Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Lorelai »

Buna seara,
Am gasit acest proiect de lege pe un site.:
http://www.delta-dunarii.info/11,0,regu ... delta.html
La prima vedere nu vad modificari semnificative fata de trecut.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

Lorelai wrote:Buna seara,
Am gasit acest proiect de lege pe un site.:
http://www.delta-dunarii.info/11,0,regu ... delta.html
La prima vedere nu vad modificari semnificative fata de trecut.
cam asa este, fara mari modificari .... ce reiese este ca pe canalele Dunarii (cele principale, trei la numar) nu ai nevoie de autorizatie ........ eu asa am inteles ...
Valic
0744 644 368
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Lorelai »

Da Vali, dar alea sunt de transfer, poti sa stai numai pe ele ?
Interesant e daca se modifica taxa, anul trecut era 100 Ron pe an calendaristic, era mai putin pe sejur, dar dupa parerea mea e mai avantajos pe an, tinand cont de toata daraua si timpul pierdut.
A scazut pare viteza de deplasare, nu e capat de tara.
Ma intreb cine stabileste ca ai facut valuri, si cat de mari. Normal functioneaza regula de bun simt, dar cand dai o lege e periculos sa te bazezi numai pe asta !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by arlan »

RUGAMINTE !!! .... barcagiilor
Primul care face deplasarea la ARBDD ptr Permis Acces Ambarcatiune, rog atentionare , sunt interesat, aduc cererea completata si banu' .... si fac cinste!
TG&C
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Lorelai »

Buna ziua,
M-am gandit si eu la asta, de altfel am facut o postare pe Clubul Dunarenilor.
Cred ca trebuie sa facem treaba putin mai institutionalizat, pentru ca trebuie si acte originale : certificat inmatriculare ambarcatiune, certificat de stare tehnica.
Vezi site-ul ARBDD.
Ar fi bine sa cuplam actiunea cu cea a obtinerii vizelor PG la Tulcea.
Plus ca mai e vorba si de permisul individual de intrare in Delta, care se ia de la acelasi ghiseu.
Eu cred ca este bine sa vorbim si de procurarea acestui tip de permis.Mai ales cand se merge cu cortul, e o grija in plus procurarea permisului.Nemaivorbind ca nu prea il gasesti odata intrat in Delta.
Eu le-am avut toate aceste acte anul trecut, nu m-a intrebat nimeni niciodata de ele, dar poti sa stii ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by arlan »

Asa-i, e dret, eu din '80 si pan'amu n-am lipsit un an, si nu m-o'ntrebat nimea de nimic!! :roll: ..... dar corect am cam fost, poate de auto n-am platit mai mereu, ca mergem cu peridocu' pan'la Gorgova, dar de vazut in juru-mi , am vazut, ..si amendati, ...si lansete luate, ... si suprataxa, cum scapam nu stiu, poate de la privirea'mi inteligenta si iscoditoare ce inspira siguranta. Tot asa de adevarat este ca te ocoleste pan'te nimereste. Si mai adevarat este ca la nici'un control n-a grait unul dintre ei de permis navigatie sau acces DD, c-au fost de la ANPA si ARBDD, iar cand a fost si politie cu ei au amendat pentru facut focul in padure, 80 lei prin '92, cand Viceroy era 50 .... aaaa 80/48 ore, dar unde dreak sa achiti p'acolo pe grind ca nu era nici un CEC ...... acu' o fi? ... erau ploiesteni, vreo 8 la numar si i-au cam luat pe sus, de anii '90, lumea revolutionara, si s-au lasat amendati numa sa aiba la colectie intamplarea. .....si la cat mishto au incasat cei in control chiar merita banu', noi cel putzin eram cam la 100 m de ei, se auzea totul ca asa-i pe balta, tot cu scule, tot cu corturi, tot cu vetre de foc, alea , alea, eram pe jos de ras si faceam galerie ....mda, amintiri .... asta e, deci nu uitati, cand se merge la PG-uri poate organizam ceva!
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Dan T »

Desi nu am cerut acordul expeditorului va supun atentiei o problema care ne va afecta pe toti pescarii ce merg in Delta Dunarii.
Cristi... sper ca nu te superi ca postez pe acest forum mailul tau...

----------------------------------------------------------------------------------------------------

De data aceasta noutatile privesc navigatia. Mare atentie la punctul 14 - CONTRAVENTII
Cititi, va rog, cu atentie. Daca sunteti printre cei afectati de aceasta hotarare va invit sa o contestati.

Ce puteti face ?
1. Petitii catre Guvern, Ministerul Mediului si rezervatia Biosferei.
Cetăţenii şi instituţiile interesate pot transmite opinii/propuneri/sugestii, în termen de 10 zile de la data publicării (19 aprilie 2011) la Ministerul Mediului şi Pădurilor, în atenţia d-nei Roxana Cazacu, consilier în cadrul Direcţiei Biodiversităţii, pe adresa de e-mail: roxana.cazacu@mmediu.ro sau prin fax la nr. 021-316.02.87
2. Lobby. Daca cunosteti o persoana influenta din politica, media ... care ne-ar
putea sprijini in acest demers, apeleaza la ea si cereti-i sa ne ajute.

ATENTIE, timpul ne preseaza, pe data de 29 aprilie, perioada de consultari expira!

Mai jos am extras cateva din articollele care va vor afecta !




(6) Oprirea sau staţionarea navelor este admisă numai în zonele special destinate şi
semnalizate corespunzător şi menţionate în permisul de acces.
(7) Ambarcaţiunile de agrement vor fi echipate în mod obligatoriu cu veste de salvare
pentru toate persoanele aflate la bord.
(8) Pentru reglementarea unor situaţii deosebite, Administraţia Rezervaţiei Biosferei
„Delta Dunării” şi Autoritatea Navală Română emit comunicate, care sunt afişate la centrele de
informare ale Administraţiei Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, sediul căpităniilor de port şi
la sediul primăriilor şi care sunt aduse la cunoştinţă publică prin orice mijloace.
(9) Aducerea la cunoştinţă a comunicatelor se face şi prin intermediul radiotelefoanelor
prevăzute la alin. (4).
(10) Conducătorii navelor şi ambarcaţiunilor de agrement sunt obligaţi să respecte
prevederile avizelor către navigatori.
(11) Circulaţia navelor şi ambarcaţiunilor de agrement pe timpul nopţii este interzisă.
Art. 10. - (1) Îmbarcarea/debarcarea pasagerilor este permisă numai în locurile special
amenajate şi semnalizate, cu excepţia cazurilor de forţă majoră.
(2) Locurile pentru oprirea navelor şi ambarcaţiunilor de agrement pe traseele turistice
prevăzute la art. 4 alin. (4) vor fi stabilite de Administraţia Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”
în colaborare cu operatorii de turism, iar amenajarea acestora va fi realizată prin grija
operatorilor de turism.
(3) În zonele de protecţie integrală accesul şi navigaţia este interzisă.
Art. 11. – Supravegherea şi controlul respectării prezentelor reguli se realizează de:
a) Administraţia Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, prin Serviciul inspecţie şi supraveghere
ecologică;
b) Garda Naţională de Mediu, prin Comisariatul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”.
Art. 12. – (1) Administraţia Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării” poate stabili, pentru
anumite trasee turistice sau secţiuni ale acestora, restricţii temporare sau permanente privind
capacitatea navelor şi/sau a ambarcaţiunilor de agrement, modul de propulsie, viteza maximă
admisă, precum şi tipul şi capacitatea motoarelor folosite pentru propulsia acestora.
(2) Restricţiile prevăzute la alin. (1) se stabilesc prin decizia Administraţiei Rezervaţiei
Biosferei „Delta Dunării” pe baza aprobării Consiliului Ştiinţific al Rezervaţiei Biosferei "Delta
Dunării" .
(3) Se interzice circulaţia hotelurilor plutitoare şi a pontoanelor dormitor pe canalele şi
lacurile din perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”. Acestea vor staţiona în zonele
special destinate staţionării, menţionate în permisul de acces, situate în apropierea zonelor de
intrarea, dinspre braţele Dunării, ale canalelor principale, urmând ca turiştii să fie transportaţi pe canalele sau lacurile interioare din perimetrul Rezervaţiei, pe traseele aprobate de Administraţia Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării, cu ambarcaţiunile de agrement din dotarea fiecărui hotel plutitor sau ponton dormitor.
Art. 13. - Prezentele reguli, cu excepţia art. 8 şi 9, nu se aplică navelor şi ambarcaţiunilor
de agrement aflate în misiuni de serviciu ale Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului
Administraţiei şi Internelor, Administraţiei Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, Autorităţii
Navale Române, Ministerului Dezvoltării Regionale şi Turismului, Ministerului Sănătăţii,
unităţilor din sistemul de siguranţă naţională.
Art. 14. - (1) Constituie contravenţii la regimul navigaţiei pe canalele şi lacurile
interioare din perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, următoarele fapte dacă nu
întrunesc elementele constitutive ale unei infracţiuni:
a) accesul navelor şi ambarcaţiunilor de agrement fără permisul de acces eliberat de
Administraţia Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”;
b) circulaţia navelor/ambarcaţiunilor pe alt traseu decât cel aprobat prin permisul de
acces;
c) refuzul conducătorului navei/ambarcaţiunii de agrement de a se supune controlului
organelor abilitate;
d) acostarea şi staţionarea navelor/ambarcaţiunilor de agrement în alte locuri decât cele
stabilite de Administraţia Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”;
e) utilizarea motovehiculelor nautice şi a ambarcaţiunilor amfibii de tipul aeroglisoarelor
şi al hidroglisoarelor în practicarea activităţilor de agrement nautic;
f) apropierea navelor/ambarcaţiunilor de agrement la o distanţă mai mică de 50 m de
malurile lacurilor;
g) depăşirea limitelor de viteză stabilite prin prezenta hotărâre;
h) nerespectarea restricţiilor temporare sau permanente privind capacitatea navelor şi/sau
ambarcaţiunilor de agrement, modul de propulsie, precum şi tipul şi capacitatea motoarelor
folosite pentru propulsia acestora;
i) îmbarcarea/debarcarea pasagerilor în alte locuri decat cele stabilite de Administraţia
Rezervaţiei Biosferei “Delta Dunării”;
j) accesul navelor/ambarcaţiunilor de agreement în zonele de protecţie integrală;
k) nerespectarea condiţiilor şi a traseelor prevăzute în permisul de acces;
l) depăşirea sau navigaţia la aceeaşi înălţime;
m) târârea ancorelor, lanţurilor şi parâmelor:
n) nerespectarea alin. (3) al art. 12.
(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează cu amendă după cum urmează:
a) de la 6.000 lei la 10.000 lei, cele prevăzute la lit. a), b), c), e), g) j)şi n);
b) de la 4.000 lei la 8.000 lei, cele prevăzute la lit. d), f), i), k), l) şi m).
c) de la 10.000 lei la 20.000 lei, cele prevăzute la lit. h).
Art. 15. - (1) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se face de către
reprezentanţii împuterniciţi din cadrul:
a) Administraţiei Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării“;
b) Gărzii Naţionale de Mediu;
(2) Acolo unde fapta contravenţională nu prevede în mod expres persoana care se face
vinovată de săvârşirea faptei şi este trecută la modul generic, sancţiunea contravenţională se
aplică conducătorului navei/ambarcaţiunii de agrement.
(3) Contravenţiilor prevăzute la art. 14 le sunt aplicabile dispoziţiile Ordonanţei
Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi
completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
(4) Contravenienţii pot achita în termen de 48 de ore de la data încheierii procesului
verbal şi după caz de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute la art. 14 alin. (2).
Art. 16. – Anexa face parte integrantă din prezenta hotărâre.
Art. 17. – Pe data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, Ordinul ministrului mediului şi
gospodăririi apelor nr. 111/2007 pentru aprobarea Regulilor privind accesul şi circulaţia pe
canalele şi lacurile interioare din perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, publicat în
Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 124 din 20 februarie 2007, se abrogă.
PRIM-MINISTRU
Emil BOC

Anexa
LISTA
cuprinzând canalele şi lacurile interioare din perimetrul Rezervaţiei Biosferei
"Delta Dunării", pe care este admisă circulaţia ambarcaţiunilor de agrement având motoare cu o putere maximă de 15 kw
1. Gârla Somova
2. Canalul Mila 35
3. Canalul Sireasa
4. Gârla Şontea
5. Canalul Olguţa
6. Canalul Războiniţa
7. Canalul Eracle
8. Canalul Lopatna
9. Canalul Rădăcinoasele
10. Canalul Pardina
11. Canalul Magistral AP Chilia
12. Canalul Cardon
13. Canalul Sfiştofca
14. Canalul Sud Popina
15. Braţul Musura
16. Canalul Stipoc
17. Canalul Magearu
18. Canalul Litcov
19. Canalul Crişan - Caraorman
20. Canalul Busurca
21. Gârla Împuţita
22. Canalul Cordon Litoral (Sulina - Sfântu Gheorghe)
23. Canalul Tătaru
24. Gârla Perivolovca
25. Canalul Lipoveni
26. Canalul Dunavăţ
27. Canalul Mustaca
28. Canalul Dranov
29. Canalul Perişor
30. Canalul Periteaşca
31. Canalul de Centură (canalul de legătură dintre canalele Lipoveni, Dunavăţ şi Dranov)
32. Lacul Roşu
33. Lacul Roşuleţ
34. Lacul Puiu
35. Lacul Razim
36. Lacul Goloviţa
37. Lacul Zmeica
38. Lacul Sinoie

Cristian Hasnas
--------------------------------------------------------------------------------
SC Dunarea Salbatica S.A.
Anastasia Floating Hotels
tel: +40 (0) 722 680 402
http://www.wilddanube.ro
office@wilddanube.ro
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

asa cum reiese din anexa in Golovita, Razelm, Sinoe, Zmeica, Dunavat, Mustaca, si multe altele, nu ai voie cu mai mult de 15 kw (20 CP) ............. :o

m-as mira ............ SINCER, cred ca este o eroare ....

unde se gaseste legea in forma legala ?
Valic
0744 644 368
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Lorelai »

Ce nu se vede din citat, dar e de mare importanta, este faptul ca pe toate lacurile si canalele, mai putin Dunarea si cele din anexa , unde nu ai voie nici macar sa faci valuri, este 15 Km/ora.

Art. 7. - (1) Ambarcaţiunile de agrement, care navighează pe canalele şi lacurile
interioare din perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, prevăzute în anexa la prezenta
hotărâre, vor fi dotate cu motoare pentru propulsie având o putere maxima de 15 kw, cu excepţia
catamaranelor autorizate în scop turistic, indiferent de capacitatea motorului, a căror viteză de
deplasare va fi până la limita producerii valurilor, nefiind permisă apropierea de malurile
lacurilor la o distanţă mai mică de 50 m;
(2) Viteza maximă admisă a navelor şi ambarcaţiunilor de agrement, care navighează pe
canalele şi lacurile interioare din perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, prevăzute în
anexa la prezenta hotărâre, este de până la limita producerii valurilor, apropierea de malurile
lacurilor la o distanţă mai mică de 50 m nefiind permisă.
(3) Viteza maximă de circulaţie a navelor şi ambarcaţiunilor de agrement care navighează
pe canalele şi lacurile interioare din perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, cu
excepţia căilor de navigaţie precizate la art. 1 alin. (1) şi a celor prevăzute în anexa la prezenta
hotărâre, este de 15 km/h

Cred ca s-a terminat cu glisatul !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

viteza ca viteza, dar puterea !!!!!!!!!!
ce fac toti cei care au motoare peste 15 kw (20 CP) ............ ca 99% din Delta sunt peste 20 CP ?!
iar valuri faci mai mari daca nu esti glisat si mergi la limita acesteia ............!!!!!

cele bune
Valic
0744 644 368
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by costin stefanescu »

in mod normal,daca se respecta legea,isi iau motor de 20 de cai,e simplu,personal asteptam de mult o lege ca asta,m-am saturat de bagabonzii cu motoare de 200 de cai care lasau canalele fara apa in urma lor,numai eu stiu cate injuraturi le-am dat si mi-am luat de la ei,niste jeguri umane,nu mai departe de anul trecut eram cu copiii in barca si au trecut niste jegosi pe langa noi sa ne rastoarne cu barca nu alta,nu conta pt ei ca erau copii mici la bord,atat ii duceau pe ei neuronul stingher din creierul lor care era invers proportional cu nr de cai al motorului :lol: ,niste jegosi !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

costin stefanescu wrote:in mod normal,daca se respecta legea,isi iau motor de 20 de cai,e simplu,personal asteptam de mult o lege ca asta,m-am saturat de bagabonzii cu motoare de 200 de cai care lasau canalele fara apa in urma lor,numai eu stiu cate injuraturi le-am dat si mi-am luat de la ei,niste jeguri umane,nu mai departe de anul trecut eram cu copiii in barca si au trecut niste jegosi pe langa noi sa ne rastoarne cu barca nu alta,nu conta pt ei ca erau copii mici la bord,atat ii duceau pe ei neuronul stingher din creierul lor care era invers proportional cu nr de cai al motorului :lol: ,niste jegosi !
sunt de acord cu tine la partea cu respectul fata de ceilalti participanti la traficul ambarcatiunilor

dar mergi tu pe lacuri cu familia si 2 copii cu un motor de 20 CP si sa vezi daca mai ajungi la mal in caz de furtuna ...

apoi cu 20 CP o sa mai ajungi la destinatie pe intuneric......... cat ai fi facut cu 20 CP pana la Dorin Forgo ?!

sa pui 20 CP la o salupa de 1000 kg sau mai mult, e o mare idiotenie ..........
Valic
0744 644 368
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Lorelai »

Daca te oliga la 15 Km/ora degeaba ai motor mai mare.
Trecem pe barcaze cu inboard diesel !
Ce draq sa fac eu la a mea ? Sa-i pun auxiliar de cat ?
Oricum, n-o sa mai ia nici ei impozite, ca pana in 20 CP nu declari barca si nu ai treaba cu fiscul.
Pe zona Murighiol vad ca se mai poate misca cu motoare mai mari, mergi mai incet dar mergi.Asa ca sa vezi acolo aglomeratie. E putin de mers pe Perivolovca sau Litcov, bagam electricu' sau un 6 CP auxiliar.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

Dane,

Sunt cu totul de acord cu viteze de 15 km/ora acolo unde situatia o impune, dar sa pui 20 CP pe o barca de sute sau 2-3 tone e chiar absurd ..... nici nu o misca, ca sa nu mai vb ca nu vei atinge mai mult de 3-4 km/ora ........d'apai 20km/ora..... inseamna ca NIMENI nu a sa mai cumpere barci mai mari ca o laguna de 5 m .... ma cam indoiesc cu toate ca traim in Romania SRL ....

no coment.....
Valic
0744 644 368
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by bog_da »

Uite asa ma bag si eu putin in vorba...

Se vede si de aici ca excesele duc la alte excese. Asa cum
bagabonzii cu motoare de 200 de cai
exagereaza, la fel exagereaza acum si "legiuitorul" roman. Intre 20 si 200 cp este o intreaga plaja de puteri de motoare care sunt folosite si de oameni "normali" asa cum imi place sa cred ca sunt eu, sau de exemplu, colegul Dan (spun asta pentru ca stiu ce are, imi cer scuze in avans pentru nominalizare...). Si eu ma plimb pe acolo cu un motor de 30 cp pe o barcuta pentru familie...
Auzisem de ceva timp de proiectul asta. Este gandita in principal impotriva braconierilor pe care "autoritatile" nu prea pot sa-i prinda. Pacat ca va trebui sa sufere si altii. Asta ne va inchide foarte multe trasee din Delta. Ar fi foarte interesant de stiut cum se va putea iesi din Dunavat cu barca? Va trebui sa ne regandim atitudinea?
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Lorelai »

Bogdan, sunt cu totul de acord la cele ce spui.
Avem conducatori care se arata inca o data idioti, care iau masuri de hei rup fara nici o expertiza profesionala.
Intr-un stat in care cetateanul , interesul, parerea , proprietatea lui nu valoreaza 2 bani.
Un stat in care politia nu sta acolo unde e ambuteiaj si ar trebui sa se ocupe de smecherii de pe contrasens sau de pe rosu, ea sta la coborarea de pe un pasaj cu 3 benzi , ziua in amiaza mare, cu trafic inexistent, sa te amendeze daca ai 60 la ora ! Si-a facut treaba, te-a prins , a luptat contra soferilor indisciplinati.
Si multe alte exemple.
Mi-e sila !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

Daca masurile s-au luat din cauza braconierilor ........... e jalnic, statul are la indemana multe "unelte" sa luple impotriva nelegiuitorilor ........
Faptul ca restrictioneaza puterea .......... e o mare prostie din partea lor ......... no coment ...........

As pune pe cel care a facut aceasta reglemntare pe un lac cu furtuna sa vada EL ca cum sta treaba ......... cu siguranta habar nu are cum sta treaba . legea e facuta din BIROU, de pe scaun...


Vorba lui Dan... mi-e SILA ...

PS. Dar sper sa nu se aplice ....... macar pt cei civilizati ...... asa cum cred ca suntem multi dintre noi .......
Valic
0744 644 368
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by bog_da »

"unelte" au, minte si interes nu au!

Ma gandeam ca s-ar putea face o paralela cu traficul rutier: nu ai voie pe DN1 daca ai masina cu motor mai mare de... sa zicem 60 cp. Asta cum suna pentru voi?

Pentru mine este de ras/plans!!!
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by PETREMAN »

bog_da wrote:"unelte" au, minte si interes nu au!

Ma gandeam ca s-ar putea face o paralela cu traficul rutier: nu ai voie pe DN1 daca ai masina cu motor mai mare de... sa zicem 60 cp. Asta cum suna pentru voi?

Pentru mine este de ras/plans!!!
Iar pe autrostrada....in mod normal nu ai voie cu un vehicul care nu poate depasi 50 km/h...... ia sa aibe voie si astea.... ;)
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”