Liber în zonele strict protejate din Delta !!!

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

Post Reply
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Liber în zonele strict protejate din Delta !!!

Post by Petru Burian »

Liber în zonele strict protejate din Delta Dunării!
http://www.jurnalul.ro/stire-verde/libe ... 41805.html

Stimati colegi
Cele citite in articol, le consider revoltatoare :evil: Am postat un comentariu cu textul de mai jos, dar nu este sigur ca va aparea si nici suficient nu este.
------------------
„Demisia !!!
Sunt absolut convins ca nici una din urmatoarele cerinte nu exista inca, la standardele internationale necesare in astfel de situatii: trasee stric delimitate pt. vizitare; ghizi suficienti si realmente competenti pt. impunerea respectarii traseelor; paznici suficienti si prezenti (!!!) pt. impiedicarea patrunderii vizitatorilor „neorganizati” !!!
Declaratiile Guvernatorului, de genul: "Este mai greu să asigurăm protecţia acestor zone dacă ele sunt vizitate”; „Constatăm că vizitarea ...are şi efecte negative”; confirma cele de mai sus, descalifica pe guvernator, certifica un anumit mod de gandire si foarte multa incompetenta si INDOLENTA !!!
Pt. decizia luata si abandonarea zonelor strict protejate in „grija Domnului”; a „dificultatii de accesare in teren”; neluarea in seama a protestului oamenilor de stiinta, etc. Grigore Baboianu trebuie DESTITUIT !!!! „
-------------------
-- Consider ca este un moment excelent pt. a ne face simtita prezenta, prin redactarea unui PROTEST, bine scris si argumentat, pe care sa-l trimitem direct Guvernatorului.
Ma angajez sa redactez personal, cu consultanta prietenului Cezar, acest protest care va fi semnat fie in numele membrilor & APC21 (caz optim), fie in nume personal.
-- Iata mai jos, cateva fragmente din articol, pe care le consider „fundamentale” pt. protestul nostru:
Extrase din textul publicat:
* Aceste firave, chiar inexistente măsuri de protecţie au fost spulberate cu totul de un act normativ recent intrat în vigoare, prin care restricţiile au fost înlăturate, dându-li-se vizitatorilor acces liber în zonele protejate. Ca unică măsură de siguranţă, se specifică faptul că aceştia trebuie însoţiţi de un ghid turistic.
* O parte a lumii ştiinţifice s-a revoltat, considerând că un aflux de turişti în aceste zone le-ar putea distruge, însă, ca de obicei, guvernanţii au trecut nepăsători peste aceste proteste.
* Potrivit legii, aici accesul este strict interzis, cu excepţia acţiunilor de cercetare, de monitoring şi de supraveghere ecologică", explică guvernatorul Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, Grigore Baboianu. Acesta susţine însă că este de acord cu deschiderea spre vizitare a zonelor strict protejate, întrucât... există interes: "Această restricţionare radicală a accesului nu mai există, ci s-a considerat că zonele cu regim de protecţie integrală ar putea să constituie zone în care publicul ar putea să pătrundă în mod organizat.
* Sunt de acord cu această formă de vizitare, deşi sunt şi păreri împotrivă, anume că acestea ar trebui menţinute în continuare fără accesul publicului.
* În urma adoptării Ordonanţei de Urgenţă 57, numărul turiştilor care au avut acces în zona strict protejată Sahalin-Zătoane, de exemplu, a fost anul trecut de ordinul miilor, iar în Pădurea Letea efectele afluxului de turişti sunt deja vizibile.
* "Teoretic, înainte de intrarea în vigoare a Ordonanţei de Urgenţă 57, nu intra nimeni în aceste zone, iar orice fel de intrări erau ilegale. Acum, interesul pentru aceste zone este în continuare destul de redus din cauza lipsei unor facilităţi de vizitare şi din cauza faptului că în localităţile de unde ar putea să plece expediţiile de vizitare încă nu sunt bine organizate. Mai bine organizată este zona Sahalin-Zătoane, şi aici cred că au venit anul trecut câteva mii de vizitatori.
* La Letea accesul este mai dificil pentru că ar trebui să se facă cu transportul rutier. În legătură cu celelalte zone strict protejate, nu avem date despre traficul de turişti şi nici nu am sesizat un interes al turiştilor pentru aceste zone”
* "Este mai greu să asigurăm protecţia acestor zone dacă ele sunt vizitate, dar sunt de părere că accesul în aceste zone trebuie să fie permis în mod organizat vizitatorilor. Noi avem solicitări mai ales din partea studenţilor la universităţile de profil. Constatăm că vizitarea, chiar şi în mod organizat, a Pădurii Letea are şi efecte negative, pentru că e vorba despre habitate foarte sensibile, dar soluţia nu este interzicerea accesului, ci stabilirea unor trasee clare care să fie securizate"
* La Letea accesul este mai dificil pentru că ar trebui să se facă cu transportul rutier. În legătură cu celelalte zone strict protejate, nu avem date despre traficul de turişti şi nici nu am sesizat un interes al turiştilor pentru aceste zone"
* "Este mai greu să asigurăm protecţia acestor zone dacă ele sunt vizitate, dar sunt de părere că accesul în aceste zone trebuie să fie permis în mod organizat vizitatorilor. Noi avem solicitări mai ales din partea studenţilor la universităţile de profil. Constatăm că vizitarea, chiar şi în mod organizat, a Pădurii Letea are şi efecte negative, pentru că e vorba despre habitate foarte sensibile, dar soluţia nu este interzicerea accesului, ci stabilirea unor trasee clare care să fie securizate"
-- Pt. documentare asupra „personajului” CV-ul sau poate fi citit la:
http://www.ddbra.ro/mediatizari/CV_%20GB-15122008.pdf
Care este propunerea mea pt. inceput ???
Acumularea, la acest topic, a unui volum de informatii cu valoare de documentare, certificare, argumentare, probare, etc. pt. redactarea formei finale a protestului.
Prin urmare:
1 -- Toti cei care cunosc „ca’n palma” Delta, mai precis locatiile stric protejate, sa posteze informatii, cazuri concrete, intamplari, etc. legate de modul in care aceste zone au fost „calcate”, braconate, vandalizate, etc. si inainte de aparitia acestei hotarari;
2 -- sunt bine venite si cazurile in care au avut de suferit zone terestre, fauna, vegetatia, sau habitate mai limitate, etc.;
3 -- daca cele semnalate au avut urmari vizibile si pt. ARBDD, adaugati si data exacta;
4 -- fotografiile, filmarile doveditoare sunt bine venite;
5 -- la fel si nume de paznici, personal ARBDD, etc. care si-au demonstrat incompetenta in situatii „critice” concrete;
6 -- alte materiale utilizabile in textul protestului.

Orice alta propunere, in folosul ideii expuse, este binevenita :idea: :idea: :idea:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Liber în zonele strict protejate din Delta !!!

Post by valic »

Domnule Burian,

Pe acesta teme sunt f multe de discutat, insa nu am timpul necesar s-o fac aici.
Ar fi 2 variante dupa parerea mea:
1. Sa fie deschise publicului larg nu este o idee rea. Toata lumea ar trebui sa vada astfel de locuri, asa cum este in toata lumea. Problema este cum va fi gestionata aceasta, cu ce paznici, cu ce ghizi, cu ce baza materiala si de unde bani, si nu numai ..... ,pt asa cum se cam intampla in Romania va fi o oportunitate pt hoti, braconieri, etc, etc.
2. Sa ramana inchise pana se mai civilizeaza si populatia din tarisoara noastra.

Aceasta fiind situatia, as propune deocamdata varianta 2 si mai vedem paste cativa ani.

PS. Totusi mi-ar placea varianta 1.
Valic
0744 644 368
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Liber în zonele strict protejate din Delta !!!

Post by Petru Burian »

valic wrote:1. Sa fie deschise publicului larg nu este o idee rea. Toata lumea ar trebui sa vada astfel de locuri, asa cum este in toata lumea.
Domnule Coff
De acord cu dvs., in conditiile stricte cerute in astfel de situatii, de fapt f. bine reglementate si puse la punct in "lume".
Problema mea este ca iarasi "s-a pus carul inaintea boilor" :twisted:
Experienta noastra "multianuala" ne arata ca mai intai lansam o lege, act normativ, etc., "o aruncam pe piata" dupa care v-om vedea ce se intampla.
In cazul de fata, un astfel de "experiment" trebuie evitat cu orice preţ, deoarece ceea ce a creat natura in sute si mii de ani, omul poate distruge rapid si de regula nu poate reface niciodata :!: :!: :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Liber în zonele strict protejate din Delta !!!

Post by valic »

Petru Burian wrote:
valic wrote:1. Sa fie deschise publicului larg nu este o idee rea. Toata lumea ar trebui sa vada astfel de locuri, asa cum este in toata lumea.
Domnule Coff
De acord cu dvs., in conditiile stricte cerute in astfel de situatii, de fapt f. bine reglementate si puse la punct in "lume".
Problema mea este ca iarasi "s-a pus carul inaintea boilor" :twisted:
Experienta noastra "multianuala" ne arata ca mai intai lansam o lege, act normativ, etc., "o aruncam pe piata" dupa care v-om vedea ce se intampla.
In cazul de fata, un astfel de "experiment" trebuie evitat cu orice preţ, deoarece ceea ce a creat natura in sute si mii de ani, omul poate distruge rapid si de regula nu poate reface niciodata :!: :!: :!:
Domnule Burian,

Pai cam tot asta ziceam si eu........... dar sunt niste frumuseti pe acolo de ramai cu gura cascata ............ eu am fost la Zatoane ........... fara cuvinte ......

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Liber în zonele strict protejate din Delta !!!

Post by Petru Burian »

Petru Burian wrote:Liber în zonele strict protejate din Delta Dunării!
http://www.jurnalul.ro/stire-verde/libe ... 41805.html
Stimati colegi
Cele citite in articol, le consider revoltatoare :evil:
Iata ca doar dupa 15 luni, a venit „occidentul” sa faca ordine in locul nostru :!: si fiti siguri ca este doar inceputul.
A apărut în Monitorul Oficial, Noua lege a Rezervaţiei Delta Dunării.
Vezi aici modificările !
http://www.ddbra.ro/mediatizari/Legea%2 ... 1_RBDD.pdf
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Liber în zonele strict protejate din Delta !!!

Post by cezar »

Este prima lege din istoria omenirii promulgata de seful statului inainte de a fi votata de Parlament !!!
Adoptarea pe 5 iulie 2011, iar promulgarea pe 4 iulie 2011. Ce tehnica legislativa, ce Constitutie, ce "gandire juridica"?
Romania este tara tuturor probabilitatilor !

Una peste alta, ideea de a avea o astfel de lege este excelenta, din pacate textul este varza, iar multe articole deschid larg poarta abuzurilor, in functie de "aprobarea organelor competente". Si stim cum se dau aprobarile astea !
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Liber în zonele strict protejate din Delta !!!

Post by Miyagi »

Nu va mai mirati oameni buni sau sa va mai enervati degeaba. Cand n-o mai fi peste pe canalurile din grinduri atunci o sa ne oblige sa populam Delta ca ne-am batut cu pumnii in piept si ne-am ocupat doar de petitii. Inca nu va este clar?! Pana atunci ei tin capul la cutie, mananca plachii, rasoale, icre curcubeu si alte delicatesuri. Vorba aia! ...m-apuca plansul.
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”