daca tot ma bag, sa nu mi se bage.
Trec la subiect:
- Coform statutului, conducerea clubului ii revine unuia dintre membri fondatori, iar deciziile se iau "dupa consultări cu toţi membrii clubului, în condiţii de totală transparenţă" - citat. In ce masura si cat atarna parerea unui membru, a mojoritatii, nu se specifica.
De ce intreb? Pai va ofer un caz ipotetic: domnul X, membru al clubului, lanseaza propunerea ca toate cotizatiile sa fie destinate bazei materiale, fara nici o sponsorizare a eventualelor expeditii din fondul rezultat, scopul fiind acela de a se putea realiza ceva trainic si vizibil cu banii respectivi. La fel de ipotetic sa presupunem ca la idee achieseaza majoritatea, fara a fi unanim imbratisata si intand in contradictie cu opinia celui desemnat de conducerea asociatiei drept conducator.
Care ar fi masura adoptata?

Repet: e doar un caz ipotetic.
1. Conducerea Clubului revine unuia dintre fondatori, pentru ca la momentul infiintarii, numai fondatorii sunt "in casa". Ulterior, in Regulamentul de Organizare si Functionare (ROF) se poate scrie si altceva, conform principiului ca nimeni nu este etern sau de neinlocuit. Asta este valabil pentru orice functie, atat din asociatie, cat si din cluburi. AGA PescarClub21 din 17.11.2009 a mandatat un colectiv sa propuna un proiect de ROF, care va fi adoptat pana la sfarsitul anului.

2. In opinia mea, transparenta inseamna sa aduci la cunostinta tuturor celor implicati ce-ti propui intr-un an, apoi pe masura derularii proiectelor sa-i tii la curent cu ce se intampla, sa aduni propunerile care se fac si sa le supui votului AGA, din care sa faca parte si reprezentanti ai cotizantilor, si ai membrilor cluburilor; iar desemnarea reprezentantilor sa se faca de catre cotizanti/membrii cluburilor din randul lor, fara amestecul asociatilor, prezenti sau viitori. De fapt, asa scrie si-n Statutul expus pe sait.
Apoi propunerile adoptate in mod democratic, prin vot, sa devina obligatorii pentru asociatie/cluburi, indiferent daca vin de la asociati sau ...sa zicem, din popor. Pe plan financiar, transparenta inseamna informarea periodica privind situatia financiara, afisarea pe sait a antecalculatiilor amanuntite privind fiecare actiune ca si a deconturilor actiunilor.

3. Nene Mariane, orice conducator democrat trebuie sa se supuna votului majoritatii, chiar daca opinia sa este alta.
Te informez pe aceasta cale ca Traian Basescu nu face parte dintre fondatori, deci nu exista nimeni printre noi care sa rastalmaceasca Constit..., pardon, Statutul.

Si nici care sa nu respecte ceea ce zice majoritatea celor alesi democratic (chiar uninominal) de "poporul cotizant".

Pentru cazul ipotetic prezentat de dumneata, logica face ca toate cotizatiile Clubului Dunarenilor sa mearga spre dobandirea unui patrimoniu vizibil, a unei baze materiale utile activitatii noastre. Sper ca majoritatea sa mearga pe aceasta logica.
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Geo »

Marian,

Asta este o problema de a acorda prioritate unei actiuni sau alteia.
In ceea ce priveste Cluburile, prioritatea pentru noi, acum, este formarea si intretinerea unei baze materiale. Drept pentru care toate eforturile materiale se vor indrepta in aceasta directie, cel putin la inceput. Dupa atingerea unui nivel decent de dotare in cadrul clubului, cred ca membrii sai pot decide prin vot si alte destinatii pentru fondurile de care dispun.
Aspectele astea fac parte din Regulamentul de Organizare si Functionare (ROF) la care inca mai avem de lucru.
Pescuitul = Relaxare în natură
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Clubul Dunarenilor

Post by cezar »

Cred ca am postat simultan cu Geo ! :D
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Clubul Dunarenilor

Post by cezar »

Eugen Fetes wrote:Fa-ma sa inteleg... Eu vin la 1 Decembrie si platesc 50 lei care reprezinta CV cotizatiei pentru 2010 si totodata reprezinta admiterea in acest club? Inseamna ca la inceputul lui 2010 sa ne intalnim din nou pentru a plati valoarea permisului (cat va stabili ANPA)?
Daca-i asa... eu deja imi fac programare pentru 1 Decembrie sa-mi obtin carnetul de membru. :)
Daca vrei te inscrii in asociatie, ca si cotizant, trebuie sa astepti data cand ANPA va pune in circulatie permisele 2010. Pentru detalii, citeste topicul "Cotizatie 2010".
Asta costa 50 ron.
Daca te inscrii in Clubul Dunarenilor, o poti face dupa 1 Decembrie 2009.
Asta costa alti 50 ron. Ce se va face cu sumele adunate aici, scrie la topicul "Clubul Dunarenilor", pe care te invit
sa-l citesti.
La alte Cluburi ale asociatiei, cotizatia s-ar putea sa fie mai mare sau mai mica de 50 ron, sau chiar...sa nu fie.
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Eugen Fetes »

Geo wrote:Eugene,

Cred ca doar te faci ca nu intelegi...
Cotizatia la Asociatie este una, iar contributia pentru Club este alta.
La cotizatia pentru Asociatie se mai adauga permisul ANPA, cat va fi acesta cand se va stabili.
Cezar a explicat foarte bine la ce are acces omul pentru fiecare suma pe care o plateste.

Ca sa revin la exemplul tau, la 1 Decembrie platesti 50 ron pentru a deveni membru al Asociatiei (daca doresti, evident). Peste acesti bani vei mai plati valoarea permisului ANPA, la cat se va stabili de onor guvernanti, cand se va stabili...
Daca doresti sa devi si membru al unui club, vei mai plati inca 50 ron, bani care sunt directionati exclusiv catre acel club.

Geo, fara nervi te rog.

Din cele doua postari am confundat notiunea de clubul dunarenilor cu cea de club 21, mai exact cotizatia pentru clubul dunarenilor cu cea pentru membru al club 21. Pe mine patrimoniul clubului dunarenilor nu ma intereseaza deoarece am absolut tot ce-mi trebuie... ba chiar mai mult de atat, totusi mi-ar face placere sa particip la unele dintre iesirile coletive fara a ma folosi de logistica acestuia. Pentru aceasta participare trebuie sa platesc pentru fiecare participare in parte sau musai sa platesc acea cotizatie de 50 lei (pentru clubul dunarenilor)? Sau este suficient sa platesc cotizatia la club 21?

Intrebare: Un membru al altei asociatii poate fi membru al clubului dunarenilor fara a cotiza la club 21? Aceasta intrebare nu are un tel anume. Teoretic exista posibilitatea ca cineva sa-si vizeze spre exemplu la APS (nu-i cazul meu) dar ar vrea sa faca parte si din acest club. In aceasta situatie facilitatea cu viza PG Tulcea mai este valabila?

P.S. Deja m-a luat durerea de cap cu: clubul dunarenilor, club 21 etc :lol:
0745578278
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Dumitrescu Iancu »

Eugen,facilitatile de obtinere a vizelor PG si a permisului ANPA se acorda numai membrilor APC 21.Daca esti membru la alta asociatie,ii rogi pe ei sa te rezolve...La intrebarea cealalta,daca ai logistica necesara si nu vrei sa te inscrii in Clubul Dunarenilor,vei plati pentru fiecare participare,altfel va trebui sa angajam un om care sa verifice cine si cum se foloseste de dotarile Clubului.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Clubul Dunarenilor

Post by cezar »

Eugene,

Incep cu PS-ul. Ia si tu un antinevralgic, ceva :D contra durerii de cap!
Apoi află că există Clubul Dunarenilor, dar nu şi club21. E drept, exista Asociaţia PescarClub21.

Acum răspunsurile la întrebări:

1. Facilităţile Clubului Dunărenilor (inclusiv obţinerea de PG-uri de Tulcea) sunt pentru membrii clubului, adică pentru cei care achită contribuţia la club (cei 50 lei). Nemembrii pot participa în măsura locurilor disponibile (funcţie de capacitatea locaţiei sau capacitatea de transport), cu plata unei contribuţii punctuale stabilite de la caz la caz.
Aceste lucruri s-au hotărat în AGA. Ipoteza ta este un (eventual) caz special, nu mi se pare relevant şi nu cred că este cazul să facem excepţii. Altfel, din excepţie în excepţie ajungem să nu mai avem reguli, ci liste de excepţii.

2. Participarea la activitatea cluburilor este un drept al cotizanţilor la Asociaţia PescarClub21. Nu urmărim să atragem cotizanţii altor asociaţii, ci să formăm un grup de prieteni ai PescarClub21, care să "populeze" cluburile.
Deci, răspunsul este NU.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Dumitrescu Iancu »

Si pentru ultima intrebare:pentru a fi membrul unui Club,este necesar sa fii membru APC21!Reciproca nu este valabila!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Dumitrescu Iancu »

Vezi,Eugene,cata solicitudine:imediat au reactionat trei oameni,incercand sa te lamureasca! :D :D :D
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Adar Marian »

Iancule, sunt raspunsuri si raspunsuri, unele lamuresc, altele nu suna prea... diplomatic, casa zic asa.
Iti amintesti iesirea pe Chilia, de anul trecut? Hai sa-ti rezum, pe scurt, derularea faptelor, asa cum am vazut-o eu:
- Ideea a fost a lu' dom' Petrovici, preluata de APS si organizata tot de ei. Si-au anuntat intentia de a participa si alti ne-apesisti, unii din Constanta si altii de la Iasi (parca). Pe forum li s-a dat de inteles ca grupul e format, ca exista organizare, bla-bla-blauri, toate astea avand ca rezultat fractionarea in trei: tabara lui Petrovici si a iesenilor, Claudiu, Vidra si constantenii, APS-istii.
Parca vad cum se biseaza o situatie de genul asta, nu tocmai placuta - fie vorba intre noi...
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Dumitrescu Iancu »

Mariane,oricum am face,niciodata nu vom putea multumi toata lumea si nu vom putea sa luam in calcul TOATE situatiile ce pot aparea!Tocmai pentru ca exista experienta anilor trecuti,incercam,bineinteles cu ajutorul vostru,sa definim un cadru cat mai realist si multumitor de desfasurare a actiunilor.De aceea si incercam sa raspundem intrebarilor ce se pun cu buna-credinta si de aceea suntem atenti la observatiile si propunerile forumistilor.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Claudiu »

Adar Marian wrote: toate astea avand ca rezultat fractionarea in trei: tabara lui Petrovici si a iesenilor, Claudiu, Vidra si constantenii, APS-istii.
Parca vad cum se biseaza o situatie de genul asta, nu tocmai placuta - fie vorba intre noi...
Mda...personal m-am simtit cam in plus, dar am facut in asa fel incat sa ma simt bine si fara prea multa atentie din partea APS-istilor. Ce, Marian, nu ti-a placut ciorba de peste si compania constatenilor? :? D'aia n-am mai putut noi :lol: Glumesc, evident. Eu chiar cred in oamenii astia si chiar daca nu ma omor dupa cluburi si asociatii, imi doresc sa-i insotesc in expeditiile ce vor urma. Cum, nu stiu, dar sigur tre' sa existe o varianta ;)
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Dumitrescu Iancu »

Claudiu wrote:
Adar Marian wrote: Glumesc, evident. Eu chiar cred in oamenii astia si chiar daca nu ma omor dupa cluburi si asociatii, imi doresc sa-i insotesc in expeditiile ce vor urma. Cum, nu stiu, dar sigur tre' sa existe o varianta ;)
Si noi suntem convinsi ca exista o varianta acceptabila penrtu toti! :D Asa cum spuneam,nu putem sa prevedem toate situatiile ce vor aparea,dar asta nu ne impiedica sa judecam fiecare aspect in parte si sa gasim solutii la momentul respectiv,atunci cand se iveste o anume problema!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Claudiu »

Claudiu wrote: imi doresc sa-i insotesc in expeditiile ce vor urma.
Bine... nu chiar la toate :mrgreen:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Clubul Dunarenilor

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Iancule, sunt raspunsuri si raspunsuri, unele lamuresc, altele nu suna prea... diplomatic, casa zic asa.
Iti amintesti iesirea pe Chilia, de anul trecut? Hai sa-ti rezum, pe scurt, derularea faptelor, asa cum am vazut-o eu:
- Ideea a fost a lu' dom' Petrovici, preluata de APS si organizata tot de ei. Si-au anuntat intentia de a participa si alti ne-apesisti, unii din Constanta si altii de la Iasi (parca). Pe forum li s-a dat de inteles ca grupul e format, ca exista organizare, bla-bla-blauri, toate astea avand ca rezultat fractionarea in trei: tabara lui Petrovici si a iesenilor, Claudiu, Vidra si constantenii, APS-istii.
Parca vad cum se biseaza o situatie de genul asta, nu tocmai placuta - fie vorba intre noi...
Nene, iesenii si sucevenii erau deja acolo de vreo doua zile la data cand am ajuns noi, instalasera corturile si-si facusera tabara. Cand am sosit noi, ne-am asezat grupat (cei care au vrut), ceilalti au ocupat loc de pescuit iar cortul si l-au pus in imediata vecinatate. Programul (cu mese la comun, sprituri la comun-oferite de asociatie) se stia de la plecare. Unii au venit la masa, altii nu. Unii au stat sa pescuiasca, altii aveau mancarea lor, altii aveau alte motive.
Principiul este ca poti sa oferi un program, dar nu poti sa obligi pe nimeni sa-l urmeze.
N-au fost Claudiu, Vidra si constantenii, ci Claudiu + Vidra = toti constantenii, pe care eu i-am invitat de cateva ori sa vina alaturi de noi. Parca au si aparut, o data sau de doua ori, n-am observat sa fie vreun fenomen de respingere, mai ales ca-i garantasem lui Claudiu "imunitate", avand in vedere ca se mai "impunsese" cu unii pe diverse saituri.

Ce nu inteleg eu este faptul ca se pune problema ca va fi neaparat rau, atunci cand sunt conditii sa fie bine !

Depinde in primul rand de noi, prin asta intelegand organizatori + participanti, mai ales ca atat organizarea, cat si participarea, sunt de placere, nu din obligatie (alta decat cuvantul dat).
Iar raspunsurile, diplomatice sau ne-, sunt in regula atata timp cat reprezinta adevarul !
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Clubul Dunarenilor

Post by Eugen Fetes »

Dumitrescu Iancu wrote:Eugen,facilitatile de obtinere a vizelor PG si a permisului ANPA se acorda numai membrilor APC 21.Daca esti membru la alta asociatie,ii rogi pe ei sa te rezolve...La intrebarea cealalta,daca ai logistica necesara si nu vrei sa te inscrii in Clubul Dunarenilor,vei plati pentru fiecare participare,altfel va trebui sa angajam un om care sa verifice cine si cum se foloseste de dotarile Clubului.
Am inteles...
0745578278
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”