Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

bogdanfb74
Posts: 20
Joined: 29 May 2012, 08:31

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by bogdanfb74 »

Vizavi de subiectul asta va rog sa imi dati voie sa va povestesc un episod hilar.

Prin 2003, cand eram militar, am avut o tabara de apa cu campare la Murighiol pe malul Dunarii. Mentionez ca mergeam cu tata in Delta de cand aveam 6 ani, deci cunoasteam bine zona si Delta in general. Intr-o zi, cu barci gonflabile militare, am mers pe Dunare si prin canalul de legatura am intrat pe lacul Puiu, de acolo, pe canal am trecut in lacul Potcoava si din Potcoava am dat in lacul Rosu. Am oprit chiar la intrarea in lacul Rosu, unde am gasit un petic de nisip pe care am putut debarca sa facem pauza, sa mancam si, bineinteles, sa aruncam o lanseta in apa, la stationar. Imi aduc aminte ca un coleg de-al meu chiar se lauda ca a strans bani si si-a cumparat o montura noua pe care abia astepta sa o incerce. Zis si facut, am aruncat o lanseta in apa (eram vreo 5 pescari dintr-un echipaj de 10) si, asteptand sa traga pestele rontaiam paine cu salam.
Dupa nici 15 minute de liniste auzim un bubuit infundat, apropiindu-se, si ne intrebam "ce naiba se aude frate?". Zgomotul semana cu cel produs de ceva mare care se invarte in apa...S-a dovedit a fi un mini-vaporas (nu exagerez, era de 4 ori mai mare ca o salupa medie) care in apropierea noastra a accelerat si s-a urcat cu botul pe plaja nisipoasa. A aparut un tigan (ma scuzati, trebuia sa spun rrom) burtos si doi din membrii echipajului. Individul cu burta, vazandu-ne in uniforma si cu lansete in apa intreaba "Ati prins ba ceva?". Unul din noi ii raspunde in sila ca "nu". Burtosul ii zice unuia din membrii echipajului "Ia adu ba lansetele alea sa le aratam la astia ca nu stiu nimic". Omul percuteaza, vine cu lansetele care sunt lansate peste liniile noastre, normal. Dupa 10 minute burtosul se plictiseste si taie un pepene, clefaind feliile una cate una si aruncandu-ni-le noua in cap. Dupa ce termina pepenele strange lansetele nemultuit (agata si rupe montura cea noua a colegului meu) arunca restul de coji, ambaleaza motorul vaporasului ca sa il traga de pe nisip in apa si se cara pe lacul Rosu... noi am ramas muti la o asemenea bataie de joc, in fumul provocat de motorina nearsa, cu apa plina de mal de la cat a ambalat motorul sa traga namila de pe nisip, cu liniile rupte de ghertoi si fara posibilitatea de a mai prinde o fata pentru cel putin cateva ore pana se linistea apa din canal.... comentati si voi...

In plus, imi aduc aminte ca mai toate lacurile prin care am fost atunci erau pline de talioane si de ciorapi... desi nu era voie. In doua spatamani de batut Delta zi de zi, pana la Marea Neagra, nu ne-am intalnit nici macar odata cu vreo patrula de politie sau de la administratia Deltei

Concluzionez spunand ca in Delta nu legea e problema, ci faptul ca nu e nimeni sa o aplice, oricare ar fi acea lege. Am inteles ca lucrurile s-au mai schimbat in bine dar un lucru e cert, Delta nu mai e Delta pe care am cunoscut-o eu in anii 80.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Lorelai »

Povestea este interesanta, si, din pacate, trista.
Dar nu are legatura neaparat cu regulile de circulatie.
Poate cu alte reguli...
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”