Proiect ordin pescuit 2011

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

Post Reply
fly_db
Posts: 14
Joined: 18 Feb 2010, 14:15

Proiect ordin pescuit 2011

Post by fly_db »

User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Proiect ordin pescuit 2011

Post by PETER »

Un lucru foarte important:

"Permisele de pescuit recreativ/sportiv au valabilitate pe tot teritoriul țării." ;) asa ca va rog pe acesta cale sa-mi faceti si mie un carnet APC21 ;)
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
fly_db
Posts: 14
Joined: 18 Feb 2010, 14:15

Re: Proiect ordin pescuit 2011

Post by fly_db »

Ar fi bine daca ar fi atat de simplu. Problema care se pune este care vor fi acele asociatii care vor primi dreptul sa distribuie permise ANPA? Din proiectul de ordin rezulta ca pentru inscrierea in registrul deschis la ANPA si pentru a primi spre administrare zone de pescuit asociatiile trebuie sa indeplineasca niste criterii foarte stricte si sa acumuleze un punctaj de minim 70 puncte.Nu rezulta clar din proiectul de ordin daca asociatiile care nu solicita zone de pescuit vor avea dreptul sa elibereze permise de pescuit.

Proiectul de ordin pare facut special pentru asociatiile de tip CAP, din sistemul AGVPS , cu numar foarte mare de membrii si cu forta financiara deosebita.
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Proiect ordin pescuit 2011

Post by Ono »

A administra apa intr-o asociatie nu e o chestie simpla... dar daca se doreste, cred ca Cezar poate face rost de puncte. Daca e nevoie bag si eu puncte.
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Proiect ordin pescuit 2011

Post by raitmaerg »

e destul de clar ca proiectul e facut cu dedicatie pentru unii. oricum in tara asta se intampla lucruri extraordinare, nu m-ar mira ca si Dunarea sa fie concesionata din km in km si sa ne trezim ca platim taxa de pescuit pentru 12 sau 24 de ore, asa cum e la baltile private. imi miroase a afacere pentru baietii destepti.
chiar sunt curios cum va arata legea finala.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Proiect ordin pescuit 2011

Post by rebeu »

Adică ne mutăm şi cu pescuitul la bulgari că de platit taxă... mai bine dau banii la pod la Giurgiu...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Proiect ordin pescuit 2011

Post by Ono »

raitmaerg wrote: nu m-ar mira ca si Dunarea sa fie concesionata din km in km .
A mai fost, pe vremea lui Iliescu, parca asa tin minte...(eu nu eram pescar atunci :roll: )
User avatar
Discretul
Posts: 159
Joined: 31 May 2010, 23:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Proiect ordin pescuit 2011

Post by Discretul »

din lista judetelor lipseste TELEORMAN
0767886500
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Proiect ordin pescuit 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

Discretul wrote:din lista judetelor lipseste TELEORMAN
Nu lipseste,Gabi,numa` ca nu-i pus in ordine alfabetica!Il gasesti intercalat la litera `S`!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Proiect ordin pescuit 2011

Post by Lorelai »

Deci trebuie sa inteleg faptul ca trebuie sa luam in administrare balta ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Proiect ordin pescuit 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

Deocamdata este un proiect care in mod sigur va suferi modificari...Vom vedea si vom incerca sa ne adaptam din mers...
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Proiect ordin pescuit 2011

Post by Geo »

Am citit şi eu proiectul de Ordin şi bine ar fi să se modifice, mai ales "Zonele de pescuit recreativ-sportiv" !

Permisele de pescuit anuale au valabilitate pe tot teritoriul ţării pentru bazinele piscicole naturele neconcesionate şi sunt distribuite de asociaţiile de pescari sportivi la valoarea nominală. Cam la fel ca anul trecut. Lista cu bazinele piscicole neconcesionate şi pe care se poate practica pescuitul recreativ-sportiv, pe fiecare judeţ, este în Anexa 8.

Apar permisele de pescuit temporare - pentru o săptămână sau o lună - care sunt distribuite de către asociaţiile de pescari sportivi care au obţinut de la ANPA autorizaţie de pescuit sportiv pe anumite bazine piscicole naturale, pe care respectiva asociaţie le administrează.

De ce aşa ? Răspunsul este în Anexa 8 la Ordin, care descrie bazinele piscicole naturale unde se poate practica pescuitul recreativ-sportiv. Iar aceste bazine sunt şi concesionate şi "la liber".
Din ce am citit eu până acum, în Anexa 8 eu zic că apar câteva excese (să folosim un termen mai blând...):
judeţul Constanţa - tot litoralul Mării Negre, de la Sulina la Vama Veche, e trecut la Filiale teritoriale
judeţul Tulcea - nu apare niciunul din braţele Dunării (Chilia, Sulina, Sf. Gheorghe) ca bazin piscicol natural, nici la "liber" nici la "Filiale teritoriale". Probabil că hotărârea ARBDD de anul trecut, referitoare la campare, va rămâne valabilă şi anul viitor.

Evident că veţi găsi şi voi "excese" în Anexa 8...
De exemplu, pescuitul în Delta Dunării nu se va putea face decât pe bazine concesionate, cu permis de pescuit temporar emis de Asociaţiile de pescari sportivi sau alţi concesionari, care au contracte de administrare/concesiune cu ANPA !!!
La fel despre pescuitul in Marea Neagră !!!

Degeaba spune Art. 1 alin. (2) din Ordin că permisele de pescuit ANPA anuale au valabilitate pe întreg teritoriul ţării ! Trebuiau să adauge "cu excepţia bazinelor concesionate, unde sunt valabile permisele de pescuit temporare" !!!
Sau taxe zilnice încasate de administrator/concesionar...
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Proiect ordin pescuit 2011

Post by Geo »

S-au mai clarificat nişte lucruri, dar tot rămân câteva în coadă de peşte...

De permise temporare poate beneficia oricine, nu numai asociaţiile care au ape în administrare. Nu apare valoarea acestor permise temporare. La permisele anuale se cam păstrează valoarea de anul trecut.

Art.9 arată clar că "Pentru zonele de pescuit recreativ/sportiv care nu fac obiectul solicitărilor de autorizare, pescuitul poate fi practicat de orice posesor de permis de pescuit recreativ/sportiv." Ceea ce presupune că zonele care fac obiectul adminstrării sunt disponibile numai membrilor din asociaţia care administrează. Pentru ceilalţi pescari probabil că se vor percepe taxe sau permise temporare.

Nu este clară partea cu reciprocitatea (Anexa 4 art 9). Nu se spune clar dacă articolul se referă la toate asociaţiile şi federaţiile sau numai la cele care au ape în administrare.

Rămân aceleaşi abuzuri în Anexa 9, referitoare la zonele de pescuit recreativ-sportiv !!
Tot litoralul Mării Negre dat în administrare !!!
Toată Delta Dunării dată în administrare, iar braţele Dunării din deltă (Chilia, Sulina, Sf. Gheorghe) nici măcar nu apar ca bazine (în administrare sau nu) deschise pescuitului sportiv !!!
Judeţul Constanţa pune tot braţul Borcea la filiale teritoriale, cu toate că acesta e împărţit între judeţele Călăraşi şi Ialomiţa !!!

Cred că se va mai "lucra" pe acest Ordin cel puţin până vor apare permisele ANPA ...
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Proiect ordin pescuit 2011

Post by raitmaerg »

asa cum a mentionat si GEO : ce se deduce din aceasta lege( ordin) este ca daca vreau sa pescuiesc pe Dunare din barca de la km 400 la km 450, trebuie sa platesc asociatiei care are in gestiune aceasta zona? sau daca ma duc la Rau si vreau sa pescuiesc, trebuie iar sa imi iau permis de pescuit de la respectiva asociatie care gestioneaza zona?
nu vreau sa isc "panica" printre pescarii de Dunare dar ordinul imi pare ...cel putin aberant pentru cei ce pescuiesc in zonele libere.
inteleg bine? sau am gresit pe undeva?
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Proiect ordin pescuit 2011

Post by Geo »

raitmaerg wrote:.....nu vreau sa isc "panica" printre pescarii de Dunare dar ordinul imi pare ...cel putin aberant pentru cei ce pescuiesc in zonele libere.
Depinde ce înţelegi prin "zonele libere". Dacă înţelegi zonele care nu sunt în administrarea vreunei asociaţii, atunci poţi pescui. Dacă zona este în administrarea vreunei asociaţii atunci aceasta stabileşte regulamentul de pescuit pentru zona respectivă şi îl depune la ANPA împreună cu restul documentaţiei de solicitare a atribuirii zonei de apă spre administrare . Probabil că aici se va specifica nu numai cum ai voie să pescuieşti acolo (reţin 2-3 sau 5 kg, sau practic C&R, sau alte variante) ci şi (cred eu) valoarea taxei pentru nemembrii asocieţiei în cauză.
Aici apare şi "zona gri" a reciprocitaţii din Anexa 4 art. 9, care nu este clar explicată.
Măcar dacă toate aceste date vor fi făcute publice, pentru fiecare zonă administrată, să ştii unde poţi să mergi sau cât te poate costa. Nu să apară orice piţifelnic să te uşureze de "taxă" ...

Din păcate cred că ne aşteaptă limitări mai mari, dacă e să citim şi ce se scrie la sfârşitul referatului de aprobare:
În scopul asigurării protecţiei şi conservării resurselor acvatice vii şi pentru evitarea conflictelor de interese între activitatea de pescuitcomercial şi sportiv, între diversele entităţi constituite pentru
practicarea pescuitului recreativ/sportiv, se impune adoptarea unor reglementari clare în acest domeniu.

Apare pescuitul comercial, care şi el are km. de Dunăre pe care poate fi practicat. Deja au apărut probleme între pescarii sportivi şi cei comerciali tocmai din cauza "lipsei unei reglementări clare în acest domeniu" .
Sper din tot sufletul să nu apară aceste limitări în plus pentru pescuitul sportiv ...

PS Dacă vreţi să vă distraţi, citiţi şi comparaţi, din Contractul de Management, îndatoririle Administratorului şi îndatoririle ANPA... Nu e nevoie să le mai comentez !
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Proiect ordin pescuit 2011

Post by raitmaerg »

la zon libera ma referam la Dunare in general , cum era pana acum, doar cu permis ANPA ai PG.
ai dreptate Geo, or sa se gaseasca multi pitiflenderi care o sa-si aroge cine stie ce drepturi. ai cum sa-l controlezi? el te controleaza pe tine.....si de aici multe abuzuri care pot sa se nassca. ma gandesc si la ce vor face asociatiile care or sa ia in locatie diverse luciuri de apa...nu cumva vor bracona la greu pentru a scoate banii investiti???
am inceput sa iubesc Dunarea si mi-ar parea rau sa nu mai pot pescui liber pe ea. imi place Dunarea tocmai datorita sentimentului de libertate pe care ti-l da si de lipsa ingradirilor, abuzurilor, etc.. pe care le simteai cand te duceai pe o balta privata.
dar cred ca imi fac prea multe ganduri negre, vin sarbatorile ...cumva se vor rezolva toate. ca o gluma..... sau nu...cand te gandesti ca anul asta am vandut tot echipamentul de pescuit la balta, mi-am luat barca pt Dunare si ei se gandesc la ingradiri..ma duc in bulgaria imi fac permis de pescuit sportiv acolo ..si ma campez, si pescuiesc pe partea bulgareasca , masinile se inmatriculeaza in bulgaria , afacerile se muta in bulgaria, mutam si pescuitul in bulgaria.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”