Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by Adar Marian »

Cum va trata APC21 noul Ordin 71/2010, care la Articolul 8, alin. 4 prevede urmatoarele:
"Asociatiile de pescari sportivi au obligatia de a elibera permise de pescuit recreativ/sportiv si persoanelor fizice care nu sunt membri ai unor asociatii de pescari sportivi, in conformitate cu prevederile alin. (2)." ??????
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by Claudiu »

Unchiule, da` matale ai numai d`astea greu digerabile, bre? :lol:
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by rebeu »

Le caută! Chestia e că le şi găseşte! Image
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by costin stefanescu »

pai zi atunci si ce zice aliniatul 2,daca tot te preocupa carcoteala,hai la cautare!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by Adar Marian »

Asaaaaa.... sa vedem alin.2:
"Asociatiile de pescari sportivi solicita de la filialele regionale A.N.P.A., in scris, in vederea eliberarii, permise de pescuit recreativ/sportiv pentru membrii sai, urmand ca acestea sa prezinte, lunar, la filialele regionale A.N.P.A. documentele justificative care au stat la baza eliberarii permiselor, pe cele 3 categorii, conform prevederilor legale in vigoare."
Cum logic alin.4 completeaza actul normativ, nu vad nicio contradictie, insa cine-s io? Nu ma pricep, asta-i clar, insa exista minti stralucitoare, briliante chiar, si ele ne pot lamuri, iar daca n-o fac, exista deasupra tuturor timpul, el va clarifica pentru toata lumea.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by costin stefanescu »

pai da,tu nu vezi nicio contradictie,faptul ca scrie ''pt membrii sai'',pt tine egal cu 0,hai sa fi sanatos ura si la gara,lasa-ne ca suntem ocupati,da' tu cauta in continuare ca mai gasesti ceva de sfada,ca deh,asta ti-e menirea se vede!!!
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by dutustoica »

Adar Marian wrote:Asaaaaa.... sa vedem alin.2:
"Asociatiile de pescari sportivi solicita de la filialele regionale A.N.P.A., in scris, in vederea eliberarii, permise de pescuit recreativ/sportiv pentru membrii sai,
Explicatia e simpla si nu comporta cine stie ce filozofii: ca sa ai permis ANPA tre sa fii membru al unei asociatii (ordinul spune " pentru membrii sai"), iar ca sa fii membru - al APC 21, cel putin - trebuie sa cotizezi 50 lei pe an. Asta e. In concluzie, dupa parerea mea, asociatiile de pescuit sportiv, nu pot acorda permise ANPA oricui, ci doar membrilor acestora. Asa ca, acest ordin se cam contrazice pe ici pe colo, prin partile esentiale :lol: :lol: :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Cum va trata APC21 noul Ordin 71/2010, care la Articolul 8, alin. 4 prevede urmatoarele:
"Asociatiile de pescari sportivi au obligatia de a elibera permise de pescuit recreativ/sportiv si persoanelor fizice care nu sunt membri ai unor asociatii de pescari sportivi, in conformitate cu prevederile alin. (2)." ??????


Vom vedea, vom discuta, vom analiza.
Noi nu refuzam pescarii, in nici un caz.
Obligatiile legale trebuie respectate, fara discutie. Dar, pentru ca ordinul nu precizeaza vreun termen, aceste cazuri nu vor fi o prioritate, se vor rezolva...cand se va putea!

Ca sa nu mai spun ca Ordinul este din punct de vedere juridic o aberatie, pentru ca el contrazice prevederile unor norme juridice de rang superior (O.U.G.23/2009 data de Guvernul Boc, aprobata prin Legea 317/2009 votata de Parlament si promulgata de Presedinte (Basescu).
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by Adar Marian »

costin stefanescu wrote:pai da,tu nu vezi nicio contradictie,faptul ca scrie ''pt membrii sai'',pt tine egal cu 0,hai sa fi sanatos ura si la gara,lasa-ne ca suntem ocupati,da' tu cauta in continuare ca mai gasesti ceva de sfada,ca deh,asta ti-e menirea se vede!!!
Daca chiar erai asa de ocupat, puteai sa nu te mai ostenesti c-un raspuns, mai ales ca-n afara de remarca cum c-as fi carcotas, nu prea m-ai lamurit cu mare lucru.

Peste articolul asta am dat cu totul intamplator si chiar m-am amuzat de stupiditatea lui, eram doar curios cum il va trata asociatia (mai putin ma interesa cum sunt eu tratat - de data asta) si drept dovada iata ce scriam pe saitul respectiv, cu o ora inainte sa postez aici:

"Am fost printre cei care s-au zbatut sa faca ceva concret in schimbarea acestei anomalii legislative ce insoteste permisul ANPA, respectiv obligativitatea inscrierii intr-o asociatie, insa ce face acum Ministerul Agriculturii imi pare a fi o tampenie si mai mare!
Sunt curios cum va putea pescarul X sa oblige Asociatia Z sa-i vanda un pemis de pescuit si la ce pret?
Personal am incetat orice demers oficial in momentul in care mi s-a raspuns ca nu Ministerul poarta responsabilitatea Ordinului reclamat, ci ANPA-ul, iar ANPA ma trimitea la Minister - aveam senzatia ca traiesc intr-un roman de Kafka, insa ce se intampla acum intrece orice produs al unei imaginatii bolnave.
Prevad un dialog Pescar - reprezentant al unei asociatii, rupt, parca, dintr-o schita de Baiesu:
Pescar - Aveti permise?
Asociat - N-avem, insa daca deveniti membru, se schimba si raspunsul.
Pescar - Cum, dom'le, ba aveti, ba n-aveti?!!! Uite aici legea, am dreptul sa-mi cumpar permis de la voi!
Asociat - Intr-adevar, aveti acest drept, cum si noi avem dreptul sa va spunem ca n-avem permise.
... si tot asa...

Curat Baiesu, fratie! :D "
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by cezar »

& adar marian

Nene, stii care a fost greseala dintotdeauna a celor care se considera (pe drept sau nu, n-are importanta) numai ei, destepti ?
Ca-i considera pe ceilalti prosti. Multi, dar prosti !

Precizez ca ma refer la cei care au emis ordinul, nu la dumneata. Asa, ca sa nu avem "confuzii".
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by Adar Marian »

Vai, dom' Cezar, da' nici nu ma gandeam c-ai putea sa-mi faci vreo aroganta.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by costin stefanescu »

postez aici deoarece nu am acces pe Pescuitul.ro si doresc sa-l felicit pe domnul prof.Burian pt raspunsul elocvent dat la aceasta asa zisa problema,jos palaria domnule profesor,dar sa stiti ca asta nu o sa va scuteasca de rautati,acum o sa inceapa tirada ca vezi Doamne santeti subiectiv,ca santeti primul membru APC21,ca bla,bla bla,asta e,astia-s oamenii cu astia defilam!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Asaaaaa.... sa vedem alin.2:
"Asociatiile de pescari sportivi solicita de la filialele regionale A.N.P.A., in scris, in vederea eliberarii, permise de pescuit recreativ/sportiv pentru membrii sai, urmand ca acestea sa prezinte, lunar, la filialele regionale A.N.P.A. documentele justificative care au stat la baza eliberarii permiselor, pe cele 3 categorii, conform prevederilor legale in vigoare."
Cum logic alin.4 completeaza actul normativ, nu vad nicio contradictie, insa cine-s io? Nu ma pricep, asta-i clar, insa exista minti stralucitoare, briliante chiar, si ele ne pot lamuri, iar daca n-o fac, exista deasupra tuturor timpul, el va clarifica pentru toata lumea.
Am sunat la ANPA, pentru lamuriri :
a) la departamentul economic.
Intrebare : Ce trebuie sa facem pentru a obtine un numar de permise pentru a fi distribuite celor care nu sunt membri.
Raspuns : tabel nominal cu datele personale si dovada efectuarii platii pentru numarul de permise ridicat, adica 30 lei/persoana. Ulterior, intermen de o luna, se prezinta tabele nominale, cu cele trei categorii, pentru ca reducerile pentru elevi si pensionari sa se scada din transa ulterioara.
Intrebare : Pai, cum sa facem tabel nominal (anticipat) cu datele unor oameni pe care nu avem cum sa-i cunoastem ?
Raspuns: Puneti si voi niste date, acolo...Apoi, inlocuim tabelul cand veniti la regularizare !?!?!
Intrebare: Pai asta nu este infractiune, fals si uz de fals ?
Raspuns : Faceti dom'le, cum va taie capul !
Intrebare : De ce nu ne dati permise anticipat, cu decontare cand terminam distribuirea lor ?
Raspuns : N-avem voie, ne "arde" Curtea de Conturi, care ne judeca dupa Legea 317/2009, nu dupa un ordin intern al institutiei.


b) la departamentul juridic.
Intrebare: CUM procedam sa respectam ordinul 71 ?
Raspuns: Nu stim, Ordinul s-a facut la Cabinetul Presedintelui ANPA, noi am refuzat sa-l semnam pentru ca este gresit.
Fara comentarii.

Discutie purtata azi, 8 aprilie 2010, intre orele 9,25-9, 50
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by Petru Burian »

cezar wrote: Am sunat la ANPA, pentru lamuriri :
a) la departamentul economic.
Intrebare : Ce trebuie sa facem pentru a obtine un numar de permise pentru a fi distribuite celor care nu sunt membri.
Raspuns : tabel nominal cu datele personale si dovada efectuarii platii pentru numarul de permise ridicat, adica 30 lei/persoana. Ulterior, intermen de o luna, se prezinta tabele nominale, cu cele trei categorii, pentru ca reducerile pentru elevi si pensionari sa se scada din transa ulterioara.
Intrebare : Pai, cum sa facem tabel nominal (anticipat) cu datele unor oameni pe care nu avem cum sa-i cunoastem ?
Raspuns: Puneti si voi niste date, acolo...Apoi, inlocuim tabelul cand veniti la regularizare !?!?!
Intrebare: Pai asta nu este infractiune, fals si uz de fals ?
Raspuns : Faceti dom'le, cum va taie capul !
Intrebare : De ce nu ne dati permise anticipat, cu decontare cand terminam distribuirea lor ?
Raspuns : N-avem voie, ne "arde" Curtea de Conturi, care ne judeca dupa Legea 317/2009, nu dupa un ordin intern al institutiei.


b) la departamentul juridic.
Intrebare: CUM procedam sa respectam ordinul 71 ?
Raspuns: Nu stim, Ordinul s-a facut la Cabinetul Presedintelui ANPA, noi am refuzat sa-l semnam pentru ca este gresit.
Fara comentarii.

Discutie purtata azi, 8 aprilie 2010, intre orele 9,25-9, 50
Colosala :!: Antologica :!: :!:
Din pacate devenita "banala" prin frecventă cotidiană :( :( :(
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by Geo »

Adar Marian wrote:Cum va trata APC21 noul Ordin 71/2010, care la Articolul 8, alin. 4 prevede urmatoarele:
"Asociatiile de pescari sportivi au obligatia de a elibera permise de pescuit recreativ/sportiv si persoanelor fizice care nu sunt membri ai unor asociatii de pescari sportivi, in conformitate cu prevederile alin. (2)." ??????
Mariane, e foarte simplu de tratat aberaţia asta:
- orice persoană fizică (nemembră a asociaţiei) care solicită un permis ANPA va aduce toate documentele legale necesare (copii), conform legii
- va completa o cerere în care specifică foarte clar că solicită permis ANPA (fără a deveni şi membru al asociaţiei), în cât timp doreşte să fie obţinut (zile lucrătoare) şi că se obligă să se prezinte la data, locul şi ora la care va fi anunţat pentru ridicarea permisului ANPA
- plăteşte contravaloarea pemisului ANPA, conform legii
- plăteşte către asociaţie o taxă pentru obţinerea permisului ANPA (nu se specifică nicăieri că suntem obligaţi să eliberăm permise ANPA gratuit). Taxa va fi variabilă, funcţie de cât de repede solicită petentul obţinerea permisului ANPA.
Şi voi propune ca taxă 40ron pentru maxim 20 zile lucrătoare, crescând până la 100ron pentru maxim 5 zile lucrătoare.
- pentru tot ce va plăti i se va elibera chitanţă.

Crezi că astfel respectăm Ordin ANPA 71/2010, Articolul 8, alin. 4 ???


PS Te invidiez pentru cât timp liber ai să postezi ...
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by valic »

Geo Frata,

Mi-ai luat vorba din gura ............... asa este f corect, se elibereaza contra unei taxe, ca nu face nimeni munca patriotica ............ parerea mea .......... vorba unui mare filozof in viata :lol:
Valic
0744 644 368
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by Eugen Fetes »

valic wrote:Geo Frata,

Mi-ai luat vorba din gura ............... asa este f corect, se elibereaza contra unei taxe, ca nu face nimeni munca patriotica ............ parerea mea .......... vorba unui mare filozof in viata :lol:
Comision suna mai... "indulgent". Taxe fixeaza alte entitati.
0745578278
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by cezar »

Eugen Fetes wrote:
valic wrote:Geo Frata,

Mi-ai luat vorba din gura ............... asa este f corect, se elibereaza contra unei taxe, ca nu face nimeni munca patriotica ............ parerea mea .......... vorba unui mare filozof in viata :lol:
Comision suna mai... "indulgent". Taxe fixeaza alte entitati.
De fapt, intr-o convorbire particulara cu un "sefutz" de la ANPA, mi s-a recomandat sa nu mai scriem cotizatie (ceea ce implica si calitatea de membru), ci donatie sau sponsorizare.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by valic »

Eugen Fetes wrote:
valic wrote:Geo Frata,

Mi-ai luat vorba din gura ............... asa este f corect, se elibereaza contra unei taxe, ca nu face nimeni munca patriotica ............ parerea mea .......... vorba unui mare filozof in viata :lol:
Comision suna mai... "indulgent". Taxe fixeaza alte entitati.
Taxe se percep nu numai de catre stat ...........
Valic
0744 644 368
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Interesant de urmarit si, totodata, curiozitate personala...

Post by mdd69ro »

sefutz "dashtept" la ANPA :lol: ...si la scoala generala, nu se mai numeste "Fondul clasei"(pt ca e interzis prin lege sa existe) ci "donatie" :lol: :lol: :lol:

propun suma de minim 50 ron ca donatie pentru obtinerea de permise(cat este minimul unui membru al Asociatiei); daca vrea sa devina si membru, e super ok ;) , daca nu vrea, i se inmaneaza doar permisul :lol: :lol:

spor la treburi!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”