Alionte,29-31 iulie 2011

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by AlinTeodor »

Da, asa e aveti dreptate. deci formula ar fi ca sunt ilegali, nu sublegali. bine ca m-ati corectat.
http://www.ecomagazin.ro/wwf-saluta-dec ... pe-dunare/
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by modigliani »

Noi nu avem ce sa corectam . Cel mult sa sugeram .

Da Iancule , nu vorbesti din ,, amintiri " , pescuitul ( si implicit retinerea in situatii de capturare accidentala ) a sturionilor este STRICT INTERZISA pe o perioada de 10 ani !!!!! Indeferent de dimensiune ................

Bine ca ne-am ...... lamurit . Macar pe forum , macar de ,, ochii lumii " .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Albatrin »

modigliani wrote:Bine ca ne-am ...... lamurit . Macar pe forum , macar de ,, ochii lumii " .
Nici un ,, ochii lumii " Pictore, pă'l de l-am dovedit... n'are ce mai căuta p'acilişa, vorba unui clasic în viaţă...
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Ono »

Bine ca la bulgari nu e restrictie... ei pescuiesc si retin. Asta nu inseamna ca responsabilii romani in piscicultura sunt mai prosti!
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by AlinTeodor »

Va multumesc inca o data ca mi-ati atras atentia. Pur si simplu nu stiam. Nu citesc ziarele, nu am televizor acasa, asa ca nu prea am de unde afla. Stiam numai de interdictia de pescuit intre 22.00 si 6.00 in amonte de Calarasi, pentru ca 20 de ani acolo mi-am vizat permisul si mi-au spus in 2009. Nu mai stiu daca aceasta interdictie este valabila si azi. Oricum , nu ma afecteaza pentru ca eu ies la pescuit de 30 de ani numai intre Chiciu si Macin.
In iesirea de saptamina trecuta, in tabara noastra s-au dat inapoi cegile, somoteii sub 50 cm, ciortanii sub 1kg. Totusi, pescarii cu plasele, care se opreau sa ne ofere peste, aveau multe exemplare de cega de 30-40 cm.
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by AlinTeodor »

Unul dintre colegii pe care i-am infornat aseara imi spune insa ca pescarii autorizati pot pastra cega, conform unei modificari a Parlamentului din 2009 ! Numai pescarii sportivi nu pot. Hai, ca e buna !
http://www.ecomagazin.ro/deputatii-pun- ... urionilor/
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by AlinTeodor »

Ne pare rau, la firma s-a decis pentru o alta locatie in w.respectiv (Murighiol). Am trmis mai multi colegi sa-si vizeze carnetele la APC21. Fire intinse !
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

AlinTeodor wrote:Ne pare rau, la firma s-a decis pentru o alta locatie in w.respectiv (Murighiol). Am trmis mai multi colegi sa-si vizeze carnetele la APC21. Fire intinse !
Multumim de urare,domnule Alin!Fire intinse si dumneavoastra si distractie placuta
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

Prieteni,dupa interesul si discutiile pe care le-a starnit aceasta locatie,cu ceva timp in urma,ma asteptam la o participare mai numeroasa.
Sambata mergem in recunoastere si ar fi bine sa stim cati pescari vom fi,pentru a face o alegere optima a locului de campare.Noi va asteptam!
Florin Munteanu
Posts: 265
Joined: 26 Oct 2009, 09:47

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Florin Munteanu »

Eu reconfirm, vin cu fratele meu, preferabil cu masina.

Florin Munteanu
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by savu alexandru »

E interesanta propunerea cu Alionte!
Poate participam si noi dar sa vedem evolutia vremii!
Avem dotare corespunzatoare!
Ideala ar fi varianta cu masinile in tabara(cum am mai fost cu Iancu si cu Ghinozo!).
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Ono »

Se pescuieste numai din barca?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

Ono wrote:Se pescuieste numai din barca?
Ono,se pescuieste de pe mal!Din barca se poate incerca la rapitor(anul trecut a mers bine stiuca)!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Mihai Vinturache »

Iancule si noi reconfirmam participarea. 2 persoane
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

Maine plecam in recunostere...Duminica seara sau luni o sa aveti amanunte!
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by savu alexandru »

Verificati, daca e posibil, toate variantele/aspectele si discutati cu tantarii sa fie "civilizati" daca ajungem acolo!
Drum bun, eventual postati ulterior niste poze!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

Ne-am intors din recunoastere cu rezultate dezastruoase...Apa este foarte scazuta,accesul cu auto imposibil,pentru o perioada,dupa furtuna si ploaia interminabila de azi-noapte.Am intrat,totusi ,pe Alionte cu barca,iar dupa cateva ore de incercari singurele capturi au fost cativa obleti si doua-trei babusti...Apa este ingrozitor de scazuta,capetele canalului fiind atat de colmatate,incat nu poate fi folosit motorul barcii,se trece impingand cu vasla in mal...
Cele doua masini cu care am facut deplasarea prin Insula(am trecut cu bacul) au ramas frumos parcate langa un canton forestier,noi am trecut Dunarea cu barca si am fost recuperati de prieteni!
Varianta cu tabara langa Topalu nu este nici ea mai productiva,(vedeti postarile prietenilor nostri din Constanta,pe topicul Dunarea),cei care au avut tabara acolo plecand urgent din cauza vremii,dar si fara nici un fel de capturi...In aceste conditii,va intreb daca merita sa riscam atata drum saptanam,a viitoare...Astept comentarii si,eventual.propuneri pentru o locatie mai usor accesibila!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by rebeu »

Hummmm... anu' trecut am ratat Cotu' Dracului... poate acum ar fi o ocazie să recuperez? Nu de alta dar... când să mai faci recunoaşterea?
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by modigliani »

Dumitrescu Iancu wrote:...Astept comentarii si,eventual.propuneri pentru o locatie mai usor accesibila!
Iancule , ..... am asteptat sa veniti din recunoastere . Dar in urma discutiei noastre se vede c-am intuit bine .

Anul asta Aliontele-i total ,, compromis " ( de exemplu la Cernavoda , pe urmatoartele trei zile , cotele sunt pe ..... - 4 ( !!! ) . Ce-i la Cernavoda e si pe Borcea , implicit pe Alionte ( cu foarte mici fluctuatii ) . ..... Nu-i de mers , pestele-i fugit in Dunare . E de schimbat urgent ,, macazu' " undeva spre Calarasi . Undeva pe Dunarea mare . Exclus canale , brate , intinsuri .

De ce spun Calarasi ? Pentru ca din amonte nu vin deloc vesti bune . Pestele-i la vale . Cam de la Calarasi si pana-n Delta . .... De ce ? ..... Dracu' sa-l ia , ca m-a exasperat !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Lorelai »

Hai in Delta, da peste vreo 2 saptamani, ca mai vine apa pana atunci !Ploua la greu in Europa si atunci cred ca o sa se simta !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”