Concesiune luciu apa

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

Post Reply
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Concesiune luciu apa

Post by ioanrv »

Stie cineva unde trebuie sa te adresezi pentru a lua in concesiune un luciu de apa apartinand statului ? Membrii Club 21 ar avea 3 partide gratuite pe an si alte facilitati... ;)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concesiune luciu apa

Post by cezar »

ioanrv wrote:Stie cineva unde trebuie sa te adresezi pentru a lua in concesiune un luciu de apa apartinand statului ? Membrii Club 21 ar avea 3 partide gratuite pe an si alte facilitati... ;)
Intrebarea este putin cam "vaga"; exista proprietatea publica a Statului, si atunci concesiunea o da Compania Nationala "Apele Romane", prin sucursala teritoriala.
Exista si proprietate privata (sui generis) a Statului, acolo unde luciul de apa apartine unei societati cu capital integral sau majoritar de stat (deci, cum ar veni, indirect, tot statului). Exemple: lacuri de acumulare ale Hidroelectrica, sau ale celor de la Imbunatatiri funciare.
Apoi exista lacuri intraurbane aflate in gestiunea unor primarii, sau ale unor institute de cercetari. Mai exista si lacuri aparute pe terenuri care au avut proprietari, iar aceste lacuri se afla acum in responsabilitatea Consiliilor judetene, pana la despagubirea fostilor proprietari care nu au mai putut primi pamantul inapoi pe Legea Fondului Funciar etc.

Exista si alte cazuri particulare, apartinand tot de stat.

Trebuie vazut exact despre ce forma de proprietate este vorba si mai ales daca nu este subiect de litigiu, altfel te-ai ars!
Il obtii, bagi bani, te ocupi, toata lumea te ajuta si-ti zambeste, apoi vine "cine trebuie" si te lasa cu buza umflata.
Atentie mare !
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Concesiune luciu apa

Post by ioanrv »

Multumesc, un raspuns din care se vede ca cel de dincolo stie despre ce vorbeste asa ca profit de bunavointa...Cred ca tine de proprietea publica a Statului sau de Primarie, nu cred ca tine de vreo entitate fizica sau juridica (chiar cu Statul actionar)...Oricum, de unde ar trebui apucata problema, de unde sa incep a ma adresa pentru a-i afla statutul?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Concesiune luciu apa

Post by Dumitrescu Iancu »

Probabil ca Primaria pe teritoriul careia se afla luciul de apa stie si cine este propietarul!Eu de acolo asi incepe investigatiile!
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Concesiune luciu apa

Post by ioanrv »

Dumitrescu Iancu wrote:Probabil ca Primaria pe teritoriul careia se afla luciul de apa stie si cine este propietarul!Eu de acolo asi incepe investigatiile!
Mersi!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Concesiune luciu apa

Post by cezar »

ioanrv wrote:Multumesc, un raspuns din care se vede ca cel de dincolo stie despre ce vorbeste asa ca profit de bunavointa...Cred ca tine de proprietea publica a Statului sau de Primarie, nu cred ca tine de vreo entitate fizica sau juridica (chiar cu Statul actionar)...Oricum, de unde ar trebui apucata problema, de unde sa incep a ma adresa pentru a-i afla statutul?
Cel mai simplu este in varianta ca tine de Primarie, atunci daca exista bunavointa primarului, se face Contract pe termen lung - 25 de ani, de exemplu. Poate fi contract de locatiune (inchiriere), sau Contract in participatiune (pune lacul la dispozitie si Primaria primeste x % din profit, dar nu mai putin de Y lei.
Pentru vanzare de catre Primarie insa este complicat, instrainarea definitiva o propune Primaria cu referatul Consiliului Local, o sustine Consiliul Judetean si o aproba Guvernul cu Hotarare de Guvern.

Daca-i proprietate publica a Statului, atunci Compania Nationala "Apele Romane" aproba concesionarea pe 49 de ani, la propunerea sucursalei locale. Este mai mult de umblat, deobicei se "da spaga" sau este nevoie de sprijin politic, dar cand ai obtinut concesiunea, platesti redeventa anuala (deobicei foarte mica) si nu mai ai treaba.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Concesiune luciu apa

Post by ioanrv »

cezar wrote:
ioanrv wrote:Multumesc, un raspuns din care se vede ca cel de dincolo stie despre ce vorbeste asa ca profit de bunavointa...Cred ca tine de proprietea publica a Statului sau de Primarie, nu cred ca tine de vreo entitate fizica sau juridica (chiar cu Statul actionar)...Oricum, de unde ar trebui apucata problema, de unde sa incep a ma adresa pentru a-i afla statutul?
Cel mai simplu este in varianta ca tine de Primarie, atunci daca exista bunavointa primarului, se face Contract pe termen lung - 25 de ani, de exemplu. Poate fi contract de locatiune (inchiriere), sau Contract in participatiune (pune lacul la dispozitie si Primaria primeste x % din profit, dar nu mai putin de Y lei.
Pentru vanzare de catre Primarie insa este complicat, instrainarea definitiva o propune Primaria cu referatul Consiliului Local, o sustine Consiliul Judetean si o aproba Guvernul cu Hotarare de Guvern.

Daca-i proprietate publica a Statului, atunci Compania Nationala "Apele Romane" aproba concesionarea pe 49 de ani, la propunerea sucursalei locale. Este mai mult de umblat, deobicei se "da spaga" sau este nevoie de sprijin politic, dar cand ai obtinut concesiunea, platesti redeventa anuala (deobicei foarte mica) si nu mai ai treaba.
Multumesc, o sa va tin la curent cu demersurile si "succesurile".
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”