PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by vladstanescu »

am o barca de 2.7 cu morot 4 cai 4T. o putem face impreuna din 2 barci.. peste sa fie
User avatar
Bobo77
Posts: 16
Joined: 29 May 2013, 14:26
Location: Constanţa
Contact:

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by Bobo77 »

Dragilor cu o oarecare întârziere pe forum, cer permisiune şi totodată acordul dumneavoastră şi al organizatorilor de a mă introduce pe lista seriei 1. Cu drag Bobo!!! Apropo La Mulţi Ani !!! .........................şi fir întins tuturor
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by vladstanescu »

O intrebare de bun simt. Daca vin cu barca gonflabila... se poate lasa in siguranta la apa peste noapte sau trebuie sa fac ture cu ea... zilnic la vila?. Problema e ca sint noi noute... si barca si motorul mercury de 4 cai 4T.... si nu as vrea sa am surprize.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by Dumitrescu Iancu »

vladstanescu wrote:O intrebare de bun simt. Daca vin cu barca gonflabila... se poate lasa in siguranta la apa peste noapte sau trebuie sa fac ture cu ea... zilnic la vila?. Problema e ca sint noi noute... si barca si motorul mercury de 4 cai 4T.... si nu as vrea sa am surprize.
Cred ca e mai sigur `sa faci ture`... Barca, chiar cu motorul pe ea, se poate muta usor de doi oameni.
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by Dan T »

Locul de "parcare" este supravegheat video iar la ponton exista o magazie incapatoare.
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by Armand »

Ma bag si eu tot la tura 2 la casuta sau la vila, oriunde mai sunt locuri!
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by vladstanescu »

merci de raspuns... dar camerele video... chiar daca se fura.... ma lasa rece.,... Trece badea la ucrainieni.. si s-a terminat joaca.... hahaha
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by Dan T »

Ramane varianta magazia sau... ture.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by vladstanescu »

Dan T wrote:Locul de "parcare" este supravegheat video iar la ponton exista o magazie incapatoare.
avand in vedere ca e prima oara cind ies asa devreme la dunare.... am vazut ca pt crap.. in perioada asta merge f bine la arome... Bahice... alcoollll... csl.. etc. Gresesc sau nu?.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by cezar »

vladstanescu wrote:O intrebare de bun simt. Daca vin cu barca gonflabila... se poate lasa in siguranta la apa peste noapte sau trebuie sa fac ture cu ea... zilnic la vila?. Problema e ca sint noi noute... si barca si motorul mercury de 4 cai 4T.... si nu as vrea sa am surprize.
Eu as lasa motorul in magazia de la debarcader, iar barca la vila. Paza buna trece primejdia rea!
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by vladstanescu »

cezar wrote:
vladstanescu wrote:O intrebare de bun simt. Daca vin cu barca gonflabila... se poate lasa in siguranta la apa peste noapte sau trebuie sa fac ture cu ea... zilnic la vila?. Problema e ca sint noi noute... si barca si motorul mercury de 4 cai 4T.... si nu as vrea sa am surprize.
Eu as lasa motorul in magazia de la debarcader, iar barca la vila. Paza buna trece primejdia rea!
Ok. Merci. cred ca vad la fata locului. Cu barcile de la asociatie... tot asa? ture?.. sau nu le luati ?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by Dumitrescu Iancu »

vladstanescu wrote:
Ok. Merci. cred ca vad la fata locului. Cu barcile de la asociatie... tot asa? ture?.. sau nu le luati ?
Vlad, vedem situatia la fata locului si hotaram acolo...e bine ca sunt mai multe variante, o alegem pe cea care ni se pare mai sigura,
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by vladstanescu »

Fratilor.. mi-ati bagat morcovu cu iesirea asta. Deci: am si eu nevoie de putin ajutor. 1 - ce merge mai bine in perioada asta in zona chilia?.. rapitor sau crap, Repet , nu am mai fost in delta primavara asa ca .. nu le prea am cu aceasta perioada. 2- pentru crap... stiu ca e mai bine pe rima .. sau orice momeala animaleira.. viermusi etc... exista posibilitatea sa gasim acolo? ( de cumparat sau de sapat , ca vin cu cazmaua in dotare ) 3- daca ma gindesc la un porumb uscat... fir de par... sint penibil?... hahaha si daca nu.. atunci cu ce arome ca le bag la borcan de acum. whisky si tuica palinca e clar... ma intereseaza alte idei.. miere , capsunica?... 3- pe 27 e ziua mea... 2 litri de palinca tare .. ajunge ?.... 4- avem unde face mamaliga?...exista ceaun?... daca nu .. il iau de acasa... cu multumirile de rigoare. ( stiu ca daca am bagat aia cu 2 l de palinca o sa am mai multe raspunsuri hahaa. P.S. Dane chestia cu harta si locurile e binevenita... chiar daca nu le spui pe toate :-)
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by Dan T »

Vlad. lasa morcovii deoparte ca nu e nimic de speriat.
Sa le luam pe rand.
1. In perioada asta nu este nici o diferenta intre Chilia Vece, Sfantu' sau Sulina. Importante sunt cotele si temperatura apei. Avem toate speciile de pesti la dispozitie.
2. Cumparam, de obicei, momeli din Tulcea. Avem un furnizor pentru toate tipurile de momeli. La momentul potrivit, mai aproape de ziua plecarii vom da comanda pe mail omului si vom gasi totul gata impachetat, pentru fiecare, cu contravaloarea aferenta.
3. Porumbul uscat a dat roade nu o data, primavara. Dar trebuie chemat si cu ceva fuchs de apa rece :D
3 bis sau 4.? :D 2 litri de palinca nu iti ajung nici tie o saptamana dar nu te da peste cap. Conteaza intentia si te vom sarbatori asa cum trebuie.
Avem acolo ceaune, avem tot ce ne trebuie. Avem chiar si o bara dar cine aduce pitipoancele????

Fii linistit ca voi spune tot. Vom folosi impreuna, toti, toate informatiile si experienta mea de pe Chilia.

Vom avea vineri o cafenea unde putem discuta amanuntele necesare. Pana la data plecarii vom si alte cafenele unde vom pune la punct toate detaliile. Masini, barci, timpi, care cu cine etc.
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by G_H »

Pentru Vlad, din ce imi aduc aminte de la ultima vizita pe Chilia in martie, e drept ceva mai departe, la Periprava (pe atunci nu exista nici o pensiune si ...cred ca eram primii turisti post-decembristi :D)
- stiuca la irlandeza cca 15-18g, de preferinta argintiu coclit, o vechitura adica, recuperata incet...incet :)
- salaul pe fund, la rama dar mai ales la pestisor viu (stiu ca nu e prea sportiv, dar pe atunci nu existau softbaits, plastice moi si alte zorzoane :D, in zilele noastre poate cu un jig relativ greu cu un softbait cat mai natural);
- eternul biban la rama si, evident, la eternele rotative mici :lol: (bibanul este destul de vioi in aceasta perioada);
- pasnicii (crap, caras, etc.) numai la rame, viermusi, libelule si alte variatii animaliere :(
- la miere si capsunica trage cel mai bine vodca, care la randu-i este chiar si mai buna cu blinele cu icre rosii :lol: (ca tot ne aflam la granita cu Ucraina) ;)
- somnul mic la rama, dar nu este lipsit de interes si un heavy spinning;
Din cauza ca nu am avut timp sa-mi procur momeala eu am mai fost nevoit sa improvizez asa ca am dat la coaja de portocala atent fasonata si la tulpina unei plante taratoare roasiatica. Nu am avut trasaturi dar sub cuvant de pescar va spun ca sunt momelile care stau cel mai bine pe carlig...Practic nu trebuie sa le schimbi niciodata...sunt realmente indestructibile... :lol:
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by Eugen Fetes »

Vlad, in acea perioada, pentru crap, rama subtire rosie (de balegar) face legea. Importanta este montura foarte fina cu carlige de caras palmas (eu folosesc carlige chinezesti nr.10 lefate cu textil tresa de 4-5kgf. Sunt primaveri in care temperatura apei este mai mare de 8 grade cand la crap incepe sa-si faca efectul bomba cu ttx si in carlige boabe de porumb imbibate in alcool.
Pentru somn, rama neagra si tiparul sunt momelile ideale. Daca ai de unde sa procuri si puiet de raci (3-5cm) este foarte bine.
Atat pentru crap cat si pentru somn trebuie pescuit in apropierea malului, uneori chiar la mal daca ai o adancime de 2-3m macar. Nu ai nevoie de nadire sau alte chestii "crapiste".
Eu nu am fost niciodata la Chilia si, in mod sigur, nu voi ajunge prea curand. Asa cum spunea si Dan, povestea este aceiasi indiferent de bratul pe care pescuiesti in Delta primavara inainte de prohibitie. As vrea sa spun acelasi lucru despre Dunarea de sus insa... nu seamana. Pregateste-te sufleteste pentru babusca punctabila si platica. Astea doua specii au frecventa cea mai mare in perioada aia. Montura pentru crap este de fapt montura pentru babusca si platica. Crapul este un accident, uneori cu o frecventa destul de ridicata, alteori te intrebi cum o arata daca nu ai internet sa vezi o poza cu el :D.
0745578278
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by vladstanescu »

merci mult de info. Avand in vedere sugestiile lui Dan, care le gasesc foarte binevenite , am facut un nou topic, cu pregatire chilia primavara pentru a pastra acest topic mai curat doar cu informatii si pe celalalt topic, sa ne destrabalam , sa discutam cum pregatim mai bine si ce pregatim, plin de sugestii si informatii. Asa ca urmati-l. Succes, Vlad
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by cezar »

@Vladstanescu

APC 21 va participa cu toata flota. Vedem ce facem cu paza. Poate facem o cheta si punem o caraula, ceva...vedem.
PANI 35
Posts: 167
Joined: 10 Jun 2011, 12:48

Re: PESCUIT DE PRIMAVARA - CHILIA VECHE

Post by PANI 35 »

Sau poate facem noi de paza prin rotatie ! :lol: :lol: :lol:
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”