Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Petru Burian »

valic wrote: Dar tot cu tot respectul, daca nu ati fost mult in Delta si nu aveti barca, nu aveti cam sa va dati cu parerea ... parerea mea....
Lacul Razelm, Golovita si Sinoe sunt cele mai mari din Romania, daca ati fost pe ele cu o barca cu motor de 20 CP si ati prins ceva, atentie! "ceva" furtuna sau chiar doar un vant mai taricel, atunci aveti dreptate, pana atunci insa ........ lasati sa vb experienta ........ parerea mea.
Dle. Valic
Cu tot respectul, dar trebuie sa va contrazic in unele privinte:
1 -- nici angajatii NASA nu au avut rachete si n-au fost pe Luna, dar „dandu-si cu parerea” au facut posibila aselenizarea. Intradevar nu am fost de mult in Delta si nici barca nu am …. dar stiu cate ceva despre patrimoniul mondial al UNESCO, o rezervaţie a biosferei si un parc naţional conf. IUCN. Intamplator mi-am dat masteratul si doctoratul cu membrii catedrei de ecologie si protectia mediului, care au initiat si finalizat acordarea Deltei Dunarii, statutul de rezervatie a biosferei :!: :!: :!:
Actul normativ despre care „se face vorbire” aici si multe altele care vor urma, au ca scop conservarea RBDD si nicidecum „drepturile” posesorilor de ambarcatiuni.
2 -- Depre Razelm si Sinoe am aflat ca sunt cele mai mari, inca in 1965 :lol: iar in caz de furtuna nu numarul de CP al „outboard-ului” conteaza, ci marimea ambarcatiunii, lucru stiut si de Itik si Strul, in bancul respectiv :lol: pt. a nu exemplifica cu localnicii care s-au descurcat vreo 150 de ani, fara motoare :o :shock: :lol:
Cele bune.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

costin stefanescu wrote:canalele magistrale sant libere coane,e vorba numai de cele inguste,si legea nu e nici pt mine ,nici pt Vali,nici pt tine,e pt delta,ceea ce e f.bine
Costine,

Nu vorbeam din punctul meu de vedere, si nici din egoism, eu la barca de 115 CP am suport pentru motor auxliar, asa ca pot pune motorul de 8 CP (ca am ;) ) si pot sa ma plimb oriunde :lol: , iar pe Laguna 535 am de 20 CP si iar pot sa merg oriunde, insa vorbeam de principii, legea e buna acolo unde stabileste reguli de circulatie si restrictii de protectie a mediului si habitatului. Legiuitorul ar face MAI BINE sa semnalizeze acele zone cu semne de circulatie navala (ca doar stii ca ai permis) si sa faca controale asa cum face si politia rutiera, ca de acea platim taxe, impozite si "bilete" de intrare in Delta.
E foarte bine sa existe limitare de viteza acolo unde situatia o impune indiferent de puterea motorului, adica sa mergi cu 15 KM/ora.
Dar sa restrictionezi puterea si viteza pe lacul Razelm este mai mult decat aberant .... ce maluri sa strici acolo ... :shock: iar daca e furtun nu mai vorbesc :o

Si am si eu o intrebare, de ce se fabrica masini de 500 CP si ce pot merge cu 300 km/ora daca viteza maxima este restrictionata la max 130 ? :cry:

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

Petru Burian wrote:
valic wrote: Dar tot cu tot respectul, daca nu ati fost mult in Delta si nu aveti barca, nu aveti cam sa va dati cu parerea ... parerea mea....
Lacul Razelm, Golovita si Sinoe sunt cele mai mari din Romania, daca ati fost pe ele cu o barca cu motor de 20 CP si ati prins ceva, atentie! "ceva" furtuna sau chiar doar un vant mai taricel, atunci aveti dreptate, pana atunci insa ........ lasati sa vb experienta ........ parerea mea.
Dle. Valic
Cu tot respectul, dar trebuie sa va contrazic in unele privinte:
1 -- nici angajatii NASA nu au avut rachete si n-au fost pe Luna, dar „dandu-si cu parerea” au facut posibila aselenizarea. Intradevar nu am fost de mult in Delta si nici barca nu am …. dar stiu cate ceva despre patrimoniul mondial al UNESCO, o rezervaţie a biosferei si un parc naţional conf. IUCN. Intamplator mi-am dat masteratul si doctoratul cu membrii catedrei de ecologie si protectia mediului, care au initiat si finalizat acordarea Deltei Dunarii, statutul de rezervatie a biosferei :!: :!: :!:
Actul normativ despre care „se face vorbire” aici si multe altele care vor urma, au ca scop conservarea RBDD si nicidecum „drepturile” posesorilor de ambarcatiuni.
2 -- Depre Razelm si Sinoe am aflat ca sunt cele mai mari, inca in 1965 :lol: iar in caz de furtuna nu numarul de CP al „outboard-ului” conteaza, ci marimea ambarcatiunii, lucru stiut si de Itik si Strul, in bancul respectiv :lol: pt. a nu exemplifica cu localnicii care s-au descurcat vreo 150 de ani, fara motoare :o :shock: :lol:
Cele bune.
Domnule Profesor Burian,

Nu vreu sa fiu nepoliticos, insa eu am aflat ca Razelm este cel mai mare din Romania pe "viu" nu din carti ...... prima oara am fost pe Razelm cu parintii prin 1964 ....
Sa revenim la subiect, eu iubesc Delta si doresc SINCER sa revina la ce-a fost odata, iar faptul ca legea are ca scop conservarea RBDD este f bine si normal.
Eu cred ca toata lumea trebuie protejata nu numai Delta. Asa cum am scris mai sus, eu am am motor auxiliar, asa ca personal nu ma afecteaza (mi se rupe, scuze).
Dvs. insa vreti sa ne intoarcem cu 150 in urma :cry: ? !
O sa va rog sa faceti o incursiune pe timp de furtuna pe Razelm cu o ambarcatiune mare (asa cum ziceti dvs) si cu putere mica, apoi mai vorbim, asata daca mai ajungeti la mal :lol:

Cu stima.
Valic
0744 644 368
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Petru Burian »

Dle. Valic
-- N’am nici cea mai mica intentie de a ma contrazice cu dvs., cum nici postarea cu „rate si gaste” nu va era adresata. Am vrut doar sa „detensionez” discutiile :lol:
-- Cat priveste invatatul din carti si „pe viu” consider ca nu este cazul dvs. sa recurgeti la astfel de argumente :o Lasati-le pt. cei „foarte scoliti” (a se remarca ghilemelele) :lol: :lol: :lol:
-- Nu am spus nicaieri sa se interzica motoarele pt. ambarcatiuni, dar am spus de mult ca puterea acestora trebuia limitata din start pe teritoriul rezervatiei si iata ca „timpul” ma confirma.
-- Cat priveste Razelmul si furtuna :D prefer sa ma ghidez dupa zicala (citez din memorie): „Inteleptul invata din carti, omul destept din experienta altora, iar prostul pe pielea lui” => nici prin gand nu-mi trece sa incerc experimentul :lol: :lol: :lol:
Cu stima,
subsemnatul
P.S. Repet pt. a N-a oara: nu sunt si n-am fost profesor niciodata :D :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

Dle. Burian,

Aveti perfecta dreptate in tot cea ce ziceti. Haideti chiar sa detensionam discutiile ;) si sa ramanem aceeasi prieteni cu totii.
Citez "-- Cat priveste invatatul din carti si „pe viu” consider ca nu este cazul dvs. sa recurgeti la astfel de argumente :o Lasati-le pt. cei „foarte scoliti” (a se remarca ghilemelele) :lol: :lol: :lol: " ... asa este :lol:
Citez"-- Nu am spus nicaieri sa se interzica motoarele pt. ambarcatiuni, dar am spus de mult ca puterea acestora trebuia limitata din start pe teritoriul rezervatiei si iata ca „timpul” ma confirma." .... nici eu nu am nimic in limitarea puterilor, insa trebuia facuta de la inceput, nu acuma la "sfarsit" ....
Citez "- Cat priveste Razelmul si furtuna :D prefer sa ma ghidez dupa zicala (citez din memorie): „Inteleptul invata din carti, omul destept din experienta altora, iar prostul pe pielea lui” => nici prin gand nu-mi trece sa incerc experimentul :lol: :lol: :lol: " si aici aveti dreptata insa imi permit o remarca ... ;) ... poti sa faci scoala de soferi de mii de ori, dar pana nu pui mana pe volan si treci prin diverse situatii nu vei fi sofer "NICIODATA"
Si acum sa va spun ceva, am treversat ca pasager Razelmul de sute de ori in viata mea si nu am avut nicio temere indiferent de ambarcatiune si furtuna, dar in momentul in care mi-am luat permis de barca si am inceput sa conduc, am simtit ce inseamna condusul barcii pe pielea mea ...... si nu e gluma .... SINCER
Am prins futuni adevarate chiar si pe bratul Sf. Gheorge cand am avut intentia sa las barca (de 23.000 EUR) de izbeliste si sa sun la 112 sa ne ia de acolo :shock: nu era nimeni pe Sf. Gheorghe, noi eram singurii si nu stiam de ce .... :?
Iar pe Razelm cand este furtuna adevarata ..... mai bine stai acasa .... :cry: am vazut conducatori din Jurilovca care traverseaza de cate 5-7 ori pe zi Razelmul care s-au intors din cauza furtunii ........
La prima vedere pare simplu, insa nu este chiar asa ... ;)
De Pasti (acuma o saptamana) am prins o furtuna ca am ajuns la mal ud fleasca, iar barca mea aia mare de 115 CP are bordul liber f inalt, daca eram cu Laguna 535 nu stiu daca reuseam. Anul trecut eram la pescuit la Capul Dolosman (la dos) cu Laguna iar la plecare cand am iesit in larg era "BULAU", am tras la mal cu zeci de litri de apa in barca si am venit pe jos ........ deci chiar nu e de glumit cu apa si barca.
Ar fi multe de povestit .... in zona complexului lagunar Razelm-Sinoe se ineaca anual multi localnici care s-au "nascut" in barca.... :cry:

Dar asta e, vom merge cu barcile indiferent de conditii ........

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by bog_da »

Buna seara domnule Burian,

Inteleg ca la mine va refereati cand spuneati ca nu e cazul sa comparam "rate cu gaste". Este corect ce spuneti dar, va trebui sa revin si sa spun ca nu ati inteles ce am scris. Va rog cititi tot textul si incercati sa il intelegeti ca pe un intreg si nu doar parti din el. Atunci cand scoti o fraza dintr-un text/context sunt sanse destul de mari ca intelesul sa-i fie alterat.

Nu am contestat nici o clipa Rezervatia si necesitatea masurilor de protectie!

Comparatia a fost una pur tehnica in care am comparat circulatia auto cu un tip de autoturism (4x4 si greu) echipat cu un motor subdimensionat cu circulatia ambarcatiunilor echipate cu motoare si ele subdimensionate. Am mai spus ca este inclusiv o chestiune de siguranta a navigatiei si asta ar trebui sa insemne ceva chiar si pentru cei mai aprigi aparatori ai Rezervatiei!

Pentru a da si o idee de solutie am mai scris tot acolo ca masurile ar trebui sa se refere la emisiile motoarelor.

Cat despre "tensiunile" din concersatie eu nu le-am remarcat. Fiecare isi sustinea in mod civilizat punctul de vedere care nici macar nu era foarte diferit de cele ale colegilor.

Raman la parerea ca Regulamentul, in forma aceasta, este gresit (nu adreseaza direct problema ci cauta o solutie partiala indirecta) si exagerat. Si inca ceva, raman in continuare la parerea ca orce solutie/regulament s-ar da ar trebui sa se situeze in limita bunului simt fara exagerari. Cam esta a fost demersul meu de la inceput. Cititi prima propozitie din postul meu.

Sper ca am clarificat neintelegerile.

O seara buna.
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Mihai Vinturache »

Baieti, e un topic in care se discuta despre o situatie aparuta ca urmare a unei propuneri legislative. Nu e vina niciunuia dintre noi(voi). In mod firesc exista pareri pro si contra. Asta ar insemna ca dezbatem si combatem parerile exprimate. Faceti va rog abstractie de persoana care le exprima, altfel riscam iar sa deturnam topicul intr-unul de replici automate si incrancenate care deviaza de la subiect.
In contextul dat are importanta in ce an am aflat sau de la cine despre Razelm?
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by modigliani »

Petru Burian wrote:Dle. Valic
-- N’am nici cea mai mica intentie de a ma contrazice cu dvs., cum nici postarea cu „rate si gaste” nu va era adresata. Am vrut doar sa „detensionez” discutiile :lol:
De obicei confundati galeata cu apa cu canistra cu gaz ....... Eu sunt unul dintre arsi . Nu vorbesc ,, din carti " . ( punct )

......................................

Iertata fie-mi indrazneala de-a scrie ..... SI-N ACEST TOPIC ! Merit banat pentru asta . Si ..... ca sugestie : sa ne facem abonament pe maxim 5 - 10 topicuri in care sa ne aducem umila contributie ....... . E mai bine . Evitam .... d-astea .

......................................

Ce ziceati , nene , de ambarcatiuni ? Ca sa citesc si io . Daca am ceva de spus sau de adaugat ..... va scriu in alt forum si va dau link . Sau sun la C-ta ......
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by costin stefanescu »

Pictore,ce-ti mai place Rieslingul :lol: !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by cezar »

Prieteni, hai sa nu ne aprindem si sa facem polemici degeaba !

Dupa parerea mea, masurile propuse prin actul normativ aflat in discutie sunt absolut necesare si trebuiau luate mai demult!

Toti am vazut ce se intampla atunci cand lipsa de reglementare este cuplata cu lipsa de civilizatie ! Barci echipate cu motoare de sute de CP, circuland cu viteza maxima, pe toate canalele si ghiolurile Deltei.
Efectul pe linia florei si a faunei (inclusiv piscicole) este devastator. Malurile spalate, zonele de reproducere ale pestelui grav afectate, zonele de cuibarit ale pasarilor distruse, pescarii corecti deranjati (chiar rasturnati) de amatorii de "senzatii tari", tot felul de beizadele si parasute cu bani aplicand regula "dupa noi, potopul!", etc.

E drept, aceste acte normative par facute "pe picior", publicul neutru este insuficient pregatit, iar aplicarea pare a fi, in cel mai pur stil romanesc, in functie de obraz si buzunar. Sper sa ma insel, totusi !

Cred ca in Delta se poate merge foarte bine si cu barci cu motoare mici (ce vezi din goana aia mare ? :shock: ).

Merg de peste 40 de ani si cel mai frumos era cand mergeam cu "pasagerul", inchiriam o lotca usoara si ma deplasam la rame si la ghionder.

Ceea ce ma mira cu adevarat este pozitia unora, care declara ca merg in Delta pentru liniste, peisaj, natura etc, dar daca trebuia sa renunte la confort, viteza sau fitze, se cred aruncati cu 100 de ani inapoi.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by modigliani »

costin stefanescu wrote:Pictore,ce-ti mai place Rieslingul :lol: !
1 ) - Prefer Pinot Noir de Murfatlar ,
2 ) - ABSOLUT NICIODATA nu scriu pe forumuri dupa ce-am baut macar un pahar ( de orice-o fi ),
3 ) - Destule ,, injectii " de la dusmani , Costine . Te rog analizeaza personal .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by modigliani »

modigliani wrote:1 ) - Prefer Pinot Noir de Murfatlar ,
2 ) - ABSOLUT NICIODATA nu scriu pe forumuri dupa ce-am baut macar un pahar ( de orice-o fi ),
3 ) - Destule ,, injectii " de la dusmani , Costine . Te rog analizeaza personal .
4 ) - Sunt off topic , ..... citeste si dileste , te rog .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

eu ma refeream in mod special la restrictia pe complexul lagunar Razelm-Sinoe ............ unde nu-si are rostul, parerea mea ............ nicidecum la canale, canaluse, lacuri si laculete .........
Valic
0744 644 368
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by cezar »

valic wrote:eu ma refeream in mod special la restrictia pe complexul lagunar Razelm-Sinoe ............ unde nu-si are rostul, parerea mea ............ nicidecum la canale, canaluse, lacuri si laculete .........
Avand in vedere faptul ca zona la care te referi prezinta un interes redus din perspectiva pescuitului sportiv, datorita pescuitului intensiv practicat de numitul Bittner, din punctul meu de vedere ar putea fi acceptate si portavioane de ultima generatie, submarine cu propulsie nucleara si hidroavioane de mare capacitate, efectul ar fi acelasi.

Cat despre plimbaretii si turistii "de fitze" dispusi sa plateasca preturile de la Gura Portitei, astia pot ajunge acolo si cu elicopterul, daca se grabesc ! ;)
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

Cezar,

Eu nu ma refeream la Bitner si Portita, ci la faptul ca pe Razelm cu o barcuta cu motor de 20 CP pe timp de furtuna esti ca Robinson Crusoe...., si cum in zona, 6 luni pe an bate vantul la greu, iar 6 luni e furtuna ... e lesne de inteles de ce...

Cele bune.
Valic
0744 644 368
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by cezar »

valic wrote:Cezar,

Eu nu ma refeream la Bitner si Portita, ci la faptul ca pe Razelm cu o barcuta cu motor de 20 CP pe timp de furtuna esti ca Robinson Crusoe...., si cum in zona, 6 luni pe an bate vantul la greu, iar 6 luni e furtuna ... e lesne de inteles de ce...

Cele bune.
Pai cine te pune sa pleci pe furtuna ? :shock: :shock: :shock:

Si las-o naibii, n-or fi furtunile de la capul Horn sau din Marea Behring ! :lol: :lol: :lol:
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

pai ce trebuie sa pleci tu pe EA, pleaca EA (furtuna) pe tine ... :o
Valic
0744 644 368
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by mihai_mura »

Trist!
Va trebui sa ne luam papucii de firma pe strasse si cizmele de cauciuc pe ulite. Pe 35 sau Crisan-Caraorman limitat in 20 CP ??!!
Pai pe unde ajungi la Caraorman cu poporul, cu marfa, materiale de costructie etc?? Limitari de viteza mai inteleg, interziceri cu motorul etc. e in regula. Ce legatura are limitarea puterii motoarelor? Pai un Veterok polueaza de "n" ori mai mult decat un motor nou si mare..... Ne luam Veterok de 12 sa impingem apa la deal?? Aiurea! Sau accesul pontoanelor dormitor sau a hotelurilor plutitoare.... astea rod malurile? Pai pensiunile din DD sunt facute pe banii turistilor si pe carca pestilor. Abia ce mai veneu strainii sa fie saracii plimbati cu pontoanele dormitor si... harsti....taie craca.
Singura sansa de a salva DD e tot pe carca turistilor. Pai localnicii cinstiti din ce mai traiesc.
E delta infestata de cherhanale - socoteste cineva cat peste se scoate intr-un an?! Aveti idee cate zeci de tone de peste se scot zilnic fara sa fie inregistrate niciunde??
Spala barcile malurile si mor pestii si plantele.... E o gluma.
Mai urmeaza un proiect ceva cu asfaltarea digurilor si montarea de borduri si....gata....am rezolvat definitiv problema in DD.
Last edited by mihai_mura on 02 May 2011, 23:31, edited 3 times in total.
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

Fratilor,

MA REPET, mie personal "mi se rupe" am suport pt motor auxiliar (la barca de 115 CP), il pun pe cel de 8 CP si am plecat pe unde imi doreste suletzelul, iar la Laguna 535 am de 20 CP, dar discutia este principiala .... de ce limitezi puterea ? mai degraba viteza si norma de poluare ... parerea mea ...

Cele bune.

PS. Asa ca sa facem discutii si pareri contradictorii, suntem specialisti, doar TOTI ne pricepem la fotbal si politica, ca doar de aia suntem unde si cine suntem ... iar la mishto ... nu ne intrece nimeni ...
Valic
0744 644 368
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by modigliani »

mihai_mura wrote: E delta infestata de cherhanale - socoteste cineva cat peste se scoate intr-un an?! Aveti idee cate zeci de tone de peste se scot zilnic fara sa fie inregistrate niciunde??
Spala barcile malurile si mor pestii si plantele.... E o gluma proasta.
Mai urmeaza un proiect ceva cu asfaltarea digurilor si montarea de borduri si....gata....am rezolvat definitiv problema in DD.
Fratilor , ..... fara gluma , ..... TARA ASTA E-N METASTAZA !!! Mie-mi este absolut evident ! N-ai de unde s-o mai apuci ca sa faci ceva . Intreg sistemul este TOTALMENTE afectat . Nimic , ..... dar absolut nimic ( !!! ) nu mai functioneaza normal in Romania . Ori despre ce-am mai vorbi d-aici incolo .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”