Accesul în zonele de frontieră

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

Locked
User avatar
administrator
Posts: 66
Joined: 26 Sep 2009, 13:11

Accesul în zonele de frontieră

Post by administrator »

Care sunt reglementările pentru acces în zonele de frontieră.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Accesul în zonele de frontieră

Post by valic »

Dragi colegi,
Sunt considerate zone de frontiera / zone supuse regimului de control al Politiei de Frontiera urmatoarele:
-teritoriul aflat pe o adancime de 30 km. fata de frontiera de stat si tarmul Marii Negre, catre interior;
-suprafata aeroportului sau a portului cu platformele, imobilele si instalatiile aferente - in judetele din interiorul tarii, unde functioneaza aeroporturi si porturi deschise traficului international;
-fasiile de teren, situate pe o adancime de 10 km de o parte si de cealalta a malurilor Dunarii interioare, deschisa navigatiei internationale, inclusiv bratul Macin in intregime.
Drept urmare, conform acelorasi prevederi legale, activitatile ce urmeaza a fi derulate in zonele de frontiera / zonele supuse regimului de control al politiei de frontiera, trebuie avizate de catre aceasta institutie.
Mai urmeaza.
Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Accesul în zonele de frontieră

Post by valic »

Pentru însoţitorii pescarilor (prieteni şi copii) care nu desfăşoară activitatea de pescuit sportiv nu este necesar vreun aviz din partea poliţiei de frontieră. Este însă de dorit ca aceste persoane să deţină un document de identitate.
În situaţia în care deţineţi aviz pentru desfăşurarea activităţii de pescuit sportiv şi desfăşuraţi această activitate dintr-o barcă nu aveţi nevoie şi de aviz pentru desfăşurarea activităţii de agrement în apele de frontieră.
În cazul în care desfăşuraţi doar activitatea de agrement în apele de frontieră, aveţi nevoie de avizul şefului sectorului poliţiei de frontieră.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Accesul în zonele de frontieră

Post by valic »

mai jos cererea tip de PG

Nr.____________din__________
TULCEA

Sefului I.J.P.F. TULCEA

Subsemnatul ________________________, fiul lui ____________ si al _______________ , nascut la data de _____________, in localitatea _______________, cu domiciliul in loc _________________, str. _____________________, nr : __, bl : __, sc. __, et. __, ap. __, sector __, posesor B.I./C.I.,seria ____, nr. ________________, cod numeric personal ______________________, eliberat la data de ___________, de catre ___________________
Va rog sa binevoiti a aproba desfasurarea urmatoarelor activitati: PESCUIT RECREATIV SPORTIV in regim normal (urgenta) intre km. Flv. ______________________________________ in perioada 2009.
Ma angajez sa respect prevederile Legii 243/2002, pe timpul desfasurarii acestei activitati.

Data Semnatura
____________ ______________
Valic
0744 644 368
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Accesul în zonele de frontieră

Post by dutustoica »

valic wrote:Dragi colegi,
Sunt considerate zone de frontiera / zone supuse regimului de control al Politiei de Frontiera urmatoarele:
-teritoriul aflat pe o adancime de 30 km. fata de frontiera de stat si tarmul Marii Negre, catre interior;
-suprafata aeroportului sau a portului cu platformele, imobilele si instalatiile aferente - in judetele din interiorul tarii, unde functioneaza aeroporturi si porturi deschise traficului international;
-fasiile de teren, situate pe o adancime de 10 km de o parte si de cealalta a malurilor Dunarii interioare, deschisa navigatiei internationale, inclusiv bratul Macin in intregime.
Drept urmare, conform acelorasi prevederi legale, activitatile ce urmeaza a fi derulate in zonele de frontiera / zonele supuse regimului de control al politiei de frontiera, trebuie avizate de catre aceasta institutie.
Mai urmeaza.
Cele bune.
Din ce ai scris mai sus rezulta ca avem nevoie de PG si pe bratul Macin? Practic,pentru toata Dunarea interioara, aceasta fiind deschisa navigatiei internationale. Si Sulina si Sf. Gheorghe......Interesant! Asta inseamna ca am fost pe langa lege la Perivolovca si la Macin?
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Accesul în zonele de frontieră

Post by valic »

Dutzule,

Trebuie sa ma mai documentez, dar cred ca se refera la activitatile profi ......... nu la pescuitul sportiv ....... zic IO ........
Valic
0744 644 368
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Accesul în zonele de frontieră

Post by cezar »

Baieti, Politia de Frontiera are in consemn si alte activitati de control decat pescuitul sportiv.

Definitiile enuntate de Valic se raporteaza la competenta generala a PF.
Legat de pescuit, cand am fost controlat am fost pe granita; pe bratele Sulina si Sfantul Gheorghe sau pe bratul Macin nu mi s-a intamplat niciodata sa-mi ceara cineva PG. Si am fost, har Domnului, destul de des !
Locked

Return to “Lege, fără tocmeală”