Legea Picnicului

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Legea Picnicului

Post by AlinTeodor »

S-a aprobat legea picnicului.
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11 ... -legii.htm

Cum am mai spus aici, ne apropiem de momentul in care nu mai pot fi organizate tabere pe malul apelor publice. Deja, in RBDD se dau amenzi pentru campare neautorizata.
Totusi, putem face pasii despre care am mai discutat pe forum: taberele temporare ale asociatiei. Acestea sunt amenajari minimale, unde se vine cu cortul/vanu/rulota pe perioade mai lungi sau mai scurte. Aprobarea pentru aceste locuri temporare de campare o da Regia Apelor Romane (nu stiu daca a ramas denumirea aceasta). Stiu ca nu au normativ pentru aceste aprobari, dar ii putem ajuta sa-l scrie.
Amenajarea temporara de campare presupune un spatiu delimitat (nu neaparat ingradit, in Franta si Germania deliminarea se face cu panouri informative), loc de depozitare deseuri (sacii se iau la plecare), cu un loc amenajat pentru foc (vatra delimitata sau sapata) si sistem de informare rapida - de obicei la jandarmerie, politie, urgente etc. (asta nu inseamna decit ca numerele de telefon de urgenta sunt afisate undeva si cunoscute de sefii asociatiei). Mai este necesara semnarea unui document de luare la cunostinta a procedurilor si regulilor.
Daca intereseaza pe cineva as putea contribui la grupul de lucru.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Legea Picnicului

Post by Lorelai »

Este o lege pe care eu o salut. Poate intra si tara asta, tarziu ce-i drept, in normalitate.
Cei care campeaza ecologic, cum am vazut ca se face in actiunile acestei Asociatii, vor fi primele victime colaterale ale acestei legi. Dar castigul e imens.
Daca se va reusi sa se faca ceva si pentru adevaratii iubitori de natura, asa cum ne dai tu Alin sperante, ar fi minunat.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Legea Picnicului

Post by evergreen »

Sunt curios cand se va lua o singura masura impotriva celor care blocheaza o strada intreaga sa faca un picnic sau o
nunta si care sunt deranjati cu multa jena de catre organ (au avut grija decidentii de azi sa terfeleasca imaginea si
prerogativele organului, pentru a proteja „cefosii” cu care se incuscresc)!! :oops: Celor care accepta orice li se servete pe
tava - as vrea un singur exemplu de regula importata si aplicata ca in tara de origine - le recomand sa-si aduca aminte
ca in Romania orice kkt se copiaza, nu se aplica nici macar in litera legii, daramite in spiritul ei, ci doar in
interpretarea mintilor odihnite!! ;) Subscriu unor antepostatori care au pus punctul pe i mai detaliat!! In rest, pentru
cei care decid, in special pentru cei de azi, cat si pentru mintile odihnite, am o singura dedicatie: BUG MAFIA „ Bag
............... cadou”!!! :twisted:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Legea Picnicului

Post by evergreen »

Sper ca din aceste discutii sa existe o initiativa comuna a asociatiilor de pescari ( mai am momente de ratacire presarate cu accese optimism :) )in aceasta privinta, chiar si o petitie, nu on line, semnata de fiecare membru, direct ! Nu stiu daca s-ar putea face ceva in sensul de a avea, macar, in cadrul unei asociatii posibilitatea de a campa in cadru organizat, ca exceptie de la regula, pentru ca nu mi se pare corect sa fim bagati toti in aceeasi oala, nu ca ma laud, dar pe unde am fost, pot confirma multi faptul ca imi adun si chistoacele de tigara!! :x
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Legea Picnicului

Post by evergreen »

Propun ca la urmatoarea cafenea sa incepem sa semnam o petitie pentru modificarea aberatiilor care apar la tot pasul!!! :twisted:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Legea Picnicului

Post by Lorelai »

evergreen wrote:Propun ca la urmatoarea cafenea sa incepem sa semnam o petitie pentru modificarea aberatiilor care apar la tot pasul!!!
Mai citeste odata postarea lui Alin T.
Cred ca aceea e calea corecta.
De petitii eu m-am saturat.
Iar legea, bine aplicata, o gasesc OK
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Legea Picnicului

Post by evergreen »

Mai intai se va aplica legea, poate chiar de a doua zi, cum este cea in legatura cu perioada de postnatal, si dupa cine stie cat timp se vor stabili, daca se vor stabili, locurile de campare! Daca legea pare OK, as vrea sa gasesc si eu un exemplu de lege aplicata cum trebuie la noi!!! Daca organul va nimeri intr-o zona cu minoritati, sa vad cum va aplica legea!! :lol:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Legea Picnicului

Post by evergreen »

Apropo, nuntile unora nu prea se organizeaza pe malul apelor, dar in buricul targului vor avea in continuarea parte de multa intelegere, de, doar sunt minoritati, altfel ar fi discriminate daca ar trai dupa aceleasi reguli ca majoritatea, cat vom mai fi majoritate!! :lol: :lol: In legatura cu ceea ce servesc cei de azi, orice ar face si orice mi-ar spune, eu nu mai cred nimic, nu le-as mai acorda nicio sansa, daca mi-ar spune ca ziua este lumina, m-as uita pe geam ca sa verific! ;) :)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
laurentiu_sonia
Posts: 173
Joined: 22 Mar 2010, 09:49
Location: Bucuresti

Re: Legea Picnicului

Post by laurentiu_sonia »

Poate nu pricep eu corect dar <<activitatea de picnic este "orice activitate de recreere desfasurata in zone de afluenta publica ...">>. Dupa parerea mea malul Dunarii nu e chiar "de afluenta publica". Cred ca proiectul de lege se refera la alte locuri. In ceea ce priveste "curatenia" lasata in urma de pescari, in "salbaticie", nu in locuri de afluenta, trebuie musai stopata cumva, poate chiar si printr-o lege de genul asta...
Sa auzim de bine!
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Legea Picnicului

Post by raitmaerg »

dupa mine este ok. nu-mi convine deloc, mai ales ca sunt pe malul Dunarii aproape in fiecare weekend, dar este ok o asemenea lege. orice forma de incercare de civilizare in alt mod decat cel coercitiv in Romania nu da roade. sa seram ca se aplica asa cum trebuie...
imi aduc aminte de anul trecut....in stanga portului din Oltenita se face o padurice, fiind si plaja se strang de obicei foarte multi localnici. este imposibil de imaginat cata mizerie lasa in urma, weekend de weekend, cand m-au vazut ca toate gunoaiele le strang si saci si le bag in portbagaj se uitau chioras la mine. erau modelul cu Guta si Salam la maxim in tarabele lor de masini. chiar cei care nu sunt de acord cu aceasta lege cum ati face voi sa nu se mai intample asa ceva? care ar fi solutia?
eu unul sunt de acord chair daca nu imi convine...daca vreau sa fie "curat" sunt de acord.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Legea Picnicului

Post by PETREMAN »

In mare parte ma bucura aceasta lege ca s-a aprobat ...in felul asta "poate" scapam de poluarea fonica si bineinteles de cea cu peturi si diverse jeguri pe care le uitau picnicarii si nu numai dupa distractii la iarba verde ....spun poate pt ca nu cred ca o sa se aplice corect din acest motiv am si dubii referitoare la aceasta lege care dupa parerea mea lasa loc de abuzuri ....adica vine cel care are drept de control si aplica legea asa cum o intelege el sau cum vrea el. Sper totusi ca suntem pe drumul cel bun si ca suntem noi acum putin prea carcotasi ....trebuie sa vedem partea buna si anume : FARA GUNOAIE SI FARA MUZICA LA BLANA (macar pe malul baltii daca nu peste tot... :D )
P.S Acum sper ca legea asta nu se aplica si atunci cand ai un sandwich in buzunar si vrei sa-l mananci in parc sa vina un militian si sa te amendeze ca nu esti in loc amenajat.... :roll: :?:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Legea Picnicului

Post by Claudiu »

Bai, ce de civilizati p'aici ! Nici n-ai zice ca-s pescari.
Sa va vad atunci cand vreti sa stati mai mult, de la doua zile in sus, la o partida de pescuit pe malul dunarii sau al unei balti salbatice si va apuca foamea. O sa mancati "senvisiuri" sau conserve in fiecare zi ? Sa aveti pofta, atunci!
Nu tu o fripturica la gratar, o saramurica, un bors de peste in natura ? Nu ? :o
Doi bani gauriti nu dau pe segmentul asta de civilizatie impus cu forta.(aici trebuia sa pun un emoticon care boraste, dar n-aveti)
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Legea Picnicului

Post by PETREMAN »

Claudiu wrote:Bai, ce de civilizati p'aici ! Nici n-ai zice ca-s pescari.
Sa va vad atunci cand vreti sa stati mai mult, de la doua zile in sus, la o partida de pescuit pe malul dunarii sau al unei balti salbatice si va apuca foamea. O sa mancati "senvisiuri" sau conserve in fiecare zi ? Sa aveti pofta, atunci!
Nu tu o fripturica la gratar, o saramurica, un bors de peste in natura ? Nu ? :o
Doi bani gauriti nu dau pe segmentul asta de civilizatie impus cu forta.(aici trebuia sa pun un emoticon care boraste, dar n-aveti)
Iar te sesizasi mai Nea Claudiu? Iar vrei sa fi diferit? ...pai care-i treaba daca vreau sa mananc "senvisiuri" sau conserve ? ..si de unde stii ca nu mai bag si eu o saramura sau o ciorba de peste cand stau mai mult pe balta? crezi ca imi e frica de cineva?.....smecheria e ca eu cand plec de pe balta las curat si cat stau acolo nu deranjez pe nimeni (aici sunt de acord cu legea) iar ca ea are si hibe si o sa se respecte doar de unii.....asta e......romanul stie de frica doar cu amenzi si puscarie ..oricum.... nu vad cu ce te deranjeaza legea pe tine care se preasupune ca faci la fel ca mine ....sau ma insel? ;)
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Legea Picnicului

Post by Claudiu »

Ma sesizez oricand am chef, mai nea Petrica si nu vreau sa fiu diferit, pentru ca sunt diferit oricum, vrand-nevrand. ;)
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Legea Picnicului

Post by Lorelai »

Hai baieti, lasati-o balta, toti suntem diferiti, dar totusi ne-am apropiat. De cele mai multe ori vorbim aceasi limba dar e nevoie de comunicare sa intelegem acest lucru.
Deocamdata nu avem nimic concret, sigur va fi ceva care sa faca reglementarea intre babuini si ceea ce credem noi ca suntem.
Dar ceva trebuia facut. Hai sa nu fim carcotasi.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Legea Picnicului

Post by cezar »

Dom'le, ca deobicei, o lege are si bune si rele. Iar atunci cand este vorba sa o aplicam in Romania, totul se da peste cap.
Cred ca la noi si Magna Charta ar fi contestata...
Oricum, ideea lui Alin este foarte buna; facem un grup de lucru si incercam sa miscam lucrurile intr-o directie pozitiva.
Avem si avantaje:
- activitati la malul apei (scoli de pescuit, de navigatie, precum si tabere de initiere si perfectionare in pescuit).
- activitati de ecologizare
- concursuri
etc, etc. CONSEMNATE IN STATUTUL ASOCIATIEI.
In plus, APC 21 este agrementata in scris de MINISTERUL MEDIULUI, iar unele actiuni ale noastre au fost desfasurate in colaborare si cu sprijinul unor autoritati.

Cred ca putem sa ne fixam cateva locatii la Dunare (chiar si-n Delta, unde nu mai ai voie cu cortul de 2 ani), putem solicita loc de amplasare a unei tabere temporare, cu angajamente de protectie a mediului si ecologizare.
Oricum, tot prin lege, autoritatile sunt obligate sa delimiteze perimetre speciale pentru picnic, campare, etc.
Desigur, ne vom asuma si unele obligatii, dar mi se pare corect sa fie asa ...
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Legea Picnicului

Post by raitmaerg »

Claudiu wrote:Bai, ce de civilizati p'aici ! Nici n-ai zice ca-s pescari.
Sa va vad atunci cand vreti sa stati mai mult, de la doua zile in sus, la o partida de pescuit pe malul dunarii sau al unei balti salbatice si va apuca foamea. O sa mancati "senvisiuri" sau conserve in fiecare zi ? Sa aveti pofta, atunci!
Nu tu o fripturica la gratar, o saramurica, un bors de peste in natura ? Nu ? :o
Doi bani gauriti nu dau pe segmentul asta de civilizatie impus cu forta.(aici trebuia sa pun un emoticon care boraste, dar n-aveti)
Din ce scri tu inseamna ca pescar nu este compatibil cu civilizat? eu asa inteleg din postarea ta.
iar daca stau mai mult de doua zile imi iau conserva, sau un aragaz mic de voiaj, o perioada pana se amenajeaza locuri de campare...care e problema? renunt la gratarul pentru curatenie, macar sa se aplice legea asta asa cum trebuie. si poate ne civilizam si noi.
asa cum am intrebat si mai sus...care ar fi solutia ta sa avem si noi malurile curate? daca doar blamam o lege sau alta, nu facem nimic, trebuie sa venim si cu o alternativa.

si intr-adevar noi romanii, in mare parte, nu stim decat de frica amenzilor si puscarie. ( am folosit persoana a I a, chiar daca imi convine sau nu traiesc aici si sunt roman)
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Legea Picnicului

Post by dutustoica »

Claudiu wrote:Bai, ce de civilizati p'aici ! Nici n-ai zice ca-s pescari.
Sa va vad atunci cand vreti sa stati mai mult, de la doua zile in sus, la o partida de pescuit pe malul dunarii sau al unei balti salbatice si va apuca foamea. O sa mancati "senvisiuri" sau conserve in fiecare zi ? Sa aveti pofta, atunci!
Nu tu o fripturica la gratar, o saramurica, un bors de peste in natura ? Nu ? :o
Doi bani gauriti nu dau pe segmentul asta de civilizatie impus cu forta.(aici trebuia sa pun un emoticon care boraste, dar n-aveti)
Claudiu, doar noi romanii, bulgarii si cateva popoare din est ne mai ancoram de libertatea de a face foc si gratare unde vrea muschii nostri, de a asculta muzica la maxim - fara sa ne intereseze daca deranjam pe cineva - si de a lasa la locul bairamului toate mizeriile rezultate in urma lui. Nu vreau sa dau exemplu Elvetia, Germania, Austria, ci Ungaria, Cehia, Polonia si Slovacia, tari prin care am umblat si in care la sfarsit de saptamana n-am vazut nici un fum sau vreo masina la margine de padure. Si crede-ma, au paduri in nestire. Dar sunt curate si protejate de toata lumea.
Acolo unde civilizatia nu vine de la sine, trebuie impusa prin lege. Si asta e spre binele tuturor. Sunt de acord cu pdv al lui Alin.
Si inca ceva, din pacate pentru noi, nu este singurul domeniu in care civilizatia ar trebui impusa. Drastic.
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Legea Picnicului

Post by evergreen »

A auzit cineva de dezbatere publica? Oare cate legi deosebit de importante sunt trecute prin asumarea raspunderii, sau prin alte metode similare? In Ungaria, Polonia si Cehia, sau Elvetia, Germania si Austria se aplica aceleasi reguli ca si la noi?! ;) Cred, totusi, ca mai exista persoane pregatite pentru fiecare domeniu, chiar daca din ce in ce mai putine, dar, cum in 2 ani au plecat 26 de consilieri prezidentiali, daca nu ma-nsel, nici cei despre care vorbesc nu vor avea loc si nu sunt compatibili cu inteligenta decidenta actuala!!! :x :evil:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Legea Picnicului

Post by Mihai Vinturache »

Baieti, ca de obicei adevarul este undeva pe la mijloc.
Este adevarat ca la noi civilizatia, in acceptiunea ei moderna (sau occidentala - or fi expresii similare sau diferite???) trebuie impusa cu forta. Dar cum inteleg autoritatile noastre aceasta civilizatie? Ce inseamna o campare, ce inseamna un picnic?
Vom avea surpriza sa constatam ca putem face picnic in padurea Snagov (de exemplu) doar in 2-3 zone amenajate iar aceasta amenajare inseamna: asfalt (sa nu ia foc padurea), gratare multe dar nu ale noastre ci ale celor care au primit asfaltul in locatie (ce credeati voi?)iar pentru utilizarea lor se va plati o suma modica de genul 25 lei/zi (ce daca tu ai nevoie de gratar doar 2 ore il platesti toata ziua dar pentru ca tu ai nevoie de el doar 2 ore il mai inchiriaza catre 5-6 familii, tot pentru o zi intreaga, "va intelegeti voi, puteti pune impreuna, ca e gratarul mare..."), micii si fripturile nu le poti aduce de acasa pentru ca "nu avem certitudinea faptului ca sunt proaspete si suntem obligati sa controlam ceea ce dati copiilor de mancare deci va invitam sa le luati din magazinul nostru", iar vinul nu poate fi decat de origine controlata deci nu aveti voie cu vin de acasa dar crama lor va sta la dispozitie. In timp ce tu faci friptura, sotia poate sta "la iarba verde" alaturi de tine, pe un sezlong de plastic (inchiriat bineinteles)fara de care nu ai voie sa te asezi sub umbrela pe care o inchiriezi impreuna cu sezlongul. Ai insa marele avantaj ca intre timp copiii pot alerga si sari in voie, fara frica, in borcanul cu bile de plastic, in care poate intra cu cardul cumparat impreuna cu tichetul de parcare, la intrarea in picnicland. Daca sar destul de sus pot avea norocul sa si vada putina iarba. Din cand in cand, atunci cand esti in bani, poti sa-ti satisfaci orgoliul de a gati un gulas la ceaun, pentru ca dreptul asta se plateste foarte scump. Daca faci gulas, ai voie sa faci chiar si un mic foc de lemne, nu trebuie sa stai la gratarele electrice (sa protejam natura!). La final insa gulasul se depune in punga de gunoi primita la intrare, pentru ca, nu-i asa?, ne-am invatat sa si gatim C&R, noi nu mai gatim sa manacam atata timp cat au grija altii de asta. La plecare, luam punga cu noi si o aruncam in cosul de gunoi care se deschide cu fisa primita contracost, in mod obligatoriu, cad ai cumparat micii si fripturile. La plata taxei de parcare ti se pune pe mana o bratara verde, care iti da dreptul sa te apropii la 5 metri de marginea padurii si la 8 metri de marginea apei. Daca iti permiti dpdv financiar, si numai pe baza unei declaratii pe proprie raspundere ca nu ai mituit niciun fel de autoritati, poti sa-ti cumperi o bratara albastra care iti da voie mult mai aproape de copaci si de apa iar cei foarte avuti pot lua o bratara rosie care iti da voie sa te urci in copac si sa te plimbi cu o barca pana la malul celalalt al lacului. Acolo, oripilat si plin de oprobiu, poti sa ii privesti superior, dar de la distanta, pe cei care stau in cur pe iarba, mananca mici, beau bere si li se rupe in p... de legea picnicului.

O lege a picnicului ar trebui sa fie o lege care sa ma oblige sa pastrez natura curata, sa o las asa cum am gasit-o ca sa se bucure si altii de ea. Sper ca ati citit bine -SA SE BUCURE. Adica sa pot sa ma asez acolo unde ma indeamna inima. In coltul ala de natura care mi-a inmuiat mie sufletul si in care vreau sa ascult pietrele crescand. Acolo unde, daca vreau, sa pot fi doar eu, iarba si Dumnezeu! Nu sa fiu obligat sa suport 100 de alti picnicmani veniti sa petreaca duminica "in locuri special amenajate". Ce inseamna un pescuit la mal de Dunare "in locuri special amenajate"? Si daca vreau sa merg in alt loc de ce sa nu am dreptul sa pun un peste pe gratar sau sa fac un bors, daca las curat in urma mea???
Dar daca nu fac picnic? Daca doar ma plimb pe malul apei si din 100 in 100 de metri arunc pe jos un staniol, un pachet mototolit de tigari, o cutie goala de bere, un pet, un prezervativ etc. Sunt mai ecologig, mai iubitor de natura?
Cred ca ar trebui sa inchei...
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”