Atentie PG Tulcea

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

Post Reply
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Atentie PG Tulcea

Post by ioanrv »

Supun atentiei un incident pe care l-am trait week-end-ul trecut, in zona Chilia.
Am fost opriti de un echipaj al Politiei de Frontiera pentru un control de rutina. Dupa ce ne-au verificat documentele ne-au informat ca PG-urile prezentate nu sunt valabile pe motiv ca nu sunt in original (asa le-am ridicat de la Asociatie) si ca nu sunt emise nominal (numele este trecut in pix pe spate cu stampila Asociatiei), ne-au informat care este amenda si se apucau de treaba...Cum pareau inflexibili am apelat la mici interventii telefonice si lucrurile s-au aplanat, au spus ca ne dau doar un avertisment acum - neconcretizat pana la urma in nimic scris - dar ca documentele nu sunt valabile. Culmea, cica cine le semna din partea Politiei nici nu mai avea calitatea la momentul emiterii lor, asta mi s-a parut peste-poate ca doar nu o sa verific eu structura de conducere cand primesc un document de la o autoritate de stat.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Atentie PG Tulcea

Post by cezar »

Este ciudată atitudinea patrulei...toate asociațiile emit PG-uri în acest fel. APC 21 a eliberat cam 1.100, APS-ul condus de colegul Vasile Mitrea a emis și el destule...este primul caz semnalat.

Unde s-a întâmplat? Ai un nume de-al politistului/-ilor? Mă voi plânge comandantului, cms C.Rogojanu! Situații de acest fel nu trebuie să se mai repete!
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Atentie PG Tulcea

Post by ioanrv »

Rogojanu nu mai este demult!
S-a intamplat la intrarea pe canalul Musura unde sunt doar 4 baiati care fac cu schimbul in zona.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Atentie PG Tulcea

Post by cezar »

ioanrv wrote:Rogojanu nu mai este demult!
S-a intamplat la intrarea pe canalul Musura unde sunt doar 4 baiati care fac cu schimbul in zona.
Daca-mi dai o adresa de mail (poate fi si pe MP), iti forwardez mail-urile transmise de Politia de Frontiera. Sumt semnate de comandant, cms,sef C.Rogojeanu. Restul nu ma intereseaza.

Oricum, maine fac o sesizare la Comandamentul Garzii de Coasta Constanta, care are in subordine serviciul de la Tulcea. Am sa scriu de "cei 4 baieti care fac cu schimbul la intrarea pe canalul Musura". Iar, daca esti de acord, dau si coordonatele (adresa) dumitale, pentru eventuale lamuriri.

Doar daca esti de acord, bineinteles/
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Atentie PG Tulcea

Post by ioanrv »

Nu este cazul sa parcurg eu corespondenta, sunt convins ca "zapaceala" le apartine, am facut informarea pentru a nu mai patii si altii acelasi lucru.
Intamplarea despre care am vorbit s-a petrecut de fapt acum 2 wk-euri, pe 12.09.2015, au notat barca si ca persoana Oros Nicolae-Radu.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Atentie PG Tulcea

Post by cezar »

ioanrv wrote:Nu este cazul sa parcurg eu corespondenta, sunt convins ca "zapaceala" le apartine, am facut informarea pentru a nu mai patii si altii acelasi lucru.
Intamplarea despre care am vorbit s-a petrecut de fapt acum 2 wk-euri, pe 12.09.2015, au notat barca si ca persoana Oros Nicolae-Radu.
Nu-i nici o problema, Reveule, oricum iti multumesc...am sa pun maine, dupa ce cer permisiunea detinatorului, numarul de telefon al responsabilului de la serviciul din Tulcea care se ocupa de PG-uri. Trebuie doar sa-i cer voie, ca asa-i frumos :D

Daca-mi venea ideea, faceam asta de mult. Si nici probleme n-au fost pana acum.
Oricum, trebuiau sa-si noteze numele persoanei cu barca, precum si date despre barca.

Daca mai sunt si alte efecte, te rog sa ma anunti.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Atentie PG Tulcea

Post by ioanrv »

Sigur, multumesc.
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”