Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by Adar Marian »

Intrucat mi'e chiar in drum si in afara de cinci sau, hai, zece minute nu'mi rapeste timp si nici efort, m'am gandit sa intreprind ceva din postura de simplu cetatean atat pentru mine cat si pentru toti pescarii, anume sa depun o sesizare la Avocatul Poporului, privitoare la modul in care Legea 317/2009 imi incalca drepturile.
Singurul ajutor pe care vi'l solicit e legat de modul in care sa fie conceputa, eventualele corecturi si adaugiri. Eu va prezint mai jos ciorna conceputa de mine, cu rugamintea ca orice observatie s'o faceti in cadrul acestui topic. Precizez ca pana joi vreau s'o la sediul din Eugen Carada.

Către Instituţia Avocatul Poporului
Sesizare,

Subsemnatul, Adar Marian, domicilat in Str. xxxxxx nr. x bl. xx, sc.x, et. x, ap. xx, sector x Bucureşti, legitimat cu CI, seria xx nr. xxxxxx, CNP xxxxxxxxxxxxx, vă sesizez in legatură cu incălcarea drepturilor constitutionale aduse mie de catre legea 317/2009 care aprobă şi completează OUG 23/2008 privind pescuitul si acvacultura, aceasta intrînd in contradicţie cu articolul 40 din Constituţie.
In fapt: pentru a putea obţine un permis de pescuit recreativ- sportiv de la ANPA (Agenţia Naţională de Pescuit şi Acvacultură) sunt obligat sa mă înscriu într-una din asociaţiile de pescari sportivi legal constituite, ceea ce intră în contradicţie flagrantă cu articolul 40 din Constituţia României, care prevede clar şi fără echivoc că libera asociere este un drept, nicidecum o obligaţie.
În acest mod asociaţiile s-au constituit si funcţionează doar ca simple prestatoare de servicii, mai exact încasează sume între 50 si 150 de lei, taie chitanţe doar în schimbul eliberării Permisului de Pescuit Sportiv al cărui cost maxim este 30 de lei.
Consider că este dreptul meu să-mi pot procura liber si neîngrădit, direct de la ANPA sau de la una din filialele ei, Permisul de Pescuit Sportiv fără intermediari, iar legea 317/2009, aşa cum este concepută azi, mă împiedică să fac acest lucru şi, mai grav, îmi încalcă drepturile constituţionale, după cum am arătat mai sus.
Vă mulţumesc că aţi avut răbdarea să-mi citiţi pînă la capăt prezenta sesizare si anticipat pentru orice sprijin mi-aţi oferi.


Data. Subsemnatul,
Adar Marian


PS. Va reamintesc ca pentru glume si ironii aveti topicuri dedicate.
Last edited by Adar Marian on 02 Feb 2010, 19:55, edited 3 times in total.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by cezar »

Nene Mariane, petitia este bine conceputa, institutia "Avocatul Poporului" este obligata sa ti-o inregistreze si sa-ti raspunda in 30 de zile.
Ce va face mai departe Av.Pop. si ce sanse are petitia, nu ma pronunt.
Succes!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by Adar Marian »

Dom' Cezar, stii cum ie: ca sa castigi, tre' sa joci.
Cine sta si priveste de pe margine se cheama spectator.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Dom' Cezar, stii cum ie: ca sa castigi, tre' sa joci.
Cine sta si priveste de pe margine se cheama spectator.
Nene Mariane, asa este, stiu ca ai inclinatie de "jucator". Asa ca, orice ti-as spune, tot vei juca ! D'aia ti-am dorit sincer succes!

Numai ca, trebuie sa te uiti la titlul Capitolului II din Constitutie, adica Drepturile si libertatile fundamentale.
Dreptul la libera asociere este garantat de art.40, dar dumitate nu-ti restrange nimeni acest drept !!! Daca vrei, te asociezi, daca nu, nu !
A, ca daca nu te asociezi nu mai poti avea permis ANPA ca sa pescuiesti in apele libere ale unei tari al carei cetatean esti, este adevarat.

Dar dreptul de a pescui nu face parte din "drepturile si libertatile fundamentale". De fapt, dreptul de pescuit ti se restrange, nu cel de a te asocia sau nu !

Daca te obliga cineva sa te asociezi ca sa poti beneficia de dreptul la viata, munca, sanatate, etc, etc. atunci aveai sanse de castig.
Dar, da-i bataie !

PS - nici eu nu as fi conditionat eliberarea permiselor ANPA de apartenenta la o asociatie, dar, asta-i alta "gâscă".
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by Adar Marian »

cezar wrote: orice ti-as spune, tot vei juca !
Aici ai nimerit-o cu mine. Chestie e ca pana joi dimineata trebuie sa definitivez forma sesizarii si asta-i singurul motiv ce m-a facut sa o supun discutiei pe trei forumuri diferite, urmand ca poimaine dimineata sa aleg ce mi se va parea optim, de aici urmand ca orice observatie asupra continutului e binevenita, discutiile legate de sansa reusitei necontand defel.

PS. Pe aceleasi forumuri am sa va tin la curent si cu urmarea.
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by Gabi »

Marine ,cam are dreptate Cezar. Sigur initiativa unei petitii on line adresate ...?(nu numai AV pop) si pusa pe mai toate forumurile de pescuit ar strange mii de semnaturi. Pana la urma (eu nu cred ca mai apuc) sigur se va ajunge la normaltate.
Am citit pe alt site pescaresc ca unuia i s-a raspuns de catre ANPA la mailul trimis cum ca sigur vor costa la fel permisele ,sigur vor fi distribuite prin asociatii ,dar pana n-apare nu-sh ce Ordin, nu tiparesc permise. Prin inductie e posibil ca anu' asta sa nici nu apara,sau sa apara in toamna.
Da' noi n-avem treaba ca suntem cap de lista :lol: .

Mai poti sa invoci si faptul ca ti se ingradeste libera circulatie in propra tara pt. ca nu poti sa te plimbi pe malu' Dunarii decat ca asociat :mrgreen: (sau se poate daca te asociezi la un ONG de plimbareti :?: )
chestii socoteli
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by Adar Marian »

Gabi wrote:Marine ,cam are dreptate Cezar. Sigur initiativa unei petitii on line adresate ...?(nu numai AV pop) si pusa pe mai toate forumurile de pescuit ar strange mii de semnaturi. Pana la urma (eu nu cred ca mai apuc) sigur se va ajunge la normaltate.
Am citit pe alt site pescaresc ca unuia i s-a raspuns de catre ANPA la mailul trimis cum ca sigur vor costa la fel permisele ,sigur vor fi distribuite prin asociatii ,dar pana n-apare nu-sh ce Ordin, nu tiparesc permise. Prin inductie e posibil ca anu' asta sa nici nu apara,sau sa apara in toamna.
Da' noi n-avem treaba ca suntem cap de lista :lol: .

Mai poti sa invoci si faptul ca ti se ingradeste libera circulatie in propra tara pt. ca nu poti sa te plimbi pe malu' Dunarii decat ca asociat :mrgreen: (sau se poate daca te asociezi la un ONG de plimbareti :?: )
Nu-i vorba de o petitie on-line, ci o sesizare pe care o depun la registratura, iau numar pe ea si astept un raspuns oficial, asta o data.
A doua: nu aduc in discutie daca sau cat are dreptate dom' Cezar, din punctul meu de vedere e fara relevanta si asta dintr-un motiv evident, anume ca si de-ar aparea Primul Ministru, Boc, pe forum, ca sa-mi dea acelasi raspuns, eu tot as face-o, adicatelea tot as sesiza Avocatul Poporului.
Am cerut ajutorul in conceperea textului, nu pareri legate de utilitatea ori sansa lui de reusita - ma vad nevoit sa repet asta.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by cezar »

& adar marian

În acest mod, multe asociaţii s-au constituit si funcţionează doar ca simple prestatoare de servicii, mai exact încasează sume între 50 si 150 de lei, taie chitanţe doar în schimbul eliberării Permisului de Pescuit Sportiv al cărui cost maxim este 30 de lei.

Nene Mariane, aici as lucra nitel pe text, pentru ca Avocatul Poporului este o institutie, nu o persoana, acolo in mod normal petitia dumitale va fi repartizata unui functionar angajat. Poti da peste un "jmecheras" ca mine, care sa-ti spuna:
pai daca multe asociatii procedeaza asa, duceti-va dvs. la celelalte (putine, per a contrario), care procedeaza altfel.
Daca dai peste un "constitutionalist", iti va raspunde cam ce ti-am scris eu mai devreme, daca dai peste un "soarece de birou", iti va raspunde ca "petitia dvs. a fost inregistrata si va fi analizata cu atentie; va multumim pentru spiritul civic si preocuparile legate de caracterul democratic al societatii noastre".
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by Adar Marian »

cezar wrote:& adar marian

În acest mod, multe asociaţii s-au constituit si funcţionează doar ca simple prestatoare de servicii, mai exact încasează sume între 50 si 150 de lei, taie chitanţe doar în schimbul eliberării Permisului de Pescuit Sportiv al cărui cost maxim este 30 de lei.

Nene Mariane, aici as lucra nitel pe text
Chiar te rog s-o faci, ofera-mi o formulare mai buna si fara spatiu interpretarilor.
Dom'le, am scris clar ca accept orice sfat, orice opinie si chiar va multumesc pentru ele.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by cezar »

Pai as scrie clar :

... asociatiile de pescuit s-au constituit in prestatoare de servicii, care in schimbul unei cotizatii ...

Atata tot : cel putin, nu dai ocazia unui smecher sa-si faca treaba "la misto" in raport cu dumneata.

Ca in rest, ramane ca mai sus cu constitutionalitatea.

Pe mine altceva ma deranjeaza la aceasta obligatie de asociere impusa de lege; ma deranjeaza foarte mult faptul ca se va credea vreodata ca oamenii vin la Asociatia noastra din nevoia de permis ANPA, nu din convingerea ca intra intr-un grup cu anumite obiective si principii, de altfel precizate in Statut.
Preferam situatia de anul trecut : fiecare sa-si ia ANPA de unde vrea si sa adere la PescarClub 21 din dorinta de a petrece anumite momente placute impreuna cu noi.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by Adar Marian »

Multam, corectez peste tot (unde pot...) in textul initial.
Pe un alt sait mi s-a sugerat urmatoarea formula pentru ultimul paragraf:
"Consider că este dreptul meu să-mi pot procura liber si neîngrădit, direct de la ANPA sau de la una
din filialele ei, Permisul de Pescuit Sportiv fără intermediari, iar legea 317/2009, aşa cum este
concepută azi, mă împiedică să fac acest lucru şi, mai grav, îmi încalcă drepturile
constituţionale, după cum am arătat mai sus, fapt pentru care va rog sa ma ajutati in demersurile de a-mi
materializa drepturile costitutionale conform spetei in cauza si in acelasi timp sa se clarifice acest posibil viciu
legislativ
"

Ce parere aveti?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Multam, corectez peste tot (unde pot...) in textul initial.
Pe un alt sait mi s-a sugerat urmatoarea formula pentru ultimul paragraf:
"Consider că este dreptul meu să-mi pot procura liber si neîngrădit, direct de la ANPA sau de la una
din filialele ei, Permisul de Pescuit Sportiv fără intermediari, iar legea 317/2009, aşa cum este
concepută azi, mă împiedică să fac acest lucru şi, mai grav, îmi încalcă drepturile
constituţionale, după cum am arătat mai sus, fapt pentru care va rog sa ma ajutati in demersurile de a-mi
materializa drepturile costitutionale conform spetei in cauza si in acelasi timp sa se clarifice acest posibil viciu
legislativ
"

Ce parere aveti?
Era mai bun textul dumitale, pentru ca formularea "dreptul meu sa-mi...." trebuie intemeiat pe un text de lege care sa-ti consacre acest drept. Iar din formulare (mai tarziu spui "mai, grav, imi incalca drepturile constitutionale" rezulta ca in prima fraza invoci altceva decat Constitutia (logic, nu ?).
Deci, prima parte a frazei este goala de continut, chiar contraindicata, atata timp cat singura lege in materie (317/2009) aflata in vigoare nu te apara, dimpotriva, te determina sa o contesti.
Pentru ca vorbind de lege, trebuie lege in materie (adica cu subiect pescuitul). Singura lege aflata deasupra este Constitutia, dar aia este invocata separat.

Dar, pana la urma, nene, este o PETITIE !

Trebuie pana la urma doar sa rezulte ce vrei : modificarea Legii 317/2009, pe care o consideri nedreapta (aici sunt de acord), neconstitutionala (aici m-am pronuntat mai sus) sau imorala, sau..., sau...
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by Adar Marian »

Gandeam ca adaugirea respectiva ajuta in lamurirea a ce-mi doresc, respectiv modificarea legii in temeiul faptului ca-i neconstitutionala. As vrea io sa-i subliniez si latura imorala, insa am o pana de inspiratie aici... :evil:
Intre timp am mai corectat prin ea si chiar mi-as dori oleaca de ajutor in sensul mentionat anterior.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Gandeam ca adaugirea respectiva ajuta in lamurirea a ce-mi doresc, respectiv modificarea legii in temeiul faptului ca-i neconstitutionala. As vrea io sa-i subliniez si latura imorala, insa am o pana de inspiratie aici... :evil:
Intre timp am mai corectat prin ea si chiar mi-as dori oleaca de ajutor in sensul mentionat anterior.
In sens larg, imoral este ceea incalca buna cuvinta.
Faptul ca statul "se spala pe maini", se multumeste cu niste banuti si transfera problema altora, care profita mai mult sau mai putin din asta, cred ca este imoral.
Pana urma, statul ce face ca sa merite cei 30 lei de persoana ?
Unele asociatii chiar mai ofera cate ceva in contul cotizatiilor (unii au balti, altii scot Pg-uri, intretin saituri etc), nu stiu daca mult sau putin, dar statul de ce ia banii astia ? Ca nici macar nu pazeste patrimoniul piscicol ! ba mai mult, nu exista nici macar un "inventar" al acestuia !
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by Adar Marian »

La fel de imorala imi pare externalizarea unor servicii din partea statului, de care mai apoi profita niste capuse ce se multumesc sa completeze si sa taie o chitanta.
Dreptu-i 'au ba?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by cezar »

Adar Marian wrote:La fel de imorala imi pare externalizarea unor servicii din partea statului, de care mai apoi profita niste capuse ce se multumesc sa completeze si sa taie o chitanta.
Dreptu-i 'au ba?
E drept, bineinteles ca-i drept, d'aia am si spus ca nu-mi place aceasta obligatie stabilita prin lege. Preferam ca fiecare sa vina cu permisul in mana, sa spuna " dom'le, am permis, sunt pescar cu acte in regula, vreau sa intru in asociatie ca sa ma distrez alaturi de voi".

Chiar am mai scris si cu mai mult timp in urma ca nu doresc sa devenim furnizori de premise ANPA si PG-uri.
Adica, altfel spus, vrem sa scoatem aceste acte pentru a-i ajuta pe oameni sa se relaxeze, sa se imprieteneasca, sa socializeze cu ajutorul pescuitului si nu pentru a aduna neaparat niste bani, pe care oricum nu-i putem lua acasa.
Putem cel mult sa-i investim.
D'aia am si zis : cluburile cu banii lor, daca au intrat in club stiu unde se vor duce banii;
asociatia, dupa ce plateste "angaralele" (sait, cheltuieli cu drumurile pentru PG-uri, contabil etc.), daca va avea un plus din cotizatii, va cere parerea cotizantilor privind destinatia sumelor, in sectiunea dedicata numai lor.
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by Geo »

Dreptu-i, Mariane!
Nu numai imoral; mie mi se pare şi ilegal şi anticonstituţional. Cu toate interpretările lui Cezar, care îmi place să cred că este în dezacord cu situaţia (de fapt, a şi afirmat-o).
Sunt total alături de tine în demersul ăsta.

Ce aş mai adăuga eu la acest demers este faptul că noi plătim pentru un an (12 luni 1Ianuarie-31Decembrie) dar în fapt beneficiem doar 9-10 luni pe an. ANPA tipăreşte permisele cel mai devreme la sfârşitul lunii Februarie, dacă nu mai târziu... Dacă mai iau în considerare şi timpul pierdut pentru vizele PG... timpul în care suntem forţaţi să pescuim ilegal şi să riscăm amenzi creşte şi mai mult. Nici nu vreau să mă gândesc ce s-ar întâmpla dacă s-ar aplica legea "la sânge"...

Ar trebui ca aceste permise să le putem cumpăra de la oficiul poştal, ca pe roviniete: 1, 3 sau 12 luni cu valabilitate din momentul cumpărării şi nu calendaristic.
Am mai spus lucrul ăsta: pe vremea comuniştilor, pe apele de munte, puteam cumpăra permis de pescuit de o zi sau o săptămână. Îmi pare rău că nu am păstrat chitanţele...
Pescuitul = Relaxare în natură
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by cezar »

Sunt in dezacord cu orice inseamna "sa fortezi mana cuiva sa faca un anumit lucru, impotriva constiitei sau vointei sale".

Dar, problema este alta.

Pe 1 ianuarie 2007 am intrat in UE. Trebuie sa respectam niste reguli. Una dintre aceste reguli este aceea ca o institutie publica care legifereaza o taxa, nu poate sa o si incaseze direct. Scurt !

Ori o externalizeaza (au incercat cu Posta Romana, dar astia au cerut 15 % comision), ori renunta la taxa.

Dar, a spune ca-i neconstitutionala ar insemna sa vorbesc "ca Leana pe şanţ" si degeaba mi-am tocit coatele pe la atatea scoli de drept.
Am spus ca este inoportuna, imorala si nepotrivita. Dar este perfect constitutionala. Orice institutie publica are dreptul de a reglementa domeniul de competenta, fara a incalca un drept fundamental al omului.
Ori, legea 317/2009 reglementeaza dreptul de a pescui sportiv-recreativ in ape publice, iar acest drept nu intra in categoria drepturilor fundamentale.
Si legea vanatorii te obliga la asociere, dar nici dreptul la vanatoare nu este drept fundamental.
Si mai sunt multe alte asemenea exemple.

Dar ne-am indepartat de problema lui nenea Marian.

El are o nemultumire, se simte nedreptatit de o componenta a sistemului juridic; are dreptul constitutional de a se adresa Avocatului Poporului.
Textul trebuie sa cuprinda : legea care il nedreptateste, clauza care-l discrimineaza/apasa/pune in dificultate, argumentele pe care le considera oportune.
Este o sesizare, nu lucrare de masterat. Avocatul Poporului analizeaza nemultumirea, iar daca i se pare justa, sesizeaza Curtea Constitutionala. Numai aceasta poate sa se pronunte (si numai pe probleme de neconstitutionalitate a legii).
Ca e buna, ca nu-i buna, ca-i morala, ca nu-i morala... aici se pronunta cetatenii la alegeri. Vezi ce Guvern, ce majoritate a dat legea care te-a nemultumit si...actionezi in consecinta.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by cezar »

& adar marian

Am uitat sa precizez in postarile anterioare ca sunt convins ca la dumneata este o PROBLEMA DE PRINCIPIU, nu de X lei.

De asemenea, cred ca atunci cand ai folosit termenul de "capuse", te-ai referit la altii. Oricum, chiar daca te-ai referit la noi, sa stii un lucru: in momentul in care cineva va duce acasa un singur leu, sau va avea alta rasplata (decat cea morala) in virtutea faptului ca face parte din PescarClub21 ca fondator sau asociat ulterior, eu voi dispare de aici, asa cum am disparut si de la APS.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Opinii, pareri si un mic ajutor, va rog!

Post by Adar Marian »

cezar wrote: Dar, problema este alta.
Pe 1 ianuarie 2007 am intrat in UE. Trebuie sa respectam niste reguli. Una dintre aceste reguli este aceea ca o institutie publica care legifereaza o taxa, nu poate sa o si incaseze direct. Scurt !
Ori o externalizeaza (au incercat cu Posta Romana, dar astia au cerut 15 % comision), ori renunta la taxa.
Dati-mi voie, va rog. Eu n-am studii economice, nici d'ale dreptului, asta fiind motivul pentru care am cerut consiliere si alte opinii, insa macar in privinta celor de maisus va pot contrazicelesne pe ptincipiul evidentei. ANPA nu incaseaza direct taxa, ci prin intermediul Ministerului Finantelor. Oricare asociatie merge la trezorerie unde varsa banii intr-un anume cont si chiar nu vad de ce n-ar putea-o face oricare persoana fizica? Anu trecut asa a fost, exista precedentul deja creat, prin urmare sunt indreptatit in diligenta.
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”