Permis de navigatie

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

Post Reply
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Permis de navigatie

Post by Cristian Candeori »

Sunt interesat sa obtin un permis de navigatie. Daca se poate as dori ceva informatii.
Multumesc.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Permis de navigatie

Post by valic »

Ai nevoie de:
-copie CI = original;
-copie ultimul act de studii;
-copie certif nastere;
-certif medical de la medicul de familie pe care sa scrie "Apt conducator ambarcatiune cu motor"
-poza color 3/4.
Toare acestea cu 200 RON (atat era anul trecut) in dosar cu sina, si o cerere tip pe care o vei completa la locul depunerii, capitania portului din zona ta, in cazul tau la Capitania Snagov, ce se afla pe lacul Herastrau in spatele pavilionului H (ponton plutitor).
Cum urci pe ponton prima usa din stanga, intri intr-un hol si apoi iar usa din stanga.
Se dau doua probe, una practica si una teoretica. Pt cea practica vb cu cei de la capitanie care este procedura daca nu ai barca, daca ai dai cu barca ta pe lacul Snagov. Proba teoretica este tip grila, zece intrebari si trebuie sa raspunzi corect la minm opt.
Se cere regulamentul navigatiei pe Dunare.

Bafta.
Last edited by valic on 27 Oct 2009, 13:05, edited 1 time in total.
Valic
0744 644 368
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Permis de navigatie

Post by cezar »

...iar ca informatie in premiera, s-ar putea sa aveti surpriza ca Pescar Club 21 sa vina in intampinarea dumneavoastra chiar cu un curs specializat pentru asa ceva. E drept, peste cateva luni, maximum 6.
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Permis de navigatie

Post by Albatrin »

Cristian Candeori wrote:Sunt interesat sa obtin un permis de navigatie. Daca se poate as dori ceva informatii.
Multumesc.
Cristi,
dacă nu arde, eu zic să ai răbdare până la începutul anului când s-ar putea să avem ceva surprize! :lol:
Ca informaţii "calde" direct de la sursă, s-a eliminat proba practică şi taxa a crescut de astă vară la 310 roni.
Ultimul examen de anul acesta se va ţine "probabil" la jumătatea lunii viitoare. În rest, dosarul trebuie sa contină ceea ce a scris Vali.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Permis de navigatie

Post by Geo »

Sunt şi eu amator de permis de navigaţie.
Unde găsesc regulamentul navigaţiei pe Dunăre?
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Permis de navigatie

Post by valic »

Geo wrote:Unde găsesc regulamentul navigaţiei pe Dunăre?
Geo, Exista "manualul conducatorului de ambarcatiune de agrement, acole se gaseste toata legislatia, precum si instructiuni despre barci si conducerea acestora. Asa este proba practica nu se mai da, in afara de regulamentul de navigatie pe dunare se mai da marinarie si conducere.
Cauta pe net, eu de acolo l-am luat, prin posta de pe la Tr severin, parca .....
Valic
0744 644 368
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Permis de navigatie

Post by rebeu »

Am strans eu ceva documentaţie aici.

Chiar vă rog să verificaţi. Eu le am mai de mult şi nu ştiu dacă sunt ultimele în vigoare.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Permis de navigatie

Post by Dumitrescu Iancu »

rebeu wrote:Am strans eu ceva documentaţie aici.

Chiar vă rog să verificaţi. Eu le am mai de mult şi nu ştiu dacă sunt ultimele în vigoare.
Pai,bine,frate,ma lasi sa ma dau de ceasul mortii ca sa aflu cine este "rebeu"?Noroc cu avatarul ala,ca am facut repede legatura! :lol: Bine ai venit!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Permis de navigatie

Post by rebeu »

:lol: Pai semnatura nu era destul? Bine v-am gasit!

PS sunt rebeu pe o groaza de forumuri si... doar dincolo am gresit si m-am scris altfel...

ON topic: Chiar! Cursul ăla de navigaţie e doar aşa o dorinţă? Sau ştiţi voi ceva...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Permis de navigatie

Post by valic »

rabdare si tutun ................. ;)
Valic
0744 644 368
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Permis de navigatie

Post by cezar »

rebeu wrote::lol: Pai semnatura nu era destul? Bine v-am gasit!

PS sunt rebeu pe o groaza de forumuri si... doar dincolo am gresit si m-am scris altfel...

ON topic: Chiar! Cursul ăla de navigaţie e doar aşa o dorinţă? Sau ştiţi voi ceva...
... sigur ca stim noi ceva ! ;)
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Permis de navigatie

Post by costin stefanescu »

aa,deci rebeu =radub,ce chestie,mi se parea mie cunoscut avatarul,hai sa traiesti Radule!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Permis de navigatie

Post by Ono »

Nu se da proba practica.

Pentru Dunare sunt doua regulamente, intre care unul special pentru Dunarea de Jos (partea navigabila)-aici regulamentul e mai apropiat de cel maritim.
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”