obtinere permis ambarcatiuni 2011

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

http://www.youtube.com/watch?v=ww6Lpl8F ... re=related
Cam asta-i si p-aici...Indiferent despre ce vorbim, tot la...castravete ajungem...
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

Dumitrescu Iancu wrote:http://www.youtube.com/watch?v=ww6Lpl8F ... re=related
Cam asta-i si p-aici...Indiferent despre ce vorbim, tot la...castravete ajungem...
Pardon, nu vad unde este legatura, toata „polologhia” pe care am postat-o are strict legatura cu postarea lui Didelpro, care nu stiu ce a inteles din postarea mea anterioara. Parca am stabilit ca renuntam la vechea discutie, asa ca nu vad de ce as incepe una noua cu cineva care a interpretat altfel decat trebuia ceea ce am spus!! :?
Ufff, nu mai are omul voie sa faca nimic, ca-n povestea cu ciobanul si lupul, acum nu-l mai crede nimeni... :lol: :lol: :lol:
Lasand gluma la o parte, chiar nu vrea nimeni sa inteleaga ce am vrut sa spun?!? :shock:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

O.K., fie, ca sa conving si lupul sa vina atunci cand este anuntat, chiar daca se schimba cineva cu altcineva, nu conteaza cine este acolo sus, dar poate spune cineva ca se va schimba ceva in bine daca se va aplica procedura modificata prin introducerea acestor cursuri teoretice de navigatie? Eu, unul, nu mai cred in Mos Craciun, cine mai crede, este liber sa aiba o opinie, indiferent care ar fi aceasta!!! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by Lorelai »

Asa e, am auzit si eu ca se vor inaspri conditiile de obtinere a permisului de conducere barca,
O sa fie nevoie si de adeverinta de la psihiatru.
O fi bine, o fi rau ?
Ca si la masini se cere, deci cred ca e bine.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

Asa este, sa se innaspreasca tot ce se poate obtine legal, si se se faciliteze ce se poate obtine ilegal, asa cum se procedeaza si cu permisul de port-arma, ca pana la urma cine trebuie, trebuie, cine nu, nu.....!!! ;) Sa vedem cand se vor innaspri si alte masuri legate de ambarcatiuni, ce se va mai bucura poporul, "mama lor de boieri cu barcile lor, noi murim de foame iar lor le arde de barci"!!!! :lol:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
didelpro
Posts: 14
Joined: 24 Feb 2011, 11:45

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by didelpro »

@evergreen.Stimate domn,banuiesc ca am inteles ce ai vrut sa comunici.Eu am vrut sa spun ca pentru a poseda permis de condus ambarcatiuni,trebuie si "putina mina"(ca la auto).Acest lucru se face numai pe apa.Am vazut multe cazuri in care se puteau intimpla nenorociri,de ce !?,din cauza lipsei de antrenament.
Legislatie este "grupa mare",aplicarea ei este marea problema.(asta in toate domeniile).
Ramin la convingerea ca 2-3 ore de condus (basca,informatiile de la un "profesor"),conteaza mult. Cele bune.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by cezar »

didelpro wrote:@evergreen.Stimate domn,banuiesc ca am inteles ce ai vrut sa comunici.Eu am vrut sa spun ca pentru a poseda permis de condus ambarcatiuni,trebuie si "putina mina"(ca la auto).Acest lucru se face numai pe apa.Am vazut multe cazuri in care se puteau intimpla nenorociri,de ce !?,din cauza lipsei de antrenament.
Legislatie este "grupa mare",aplicarea ei este marea problema.(asta in toate domeniile).
Ramin la convingerea ca 2-3 ore de condus (basca,informatiile de la un "profesor"),conteaza mult. Cele bune.
Absolut corect !
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

didelpro wrote:@evergreen.Stimate domn,banuiesc ca am inteles ce ai vrut sa comunici.Eu am vrut sa spun ca pentru a poseda permis de condus ambarcatiuni,trebuie si "putina mina"(ca la auto).Acest lucru se face numai pe apa.Am vazut multe cazuri in care se puteau intimpla nenorociri,de ce !?,din cauza lipsei de antrenament.
Legislatie este "grupa mare",aplicarea ei este marea problema.(asta in toate domeniile).
Ramin la convingerea ca 2-3 ore de condus (basca,informatiile de la un "profesor"),conteaza mult. Cele bune.
In primul rand, daca tot sunt bine primite schimbarile, atunci de ce nu se mai da si proba practica la examen, cum era cu ceva vreme inainte, eu eram mai interesat de aceasta proba, sau de ceva pregatire in acest sens, iar referitor la „minte”, nu stiu daca ar mai circula un sfert din cati au dreptul, indiferent ca vorbim de apa sau uscat, departe de mine sa critic o masura constructiva aplicata, in spiritul legii!! ;) Nu cred ca ceea ce sustineam mai devreme contrazice in vreun fel ideile postate pana acum, doar ca nu sunt de acord ca se va schimba ceva in bine, pana la proba contrara, care, deocamdata, nu a venit!! ;) :)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by Lorelai »

evergreen wrote: iar referitor la „minte”, nu stiu daca ar mai circula un sfert din cati au dreptul, indiferent ca vorbim de apa sau uscat
Am o curiozitate, in care parte a intregului crezi ca te afli ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

De ce te intereseaza parerea mea? Are vreo relevanta? Presupun ca din atitudinea fata de tot ceea ce spun eu, se vede o parere deja formata!! :lol: Eu vad ca nu vanez postarile nimanui, nici nu critic vreo persoana, dar se pare ca am un magnetism aparte! ;) Nici nu vreau sa las o impresie buna nimanui, asa ca nu-mi schimb o parere doar pentru ca deranjaza pe cineva! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

Lorelai wrote:
evergreen wrote: iar referitor la „minte”, nu stiu daca ar mai circula un sfert din cati au dreptul, indiferent ca vorbim de apa sau uscat
Am o curiozitate, in care parte a intregului crezi ca te afli ?
Consideram ca este valabila si reciproca? ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by Lorelai »

evergreen wrote:Presupun ca din atitudinea fata de tot ceea ce spun eu, se vede o parere deja formata!! Eu vad ca nu vanez postarile nimanui, nici nu critic vreo persoana, dar se pare ca am un magnetism aparte!
Nu am nimic cu nimeni. Si nu ai nici un magnetism aici, poate in alta parte...
Din pacate clasificarea aceea aruncata in vant la general nu crezi ca poate deranjeaza trei patrimi din cei care participa la acest forum ?
evergreen wrote:Nici nu vreau sa las o impresie buna nimanui, asa ca nu-mi schimb o parere doar pentru ca deranjaza pe cineva!
Tot din pacate, acest lucru este evident. Dar e propria optiune.
evergreen wrote:Consideram ca este valabila si reciproca?
Care e reciproca ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

Lorelai wrote:
evergreen wrote:Presupun ca din atitudinea fata de tot ceea ce spun eu, se vede o parere deja formata!! Eu vad ca nu vanez postarile nimanui, nici nu critic vreo persoana, dar se pare ca am un magnetism aparte!
Nu am nimic cu nimeni. Si nu ai nici un magnetism aici, poate in alta parte...
Din pacate clasificarea aceea aruncata in vant la general nu crezi ca poate deranjeaza trei patrimi din cei care participa la acest forum ?
evergreen wrote:Nici nu vreau sa las o impresie buna nimanui, asa ca nu-mi schimb o parere doar pentru ca deranjaza pe cineva!
Tot din pacate, acest lucru este evident. Dar e propria optiune.
evergreen wrote:Consideram ca este valabila si reciproca?
Acum mi se pare ca ai interpretat tu intr-un mod tendentios, datorita faptului ca pe forum nu sunt inscrisi 100% din cei pe care i-am impartit eu in doua categorii, iar eu m-am referit la cei care circula, mai ales pe uscat, intr-adevar, poate am fortat putin generalizarea, fara a avea intentia de a face vreo legatura cu colegii de forum, care, vreau sa cred ca nu au un comportament care sa aiba legatura cu cei despre care nu sunt singurul care i-a incadrat in categoria "asa nu"! ;)

Care e reciproca ?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by Claudiu »

Misto semnatura ai, Evergreen ! ;)
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

Reciproca: In care parte a intregului crezi ca te afli? Oricum, altceva nu este mai bun de facut, cum ar fi un pescuit, decat sa ne tot contram? D-l Iancu a tinut cont de aceasta idee!! ;)
P.S. Poate procentul de „asa nu” dintre cei ;) care circula pe apa este mai mic decat al celor care circula pe uscat, dar nu asta era ideea!!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

Ultimele noutati, cel putin pentru mine! Am primit prin mail un material didactic pentru examenul de pilotaj pentru ambarcatiuni, dar nu-l pot posta, mi se afisaza „Extensia PDFnu este permisa”! :x Poate ma ajuta cineva, ar fi in interesul comun! ;)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by mikcutu »

ar mai fi o solutie sa il redenumesti, dar si asa cred ca documentul ar fi prea mare.
poate adminul site-ului ar putea sa il posteze undeva...
Za dacs cam from za tracs!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

evergreen wrote: Oricum, altceva nu este mai bun de facut, cum ar fi un pescuit, decat sa ne tot contram? D-l Iancu a tinut cont de aceasta idee!! ;) !
Pai, eu te intreb de mult timp daca nu ai ceva mai bun de facut...Se pare ca nu ai...
La modul general, cred ca am capacitatea de a tine cont si de parerea altora, cand aceasta merita, ceea ce, din pacate, nu ti se potriveste...Dar de aici , pana la a ma lasa trimis "la pescuit" de oricine si oricand, e cale lunga...Exprimarea pe care ai ales-o e cel putin nefericita, ca sa nu-i zic altfel...Dar, ma rog, de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere...
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by evergreen »

Daca vreti sa interpretati tot ce spun doar in sens negativ, atunci nu am ce sa fac. Cata vreme nu am avut nimic cu nimeni, iar ceea ce spun eu trebuie analizat pe toate partile, nu vad de ce doar unii au dreptul de a face recomandari sau de a trimite intr-un loc sau altul, chiar daca asta nu era intentia mea, ci doar sa nu mi se mai caute nod in papura. Si eu cred ca am capacitatea de a tine cont de o parere, dar nu cand mi se forteaza mana. ;) Mi se pare mie, sau ci eva trebuie sa puna paie pe foc, mai ales ca se mai stinge, din cand in cand, pe un topic sau altul, mai ales ca ceea ce voiam sa spun in penultima postare era ceva de bine, iar in ultima, era vorba despre ceva care cred ca intereseaza pe multi! Se pare ca este mai greu sa intretinem atmosfera asa, decat prin interpretarea fiecarui cuvant pe care il spun unii, mai ales interpretarea cuvintelor mele, chiar daca se face cam off topic! :) Cata vreme mi se va judeca fiecare cuvant pe care il spun, nu vad de ce sa nu raspund si eu, iar acum d-l Iancu nu inteleg de ce a interpretat exact in sens opus situatia in care era dat exemplu pozitiv! :?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: obtinere permis ambarcatiuni 2011

Post by Mihai Vinturache »

Poate tocmai pentru ca prea te simti obligat sa raspunzi la orice, la cea mai fina intepatura. Si atunci si ceilalti se simt obligati sa priveasca cu circumspectie toate afirmatiile tale.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”