La Dunare, in WE 27-29 mai

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by mihai_mura »

Mai mare ordine si disciplina intr-o tabara nu am vazut in viata mea!(in foto) :lol: :lol: :lol:
Sa va fi e de bine domnilor si la ca mai multe !!!
P.S. Chestia ca nu mi-ati garantat si cantitatea de pese prins m-a facut sa raman acasa. :roll: :roll: Acum regret. :lol: :lol:
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by Petru Burian »

Stimati colegi, cele bune tuturor :D :D :D
Faina expeditiune, excelent loc de tabara (mare mester prietenul Cezar ;) ) si poze pe masura (special thanks to Radu Bogdan :!: ), o adevarata participare virtuala pt. mine :lol: :lol: :lol:
Mi-a placut „spalatoarea de maini” din foto DSCF7678/28.05.2011 (sper ca am ghicit rostul „instalatiei”) si ca sa vedeti ca-mi place sa ma documentez, iata ce am pus candva „la dosar” la acest capitol :idea:
http://www.youtube.com/watch?v=Qdpd3roZ ... r_embedded

Sa fiti iubiti :!: :!: :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by cezar »

Intr-adevar, iesirea noastra pe meleaguri teleormanene a fost deosebit de placuta, datorita peisajului minunat, a vremii deosebit de placute, a lipsei oricarei forme de stres (n-am vazut niciun tzantar !), dar in primul rand a grupului minunat de prieteni.

Deoarece Dunarea se arata inca din prima clipa nepescuibila, datorita unor "fulgi de plop" care, prin dizolvarea in apa deveneau aderenti pe firele lansetelor (in putine minute, partea scufundata a firelor se incarca pana ce liniile lansetelor capatau grosimea degetelor), a trebuit sa ne repliem catre placeri estetice si gastronomice, iar expeditia a devenit o adevarata "haiducie" incarcata de placeri culinare.
Prietenul Arlan a negociat un ied, la o stana din apropiere, Costin l-a transat, Iancu l-a "asezonat", Cristi, Cornel si Dutu l-au pus pe disc etc.
Iar Dana a curatat cu minutiozitate si dedicatie legume pentru trei ciorbe (una de peste, doua de ied).
Pacapescarul a curatat pestisorii dedicati ciorbei (majoritatea prinsi tot de el, ajutat de Iancu si Cristi), Petrica si Ono s-0au straduit si ei sa contribuie cu ceva semnificativ la ciorba, dar...ramane pe alta data, Gabi Discretul a capturat un ciortan pretios, dar a alimentat tabara cu lemne uscate cat sa ne ajunga pana la iarna, Dragos (zgubea) a dat si el o mana de ajutor unde a fost nevoie...
Iar Rebeu...ce a facut Rebeu vedeti cu cateva postari mai sus.

Pe langa traditionala ciorba de peste (incropita cu greu, in acele conditii vitrege, de mica noastra comunitate de pescari), au mai fost doua ciorbe de ied proaspat sacrificat, friptura de ied "a la Dutu" preparata pe disc cu nelipsitii cartofi prajiti (la care Florin Munteanu a adaugat niste minunati castraveciori acri, alaturi de varza murata devenita de-acum celebra), mititei la gratar, carne de porc si de pui, salate, gustari etc. Totul a fost stropit cu cantitati decente de palinca (vivat "Banisorul"!), dar si tescovina "a la Cristi", plus sprituri de vin alb, bere rece, sucuri pentru conducatorii auto din ultima zi, etc, etc.

Iar buna dispozitie a fost la ea acasa, cu glume, farse, rasete in cascada.

Speram ca in 2-3 saptamani sa treaca urgia care curge pe Dunare si sa facem o "ieseala" in care sa miroasa mai pregnant a peste.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by costin stefanescu »

fratilor,a fost o ieseala de senzatie,locatie super,peste spre ioc :lol: ,nici nu ne asteptam dealtfel,atmosfera de vacanta,multi prieteni noi deosebiti,s-a prins totusi o bucata de 20 de kile marca nea Arlan,vorba lui Dutu:nu e peste ca batalu' si pescar ca nea Arlanu ', :lol:







Image





Image






Image





Image






Image





a fost o haiduceala pe cinste,nota bene,nici un tantar nu ne-a deranjat,o adevarata placere !
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by Lorelai »

Asi putea sa spun ca a fost o iesire MIORITICA !
A fost super !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
zgubea
Posts: 232
Joined: 10 Mar 2010, 08:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by zgubea »

Am participat la o iesire in natura mirifica, pe malul superbei Dunari, alaturi de niste oameni extraordinari care ne-au integrat in mijlocul lor inca de la prima strangere de mana. Cu peste, fara peste, dar cu iedul momit de nea Arlan si jelit de Costi la sacrificare, atmosfera in tabara a fost exact una de vacanta, relaxanta...cu Prieteni. Atat eu cat si Dana ne-am simtim minunat, (la inceput ea a avut oares-ce rezerve fiind singura fata, dar i-au trecut repede), sper sa avem in continuare ocazii sa ne cunoastem si mai bine. Va multumesc tuturor, astept cu nerabdare urmatoarea iesire.
Dragos Bradatan
User avatar
DanTL
Posts: 5
Joined: 11 May 2010, 15:24
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by DanTL »

In momentul asta tremur! Pozele sunt super. Felicitari! Eu n-am putut veni si-mi pare rau. Week-end-ul care vine sunt in bransa. Ceva doritori?
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by Ono »

A fost o iesire draguta cu prietenii pescari cunoscuti, dar si cu cativa noi veniti pe care a fost o placere sa-i cunosc: Lorelai, Arlan, David, Zgubea si sotia (sa ne scuze Dana ca unii au facut glume mai picante, mie de la peste mi s-a tras exclusiv!). Eu am avut marea bafta sa prind chiar 3 pesti genul ponei care au decedat prematur si au ajuns mancare la animalele de casa... Data viitoare propun sa incercam si purcelus cu mar in nas!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by Lorelai »

Ono draga, am aceleasi sentimente !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by rebeu »

Hummmm... trebuie să povestesc de avatul pe care-l prezintă nea Munteanu în câteva poze...

L-am tot alergat eu vreo două ore... e clar că ştia de „moartea avatului“ că prea s-a ferit de ea. Numa' că... şi-a găsit refugiu între lansetele lui nea Florin şi... nu l-a iertat!

Concluzia? Cum era aia... „ţineţi aproape“ dacă vreţi să prindeţi peşte atunci când nimeni nu prinde.

Şi mai e ceva... am un castron metalic în plus! o să-i fac o poză şi-o s-o pun p-aici... cine plânge după el... să plângă mai taaaareee! Că n-aud nimic!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by costin stefanescu »

Dane,sa treaca floacele astea nenorocite de plop ca altfel tot la capturi cu blana ajungem :lol: !
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by rebeu »

Am făcut şi-o arhivă cu toate pozele şi filmuleţele şi-am pus-o aici. Asta pentru amatorii de off-line.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by Ono »

Lorelai wrote:Ono draga, am aceleasi sentimente !
Te referi la pozitia marului? :lol:
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by arlan »

rebeu wrote:Hummmm... trebuie să povestesc de avatul pe care-l prezintă nea Munteanu în câteva poze...

L-am tot alergat eu vreo două ore... e clar că ştia de „moartea avatului“ că prea s-a ferit de ea. Numa' că... şi-a găsit refugiu între lansetele lui nea Florin şi... nu l-a iertat!

Concluzia? Cum era aia... „ţineţi aproape“ dacă vreţi să prindeţi peşte atunci când nimeni nu prinde.

Şi mai e ceva... am un castron metalic în plus! o să-i fac o poză şi-o s-o pun p-aici... cine plânge după el... să plângă mai taaaareee! Că n-aud nimic!
al' de tabla chinezeasca ( cica inox ) de 0.001mm, ca daca-l apuci de margine cand ii plin intra degetele-n el, l-am lasat pe masa cu fripturile de capra ca poa' mai era nevointa pentru cei ramasi sa-l omoare pe baboiul care nu era acasa ........ si nici cherhana n-am vazut prin zona c-o vizitam si p'aia, dar sigur aia cereau mai mult pe kil dacat ciobanii ............ chiar asa copii, tot felu' de turme bantuie zona, meniu variat, dpdv personal ... SUNT INCANTAT DE LOCATIE!!!
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by modigliani »

Fratilor , va felicit ! Si noi la randul nostru am avut parte de-o iesire frumoasa la Gostinu , la ,, 470 " . Nitel mai amonte de noi a avut tabara Eugen Fetes . Insa .......

....... Insa ( la modul serios va intreb acum ) ...... din cati am fost la Dunare in weekend-ul asta ( si celelalte - anul asta ) ..... A VAZUT CINEVA OBLETE PE DUNARE :?: :?: :?: :?: :?: Amaratul asta de pestisor este cel mai sensibil . Daca el nu e celelalte specii sunt cel putin afectate de acelasi lucru . De el depinde avatul , salaul , stiuca , etc .

Credeti-ma , nu degeaba intreb ( si va rog mult sa-mi iertati off topicul ) .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Florin Munteanu
Posts: 265
Joined: 26 Oct 2009, 09:47

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by Florin Munteanu »

Intr-adevar, nu am vazut oblete desi am dat cateva ore dupa el, cu nada, viermusi, la apa mica, s-a prins doar un pui de avat slab slab si jigarit. Nici sarituri nu s-au prea vazut, eu am prins un avat "legal" la rotativa dar apoi nimic.

Florin Munteanu
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by Lorelai »

Trimit si eu cateva poze.

ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by cezar »

modigliani wrote:Fratilor , va felicit ! Si noi la randul nostru am avut parte de-o iesire frumoasa la Gostinu , la ,, 470 " . Nitel mai amonte de noi a avut tabara Eugen Fetes . Insa .......

....... Insa ( la modul serios va intreb acum ) ...... din cati am fost la Dunare in weekend-ul asta ( si celelalte - anul asta ) ..... A VAZUT CINEVA OBLETE PE DUNARE :?: :?: :?: :?: :?: Amaratul asta de pestisor este cel mai sensibil . Daca el nu e celelalte specii sunt cel putin afectate de acelasi lucru . De el depinde avatul , salaul , stiuca , etc .

Credeti-ma , nu degeaba intreb ( si va rog mult sa-mi iertati off topicul ) .
Pictore, inca de saptamana trecuta, aflandu-ma eu la Dunare, in dreptul localitatii Prundu (Giurgiu), am lansat celebra fraza " daca oblete nu-i, nimic nu e, nici avăţel, nici sălaiaş, nici mârliţoi, nici bibănoi,...acolo unde nu e EL !"

Iar El, obletele, nu e !

Poate este retras pe undeva, la boiste; stiu ca este cam ultimul care depune !
eugenb
Posts: 14
Joined: 16 Mar 2011, 12:31
Location: Voluntari
Contact:

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by eugenb »

modigliani wrote:Fratilor , va felicit ! Si noi la randul nostru am avut parte de-o iesire frumoasa la Gostinu , la ,, 470 " . Nitel mai amonte de noi a avut tabara Eugen Fetes . Insa .......

....... Insa ( la modul serios va intreb acum ) ...... din cati am fost la Dunare in weekend-ul asta ( si celelalte - anul asta ) ..... A VAZUT CINEVA OBLETE PE DUNARE :?: :?: :?: :?: :?: Amaratul asta de pestisor este cel mai sensibil . Daca el nu e celelalte specii sunt cel putin afectate de acelasi lucru . De el depinde avatul , salaul , stiuca , etc .

Credeti-ma , nu degeaba intreb ( si va rog mult sa-mi iertati off topicul ) .
Eu impreuna cu niste prieteni am fost pe la 472 sambata si nici acum nici saptamana trecuta nu am vazut urma de oblete , am dat dupa el si pe canalul de la ponton si nimic, insa din cauza pufului de plopi am scurtat iesierea pe la amiaza .
Cred ca am dat un pic mai in stanga dvs. dimineata pana sa ne mutam mai in amonte .

Iesirea de la Zimnicea pare sa fi fost o adevarata reusita , o astept pe urmatoarea poate ma lipesc si eu daca se gaseste un locsor :)


Numai bine!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: La Dunare, in WE 27-29 mai

Post by rebeu »

După cum am promis pun poze cu ce-am găsit în plus prin bagaje...
Castronul l-a revendicat Arlan. A mai apărut un pahar verde (nu galben!) de plastic şi o furculiţă!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”