Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by johnnie »

dupa parerea mea, pentru delta (canale si lacuri interioare), chiar si 20 CP e mult, eu as fi limitat la 10CP. lacurile razim si golovita nu cred ca trebuiau sa se incadreze tot in aceasta restrictie, doar daca nu se urmareste interzicerea totala a accesului pe acestea. oricum, sub 20 cai nu poti sa mergi in siguranta decat pe vreme buna sau pe linga mal daca se inteteste putin vantul, ceea ce e interzis :)

delta e o rezervatie naturala, ar trebui sa invatam sa respectam natura, sa o conservam in primul rand, sa o protejam.
nu cred ca trebuie sa parcurgi 60 km pe apa intr-o ora, intr-o rezervatie naturala. ganditi-va cat s-a modificat flora si mai ales fauna in ultimii 10 ani in urma intetirii traficului motorizat in delta. zgomotul, agitatia apei, poluarea (gazele de esapament ies in apa, sunt inca multe motoare in 2 timpi, etc) au speriat mare parte din animale, pasari si pesti.
nu se ni ingradeste nici un drept, suntem liberi in continuare sa intram in delta, insa trebuie sa ne descaltam la intrare.

mie altceva nu-mi place in romanica noastra: exceptiile. daca e rezervatie, toata lumea, mai ales administratia trebuie sa se supuna restrictiilor menite sa protejeze si sa conserve delta dunarii!!! de ce ministerul de interne, cel al dezvoltarii, al apararii (!!??!!) sau adminstratorii ARBDD au dreptul sa incalce restrictia?!?!
pentru asta ar trebui sa ne consumam energia, nu sa ne ciondanim intre noi ca 20 sau 30 sau 60 CP sunt sau nu suficienti. acum 20 de ani cel mai tare motor probabil ca era veterok-ul de 12 cai si nu a murit nimeni...

dupa mine, ar fi suficienta o unitate de control, dotata cu barci usoare, rapide, cu oameni bine pregatiti si bine platiti, care sa aiba grija de respectarea acestor reguli de catre TOTI vizitatorii. dar e greu sa se intample asa ceva curand...
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Lorelai »

johnnie wrote:pentru asta ar trebui sa ne consumam energia, nu sa ne ciondanim intre noi ca 20 sau 30 sau 60 CP sunt sau nu suficienti. acum 20 de ani cel mai tare motor probabil ca era veterok-ul de 12 cai si nu a murit nimeni...
Nici telefon mobil, nici internet... si n-a murit nimeni
Tu ce motor ai la barca ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by costin stefanescu »

restrictia pe Razelm nici eu nu o inteleg,nici nu cred ca se va aplica,insa pe canale e imperios necesara,eram pe Mustaca cu Cezar si Dutu si cand tragea pestele pac venea un handicapat cu 3 pizde si muzica max.,dupa 10 min. isi revenea pestele si incepea iar sa traga,iar aparea un bulangiu de ne facea sa ne urcam in copaci de valuri :evil: si voi spuneti de limitarea vitezei,cine propune asa ceva vorbeste in necunostiinta de cauza,a apela la bunul simt al manelistului burtos e ca si cum ai vrea sa gasesti aur intr-o hazna,fiti rationali oameni buni,ce credeti ca nu s-au gandit la varianta asta ? pai asta ar insemna o gramada de echipaje sa umble prin delta,dotarea cu radare adecvate,procese pe rol ca n-am facut nene facut 4 valuri ci doar 2,martori etc.,nu fratilor, astea sant vrajeli,varianta asta e cea mai buna,pt caile principale mergi cu motoare mari,cand intrii pe canale bagi auxiliarul si gata problema,chiar nu inteleg de ce atatea discutii,cum a zis si Johnnie,delta e o REZERVATIE NATURALA,probabil ca inca nu se constientizeaza asta,sa zicem merci ca nu e ca-n alte parti unde nu ai voie nici sa intrii daramite sa bagi cai putere la greu,skijeturi,banana sau mai stiu eu ce,va sfatuiesc sa vedeti lucrurile dincolo de interesul personal si poate o sa vedeti cu alti ochi proiectul !
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by johnnie »

Lorelai wrote:
johnnie wrote:pentru asta ar trebui sa ne consumam energia, nu sa ne ciondanim intre noi ca 20 sau 30 sau 60 CP sunt sau nu suficienti. acum 20 de ani cel mai tare motor probabil ca era veterok-ul de 12 cai si nu a murit nimeni...
Nici telefon mobil, nici internet... si n-a murit nimeni
Tu ce motor ai la barca ?
eu am 15 cai pe o laguna 480, si fara sa fiu fals, cred ca e prea mult pentru delta.
trebuie sa recunosc, de asemenea, ca mi-ar placea o barca mai mare, un motor mai puternic, viteza mai mare, ca asa e omul, niciodata satul ... dar daca stau sa gandesc la rece, e mai bine sa-mi strunesc setea de viteza in favoarea conservarii deltei. eu ma dau cu barca cativa ani, insa nepotii mei vor gasi un fel de herastrau daca se continua ca pana acum.
imi place progresul, insa nu sunt de acord cu calcarea in picioare a tot ce e vechi. internetul nu dauneaza naturii, telefonia mobila foarte putin, in schimb dauneaza omului... fiecare e liber sa stea 25 de ore pe zi pe internet, sa umble cu 2-3 telefoane, isi face rau siesi, nu celor din jur. insa barcile cu motor din delta fac (mult) rau celorlalti. e o diferenta...
ia ganditi-va un pic: de ce oare toate generatiile isi amintesc cu nostalgie de "vremea lor"? nu credeti ca inainte chiar era mai bine? :)

pe mine nu limitrea motoarelor ma deranjeaza, ci exceptiile acordate unor ciocoi de partid si de stat, precum si interdictia de campare si mai ales stationare in perimetrul deltei dunarii.
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Lorelai »

Draga Johnnie,
Barca mea este mult mai grea, e construita si pentru mare. Mi-am dorit o barca mai stabila, mai ales pentru siguranta. Este ideala pentru o echipa de 3 pescari.Un motor de 40 la a mea este exact echivalentul la ce ai tu. Daca te intereseaza, e o poza cu ea pe albumul din expeditia la Mila 23. Uita-te la ea si spune sincer daca e barca de fite.
Si eu imi doresc o Delta linistita si curata.Dar in cazul de fata ma consider " victima :D ) " colaterala.
La fel ca si cei care stiu sa se comporte civilzat intr-o tabara pe malul apei, dar din cauza altora sunt tratati la gramada, acces interzis. Cum am mai scris, unii au fost pro, altii impotriva si la interdictia de campare.Si dupa aceasta interdictie de campare, m-am ingrozit de ce am vazut pe maluri.
Suntem exact oamenii timpurilor noastre, Nu putem merge nici in trecut, nici in viitor.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by cezar »

Mai baieti, valabile sunt argumentele ambelor parti, dar realitatea este, in mod clar, UNA SINGURA - Delta noastra cea minunata este grav bolnava.
Iar printre principalele cauze ale bolii regasim, pe loc fruntas, traficul nereglementat al ambarcatiunilor de toate tipurile, cu motoare supradimensionate nevoilor, care contribuie direct (prin poluare si zgomot), dar si indirect (prin folosirea ambarcatiunilor de catre prea multe persoane certate cu civilizatia) la distrugerea putinului care a mai ramas.
Desigur, nu toti cei care merg in Delta Dunarii sunt mitocani si necivilizati, dar, sincer, ati petrecut vreo zi in Delta (mai ales in ultimii 10-15 ani), fara sa fiti deranjat macar o data de hoardele astea de dobitoci ?
La fel de sigur, motoarele nu sunt singura cauza, poate nici cea mai mare, dar este clar impactul negativ asupra ecosistemului.

Acum, nu stiu daca textul asta de lege este cel mai bun, nici daca va fi aplicat "ad-litteram". Dar, ceva tot trebuie facut, asta-i clar !
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Lorelai »

"Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele... esenţiale... Din această dilemă nu puteţi ieşi."

Asta ca sa nu mi-o traga altul... :D :D :D
Sa ne vedem noi sanatosi pe balta, ca in rest ne-om descurca cumva !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by johnnie »

Lorelai wrote:Draga Johnnie,
Barca mea este mult mai grea, e construita si pentru mare. Mi-am dorit o barca mai stabila, mai ales pentru siguranta. Este ideala pentru o echipa de 3 pescari.Un motor de 40 la a mea este exact echivalentul la ce ai tu. Daca te intereseaza, e o poza cu ea pe albumul din expeditia la Mila 23. Uita-te la ea si spune sincer daca e barca de fite.
Si eu imi doresc o Delta linistita si curata.Dar in cazul de fata ma consider " victima :D ) " colaterala.
La fel ca si cei care stiu sa se comporte civilzat intr-o tabara pe malul apei, dar din cauza altora sunt tratati la gramada, acces interzis. Cum am mai scris, unii au fost pro, altii impotriva si la interdictia de campare.Si dupa aceasta interdictie de campare, m-am ingrozit de ce am vazut pe maluri.
Suntem exact oamenii timpurilor noastre, Nu putem merge nici in trecut, nici in viitor.
nu te supara, dar argumentele tale sunt subiective. eu am afirmat deja ca dupa mine, 10 cai ar fi fost suficient pentru motorizare in delta. suficient pentru delta, nu pentrtu noi, oamenii. nu se limiteaza barcile in vreun fel, ci doar motoarele. exista posibilitatea de a monta motor auxiliar pe orice barca.
nu stiu pentru ce au fost gandite aceaste doua reglementari, insa limitarea puterii motoarelor mi se pare benefica pentru delta. sincer sa fiu, ma intereseaza mai putin nemultumirile OAMENILOR si mai mult binele pe care il facem DELTEI.
nu am fost niciodata invidios, nu vreau sa ma intelegi gresit, nu vreau sa comentez daca barca te e decenta sau nu, fiecare isi face alegerile singur, dupa criterii proprii. eu continui sa cred ca 10 cai e un plafon decent, desi daca s-ar aplica asta, as trebui sa-mi schimb motorul. cred ca la fel as gandi daca nu as avea barca deloc.
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

Fratilor ,

Cu totii aveti dreptatea voastra.
Si eu vreu ca Delta sa fie protejata si eliminate "manelele" si proasta crestere, am suport pt motor auxiliar si il voi folosi daca asa zice legea.
Eu faceam referire strict la Razelm si la motorizarile de pana in 20 CP le acest lac, restul, e f bine ca se incearca sa se faca ceva.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Lorelai »

Draga Johnnie,
Excesele nu fac bine niciodata. Dimpotriva, pot duce la reactii adverse !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by bog_da »

Buna dimineata colegi!

Revin si pun o intrebare mai exacta pentru cei care stiu mai bine sa citeasca textele legilor.

Care va fi regimul pentru Canalul Uzlina si lacurile din jur: Uzlina, Isac etc.?

Din textul hotararii nu inteleg suficient de clar daca va fi voie cu orice motorizare, sau daca nu va fi voie de loc cu motor...

De fapt intrebarea este pentru TOATE celelalte canale si lacuri care nu se gasesc in Anexa dar fac parte din Rezervatie. Zona Uzlina este doar un exemplu...

O zi buna tuturor!
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Lorelai »

Eu zic sa asteptam forma finala. Daca nu sunt trecute in anexa, nu se aplica alineatul. Ramane viteza si nu fa valuri.
Teoretic, si eu am observat ca a ramas o "portita" de scapare acolo. Daca te risti putin pe Perivolovca sau Litcov sau pui un auxiliar mic, ajungi si pe Chiril, respectiv Cuibida.
Dar, repet, putintica rabdare, ca tot nu avem ce sa facem.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by PETREMAN »

valic wrote:Fratilor ,

Cu totii aveti dreptatea voastra.
Si eu vreu ca Delta sa fie protejata si eliminate "manelele" si proasta crestere, am suport pt motor auxiliar si il voi folosi daca asa zice legea.
Eu faceam referire strict la Razelm si la motorizarile de pana in 20 CP le acest lac, restul, e f bine ca se incearca sa se faca ceva.

Cele bune.
Iata ca Valic are dreptate...... Duminica noaptea Razelmu a facut victime si sunt curios ce barca aveau cei implicati pt ca nu au anuntat inca. Dupa parerea mea cei care au barca mai mare au si sanse mai mari sa scape din situatii periculoase.....cu natura nu e de gluma.Cred ca degeaba ai motor mare daca barca nu e gandita bine si ia apa repede..... la valuri putin mai mari...ca nu poti sa inaintezi pe valuri mari iar motoru mai mult te incurca in timpul furtunii ...BARCA e baza. Acum ma gandesc ca eu cu copaia mea de 4m si motorasu de 5 hp trebuie sa ma informez bine despre vreme cand ies pe Dunare si nu numai.Sper ca legea sa se dea si pe principii de siguranta a oamenilor adica sa nu conteze marimea motorului daca stii si vrei sa-l stapanesti.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Lorelai »

PETREMAN wrote:ca nu poti sa inaintezi pe valuri mari iar motoru mai mult te incurca in timpul furtunii ...BARCA e baza.
Aici te contazic putin. Navele cele mai expuse in furtuna sunt cele care nu au guvernare corespunzatoare. ( Nu zic de caracteristicile barcii. Dar poti sa ai si 24 de m , daca nu ai motor esti piua )
Plus ca daca ai motor, mai ai o sansa sa fugi !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by evergreen »

Cu toate ideile reformiste cu care se trezesc unii, mi-aduc aminte de regimul armelor si munitiilor (de legitima aparare), „sa se innaspreasca regimul armelor si munitiilor, nu se poate asa ceva”, va suna cunoscut? pana la urma unii tot vor putea circula oricum-oriunde cu orice motor(vor functiona din nou exceptiile care confirma regula), masurile restrictive se innaspresc tot pentru restul lumii, ca si legea-bariera: unii trec pe sub, altii peste iar restul nu trece. Pana nu se va aplica orice regula fara exceptii, toate aceste idei nu vor fi decat baloane de sapun, iar in cazul nostru nici sa fii pesimist nu mai este valabil,pentru ca atunci vezi jumatatea goala, constientizand macar partial ca cealalta jumatate ar fi plina, pe cand la noi paharul aproape ca s-a golit complet!!!!....
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Lorelai »

Eu cred ca acest proiect nu va fi aprobat in aceasta forma.
Daca stau sa ma gandesc bine, el lezeaza interesele multora mai "bazati", care au posibilitatea sa faca mult mai mult lobby.
Sau va fi aprobat cu derogari. Iar in cazul acesta mi-e sila sa mai comentez.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

Fratilor,

Imi pare rau ca am avut dreptate cu "Razelmul" care a luat 4 vieti ...
Asta ma determina ca NICIODATA sa nu mai navig fara vesta de salvare, ceea ce va recomand si voua, sau cel putin pe furtuna.

Cei patru inecati erau cu o barca de fibra de sticla Laguna 480 si motor 25 CP.
Au plecat de la Gura Portitei duminica spre seara (pe lumina), batea un vant din sud cu 14 m/s la rafala, adica din spate, au mers pe sub mal la adapost de vant, apoi au luat-o spre Lunca traversand lagul Golovita (nu Razelm cu se zice la TV) cu vantul din spate. Probabil ca la acea incarcatura (5 persoane, cca 400 kg) si la motorul de 25 CP care nu le-a conferit viteza optima, au luat apa prin pupa de la valurile ce le veneau din spate.
Aceste informatii le am de la oamenii din zona.

Petreman, vezi ca cu barca de 4 m si 5 CP, atunci cand sunt furtuni pe Dunare (eu am prins cateva), nu e de gluma ... poti fi in mare pericol ... mare grija sa ai.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by valic »

Pentru cei ce combat motoarele mai puternice ...........

Rog intrebati-l pe colegul nostru Dan de la Iasi ce a patit pe un laculetz din Delta, ceva de genul 2-3% fata de Razelm, cand l-a prins furtuna acu fo' cateva zile, iar motorul de 40 CP avea o problema si dezvolta doar 50% din putere ...

Abia atunci sa va dati cu problema.

Pentru Johnnie .... vezi ca aia ce s-au inecat in Razelm aveau Laguna 480 ca tine dar cu motor de 25 CP, asa ca daca te mai duci prin Delta, ai grija la vant ... si vestele pe voi ...
PS. Dupa parerea mea Laguna 480 nu duce mai mult de 2 pers. + CATEVA bagaje, in niciun caz pt o saptamana...


Cele bune.
Last edited by valic on 18 May 2011, 19:26, edited 1 time in total.
Valic
0744 644 368
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by Lorelai »

Laguna e barca de canal. Nu de lac pe furtuna.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Reguli circulatie ambarcatiuni Delta

Post by johnnie »

dragii mei,
sustin in continuare limitarea puterii motoarelor pe canale si lacuri interioare, pentru protejarea deltei, nu a oamenilor.
daca ai o laguna cu motor de 15 cai, nu te apuci sa traversezi marea neagra sau lacul razelm... pentru lacul razelm nu cred ca e nevoie de limitarea puterii motoarelor, nu se poate compara cu alte lacuri interioare ale deltei. m-a prins si pe mine vreme rea in delta, pe un lac mic: iacub, stiu cum este. insa mi-am asumat riscurile cand m-am lansat la apa. nu cred ca as putea sa caut alt vinovat daca s-ar intampla ceva. nu putem sa pretindem sa umblam cu vaporase prin delta, pentru mai multa siguranta. cred ca trebuie sa ne mai gandim si la cei ce vor veni dupa noi.
e greu de priceput ca delta dunarii este (ar trebui sa fie) o rezervatie naturala. peste tot in lumea civilizata rezervatiile sunt protejate de actiunile oamenilor, numai in romanica noastra omul rupe in doua natura, de cele mai multe ori la adapostul legilor.
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”