Inchiriere lacuri in Constanta

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

Post Reply
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Inchiriere lacuri in Constanta

Post by Mihai Vinturache »

Umbland pe internet am gasit aceasta informatie:

"Administraţia Bazinală de Apă Dobrogea Litoral scoate la licitaţie pentru închiriere luciul de apă al unor lacuri din Constanţa, precum şi suprafeţe din Dunăre sau din Marea Neagră, iar câştigătorii vor putea construi acolo turbine eoliene ori vor putea desfăşura activităţi de agrement nautic.

Potrivit responsabilului de comunicare al Administraţiei Bazinale de Apă Dobrogea Litoral, Cătălin Anton, la licitaţia care va fi organizată pentru închirierea cuvetelor lacurilor, a unor suprafeţe din Dunăre sau Marea Neagră poate participa orice persoană fizică sau juridică de drept privat, română sau străină, care cumpără caietul de sarcini, depune o ofertă şi care constituie garanţia de participare.

“Printre lacurile care sunt scoase la licitaţie se numără lacul Techirghiol, lacul Tăbăcărie din Constanţa, balta Mangalia . De asemenea, în funcţie de cereri, pot fi închiriate suprafeţe de pe fluviul Dunărea sau de pe Marea Neagră”, a declarat Cătălin Anton.

Persoanele care închiriază luciul de apă pot desfăşura diverse activităţi, începând cu construcţia de turbine eoliene, până la cultura de alge sau scoici ori activităţi de agrement nautic, a mai precizat sursa citată.

Cei interesaţi trebuie să se adreseze Administraţiei Bazinală de Apa Dobrogea Litoral, licitaţiile urmând să fie organizate în funcţie de numărul de solicitări. Sursa: MEDIAFAX"
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Inchiriere lacuri in Constanta

Post by fatdaddy »

Buna ziua,
Intreb si eu ca prostu'
Cum poti sa inchiriezi o suprafata de Marea Neagra?
Andrei Riga
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Inchiriere lacuri in Constanta

Post by mikcutu »

fatdaddy wrote:Buna ziua,
Intreb si eu ca prostu'
Cum poti sa inchiriezi o suprafata de Marea Neagra?
cred ca pe baza de coordonate GPS.
Za dacs cam from za tracs!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Inchiriere lacuri in Constanta

Post by cezar »

fatdaddy wrote:Buna ziua,
Intreb si eu ca prostu'
Cum poti sa inchiriezi o suprafata de Marea Neagra?
Exprimarea aluia este absolut idioata !

Este vorba de concesionarea pentru agrement nautic a unor anumite zone ale Litoralului (respectiv malului Dunarii) aflate inca in "domeniul public".
Este o Hotarare a C.J.Constanta (atacata oricum in contencios administrativ).
Chiar daca se face licitatie, este de forma, suprafetele fiind de mult promise de "gasca Mazare". Cui ? Evident...gastii Mazare.
Se "screm" de vreo doi ani pentru trebusoara asta.
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Inchiriere lacuri in Constanta

Post by fatdaddy »

Banuiesc ca este vorba de chestii asemanatoare si la Dunare?
Andrei Riga
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Inchiriere lacuri in Constanta

Post by cezar »

fatdaddy wrote:Banuiesc ca este vorba de chestii asemanatoare si la Dunare?
Nu stiu nimic concret despre locatiile la Dunare pe care le au in vedere, dar nici nu cred ca organizatorii acestei "privatizari" au devenit brusc baieti cinstiti, numai pentru ca este vorba de Dunare.
Doar ceva legat de un mic port de agrement in zona Rasova, dar si informatia asta este destul de veche.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Inchiriere lacuri in Constanta

Post by valic »

pe mine nu ma mai mira nimic ....................
Valic
0744 644 368
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”