Alionte,29-31 iulie 2011

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

Prieteni,va invitam la o iesire de trei zile pa Bratul Alionte,de vineri 29 iulie,pana duminica 31!Accesul se poate face cu masina,trecand Borcea cu bacul,dupa care se traverseaza insula cam 15km pe dig.O alta varianta,in caz de ploaie,este cu auto pana la Topalu si de acolo se traverseaza Dunarea cu barca.Pregatiti-va echipamentul de campare!
Florin Munteanu
Posts: 265
Joined: 26 Oct 2009, 09:47

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Florin Munteanu »

Eu sunt amator, ca de obicei !

Florin Munteanu
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by laloi »

Si eu!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Ono »

Ce e de facut cu tantarii?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

Ono wrote:Ce e de facut cu tantarii?
Simplu:ignorare reciproca! :lol:
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Mihai Vinturache »

Sa crezi tu. Noi poate ii ignoram, dar ei ... !!! :twisted:

probabilitate 90% : Mihai + nea Gicu
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Radu Ionut »

deci inteleg ca pe timp de ploaie drumul cu masina este impracticabil deci dc n-ai barca mai bine stai acasa. corect? :mrgreen:
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

Radu Ionut wrote:deci inteleg ca pe timp de ploaie drumul cu masina este impracticabil deci dc n-ai barca mai bine stai acasa. corect? :mrgreen:
Incorect! ;) .In caz de ploaie,vom alege varianta prin Topalu si vom face traversarea Dunarii cu barcile pe care le vom avem la dispozitie,eventual in mai multe drumuri.
Vom avea doua barci ale Asociatiei si speram sa mai fie inca doua-trei ale participantilor.La nevoie vom face drumuri mai multe,va dura mai mult,dar toata lumea va ajunge la locul de tabara.Vom incerca sa gasim din timp un loc unde sa parcam masinile.
Totusi,cea mai buna varianta este sa accedem,majoritatea,cu masinile,in primul rand pentru economie de timp...Vom vedea prognoza si sa nu uitam ca este vara si in cateva ore pamantul se zvanta...
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Geo »

Iancule,
Varianta cu maşinile este şi comodă, nu numai economică...
Te rog să mă înscrii şi pe mine, numai că din păcate la ora asta nu ştiu dacă voi putea rezolva cu serviciul...
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by rebeu »

Hummmm... eu deja am rezolvat cu serviciul... aşa că n-am probleme cu înscrierea :lol: :lol: :lol:

O să-ncerc să bag o pilă (sus acolo) să ne ierte de ploaie ca să ne fie mai comod. Dar nu garantez că (sus acolo) se uită cineva în gura mea... :roll: :roll: :roll:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

rebeu wrote:Hummmm... eu deja am rezolvat cu serviciul... aşa că n-am probleme cu înscrierea :lol: :lol: :lol:

O să-ncerc să bag o pilă (sus acolo) să ne ierte de ploaie ca să ne fie mai comod. Dar nu garantez că (sus acolo) se uită cineva în gura mea... :roll: :roll: :roll:
Ha...Daca ploua,sa vezi ce-ti mai triez vagonul ala de bagaje...Ca doar n-om face trei drumuri cu barca numai pentru "sculele" tale de pescuit... :lol: :lol: :lol:
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by rebeu »

He he! Două tot vor fi. Unu' la dus şi altu' la-ntors :lol: :lol: :lol:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by PETREMAN »

Dumitrescu Iancu wrote:
Vom incerca sa gasim din timp un loc unde sa parcam masinile.[/quote]

Sa vedem cate masini si peridocuri o sa fie ca sa -mi fac o idee daca au loc la mine in curte......la Topalu evident :lol: ..... venim si noi.....3 persoane.....1 masina ...un peridoc.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

PETREMAN wrote:
Dumitrescu Iancu wrote:
Vom incerca sa gasim din timp un loc unde sa parcam masinile.
Sa vedem cate masini si peridocuri o sa fie ca sa -mi fac o idee daca au loc la mine in curte......la Topalu evident :lol: ..... venim si noi.....3 persoane.....1 masina ...un peridoc.[/quote]
Uite ca aflam lucruri noi!Este perfect asa Petrica!O sa vedem in saptamana iesirii cum stam!
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by AlinTeodor »

Buna ziua tuturor ! Am fost acum doi ani pe Alionte, am intrat si prin Facaieni si prin Bordusani cu bacul. Se mergea mai bine prin Facaieni, era urcarea pe dig mai usoara. N-am facut mai nimic, in schimb a fost o tintarime cum eu n-am vazut din 1975 de cind bat Borcea. Acum abia am venit de la Borcea, am stat cinci zile, am fost vreo 9 corturi. Imediat dupa podul de la Fetesti, iesi din A2, intri in insula, ii dai 10 lei de masina banditului aluia de la bariera, care nu da bon, vreo 3.5 km pina la statia de pompare, cobori de pe dig si sunt locuri minunate, pina dupa plaja din dreptul fostei puscarii (inainte de cantarul IAS, vis-a-vis de Cotu Dracului). S-a luat somotei, ciortan frumos, cam la un kil, cega sublegala si un gulas la ceaun de am trecut de la 115 la 120 (greutatea, nu tensiunea). Am fi vreo 3-4 oameni interesati, cu pneumatica de 310, motor de 5 cai, generator. Va anuntam luni, 17 iulie, dupa sedinta din firma.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

AlinTeodor wrote:Buna ziua tuturor ! Am fost acum doi ani pe Alionte, am intrat si prin Facaieni si prin Bordusani cu bacul. Se mergea mai bine prin Facaieni, era urcarea pe dig mai usoara. N-am facut mai nimic, in schimb a fost o tintarime cum eu n-am vazut din 1975 de cind bat Borcea. Acum abia am venit de la Borcea, am stat cinci zile, am fost vreo 9 corturi. Imediat dupa podul de la Fetesti, iesi din A2, intri in insula, ii dai 10 lei de masina banditului aluia de la bariera, care nu da bon, vreo 3.5 km pina la statia de pompare, cobori de pe dig si sunt locuri minunate, pina dupa plaja din dreptul fostei puscarii (inainte de cantarul IAS, vis-a-vis de Cotu Dracului). S-a luat somotei, ciortan frumos, cam la un kil, cega sublegala si un gulas la ceaun de am trecut de la 115 la 120 (greutatea, nu tensiunea). Am fi vreo 3-4 oameni interesati, cu pneumatica de 310, motor de 5 cai, generator. Va anuntam luni, 17 iulie, dupa sedinta din firma.
Va steptam!Sa speram ca anul acesta,fiind apa mult scazuta,si tantarii vor fi mai putini!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by modigliani »

AlinTeodor wrote: ................cega sublegala..................
Exista vreo anume dimensiune de la care in sus Cega devine ...... asa zis ..... LEGALA ??????? In sensul pescuitului si retinerii acesteia ........................
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by AlinTeodor »

Din cite am vazut pe net, dimensiunea minima legala este 45 cm. Dar pescarii cu plasele pe Borcea retineau mult mai mici. Noi le-am dat inapoi.
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by AlinTeodor »

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Alionte,29-31 iulie 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

Domnule Alin,colegul Modigliani cred ca se refera la o restictie totala,pe 10 ani(cred ca retin bine,vorbesc din amintiri,nu am verificat),aflata in curs de desfasurare,in ceea ce priveste pescuitul sturionilor...
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”