Recensamantul 2011?

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

Post Reply
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Recensamantul 2011?

Post by evergreen »

Ce parere aveti despre recensamantul care incepe, daca nu ma insel, chiar de azi? Si mai ales despre obligativitatea mult trambitata de a-i da curs? Intr-o perioada in care economia merge cum merge, se gasesc totusi bani, si nu putini, pentru pregatirea alegerilor!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Recensamantul 2011?

Post by Ono »

Recensamantul se face periodic de sute de ani, asa fac tarile civilizate. Daca il legi de politica, ori nu te pricepi, ori o faci ca sa nu adormi... Incearca sa pescuiesti, inca mai e sezon.
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Recensamantul 2011?

Post by Cristian Candeori »

Un email primit ieri:
"Articolul este extrem de important pentru noi toti.
O minima obligatie morala, care decurge din acest articol, este sa-l forward-am tuturor cunoscutilor, pentru a ne proteja cu totii de ceea ce ni se tot pregateste ... si mereu "pentru binele nostru" ... si mereu este, de fapt, impotriva libertatii noastre: http://antirecensamant2011.wordpress.com/
Daca veti avea rabdarea sa rasfoiti blogul, veti gasi explicitate numeroase motive anti-. Se poate spune ca este cea mai mare imixtiune legiferata de pana acum in viata privata (gen Big Brother), cu intrebari de genul: ce domicilii ati mai avut, daca aveti rude in strainatate, de cand sunt plecate, daca lucreaza, cand si cati bani trimit etc sau intrebari aparent ingenue, de tipul: aveti prieten(a)? Cu ce ajuta asta statul sa ia masuri pentru o viata mai buna a cetatenilor sai?
Atasez alaturat si formularele de recensamant, pt. a putea vedea la ce trebuie sa raspundeti si sa sesizati gradul de intruziune al intimitatii care se doreste sa fie atins, sub amenintarea amenzii.
Faptul ca si alte popoare au ripostat pe masura nu trebuie sa ne mire! "
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Recensamantul 2011?

Post by Ono »

Daca vrei sa protestezi, e ok. Nici eu nu agreez intruziunea statului in viata privata a cetateanului. Dar oare nu trebuia facut protestul dupa ce s-a dat legea sau inainte sa inceapa sa tipareasca astia hartiile?
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Recensamantul 2011?

Post by Mihai Vinturache »

Ono wrote:Daca vrei sa protestezi, e ok. Nici eu nu agreez intruziunea statului in viata privata a cetateanului. Dar oare nu trebuia facut protestul dupa ce s-a dat legea sau inainte sa inceapa sa tipareasca astia hartiile?
Sunt de acord cu asta. Dar cine sa protesteze? Mamaliga a explodat o data si atunci pentru ca a fost bine incinsa de afara.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Recensamantul 2011?

Post by laloi »

Nu vreau sa fac pe desteptul aici, dar cu asta ma ocup.... si spre deosebire de sondaj, recensamantul se realizeaza pe toata populatia tinta (de oameni, de vite etc... si nu pe un esantion reprezentativ), prin urmare fiecare subiect trebuie identificat precis (diferit de sondaj, care este anonim)... Si cum ultima veriga de identificare la noi este CNP-ul, s-a ajuns sa se ceara si acesta... deci nu este nimic rau in a preciza toate aceste elemente, care teoretic, dupa prelucrare, alcatuiesc o situatie clara si exacta a situatiei la momentul respectiv. Discutia este dupa, cum si cat folosesc actualii guvernanti aceste informatii, dar in care nu ma bag... ;) . Cat despre intimitate, luati exemplul SUA, asa-zisul stalp al democratiei, si veti vedea ca romanul, de ex, este mult mai "intim" decat americanul... :D
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Recensamantul 2011?

Post by Petru Burian »

Consider acest “Anti Recensământ ” o imensa porcarie :evil: :evil: :evil:
Ieri, 20 oct. ac., a fost recenzorul la noi si am raspuns la toate intrebarile, inclusiv cele optionale.
Nu au existat intrebari de genul celor enuntate in material, nici intrebari pe care sa le fi considerat “prea personale” sau la care sa nu vreau sa raspund.
Recensaminte se fac in toate tarile civilizate.
Sunt “Pro Recensamant” si nu nu Mircea Badea o sa-mi spuna ce sa fac, nici Felix Motanul si nici unii politicieni “speriati de bombe” :!: :!: :!:

Parerea mea.

P.S. Se vede de la o posta ca o serie de intrebari au fost traduse dupa formulare scrise in alte limbi, in buna traditie romaneasca traducerea fiind de tipul: magnetic field = câmpie magnetica :lol: :lol: :lol:
Last edited by Petru Burian on 21 Oct 2011, 11:00, edited 1 time in total.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Recensamantul 2011?

Post by cezar »

Nu va bateti prea mult capul cu Recensamantul !
Cele 100 de intrebari sunt "vrajeala"; puneti in legatura recensamantul cu alegerile din 2012, unde foarte probabil se va vota si prin corespondenta si nu va mirati daca se vor inregistra 2-3 milioane de voturi din diaspora, in loc de 70-80 mii pana acum. Ghici in favoarea cui vor fi voturile astea !
CNP-ul era "veriga lipsa" !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Recensamantul 2011?

Post by cezar »

Petru Burian wrote:Consider acest “Anti Recensământ ” o imensa porcarie :evil: :evil: :evil:
Ieri, 20 oct. ac., a fost recenzorul la noi si am raspuns la toate intrebarile, inclusiv cele optionale.
Nu au existat intrebari de genul celor enuntate in material, nici intrebari pe care sa le fi considerat “prea personale” sau la care sa nu vreau sa raspund.
Recensaminte se fac in toate tarile civilizate.
Sunt “Pro Recensamant” si nu nu Mircea Badea o sa-mi spuna ce sa fac, nici Felix Motanul si nici unii politicieni “speriati de bombe” :!: :!: :!:

Parerea mea.
Prietene Petru, recensamantul are legatura cu exact ce am scris eu in postarea anterioara.
Nu cred, STIU ! ;)
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Recensamantul 2011?

Post by laloi »

@Cezar: ca sa inteleg si eu :) , ei au baza de date cu toti cetatenii, si prin acest recensamant pot corela CNP-urile de la cetatenii aflati pe afara la lucru sau altele? Apoi la votul prin corespondenta sa le foloseasca pe acestea? Cam asa as vedea metoda de fraudare... dar oare nu se putea mai simplu? Ca e mare bataie de cap cu un recensamant....
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Recensamantul 2011?

Post by Petru Burian »

cezar wrote:Prietene Petru, recensamantul are legatura cu exact ce am scris eu in postarea anterioara.
Nu cred, STIU ! ;)
Foarte bine, macar vom scapa de santajistii ultimilor 16 ani si implicit de cei dispusi sa-si vanda neamul :evil:
Cel putin asa sper :mrgreen:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Recensamantul 2011?

Post by cezar »

laloi wrote:@Cezar: ca sa inteleg si eu :) , ei au baza de date cu toti cetatenii, si prin acest recensamant pot corela CNP-urile de la cetatenii aflati pe afara la lucru sau altele? Apoi la votul prin corespondenta sa le foloseasca pe acestea? Cam asa as vedea metoda de fraudare... dar oare nu se putea mai simplu? Ca e mare bataie de cap cu un recensamant....
Se putea si altfel, evident ! Dar asa este mult mai curat ! ;)

Se poate organiza din timp, chiar cu o luna inainte si se trimit plicuri pentru toti cei considerati "diaspora cu drept de vot".
Centrele de votare din strainatate sunt formate din oamenii MAE aflati la post, asa ca dupa despuierea urnelor n-au decat sa compare lista celor care au votat efectiv cu aceea rezultata dupa referendum si sa inlature plicurile celor care au votat efectiv,pentru a nu apare ca au votat de doua ori la centrul respectiv. Apoi voturile bune se trimit anexa la procesul verbal, iar cele "nashpa", la posta.
Simultan, cifrele se trimit on line la computerul "numaratorii paralele". Astfel, sondajele vor spune una, iar numaratoarea paralela alta. Iar cand se va contabiliza totul, B.E.C. ii va da dreptate lui nenea Videanu.

Ma rog, asta este !
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Recensamantul 2011?

Post by Ono »

Statul are evidenta populatiei cu tot cu cnp, adresa etc, asa ca ce spuneti legat de recensamant si alegeri e doar campanie electorala.
User avatar
gabibrb
Posts: 174
Joined: 06 Jan 2010, 12:40
Location: Constanta

Re: Recensamantul 2011?

Post by gabibrb »

Hai sa imi dau si eu cu parerera:
Sunt pro unui recensamant facut CU CAP. Dar, in conformitate cu mersul lucrurilor din Romania, acest recensamant este o aberatie. Ce ii fute grija daca am prietena? Daca am wc in curte sau ma cac si il ingrop? Ce ii fute grija daca mi-am anvelopat vizuina? Sau daca am termonape? Asta e "recensamantul populatiei si al locuintelor" nu al intrebarilor idioate, sau, ma rog ar fi trebuit numit invers... Oricum, cnp-ul sa il ceara de la evidenta populatiei, iar la unele intrebari o sa raspund la misto.
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Recensamantul 2011?

Post by evergreen »

Ono wrote:Recensamantul se face periodic de sute de ani, asa fac tarile civilizate. Daca il legi de politica, ori nu te pricepi, ori o faci ca sa nu adormi... Incearca sa pescuiesti, inca mai e sezon.
Daca tot ce se face in tarile civilizate este bine, atunci de ce cand se aplica in ROMania iese cum iese? Fara sa mai aduc in discutie diversele metode de a controla si de a spiona care se practica prin aceste tari „civilizate”. Daca intrebi pe multi din aceasta lume, din care nu facem noi parte, vei vedea ce raspuns primesti, cum cred majoritatea ca autoritatile fac numai bine, ca nu i-ar minti cu nimic, barem la noi vremurile ne-au invatat sa nu mai credem nimic, unii, dupa nivelul de intelegere al fiecaruia au ajuns cam tarziu la aceeasi concluzie, asa ca, prietene daca esti un idealist, te vei lovi la fiecare pas de realitate, pe masura ce trece timpul, de fapt ne vom lovi cu totii din ce in ce mai rau. In lumea civilizata totusi au stiut sa mentina o limita si un echilibru, sa pastreze aparenta cat de cat, pentru o perioada foarte mare de timp, dar nu putea merge la nesfarsit. Oricum, cand s-a ajuns la situatia actuala, lor cand le este rau, le este mai bine decat atunci cand credeam ca ne era noua bine. Asa ca exemplele de genul asta nu sunt valabile pentru noi - exceptia de la regula, asa ca ar trebui sa-i lasam pe altii scu modelele lor si sa vedem ce e mai bine pentru noi si poate fi aplicat in conditiile de aici, dupa cum in pescuit exista balti unde crapul este pacalit cu boillies, sau altele unde trage la porumb si asa mai departe.
Last edited by evergreen on 21 Oct 2011, 15:06, edited 1 time in total.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Recensamantul 2011?

Post by evergreen »

Sa nu ne gandim doar la noi, majoritatea, care locuim la bloc, la sate dupa reforma moderna se taie drepturi si ajutoare dupa capete de pasari, animale, portelan sau alte obiecte care in spiritul „Lazaroiu” reprezinta semnul bogatiei la majoritatea romanilor, poate ca sa nu fii considerat bogat in aceasta logica trebuie sa locuiesti sub poduri, in comunitati organizate, ca sa aiba poate macar atunci un cuvant mai greu de spus.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
murphy7
Posts: 75
Joined: 31 May 2010, 18:55

Re: Recensamantul 2011?

Post by murphy7 »

Ono wrote:Statul are evidenta populatiei cu tot cu cnp, adresa etc, asa ca ce spuneti legat de recensamant si alegeri e doar campanie electorala.
Pai daca are de ce mai face recensamant?
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Recensamantul 2011?

Post by Ono »

Ca sa verifice prezenta la fata locului si te intrebe alte chestii interesante de genul cate prietene ai, cum stai cu pescuitul...

Evergreen, tu atingi niste chestii interesante... dar in anumite privinte pari influentat intr-un fel de politica, ceea ce schimba tabloul...
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Recensamantul 2011?

Post by evergreen »

Conform regulamentului forumului nu se poate face politica, dar in ziua de azi nu poti judeca prea multe lucruri fara sa tii cont de dezastrul pe care il provoaca o anumita parte a „lumii politice”. Daca fiecare are propriile opinii politice, faptul ca vede lucrurile intr-un fel sau altul sper ca nu se interpreteaza ca o incalcare a acestei reguli. Dupa ce s-a intamplat in ultimii 3- 4 ani, nu cred ca mai poate fi privit in mod pozitiv nimic din ce vine dintr-o anumita parte, cred ca nu trebuie sa detaliez, ar trebui sa fi vazut sau sa fi simtit fiecare intr-o oarecare masura, iar in ce priveste recensamantul, sper sa nu ne inselam unii dintre noi asupra informatiilor pe care le detine statul, in special despre unele etnii, sa nu ne trezim ca se gaseste ad-hoc o metoda de a se folosi si de voturile celor care deocamdata nu exista in acte. In legatura cu alte informatii cum ar fi cele despre „batatura” fiecaruia, cunoastem „intelegerea” de care au dat dovada autoritatile locale referitor la acele declaratii care contineau informatiile despre ce detine fiecare, asa ca in urma recensamantului, probabil ca datele vor fi mai aproape de realitate, nu ca ar folosi altcuiva decat cui trebuie.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Recensamantul 2011?

Post by evergreen »

Ono wrote:Ca sa verifice prezenta la fata locului si te intrebe alte chestii interesante de genul cate prietene ai, cum stai cu pescuitul...

Evergreen, tu atingi niste chestii interesante... dar in anumite privinte pari influentat intr-un fel de politica, ceea ce schimba tabloul...
In multe alte cazuri, daca atingeam subiecte intersectate oarecum cu politica, puteam spune ca ne legam putin de acest domeniu, dar cata vreme situatia este cum o vedem, cei care vrem s-o vedem cat mai aproape de realitate, putem sa spunem ca e vorba doar de instinct de autoconservare, care daca ar fi fost in mintea multor romani, poate ca nu era :twisted: chiar asa de negru (sau galben :lol: ca aici-acum).
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”