Examen Permis Barca

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Examen Permis Barca

Post by bogdanenescu1 »

As vrea sa dau examen pentru D + C. Are cineva materiale, chestionare sau ceva sugestii in legatura cu asta? Poate facem ceva la nivel mai mare in sensul in care mai sunt inca 2 membrii care s-ar baga si poate ne strangem mai multi.
Poate dintre cei care au mai dat si au chestionare, le-ar putea imprumuta cumva?
Multumim
Bogdan Enescu
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Examen Permis Barca

Post by Dan T »

Am manualul, daca te ajuta cu ceva.
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Examen Permis Barca

Post by bogdanenescu1 »

Multumesc Dan. Ce manual? Vorbim sa vedem exact ce trebuie.
Pentru cei interesati:
1. Am sunat la Capitania Snagov si nu se mai fac la ei inscrierile de anul acesta. Trebuie sa faci un drum pana la Giurgiu pentru inscriere si depunere dosar si altul cand dai examen.
2. Materialele pentru examen sunt cele de pe situl http://www.rna.ro/servicii/Personal%20Navigant.html,
in partea dreapta / coloana. Si Doamna de la capitanie spune ca este suficient. Aici ramane de discutat si vazut atunci cand mergem la ei.
3. Taxa pentru examen este 350 lei / sesiune in functie de euro. NU se poate da in aceasi zi pt cat D si pt C. Vor fi 2 sesiuni separate in functie de data stabilita de ei.
4. Se lucreaza si trebuie sa apara anul acesta 2014, probabil in perioada imediat urmatoare, la o carte cu chestionare specifice. Inca nu este gata si nu stie nimeni exact cand va aparea. Asta ar fi un lucru bun dar cine stie cat dureaza..!!??!
5. Nu sunt necesare cursuri de specialitate la scoli acreditate in acest sens. Poti invata singur acasa.

Pe mine unul ma cam dau inapoi 3 drumuri de Giurgiu....
Totusi, permisul trebuie sa-l am asa ca o sa incep incetisor sa studiez de pe situl lor, fara graba prea mare sau tragere de inima.
Bogdan Enescu
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Examen Permis Barca

Post by Dan T »

Am permis C si D de vreo 7 ani. Am zis ca iti pot da manualul sa inveti. Manualul conducatorului de ambarcatiuni cu motor de agrement.
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Examen Permis Barca

Post by bogdanenescu1 »

Bine. Da-mi nr tau pe privat sa stabilim cum facem sa o iau de la tine. Cand termin cu examenul ti-o voi inapoia. Merci mult!!
Bogdan Enescu
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Examen Permis Barca

Post by vladstanescu »

Dan T wrote:Am permis C si D de vreo 7 ani. Am zis ca iti pot da manualul sa inveti. Manualul conducatorului de ambarcatiuni cu motor de agrement.
care e manualul ?... ala de florin Ghiba si florin oprea? ( Manualul conducatorului de ambarcatiuni cu motor pentru agrement ? )
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Examen Permis Barca

Post by vladstanescu »

bogdanenescu1 wrote:As vrea sa dau examen pentru D + C. Are cineva materiale, chestionare sau ceva sugestii in legatura cu asta? Poate facem ceva la nivel mai mare in sensul in care mai sunt inca 2 membrii care s-ar baga si poate ne strangem mai multi.
Poate dintre cei care au mai dat si au chestionare, le-ar putea imprumuta cumva?
Multumim
si pe mine ma intereseaza sa iau permis. !! poate facem impreuna ( economisim si la drumuri ) :D
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Examen Permis Barca

Post by bogdanenescu1 »

vladstanescu wrote: si pe mine ma intereseaza sa iau permis. !! poate facem impreuna ( economisim si la drumuri ) :D
Asta era si ideea pentru care am deschis acest topic, pentru a economisi. Nu stiu, nu mai am chef deloc. Dar trebuie.
Bogdan Enescu
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Examen Permis Barca

Post by paulletta »

Sunt si eu interesat sa obtin permisul.
Poate ne strangem mai multi.
Paulletta
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Examen Permis Barca

Post by bogdanenescu1 »

Ai vazut...... :lol:. Asa asa!!! Aia e cartea din care trebuie invatat pentru D. Ghiba si dl x. Pentru C mai e ceva in plus.
Bogdan Enescu
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Examen Permis Barca

Post by vladstanescu »

bogdanenescu1 wrote:Ai vazut...... :lol:. Asa asa!!! Aia e cartea din care trebuie invatat pentru D. Ghiba si dl x. Pentru C mai e ceva in plus.
aia o am !!!. nu trebuie invatata toata , o parte e pentru veliere. daca vreti , si aveti cum sa o copiati, v-o pot imprumuta cu placere. hai sa ne luam permis !!!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Examen Permis Barca

Post by mikcutu »

a mai luat cineva permisul de conducere barca?
de cateva zile am descoperit pe forumul barcoholic(http://www.barcaholic.ro/vbquiz.php), o serie de teste online si caut o parere vis-avis de aceste teste:

1. sunt corecte, le-a folosit cineva pentru a invata?
2. sunt de ajuns sau mai pot picaintrebari, altele decat cele care apar acolo?
3. a aparut vre-o carte oficiala cu teste?

Merci.
Za dacs cam from za tracs!
Alex1958
Posts: 21
Joined: 05 Feb 2014, 12:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Examen Permis Barca

Post by Alex1958 »

Salut,
Testele sunt bune dar mai nou s-a schimabat modificarea.
Nu mai poti sa dai examen dacat daca ai absolvit un curs sustinut de entitati autorizate.
Detalii pe
http://portal.rna.ro/SiteAssets/servici ... 202016.pdf
Discutiie de pe forumurile de barcagii la:
https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1733.0.html
si
http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=521&page=32
Multa bafta!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Examen Permis Barca

Post by mikcutu »

Multumesc pentru detalii.
In urma discutiilor de pe cele 2 forumuri, nu am fost lamurit daca se da si examen practic, asa ca am sunat la capitania Giurgiu unde mi s-a confirmat ca examenul este DOAR pe calculator.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Examen Permis Barca

Post by mikcutu »

@paulletta, @bogdanenescu1, @vladstanescu: ati luat permisul categoria D?

... intreb in vederea unei statistici pentru a vedea cine mai este interesat sa obtina permisului categoria D.

Din pacate, chiar daca examenul se da doar pe calculator, scolarizarea cuprinde si partea practica (fie vorba, e un lucru chiar normal).

Din cautarile pe net, am gasit scoala http://www.scoala-nautica.ro/constantin-sailing/ care are review-uri bune pe forum-urile dedicate.
Am cerut informatii despre scolarizare si pretul ar fi 250 EURO pentru 2 zile de teorie si 1 de practica.
De asemenea, cursurile teoretice se pot face si in Bucuressti, daca se strang 4-5 cursanti dar pentru partea practica, trebuie sa mergem la Constanta.

Dupa ce vedem cate persoane sunt interesate, putem eventual sa mergem mai departe cu negocierile sa vedem daca e posibil sa se tina teoria chiar si in weekend, astfel nu am fi obligati sa lipsim de la locurile de munca ... sau mai mult, poate si o mica reducere (in functie de numarul de solicitanti).

Asadar:
1. Preda Ionut.
2. ...
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Examen Permis Barca

Post by mikcutu »

... am uitat sa specific ca din discutii, urmatoarea perioada de scolarizare ar fi pe la sfarsitul lui Octombrie (in jur de 22).
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Examen Permis Barca

Post by mikcutu »

Se pare ca nu toate scolile sunt acreditate. Lista cu scolile care au depus documentatia de acreditare se gaseste aici.

Ca o paranteza, acum vreo 2 ore cand am sunat la Giurgiu, in aceasta lista apareau doar primele 3. Acum cateva minute au mai aparut inca 3.
Link-ul initial pe care l-am dat ca exemplu nu apare in lista asa ca m-am orientat catre una acreditata.
Nautical Blue (prima din lista) organizeaza cursuri doar 2 zile in loc de 3, vinerea si sambata.
Din acest punct de vedere, este un pic mai convenabil dar din pacate, cursurile se tin doar la Constanta :? .
Za dacs cam from za tracs!
Zisu
Posts: 19
Joined: 12 Mar 2010, 11:10
Location: Bucuresti

Re: Examen Permis Barca

Post by Zisu »

Ma inscriu si eu pe lista celor care doresc sa obtina permisul pentru ambarcatiune.
Din discutia cu cei de la capitania Giurgiu, am inteles ca urmeaza sa acrediteze mai multe scoli, chiar si din Bucuresti, in perioada urmatoare.
In ce priveste examenu, tot ei spun, ca nu au metodologia clara si ca cel mai probabil urmatoarea data de examinare se va stabili la inceputul lui 2017.
Tel: 0745328055
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Examen Permis Barca

Post by mikcutu »

E bine ca vor acredita si scoli din Bucuresti; ne scuteste de niste benzina consumata.
Stam cu ochii pe lista cu scolile acreditate.

Eu, oricum nu aveam in plan sa dau examenul anul acesta, dar macar cursurile sa le fac, sa am certificatul de absolvire in mana.
Za dacs cam from za tracs!
Zisu
Posts: 19
Joined: 12 Mar 2010, 11:10
Location: Bucuresti

Re: Examen Permis Barca

Post by Zisu »

Primesc informatii contradictorii. Cei de la Constanta imi spun ca vor oragiza examen vinerea viitoare.
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”