Legea Picnicului

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Legea Picnicului

Post by Mihai Vinturache »

Este unul din putinele aspecte in care nu agreez disciplina si ordinea germana.
In fond ies in natura tocmai pentru a MA BUCURA DE LIBERTATE. Pentru a iesi din incorsetarile cotidiene, pentru a putea sa ma refulez de toate ingradirile unor norme legale sau cutume de convietuire sociala. Sa nu mai fiu nevoit sa fug la baie daca vreau sa trag o basina! Mi se pare deosebit de stupid sa ies la "iarba verde" si din 10 in 10 metri sa-mi ridic palaria pentru ca m-am intalnit cu vecinul Hans, cu seful, cu seful nevestei etc. care au iesit si ei la iarba verde si ne plimbam toti pe singura carare "special amenajata". Eine gute Nacht!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Legea Picnicului

Post by arlan »

..ce ne mai plac legile! .... ce ne mai plac restrictiile! ..... ce ne mai plac barierele! .... inca putin si-o sa ne dorim custi! ... fiecare cu cusca lui ... de babuin!
Dragi prieteni, exista constitutie democratica, adica fiecare e liber sa faca ce vrea atata timp cat nu deranjeaza pe altcineva, mai ales pe spatiile publice, nu sa bagam legi peste legi cu facut mizerie in localitate, pe munte, pe balta, in padure, in parc ..... in puii mei, drumuri si sosele ... ca tot babuini sunt si-n parlament si mai pretind si respect. IN LUMEA CIVILIZATA ESTI AMENDAT SI DACA AI MIZERIE IN CASA. Trebuie o singura lege, A CURATENIEI, nu d-astea partiale, la interpretarea organului care protejeaza alt "organ" ce nu trebuie deranjat ...... de neica nimeni care vrea si el libertate si natura. Stiti ca exista lege, pe munte, ca nu ai voie sa te abati de la traseele marcate ( asta scoasa, chipurile, ca-s babuini care o iau razna si pe urma da-i cu fonul dupa Salvamond sau 112 ) si eu prin Penteleu ( un singur traseu marcat pe la 1900 toamna, ca si daca-l sti pe intuneric, ziua nu-l vezi ) cand cascam gura, hopa tzop, organu' " Va rugam sa va intoarceti pe traseu, conf Legii TdeQ sunteti pasibil de amenda", " Mai taticu, nu-i cazu', cand haladuiam eu p'aici tu te'ncaltai cu fesul" ... " Va inteleg, dar am probleme daca va las ca-i o actiune a CJ la cabana, fost'a PCR, cu delegatie de la Bucuresti si am ordin".... asa caci, asa-i s'acum cu noul proiect, babuinii vor fi lasati in pace si neica nimeni care merge si prin locuri mai alese si poate sa surprinda una , alta, " Buna ziua, va rugam sa prezentati actele la control, trebuie sa va intocmim PV pentru incalcarea art.Y din Legea TdeQ" .... mai sunt multe de zis dar nu-i timp, si cred ca-ti prins ideea. Nu se face ordine cu legi de genul asta, a drobului de sare si nu mai semanam mei de frica vrabiilor .... si nici povesti cum e prin Europa ( in Suedia sunt cabane total utilate pentru pescari cu singura obligatie sa lasi la plecare asa cum ai gasit, curat si refacuta rezerva de lemne de foc si sunt curios cum ramane dupa ce trece un babuin pe acolo si la fel de curios daca ei au o lege cum e proiectul nostru ) ca daca vrem sa-i ajungem alta lege trebuie, LEGEA EDUCATIEI, cu amezi si puscarie pentru cadre didactice si parinti, ca de la 2 - 3 ani incepem sa ne desprindem din babuini ....
hai ca m-am plictisit si am si treaba ....
sa fie sanatate la toata lumea si TGK
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Legea Picnicului

Post by Claudiu »

Minunat, domnilor !
Incepusem sa cred ca nu mai e nimeni p'aici asa cum ii stiam eu, dar ma bucur sa vad ca mai suntem si dintre cei neatinsi de febra ,,civilizatiei" vestice.
Ce va mai plac restrictiile... :twisted: Buna asta ! :lol: :lol: :lol:
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Legea Picnicului

Post by G_H »

arlan wrote:..ce ne mai plac legile! .... ce ne mai plac restrictiile! ..... ce ne mai plac barierele! .... inca putin si-o sa ne dorim custi! ... fiecare cu cusca lui ... de babuin!
Dragi prieteni, exista constitutie democratica, adica fiecare e liber sa faca ce vrea atata timp cat nu deranjeaza pe altcineva, mai ales pe spatiile publice, nu sa bagam legi peste legi cu facut mizerie in localitate, pe munte, pe balta, in padure, in parc ..... in puii mei, drumuri si sosele ... ca tot babuini sunt si-n parlament si mai pretind si respect. IN LUMEA CIVILIZATA ESTI AMENDAT SI DACA AI MIZERIE IN CASA. Trebuie o singura lege, A CURATENIEI, nu d-astea partiale, la interpretarea organului care protejeaza alt "organ" ce nu trebuie deranjat ...... de neica nimeni care vrea si el libertate si natura. Stiti ca exista lege, pe munte, ca nu ai voie sa te abati de la traseele marcate ( asta scoasa, chipurile, ca-s babuini care o iau razna si pe urma da-i cu fonul dupa Salvamond sau 112 ) si eu prin Penteleu ( un singur traseu marcat pe la 1900 toamna, ca si daca-l sti pe intuneric, ziua nu-l vezi ) cand cascam gura, hopa tzop, organu' " Va rugam sa va intoarceti pe traseu, conf Legii TdeQ sunteti pasibil de amenda", " Mai taticu, nu-i cazu', cand haladuiam eu p'aici tu te'ncaltai cu fesul" ... " Va inteleg, dar am probleme daca va las ca-i o actiune a CJ la cabana, fost'a PCR, cu delegatie de la Bucuresti si am ordin".... asa caci, asa-i s'acum cu noul proiect, babuinii vor fi lasati in pace si neica nimeni care merge si prin locuri mai alese si poate sa surprinda una , alta, " Buna ziua, va rugam sa prezentati actele la control, trebuie sa va intocmim PV pentru incalcarea art.Y din Legea TdeQ" .... mai sunt multe de zis dar nu-i timp, si cred ca-ti prins ideea. Nu se face ordine cu legi de genul asta, a drobului de sare si nu mai semanam mei de frica vrabiilor .... si nici povesti cum e prin Europa ( in Suedia sunt cabane total utilate pentru pescari cu singura obligatie sa lasi la plecare asa cum ai gasit, curat si refacuta rezerva de lemne de foc si sunt curios cum ramane dupa ce trece un babuin pe acolo si la fel de curios daca ei au o lege cum e proiectul nostru ) ca daca vrem sa-i ajungem alta lege trebuie, LEGEA EDUCATIEI, cu amezi si puscarie pentru cadre didactice si parinti, ca de la 2 - 3 ani incepem sa ne desprindem din babuini ....
hai ca m-am plictisit si am si treaba ....
sa fie sanatate la toata lumea si TGK
De acord cu Sorin!
Tara asta sufera de SUPRA-REGLEMENTARE , de Lipsa de EDUCATIE si de Lipsa de Responsabilitate INDIVIDUALA!
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: Legea Picnicului

Post by ionpescarul »

Ador restrictile astea , chiar ma amuza , pentru mine legea campari si legea picnicului reprezinta ultima bariera ,care a-si putea sa o bag in seama .Sint un catir cam batrin si incapatinat si nu sufar inpuneri, in special in pescuit. Acum 30 si ceva de ani puteam fi considerat un braconier ,acum 4,5 ani promovam pescuitul C&R , viata ma educat , nu cacati astia care dau acum legi. Va dau ceva sfaturi , pescuiti in zone unde malurile sint impadurite (tabara va fi ascunsa de priviri indiscrete) sau luati in grupul vostru pe unu care nu plateste amenzi deloc (sint destui haiduci care nu platesc amenzile primite ) Procesul verbal se va emite pe numele haiducului.Mergeti pe girla cu inima deschisa , dar insotiti de atuuri de genul asta ,sau altele inventate de voi. Nu ne pot fura astia si ultima placere. Savoarea unui bors pe malul apei , nu ne-o poate lua cacati astia.Placerile astea ni le poate lua doar moartea,dar pina vine aia , trebuie sa ne bucuram din plin de ele.
Sa aveti un an cu amintiri frumoase
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Legea Picnicului

Post by Claudiu »

Nea Ioane, fii convins ca lumea n-o sa ia de buna legea asta cretina, poate doar unii mai cufuriti care se sperie si de umbra lor, nepescari, bine'nteles, ca pescarii nu sunt asa, cufuriti si speriosi si nici domnisoare de pension care tin la bashini de genul. Ar fi si culmea, ce naiba, pana acum au facut gratare si borsuri pe malul apei, iar de cand s-a dat legea stupida, o imbratiseaza cu caldura... Deci nu cred ca pescarii ar face asa ceva, cum am zis. :?
E clar nea Ioane ca astia vor sa ne transforme in morti-vii si sa ne ia tot ce ne este drag, dar noi nu trebuie sa le facem jocul, ptr. ca altfel ar insemna sa fim niste zombi teleghidati de nemernicii astia.
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: Legea Picnicului

Post by ionpescarul »

Stai linistit ,nu iti mai face singe rau ,dai in morti masi cu legea lor.
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Legea Picnicului

Post by arlan »

......... cam asa-i pe la altii ..... cand esti cu femeia dupe tine. Dar n-au filmat ce fac cu menajeru'. Eu zic ca se subintelege........ da' eu am o intrebare.
Au facut foc deschis in loc nemarcat? Dupa legile de la noi, elvetienii astia needucati sunt penali!!!! :lol:
http://manneli.com/movies/tech/Swiss-RoomBox.html
E? Sa nu-i f*** pe parlamentarii astia penali de la noi?
S-auzim de bine!!!
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”