obtinere permis ambarcatiuni 2011

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

sal, am tot intrebat ici colo despre modul de a obtine permisul pentru pilotarea ambarcatiunilor usoare in 2011 si pana acum singurele informatii aflate sunt ca in curand se va initia un curs prin intermediul APC 21 urmat de examen. deocamdata nu am putut afla data cand vor avea loc aceste doua demersuri. tocmai de aceea cred ca crearea acestui nou topic ii va ajuta si pe ceilalti doritori. daca cineva are informatii edificatoare si mai noi decat ale mele ii multumesc anticipat in numele tuturor.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

daca topicul nu corespunde rubricii in care l-am incadrat, poate fi mutat la rubrica cea mai potrivita.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by valic »

Stimate Coleg,

APC 21 va intitia corsuri practice de conducere ambarcatiuni de agrement cu motor. Aceasta se va concretiza fizic dupa ce APC 21 va achizitiona barcile necesare.
Tine aproape si vei afla detalii in curand.
In ceea ce priveste partea teoretica, fa rost de manualul conducatorului de ambarcatiuni de agrement cu motor si invat-o ca pe "Tatal Nostru".
Examenul consta doar in aceasta proba teoretica.

Succes.
Valic
0744 644 368
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

valic wrote:Stimate Coleg,

APC 21 va intitia corsuri practice de conducere ambarcatiuni de agrement cu motor. Aceasta se va concretiza fizic dupa ce APC 21 va achizitiona barcile necesare.
Tine aproape si vei afla detalii in curand.
In ceea ce priveste partea teoretica, fa rost de manualul conducatorului de ambarcatiuni de agrement cu motor si invat-o ca pe "Tatal Nostru".
Examenul consta doar in aceasta proba teoretica.

Succes.
Atentie,pentru cei interesati:este vorba doar de un curs ajutator,noi nu putem organiza examene sau elibera documente!!!!Vor fi numai elemente practice,pentru cei care vor sa obtina(sau l-au obtinut) permisul si nu au avut ocazia sa manevreze o barca cu motor!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

ok, multumesc, dar stie cineva si cam cand sunt examenele, daca au o anumita perioada de desfasurare?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

evergreen wrote:ok, multumesc, dar stie cineva si cam cand sunt examenele, daca au o anumita perioada de desfasurare?
Dupa cate stiu,examene se organizeaza odata pe luna!Informatii puteti obtine la pontonul Capitaniei din Herastrau,in spatele pavilionului H.
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

multumesc, am mai luat legatura cu cei de acolo, dar de fiecare data ori nu erau, ori la telefon mi se spunea ca sunt plecati pe nu stiu unde si nu am putut afla mare lucru.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by bog_da »

Anul acesta s-au dat examene doar la Capitania Giurgiu (nu s-au mai dat la Snagov adica in parc in Herastrau). In fiecare luna se da o sesiune de examene (o zi stabilita de ei) care este de regula la sfarsitul lunii. Pe 29 a fost ultima sesiune (am dat eu "C"-ul). Actele se depun la Capitania Snagov. Datele de contact le gasesti usor pe internet. Sfatul este sa dai telefon si sa intrebi. Persoanele sunt foarte binevoitoare si dau toate informatiile.

Ai nevoie de:
Adeverinta de la medicul de familie cu "Apt conducere ambarcatiuni de agrement"
Copie ultima diploma de studii,
2 Fotografii Pasaport,
Copie CI.
Cerere (se completeaza la fata locului)

In rest trebuie invatata teoria care poate fi gasita in manualul de care vorbea Vali sau pe site la ANR. Cauta, descarca tot si invata.

Asa cum s-a mai spus aici, cursurile practice sunt foarte bune si sfatul este sa faci ceva inainte de a iesi singur pe apa. Pentru examen nu trebuie (este doar proba teoretica). Din nou se pare ca Vali este mai bine informat in domeniul asta...

Succes
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

vad ca nu mai spune nimeni nimic despre asta, chiar nu e nici o veste buna?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by bog_da »

Buna dis de dimineata,

Pai nu prea stiu ce se mai poate spune despre subiect.

Date de contact, cum spuneam, se gasesc dar daca vrei, uite aici:
Căpitănia Zonală Giurgiu
Sediul: Soseaua Portului, nr.9A, Giurgiu
Persoană de contact: Florin Oprea, Director Căpitănie Zonală
Tel.: 0246 211015, 0372735309, 0372742562
Fax: 0246 214838
e-mail: cz-giurgiu@rna.ro

Oficiul de Căpitănie Snagov
Sediul: Piaţa Presei Libere nr. 1, Parc Herăstrău, Bucureşti
Persoană de contact: Tigănişteanu Ionel
Tel.: 021 2242509; 031 1035379
Fax: 0372 870975
e-mail: herastrau@rna.ro

Material didactic gasesti pe:

http://www.rna.ro/servicii/Personal%20Navigant.html

In rest nu trebuie decat sa inveti sa-ti faci actele si sa te prezinti la examen...

Daca te asteptai la ceva care sa te "scuteasca" de emotiile examenului si de invatat, imi pare rau sa-ti spun dar, nu cunosc... Cei de la Giurgiu sunt draguti si daca nu stii vreo intrebare te mai ajuta dar, nu te sfatuiesc sa te bazezi pe asta. Reteta ramane acceasi: invata si crede-ma ca nu-i dracul atat de negru.

Succes!

PS vezi ca s-ar putea sa fie tarziu pentru sesiunea din aceasta luna. Ar fi bine sa intrebi.
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

multumesc, dar nu ma refeream la asta, ci la acele ore de manevra pe Snagov, prin asociatie, cum spunea cineva mai sus.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by valic »

evergreen wrote:multumesc, dar nu ma refeream la asta, ci la acele ore de manevra pe Snagov, prin asociatie, cum spunea cineva mai sus.
Asa cum s-a scris mai devreme ... dupa achizitia barcilor se vor face si cursuri practice, stai pe-aproape ...
Valic
0744 644 368
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

Mai are cineva vreo veste legata de subiectul topicului?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by Miyagi »

Ma intereseaza si pe mine daca e cineva implicat in obtinerea permisului. Ca un preambul, printre picaturi ma voi apuca si eu de intocmirea si depunerea dosarului.
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by johnnie »

vreau si eu sa intru in legalitate, macar cu barca...
:)
daca se mai baga cineva, poate ne tragem unii pe altii...
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by Miyagi »

Azi am vorbit la Capitania Snagov. Data examenului urmator este 23.09 pentru Bucuresti si se sustine la Giurgiu. Data limita pentru depunerea dosarelor este 21.09. Pentru dosar trebuie o poza tip pasaport, copie dupa ultima diploma de studii, copie dupa C.I., adeverinta medicala cu mentiunea "apt pentru conducere ambarcatiuni cu motor", cerere completata la fata locului si taxa la fel. Pentru categoria D este 310 lei, iar pentru C si D 500 si ceva. Nu mi-a zis exact. Programul e de Luni pana Vineri, de la 08 la 15.
Last edited by Miyagi on 24 Sep 2011, 09:48, edited 1 time in total.
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

Salut, v-ati hotarat sa mergeti pe 23.09? Daca este asa, cati v-ati strans? Eu parca as amana spre octombrie. Daca mai este cineva tot pentru octombrie, sper sa reusim sa ajungem.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by Miyagi »

evergreen wrote:Salut, v-ati hotarat sa mergeti pe 23.09? Daca este asa, cati v-ati strans? Eu parca as amana spre octombrie. Daca mai este cineva tot pentru octombrie, sper sa reusim sa ajungem.
S-ar putea sa nu rezolv nici eu pana atunci ca parca mi-as lua un motor la barcuta.
Caut un 10 CP cu cizma scurta.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by Mihai Vinturache »

Intreb si eu ca prostul: La ce le foloseste copia dupa ultima diploma de studii? Ce legatura are cu condusul barcii?
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

Mihai Vinturache wrote:Intreb si eu ca prostul: La ce le foloseste copia dupa ultima diploma de studii? Ce legatura are cu condusul barcii?
Mihai,banuiesc ca este dovada ca respectivul stie sa citeasca si sa scrie.La unii,ultima diploma poate fi de absolvire a patru clase,de exemplu...
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”