Petitie

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

Post Reply
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Petitie

Post by arlan »

Citez pe Alex1958:
''La multi ani!
Pe 26 Nov 2015 a aparut proiectul de Ordin privind pescuitul pe 2016.
In preambulul acestui ordin se arata ca el a fost conceput "prin consultarea cu Federatia Romana de Pescuit Sportiv ca
unic for de reprezentare al asociaţiilor de pescari sportivi legal constituite la nivel national".
La Articolul.8 se mentioneaza:
"In termen de 30 de zile de la publicarea prezentului Ordin în Monitorul Oficial al României, Federatia Romana de
Pescuit Sportiv are obligatia sa publice în Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Regulamentul privind organizarea si
practicarea pescuitului recreativ/sportiv din România, pentru a fi opozabil partilor interesate."
Un controversat proiect de regulament a fost discutat in contradictoriu pe forumul Pescuitul.ro si observ ca ne indreptam spre
un lucru implinit.
Exista o petitie on line care cere MM (respectiv ANPA) sa modifice ordinul in sensul ca FRPS sa nu poata impune prin
asa zisul regulament reguli de pescuit pescarilor sportivi (in sensul de pescari de placere) regulile pe care le-a
nascocit FRPS.
Semnalez aceasta petitie celor care vor s-o semneze.
http://www.petitieonline.com/petitie_pe ... scuit_2016
Apropo APC21 e afiliata la AGVPS sau la aceasta Federatie?
Fiind o asociatie destul de numeroasa cred ca ar trebui sa luam si noi atitudine impotriva acestui mic Lapusneanu!
Fire intinse!''
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Petitie

Post by cezar »

APC 21 nu este afiliată nici la AGVPS, nici la FRPS.

Petiția am semnat-o și eu, iar separat, împreună cu colegii de la APS, am transmis un punct de vedere tranșant la ANPA,MADR,Min.Mediului și SG Guvern.

Din discuțiile cu ANPA, a rezultat că acel proiect de ordin la care se referă petiția nu mai este de actualitate.
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Petitie

Post by fatdaddy »

Banuiesc ca este vorba despre asta
Si da, si eu cred ca merita semnata. Sunt convins ca Ministerul agriculturii n-are habar cum merg lucrurile in pescuitul sportiv si de agrement (nu dati cu pietre, dar nu mai stiu care este denumirea corecta), e o chestie care nu intereseaza pe nimeni acolo si probabil ca le-a fost cea mai la indemana metoda de a pretinde ca se consulta cu cei implicati in fenomen. Oricum nu cred ca intentioneaza sa consume prea multa energie in aceasta directie. Pur si simplu este un subiect de prea mica importanta pentru ei. Oricum , imi pare ca este in voga ca pentru majoritatea politicienilor vanatoarea sa fie hobbiul "eco" preferat si , asa cum zicea un cioban deunazi la tv,pentru ei nu exista pescuit cu undita/lanseta. Sunt convins ca daca Nastase sau Sarbu erau bolnavi de pescuit , in loc de vanatoare, lucrurile ar fii stat diferit.

http://www.petitieonline.com/petitie_pe ... scuit_2016
Andrei Riga
Alex1958
Posts: 21
Joined: 05 Feb 2014, 12:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Petitie

Post by Alex1958 »

Salut!
Multam de info (nu suntem afiliati!), speram ca este asa dar n-aveam confirmarea!
Pe pescuitul.ro mi-au cenzurat mesajul. M-am cam aprins de subiect, desi nu sunt pescar de competitive.
Problema mea este ca cei de la ANPA deleaga reglementarea catre niste neaveniti. proiectul de regulament a fost criticat la greu pe forum.
Chestia asta duce la abuzuri, vezi delegarea reglementarii de catre ARBDD catre concesionari, care si aia a generat abuzuri.
Toate cele bune si astept cu interes initiative de primavara!
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”