Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by cezar »

Noul ordin:Ordinul nr 20 din 2/2/2010 al ministrului agriculturii a fost publicat in Monitorul Oficial nr 75 pagina 6-8.


Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale
Ordinul 20 din 27 ianuarie 2010
privind conditiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum si modelele permiselor de pescuit sportiv
Avand in vedere:
-Referatul de aprobare al Agentiei Nationale pentru Pescuit si Acvacultura nr. 115 din 8 ianuarie 2010;
-consultarile cu forurile de reprezentare ale asociatiilor de pescari sportivi legal constituite la nivel national, din domeniul pescuitului recreativ/sportiv,
in temeiul:
-art. 16, art. 23 alin. (2) si art. 25 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul si acvacultura, aprobata cu modificari si completari de Legea nr. 317/2009;
-art. 8 pct. A lit. c) din Hotararea Guvernului nr. 1.194/2008 privind organizarea, structura si functionarea Agentiei Nationale pentru Pescuit si Acvacultura, cu modificarile si completarile ulterioare;
-art. 7 alin. (5) din Hotararea Guvernului nr. 25/2010 privind organizarea si functionarea Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale;
-art. 4 din Hotararea Guvernului nr. 1.016/2008 privind cuantumul taxelor de licentiere si autorizare in pescuit si acvacultura,

ministrul agriculturii si dezvoltarii rurale emite urmatorul ordin:

Art. 1. - Atribuirea dreptului de pescuit recreativ/sportiv in habitatele piscicole naturale se face de Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura (ANPA), in calitate de administrator al resursei acvatice vii.
Art. 2. - Practicarea pescuitului recreativ/sportiv in habitatele piscicole naturale se face in baza permiselor emise de ANPA si eliberate prin asociatiile de pescari sportivi, persoane juridice nonprofit legal constituite.
Art. 3. -
(1) Permisul de pescuit recreativ/sportiv este un document cu regim special, inseriat.
(2) Permisul de pescuit recreativ/sportiv este nominal si netransmisibil.
(3) Permisul de pescuit recreativ/sportiv se elibereaza anual.
Art. 4. - Modelul permisului de pescuit recreativ/sportiv este prevazut in anexa nr. 1, care face parte integranta din prezentul ordin.
Art. 5. -
(1) In cadrul Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale, prin ANPA, se infiinteaza Registrul unic de evidenta a asociatiilor de pescari sportivi, persoane juridice nonprofit legal constituite, precum si a forurilor lor de reprezentare la nivel national, constituite pe principiul liberei asocieri.
(2) Modelul Registrului unic de evidenta a asociatiilor de pescari sportivi, persoane juridice non profit legal constituite, precum si a forurilor lor de reprezentare la nivel national, constituite pe principiul liberei asocieri, este prevazut in anexa nr. 2, care face parte integranta din prezentul ordin.
(3) Inscrierea in Registrul unic de evidenta a asociatiilor de pescari sportivi, persoane juridice nonprofit legal constituite, precum si a forurilor lor de reprezentare la nivel national, constituite pe principiul liberei asocieri, se face in baza urmatoarelor documente:
-cerere de inaintare catre ANPA;
-statut;
-act constitutiv;
-certificat de inregistrare in Registrul asociatiilor si fundatiilor;
-cod de inregistrare fiscala;
-avizul de luare in evidenta eliberat de Ministerul Mediului si Padurilor.
Art. 6. - Regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv contine datele prezentate in anexa nr. 3, care face parte integranta din prezentul ordin.
Art. 7. - Asociatiile de pescari sportivi, persoane juridice nonprofit legal constituite, precum si forurile de reprezentare la nivel national pot sprijini cu persoane angajate si autorizate in conditiile legii personalul ANPA cu drept de inspectie si control, in actiunile de constatare si sanctionare a contraventiilor si infractiunilor.
Art. 8. - ANPA are obligatia sa asigure tiparirea, gestionarea si emiterea documentelor prevazute in prezentul ordin.
Art. 9. - La data intrarii in vigoare a prezentului ordin, Ordinul ministrului agriculturii si dezvoltarii rurale nr. 753/2008 privind conditiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv in bazinele piscicole naturale, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 876 din 24 decembrie 2008, cu modificarile ulterioare, se abroga.
Art. 10. - Prezentul ordin se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Ministrul agriculturii si dezvoltarii rurale,
Mihail Dumitru
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by cezar »

Asociatia Pescar Club 21 este inregistrata in Registrul Unic , purtand numarul 1.

Am rezervat un numar suficient (speram) de permise, din toate cele trei categorii.
Distribuirea permiselor ANPA se va face strict in ordinea inscrierii, prioritate avand cei care si-au achitat deja cotizatia pe 2010.
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by Albatrin »

Monitorul Oficial Partea I nr.75 din 2.02.2010, paginile 6-8:

Image

Image

Image
Last edited by Albatrin on 03 Feb 2010, 10:51, edited 1 time in total.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by Eugen Fetes »

cezar wrote:Asociatia Pescar Club 21 este inregistrata in Registrul Unic , purtand numarul 1.

Am rezervat un numar suficient (speram) de permise, din toate cele trei categorii.
Distribuirea permiselor ANPA se va face strict in ordinea inscrierii, prioritate avand cei care si-au achitat deja cotizatia pe 2010.

Imi doresc ca aceasta asociatie sa nu poarte nr.1 doar in Registrul Unic ci sa fie Asociatia nr.1 din toate punctele de vedere. Premise sunt, acum totul depinde de voi. Imi doresc sa fiti invidia la toti!!! :lol:

Scuze pentru off-topic insa nu as fi putut sa "vâr" mesajul asta in alta parte.
0745578278
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by Albatrin »

Eugen Fetes wrote:Imi doresc ca aceasta asociatie sa nu poarte nr.1 doar in Registrul Unic ci sa fie Asociatia nr.1 din toate punctele de vedere. Premise sunt, acum totul depinde de voi. Imi doresc sa fiti invidia la toti!!! :lol:....
Să dea Dumnezeu!
Mulţumim Gagimane şi vă aşteptăm!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by mikcutu »

Bun asa. Cand si unde se strang banii pentru permisele ANPA?
Za dacs cam from za tracs!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by cezar »

mikcutu wrote:Bun asa. Cand si unde se strang banii pentru permisele ANPA?
La Cafeneaua din 9 februarie, la Rates, sau telefonic la oricare dintre noi.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by mikcutu »

:lol: :lol: :lol:

as incerca varianta a 2-a sa vad si eu cum se colecteaza banii prin telefon :)))
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by Albatrin »

mikcutu wrote: :lol: :lol: :lol:
as incerca varianta a 2-a sa vad si eu cum se colecteaza banii prin telefon :)
Sună-mă, deşi nu sunt fierbinte!!! :lol: :lol:
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by Gabi »

Albatrin wrote:
mikcutu wrote: :lol: :lol: :lol:
as incerca varianta a 2-a sa vad si eu cum se colecteaza banii prin telefon :)
Sună-mă, deşi nu sunt fierbinte!!! :lol: :lol:
Cristi , nu te mai sun ca nu esti fierbinte ,dar sa nu uiti ce-am stabilit.
chestii socoteli
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by Albatrin »

Gabi wrote:
Albatrin wrote:
mikcutu wrote: :lol: :lol: :lol:
as incerca varianta a 2-a sa vad si eu cum se colecteaza banii prin telefon :)
Sună-mă, deşi nu sunt fierbinte!!! :lol: :lol:
Cristi , nu te mai sun ca nu esti fierbinte ,dar sa nu uiti ce-am stabilit.
Stai liniştit Găbiţă!
Cum avem "docomentele" cum te sun şi vin să "te rezolv"!!!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by Petru Burian »

De citit :!: :!: :!:
COMUNICAT DE PRESĂ
cu privire la condiţiile de practicare a pescuitului sportiv în habitatele piscicole naturale
http://www.anpa.ro/index.php?v=download&id=333
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
kzoli
Posts: 14
Joined: 23 Mar 2010, 22:06

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by kzoli »

Petru Burian wrote:De citit :!: :!: :!:
COMUNICAT DE PRESĂ
cu privire la condiţiile de practicare a pescuitului sportiv în habitatele piscicole naturale
http://www.anpa.ro/index.php?v=download&id=333
Ce inseamna " pescuitului recreativ/sportiv " in litera legii ?
Nu gasesc definitia nicaieri ma poate ajuta cineva ?
Multumesc
Valentin Petrovici

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by Valentin Petrovici »

kzoli wrote:
Petru Burian wrote:De citit :!: :!: :!:
COMUNICAT DE PRESĂ
cu privire la condiţiile de practicare a pescuitului sportiv în habitatele piscicole naturale
http://www.anpa.ro/index.php?v=download&id=333
Ce inseamna " pescuitului recreativ/sportiv " in litera legii ?
Nu gasesc definitia nicaieri ma poate ajuta cineva ?
Multumesc
Cred că este pe înţelesul tuturor.
http://www.pescuitulsportiv.ro/document ... portiv.pdf
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by cezar »

kzoli wrote:
Petru Burian wrote:De citit :!: :!: :!:
COMUNICAT DE PRESĂ
cu privire la condiţiile de practicare a pescuitului sportiv în habitatele piscicole naturale
http://www.anpa.ro/index.php?v=download&id=333
Ce inseamna " pescuitului recreativ/sportiv " in litera legii ?
Nu gasesc definitia nicaieri ma poate ajuta cineva ?
Multumesc
Conf.art.1 al Ord.20/02.02.2010 " Prin pescuit recreativ/sportiv se intelege pescuitul efectuat cu undita sau lanseta, in scop de agrement/performanta, pe baza unui permis nominal emis de ANPA si eliberat de asociatiile de pescari sportivi.
kzoli
Posts: 14
Joined: 23 Mar 2010, 22:06

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by kzoli »

cezar wrote:
kzoli wrote:
Petru Burian wrote:De citit :!: :!: :!:
COMUNICAT DE PRESĂ
cu privire la condiţiile de practicare a pescuitului sportiv în habitatele piscicole naturale
http://www.anpa.ro/index.php?v=download&id=333
Ce inseamna " pescuitului recreativ/sportiv " in litera legii ?
Nu gasesc definitia nicaieri ma poate ajuta cineva ?
Multumesc
Conf.art.1 al Ord.20/02.02.2010 " Prin pescuit recreativ/sportiv se intelege pescuitul efectuat cu undita sau lanseta, in scop de agrement/performanta, pe baza unui permis nominal emis de ANPA si eliberat de asociatiile de pescari sportivi.
Da am gasit ,insa nu se precizeaza daca se poate practica" ,de pe mal ,din barca sau de pe gheata ".... mai demult scria negru pe alb ,de pe mal sau de pe gheata . Deci in consecinta se poate pescui si din barca nu ? Daca nu se interzice se intelege ca se admite ...nu ? Tocmai de cateva zile am avut o experienta neplacuta si de aceea ma intereseaza concret .
Multumesc .
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by cezar »

& kzoli

Unul dintre principiile de baza ale dreptului este acela ca "tot ce nu este interzis in mod formal de lege, este admis..."

Deci, nu sunt probleme legate de pescuitul din barca.
kzoli
Posts: 14
Joined: 23 Mar 2010, 22:06

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by kzoli »

cezar wrote:& kzoli

Unul dintre principiile de baza ale dreptului este acela ca "tot ce nu este interzis in mod formal de lege, este admis..."

Deci, nu sunt probleme legate de pescuitul din barca.

Multumesc Cezar

Problema e cu Politisti comunitari care se baga peste tot .... s-au legat si de rotativa ca de ce are 3 carlige ... am incercat sa explic ca ancora asa e din fabricatie dar n-ai cu cine ....
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by cezar »

kzoli wrote:
cezar wrote:& kzoli

Unul dintre principiile de baza ale dreptului este acela ca "tot ce nu este interzis in mod formal de lege, este admis..."

Deci, nu sunt probleme legate de pescuitul din barca.

Multumesc Cezar

Problema e cu Politisti comunitari care se baga peste tot .... s-au legat si de rotativa ca de ce are 3 carlige ... am incercat sa explic ca ancora asa e din fabricatie dar n-ai cu cine ....
Prietene, atasat la Ordinul 20/02.02.2010 este Regulamentul de practicare a pescuitului recreativ-sportiv in Romania. Recomandarea mea este sa ai mereu, in portvizit, o fotocopie.
Politistii comunitari nu au atributii directe de control; ei pot interveni numai daca sunt sesizati de o institutie a statului (ANPA, primarie, Garda de Mediu etc).
Daca nu arata sesizarea si ordinul de control valabile in ziua respectiva, suni la 112 si reclami abuzul. Trebuie sa se invete minte si "comunitarii" astia !
Valentin Petrovici

Re: Ordinul 20/02.02.2010 privind pescuitul sportiv

Post by Valentin Petrovici »

Întradevă în vechea Lege nr.192 din 19 aprilie 2001 privind fondul piscicol, pescuitul şi acvacultura în Anexa III punctul 2 se specifica :

2. Pescuitul recreativ se practică de pe mal în Dunărea teritorială de la Baziaş până la vărsarea ei în mare, în Deltă şi în lunca inundabilă a Dunării, în râurile de munte, colinare şi de şes cu zonele lor inundabile, în reţeaua de canale din sistemele hidroameliorative, de navigaţie şi hidroenergetice. În amenajările piscicole destinate acestui scop, în bălţi, lacuri naturale, lacuri de acumulare, lacuri litorale şi în zona economică exclusivă a Mării Negre pescuitul recreativ se practică de pe mal şi din barcă. În timpul iernii pescuitul recreativ se poate practica şi de pe gheaţă, cu excepţia zonelor de protecţie specială a iernării peştelui.

Noile reglementări în materie nu mai conţin aceste aberaţii. Eu mi-am făcut o mapă cu toate reglementările în materie piscicolă şi o port cu mine în permanenţă.
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”