Mai ne trebuie Aviz de Agrement de la PF?

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderatori: cezar, PETREMAN

Alex1958
Mesaje: 21
Membru din: 05 Feb 2014, 12:17

Mai ne trebuie Aviz de Agrement de la PF?

Mesajde Alex1958 » 25 Ian 2016, 12:21

Salut!
Anul trecut, pe langa PG-uri individuale ne-am agitat sa obtinem si Avize de agreement la Oltenita, Calarasi, etc.
In cele doua iesiri ale mele nu m-a intrebat nimeni de nimic.
Intrebare: anul acesta ne mai agitam sa le obtinem?
Toate cele bune!

cezar
Mesaje: 3568
Membru din: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Mai ne trebuie Aviz de Agrement de la PF?

Mesajde cezar » 25 Ian 2016, 13:00

Mai avem intrebarea asta si pe alt topic. A ramas ca intrebam la Oltenita, cu prima ocazie cand ne vedem cu comandantul...pana acum, nu am primit niciun raspuns clar, indiferent unde am intrebat, Urmariti topicul, speram sa avem curand raspunsul.

Eugen Fetes
Mesaje: 462
Membru din: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Mai ne trebuie Aviz de Agrement de la PF?

Mesajde Eugen Fetes » 25 Ian 2016, 21:18

Si anul trecut, si acum 2 ani precum si inainte de asta, baietii de la frontiera care m-au intrabat de "sanatate" mi-au spus ca atat timp cat avem avizul de frontiera (PG) si permis de pescuit nu avem nevoie si de aviz agrement barca (ATENTIE a nu se intelege lipsa permisului de conducere ambarcatiune). Ala ar fi necesar numai daca tu duci pe Dunare sa te plimbi, fara a pescui. Poate din 2016 sa se fi schimbat asta, dar, sincer, nu cred.
Ai permis ANPA? Ai PG? Ai permis de condus barca cu motor (daca este cazul)? => ESTI OK!
0745578278

Alex1958
Mesaje: 21
Membru din: 05 Feb 2014, 12:17

Re: Mai ne trebuie Aviz de Agrement de la PF?

Mesajde Alex1958 » 26 Ian 2016, 12:00

Logica ar fi pentru cazurile cand controleaza noaptea. Esti la mal, cu cortul, la foc si cu spritu' in nas :lol:.
Nu pescuiesti, deci faci agreement....
Eu am incercat sa le iau prin e-mail/fax anul trecut de la Oltenita, Chirnogi si Calarasi. Am reusit numai la Oltenita.
Anul asta pasez!

cezar
Mesaje: 3568
Membru din: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Mai ne trebuie Aviz de Agrement de la PF?

Mesajde cezar » 26 Ian 2016, 14:24

Alex1958 scrie:Logica ar fi pentru cazurile cand controleaza noaptea. Esti la mal, cu cortul, la foc si cu spritu' in nas :lol:.
Nu pescuiesti, deci faci agreement....
Eu am incercat sa le iau prin e-mail/fax anul trecut de la Oltenita, Chirnogi si Calarasi. Am reusit numai la Oltenita.
Anul asta pasez!


Actul normativ care reglementeaza problema avizelor este Ordonanta 105/27 iunie 2001 privind frontiera de stat a Romaniei, care preia, prin transpunere, si prevederi ale mai multor Directive europene.

Concret, art.4, alin 4. ar trebui sa lamureasca problema, dar:

- la literele e) si f) se stabileste ca pentru pescuitul sportiv si pescuitul industrial, avizele (adica P.G.-urile noastre) le da Serviciul Judetean al Politiei de Frontiera

- la lit.j) se arata ca avizele de agrement le da Sectorul Politiei de Frontiera unde are loc agrementul.Adica, pichetul, cum se zicea cu ceva ani in urma.

Nimeni de la Directia juridica a M.I sau de la serviciul juridic P.F nu a putut raspunde la 2 intrebari, anume:

1. Avizul pt pescuit, dat de esalonul superior, acopera si "agrementul" nautic? Da, sau nu? Toti au zis ca logic ar fi DA, dar scris nu da nimeni!
2. Iesirea si deplasarea cu barca, in scop de pescuit, este agrement? Da, sau nu ? Toti au zis ca n-ar trebui sa fie, pentru ca este diferenta de scop a folosirii ambarcatiunii (pescuit, si nu plimbare), dar, tot asa, scris nu da nimeni!

Opinia mea de jurist este ca P.G.-ul este suficient!

Avatar utilizator
mikcutu
Mesaje: 751
Membru din: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Mai ne trebuie Aviz de Agrement de la PF?

Mesajde mikcutu » 27 Ian 2016, 11:39

au fost cazuri in care sa ceara avizul de agrement insotitorilor?!
Za dacs cam from za tracs!

cezar
Mesaje: 3568
Membru din: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Mai ne trebuie Aviz de Agrement de la PF?

Mesajde cezar » 27 Ian 2016, 11:51

mikcutu scrie:au fost cazuri in care sa ceara avizul de agrement insotitorilor?!


N-am auzit, Ionut. Logic, nu cred ca se poate cere, pentru ca avizul priveste ambarcatiunea/proprietarul, nu "echipajul". Daca ar fi altminteri, ar trebui cerut aviz la fiecare iesire, pentru ca nu ai mereu aceeasi insotitori.


Înapoi la “Lege, fără tocmeală”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori