Pe Dunare si in Delta se da cu, curent, direct dupa vapor

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

Post Reply
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Pe Dunare si in Delta se da cu, curent, direct dupa vapor

Post by ionpescarul »

re:info brat Sf Gheorghe
06.07.11


Am fost in perioada 26-30 iunie, la Nufaru, am campat pe insula.In prima zi am prins citiva ciortani,caras la juma de
kil, moace la 2 kil, si destula albitura, numa buna de bors.Am pescuit in jurul insulei, zona depozitul de lemne si
pina la Litcov.A doua zi, a aparut vasul SEMNAL 4, vas specializat in marcarea si intretinerea geamandurilor de pe
Dunare.A trecut prin fata noastra, s-a dus pina la intersectia cu Litcov, a intors si s-a tot dus spre Tulcea.In
urmatoarele 3 zile NU AM PRINS absolut nimic!Am dat vina pe vreme , pe una-alta...la plecare am oprit la cantonul Min
Agriculturii (la nea Ion pentru cine stie).Cunostinte de ani de zile, a ris de noi de s-a prapadit!Cum sa mai dam la
peste cind SEMNAL 4, a dat cu curent, si vasul care are ceva gabarit , chiar are curent din belsug!ne-a intrebat daca nu
am vazut barcile in gura Litcovului cind adunau pestii....Am ramas interzisi.Daca si astea, ditamai vapoarele dau cu
curent, ce sa mai zicem de electricienii cu barca.Vremea ciudata, oameni putini, peste si mai putin.
Postat de: lazarescu gheorghe (alias man_40ro , 34 postari.)
sursa :
http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... orum/null/
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pe Dunare si in Delta se da cu, curent, direct dupa vapo

Post by arlan »

S-a promulgat de Iohanis Legea 51/1991 unde articolul 3 este completat și cu litera m), care are următorul conținut: "orice acțiuni sau inacțiuni care lezează interesele economice, strategice ale României, cele care au ca efect periclitarea, gestionarea ilegală, degradarea ori distrugerea resurselor naturale, fondului forestier, cinegetic și piscicol, apelor și altor asemenea resurse, precum și monopolizarea ori blocarea accesului la acestea, cu consecințe la nivel național sau regional" .............

cred ca la mai multe sesizari la 112 cu privire la ''electricieni'' va incepe si ''militia'' sa dea cu ''subsemnatul'' cu privire la cum au actionat sau n-au actionat.
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Alex1958
Posts: 21
Joined: 05 Feb 2014, 12:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pe Dunare si in Delta se da cu, curent, direct dupa vapo

Post by Alex1958 »

La multi ani!
Pe 26 Nov 2015 a aparut proiectul de Ordin privind pescuitul pe 2016.
In preambulul acestui ordin se arata ca el a fost conceput "prin consultarea cu Federatia Romana de Pescuit Sportiv ca
unic for de reprezentare al asociaţiilor de pescari sportivi legal constituite la nivel national".
La Articolul.8 se mentioneaza:
"In termen de 30 de zile de la publicarea prezentului Ordin în Monitorul Oficial al României, Federatia Romana de
Pescuit Sportiv are obligatia sa publice în Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Regulamentul privind organizarea si
practicarea pescuitului recreativ/sportiv din România, pentru a fi opozabil partilor interesate."
Un controversat proiect de regulament a fost discutat in contradictoriu pe forumul Pescuitul.ro si observ ca ne indreptam spre
un lucru implinit.
Exista o petitie on line care cere MM (respectiv ANPA) sa modifice ordinul in sensul ca FRPS sa nu poata impune prin
asa zisul regulament reguli de pescuit pescarilor sportivi (in sensul de pescari de placere) regulile pe care le-a
nascocit FRPS.
Semnalez aceasta petitie celor care vor s-o semneze.
http://www.petitieonline.com/petitie_pe ... scuit_2016
Apropo APC21 e afiliata la AGVPS sau la aceasta Federatie?
Fiind o asociatie destul de numeroasa cred ca ar trebui sa luam si noi atitudine impotriva acestui mic Lapusneanu!
Fire intinse!
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”